Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'den temiz suya RET kararı

LTB'den temiz suya RET kararı

LTB Belediye Meclisi Türkiye’den temin edilen suyun 2.30 TL’den alınması konusunu 11’e 8 reddedildi.

 
 
LTB'den temiz suya RET kararı

 Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, belediye meclis üyelerinin, Türkiye'den gelen suyun, geçiş döneminde LTB tarafından kullanılmasının bir özelleştirme başlangıcı olabileceği yönünde düşüncelerine katılmadığını, geçiş döneminde suyu almanın özelleştirme kapısının açılmasını sağlamayacağı kanısında olduğunu belirtti.

LTB'den yapılan açıklamaya göre Harmancı, LTB Meclisi'nin Türkiye'den gelen suyun geçiş döneminde 2.30 TL fiyattan alınmasını reddetmesi kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"11 ÜYE RET OYU KULLANDI"

LTB Başkanı Harmancı yaptığı açıklamada, Lefkoşa Belediye Meclisi'nde yer alan 2 TDP'li ve 1 YKP'li üyenin, geçiş döneminde suyun LTB tarafından kullanılmasının bir özelleştirme başlangıcı olabileceği düşüncesi ile ret oyu kullandığını belirtti.

Harmancı, bu yönde irade belirten Belediye Meclis üyelerinin düşüncelerine katılmadığını ve geçiş döneminde suyu almanın özelleştirme kapısının açılmasını sağlamayacağı kanısında olduğunu vurguladı.

8 CTP'li üyenin ise fiyatın yüksek olması nedeni ile ret oyu kullandığını söyleyen Harmancı, ancak diğer belediye meclislerinde oybirliği ile ve 6 CTP Belediye Başkanının olduğu belediyelerde suyu 2.30 TL'den satın alma kararı alındığını kaydetti.

 

Harmancı, belediye başkanına yetki veren 6 CTP'li belediye varken ve diğer birçok belediye meclisinde oybirliği ile kararlar alınırken, LTB Meclisi'ndeki oylamada CTP'li meclis üyelerinin farklı yönde (suyun 2.30 TL'den alınmasına) oy kullanılmasının anlaşılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Bu konuda tepkisini dile getiren Harmancı, LTB'nin su konusunda kobay olarak kullanıldığını belirtti.

Harmancı, 2 yıldan beridir Türkiye'den gelecek su konusunda belediyelerin devre dışı bırakılmaması için her platformda ortaya koyduğu duruşun net olduğunu ve bunu sürekli olarak kamuoyu ile paylaştığını belirterek, bu yönde parmağının arkasına saklanmadan ve bedel ödemeyi de göze alarak mücadele ettiğini ifade etti.

Harmancı, "Bir önceki hükümet döneminde (UBP-CTP) imza altına alınan ve belediyelere ?kırk satır mı kırk katır mı?' seçeneği dışında bir imkan bırakılmayan protokol ile birlikte geri döndürülmesi zor bir yola girildiğini? savundu.

LTB Başkanı Harmancı bunu kırabilmenin tek yolunun ise ancak yekpare bir şekilde 28 belediyenin ortak mücadelesi ile mümkün olabileceğini fakat birçok belediyenin farklı düşüncede olduğunu söyledi.

Harmancı, su temini ve yönetilmesine ilişkin Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan komisyonda kendisinin de yer aldığını, komisyon olarak suyun ücreti konusunda devlet yetkilileri ile birçok kez toplantı yapıldığı belirtti.

Harmancı ancak şu anki hükümet döneminde imzalanan 19 Mayıs 2016 tarihli protokole bağlı bir şekilde su fiyatının belirlendiğini ve suyun fiyatının değişmeyeceğine dair kesin ve net bilgiler alındığını kaydetti.

"SÖZLEŞME BİR TEK LTB TARAFINDAN MÜZAKERE EDİLDİ?

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile belediyeler arasında  imzalanması öngörülen abonelik sözleşmesinin Belediyeler Birliği'nin görüşüne sunulduğunu kaydeden LTB Başkanı Harmancı, Belediyeler Birliği'nden bu konuda bakanlığa bir görüş gitmediğini söyledi.

Harmancı kendilerinin LTB olarak 14 noktada sözleşemeye itiraz ettiklerini ve bağımsız şekilde yürüttükleri müzakerelerde 8 madde konusunda çeşitli ilerlemeler kaydettiklerini ve bakanlığın bu konuda LTB'nin önerilerine olumlu yaklaştığını ve tüm belediyeler adına kazanımlar yarattıklarını belirtti.

"MÜCADELE ANCAK BİRLİKTE VERİLİRSE ANLAM KAZANILIRDI?

Bu adımdan sonra 11 belediyenin meclislerinin suyu almayı kabul ettiğini ve abonelik sözleşmesini de imzaladığını, 7 belediyenin meclislerinin ise fiyatı kabul ederek abonelik sözleşmesi imzalanması konusunda Belediye Başkanlarına yetki verdiğini belirten Harmancı, sözlerine şu şekilde devam etti:

"LTB Meclisi'nde yer alan 2 TDP'li ve 1 YKP'li üye, bunun bir özelleştirme başlangıcı olabileceği düşüncesi ile ret oyu kullanmıştır. 8 CTP'li üye ise fiyatın yüksek olması nedeni ile ret oyu kullanmıştır. Ancak diğer belediye meclislerinde oybirliği ile suyu 2.30 TL'den satın alma kararı alıp Belediye Başkanına yetki veren 8 CTP'li belediye varken ve birçok belediye meclisinde oybirliği ile kararlar alınırken, LTB Meclisi'ndeki oylamada farklı yönde (suyun 2.30 TL'den alınmasına) oy kullanılmasını anlamlandırabilmek mümkün değildir?

"KOMİSYON TÜM SÜREÇLERDE DAHİL EDİLDİ?

LTB bünyesinde su ile ilgili olarak Ad-hoc komite kurulduğunu ve bu komisyonda yürütülen tüm müzakere süreçlerini mümkün olan en kısa sürede Belediye Meclis üyelerinin bilgisine getirildiğini kaydeden Harmancı, Su İşleri Sairesi'ne Mayıs ayı içerisinde sordukları mevcut suyu kullanmaları halinde şartlarda ne gibi değişiklikler olacak sorusuna da suyun yeniden fiyatlandırılacağı cevabının alındığını bilgisinin de hem komisyon ile hem de tüm meclis üyeleri ile paylaşıldığına dikkat çekti.

Suyun protokolde öngördüğü haliyle tekel yaratacak şekilde özel şirkete devredilmemesi için mücadeleye devam edileceğini belirten Harmancı, özelleştirme ile ilgili karar günü geldiğinde tüm fiyatlamaların ve maliyetlerin ortaya konularak Lefkoşalıların sürece dahil edilmesi ile karar üretilmesi konusunun da planlanan, konuşulan bir durum olduğunu kaydetti.

Harmancı, dinleyerek ve anlayarak mücadele edilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

"KALİTELİ VE KESİNTİSİZ SU VEREMEDİĞİMİZ İÇİN RAHATSIZIM?

Lefkoşalıya kaliteli ve kesintisiz su veremediklerinden ötürü duyduğu rahatsızlığı belirten Harmancı, tüm tarafların akıl yolunda ortak bir noktaya varabilmesi, belediyenin mevcut suyun kullanılmasından dolayı yaşadığı problemlerin aşılabilmesi ve ilgili mercilerin tüm tarafların hassasiyetlerini yeniden değerlendirmesi konusunda her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunun altını çizdi.

 

LTB Belediye Meclis Toplantısında yapılan oylamanın sonucunda TC’den 2.30 TL’ye alınacak suya “hayır” kararı çıktı. İşte LTB’de suya evet ve hayır diyenler:

HAYIR OYU KULLANANLAR
CTP: Ülkü Taşseven, Fatoş Miralay, Osman Yücelen, Onur Olguner, Tolga Ahmet Raşit, Ahmet Bağzıbağlı, Hüseyin Kıral, Leyla Öztürk

TDP: Mine Altı, Meryem Ekinci

YKP: Murat Kanatlı

EVET OYU KULLANANLAR

UBP: Akın Aktunç, Bülent Çıraklı, Vedat Tezcan, Mehmet Kermioğlu – Ahmet Akbil (toplantıya katılmadı)

Bağımsız: Sonuç Koyuncu

TDP: Özmen Birinci, Çelen Çağansu, Alev Denizgil

DP: Rauf Denktaş (toplantıya katılmadı)

 
9 Haziran 2016 Perşembe 08:55
Okunma: 1393
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu