Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'de Zorunlu İzne Tartışması sürüyor..

LTB'de Zorunlu İzne Tartışması sürüyor..

"Siyasal Bir Darbe Niteliğindeki Karar, Seçilmişlerin Haklarına Açık Bir Müdahaledir.".

 
 
LTB'de Zorunlu İzne Tartışması sürüyor..
"SAYIŞTAY'IN BELİRLEDİĞİ SUÇ VE SUÇLULARI AKLAMAYA, YASADIŞI UYGULAMALARI ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR"


"CTP-BG'YE MENSUP MECLİS ÜYELERİ İLE SUÇLARA ORTAK OLANLARI AYNI KEFEYE KOYUYORLAR"


Anamuhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler  (CTP-BG), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyelerinin Bakanlar Kurulu tarafından 90 gün zorunlu izne çıkarılmasını, antidemokratik, çağdışı ve kabul edilemez bir uygulama olarak nitelendirdi.


CTP-BG, "Hükümetin siyasal bir darbe niteliğindeki kararı, seçilmişlerin haklarına açık bir müdahaledir. Belediyede suç işlenmiştir ve bu adli bir konudur. Bu konu hakkında karar yetkisi bulunan makam mahkemelerdir" dedi.


UBP hükümetini, aldığı kararla Sayıştay'ın belirlediği suç ve suçluları aklamaya, yasadışı uygulamaları örtmeye çalışmakla suçlayan CTP-BG, öncelikle mali polisin görevini hızla tamamlayarak yargı sürecinin başlatılmasını sağlaması gereken hükümetin, aldığı kararla CTP-BG'ye mensup meclis üyeleri ile suçlara ortak olanları aynı kefeye koyduğunu savundu.


CTP, "UBP hükümeti, polisin işlemlerini hızla tamamlamasını, hukuksal sürecin çalışmasını ve suç işleyenlerin yargı kararıyla mahkum edilmesini sağlamak zorundadır. Bunun olması halinde, 51/95 sayılı Belediyeler Yasasına göre suç işleyip mahkum olan belediye başkanının başkanlığı derhal düşmektedir" dedi.


CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada,  UBP Hükümeti'nin LTB ile ilgili kararı"akıl dışı" olarak nitelendirildi. Açıklamada "Yürürlükteki yasalardan ve en önemlisi Anayasa'dan zerre kadar anlamadığını belli eden hükümet, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde kendi yarattığı krizi çözme hevesiyle, mevcut yasalarla yapılamayacak hiçbir uygulamanın, yasa gücünde kararnamelerle de yapılamayacağını bilmediğini ortaya koymuştur" denildi.


"DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN TEMEL İLKELERİ ÇİĞNENDİ"


Demokratik hukuk devletinin temel ilkelerinin çiğnendiği, faturanın, çalışanlarla birlikte Lefkoşa halkına yüklenilmeye çalışıldığını ileri sürülen açıklamada, Hükümetin, öncelikle Anayasa, daha sonra da yürürlükteki yasaların çiğnediğini de savunularak "yok hükmündeki" karara imza atan hükümetin derhal istifa etmesi istendi.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nin iflas etmesi, iş göremez hale gelmesi ve maaşların ödenememesinin UBP'li belediye meclis üyelerinin desteklediği Cemal Bulutoğluları'nın eseri olduğunu savunan CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:


"Sayıştay, hazırladığı raporla suç unsurlarını ve sorumlularını ortaya koymuştur. Hukuk dairesi, söz konusu suçların araştırılması için mali polisi görevlendirmiştir. Dolayısıyla UBP hükümeti, polisin işlemlerini hızla tamamlamasını, hukuksal sürecin çalışmasını ve suç işleyenlerin yargı kararıyla mahkum edilmesini sağlamak zorundadır. Bunun olması halinde, 51/95 sayılı Belediyeler Yasasına göre suç işleyip mahkum olan belediye başkanının başkanlığı derhal düşmektedir"


"YETKİ VE SORUMLULUĞU OLMAYAN BİR HEYET"


CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu  açıklaması, şöyle devam etti:


"UBP hükümeti bunu yapacak yerde, işlenen suçları ve yasadışılıkları örtmek için Anayasa'ya aykırı ve hiçbir yasal zemini olmayanı bir karar üretmiştir. Demokratik seçimlerle göreve gelen ve 51/95 sayılı yasa ile görev yapan belediye başkanı ile meclis üyelerinin tamamını 'zorunlu olarak 90 gün izne çıkaran' UBP Hükümeti, hiçbir yetki ve sorumluluğu bulunmayan bir heyet oluşturarak Lefkoşa Türk Belediyesi'nin idaresini devrettiğini açıkladı. Bu antidemokratik uygulama çağdışıdır ve kabul edilemez.  Hükümetin kararın gerekçelerini açıklarken işaret ettiği 'Belediye Meclis Üyelerinin toplantılara katılmaması' son derece haklı gerekçelere dayanmaktadır. Bu üyeler toplantılara katılmayarak iflası daha da derinleştirecek, belediyedeki mafya ilişkilerini daha da geliştirecek kararların alınmasını engellemişlerdir"


"SİYASAL BİR DARBE"


Açıklamada, seçilmişlerin haklarına açık bir müdahale olan kararın "siyasal bir darbe" niteliğinde olduğu da savunularak "Belediyede suç işlenmiştir ve bu adli bir konudur. Bu konu hakkında karar yetkisi bulunan makam mahkemelerdir. Bizler, gerek parti olarak, gerekse partili belediye meclis üyelerimiz aracılığıyla, bu suçlara ilişkin olarak polis ve Başsavcılık nezdinde girişimde bulunduk" denildi.


Hükümetin ekonomik konular dışında yasa gücünde kararname çıkarma yetkisi olmadığı görüşüne de yer verilen açıklamada, "Anayasa, olağanüstü hal ilanının cumhurbaşkanının başkanlık edeceği bir bakanlar kurulu kararının meclis tarafından onaylanmasını zorunlu kılmaktadır. Kaldı ki hangi koşulda olursa olsun, yasa gücündeki kararnamelerin hiçbir biçimde kişisel ve siyasal hak ve özgürlükleri kısıtlayamayacağı da yine Anayasa'nın 112. maddesinin 4. fıkrasında açıkça belirtilmektedir" ifadeleri yer aldı.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nde görev ve yetkilerin başkan Cemal Bulutoğluları tarafından çok ciddi biçimde kötüye kullanıldığını ve bunların her birinin ayrı ayrı suç olduğu Sayıştay tarafından resmen belgelendiğini savunan CTP-BK Merkez Yönetim Kurulu açıklamasının sonunda şöyle denildi:,


"Lefkoşa Türk Belediyesi'nin şişirilmiş ve suç işlemede birer araç olarak kullanılmış olduğu anlaşılan geçmiş yıllara ait bütçeleri de bu hükümetler tarafından onaylanmışken, bize göre hükümetin Cemal Bulutoğluları ve meclis üyelerini suçlu olarak ilan etmesi ve yasal zemini olmadığı halde mahkum etmeye çalışması yangından mal kaçırmadan öteye gitmez.


Hükümetin bizzat ortak olduğu suçların sorumluluğundan kurtulabilmek için Anayasa ve yasalar hilafına aldığı bu karar, yaşanan sorunu çözmek yerine bir o kadar daha derinleştirir. Esas yapılması gereken, hem Cemal Bulutoğluları'nın hem de hükümetin istifa ederek, ülkede halkımıza güven verecek yeni bir yapının oluşmasının önünü açmaktır. Lefkoşa Türk Belediyesi hakkında yaptığımız hiçbir uyarıyı dikkate almayanların, bugün kendini kurtarmak için demokrasimizi de, yasalarımızı da ayaklar altına almasına izin vermeyeceğiz"


(FEZ/KAR)


 
5 Temmuz 2012 Perşembe 10:10
Okunma: 869
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu