Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'yle İlgili Sayıştay Raporu Hakkında Açıklama

LTB'yle İlgili Sayıştay Raporu Hakkında Açıklama

"ltb Tarafından Yapılan Borçlanmanın 3.000.000 Stg Tutarındaki Kısmının CumhurBaşkanlığı Seçimlerinde Kullanıldığı Yönündeki Mesnetsiz, Hayal Ürünü İddialar, Sayıştay'ca Bir Kez Daha Çürütülmüştür".

 
 
LTB'yle İlgili Sayıştay Raporu Hakkında Açıklama
"CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINI HAYALİ VARSAYIMLAR VE DAR SİYASİ PRİM ELDE ETME ANLAYIŞI İLE YIPRATMA GAYRETİ İÇİNE GİRMEK HİÇ BİR KKTC YURTTAŞINA VE SİYASET DÜNYAMIZA FAYDA SAĞLAMAZ"


Cumhurbaşkanlığı, günlerdir Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 10.000.000 STG'lik borçlanmanın 3.000.000 STG tutarındaki kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı yönündeki mesnetsiz, deyim yerinde ise hayal ürünü ve akla mantığa aykırı iddiaların, devletin Anayasal ve bağımsız organı olan Sayıştay'ın hazırlamış olduğu raporla bir kez daha çürütüldüğünü belirtti.


Cumhurbaşkanlığı, "Cumhurbaşkanlığı makamı devletimizin en üst makamıdır. Bu makamı tamamen hayali varsayımlar ve dar siyasi prim elde etme anlayışı ile yıpratma gayreti içine girmek hiç bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşına ve siyaset dünyamıza fayda sağlamaz" dedi.


Cumhurbaşkanlığı LTB'yle ilgili Sayıştay raporu hakkında yazılı açıklama yaptı.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunları fırsat bilip, belgelerle ortaya konan gerçekleri yok sayarak, halkı yanıltmaya çalışan bazı siyasi çevrelerin art niyetli girişimlerinin, Sayıştay tarafından yayınlanan raporlar sonrasında bir kere daha sonuçsuz kaldığı kaydedilen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, resmi belgelere dayanan bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasının kaçınılmaz olduğu ifade edildi ve şöyle denildi:


"Günlerdir Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 10.000.000 STG'lik borçlanmanın 3.000.000 STG tutarındaki kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı yönündeki mesnetsiz, deyim yerinde ise hayal ürünü ve akla mantığa aykırı iddialar, devletimizin Anayasal ve bağımsız organı olan Sayıştay'ın hazırlamış olduğu raporla bir kez daha çürütülmüştür.


Daha önce kamuoyuna da yansıdığı üzere, söz konusu borçlanma ile ilgili olarak alınan Bakanlar Kurulu Kararı, Belediyeler Yasası'nın bir gereği olup, borçlanma kararı değil, Belediye Meclisi'nin görev süresini aşacak bir borçlanma olduğu için Belediye Meclisi kararı koşulunu da içeren bir onay kararıdır. Lefkoşa Belediyesi tarafından alınan kredinin nereden ve nasıl alınacağını kararlaştırmaya yetkili tek merci Belediye Meclisidir.


Nitekim söz konusu Belediye Meclis Kararı da 18.4.2010 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında 12.5.2010 tarihinde alınmış ve bu bilgi bir süre önce Cumhurbaşkanımız Sayın Dr. Derviş Eroğlu tarafından yapılan açıklamada da dile getirilmişti.


Sayıştay raporundaki ayrıntılı izahatlara ve belgelere bakıldığında ise; 2010 yılının Mayıs ayında üç dilimde alınan kredinin 8,175,670 STG tutarındaki kısmının TL karşılığının, Belediyenin Yakın Doğu Bankasında bulunan ve "overdraft" olarak çalışan cari hesabına aktarıldığı, geriye kalan 1,824,330 STG tutarındaki kısmının ise 2008 ve 2009 yıllarında Belediye Meclisi kararlarıyla TL veya Sterlin olarak alınan borçların kapatılmasında kullanıldığı anlaşılmıştır.


Ayrıca, Sayıştay tarafından söz konusu raporun yayınlanması sonrasında, konunun istismar edilmemesi amacıyla 25.5.2012 tarihli ilave bir yazı yazılarak, 4 Mayıs 2010 tarihinde, Yakın Doğu Bank çekiyle Sosyal Sigortalar Dairesi'ne 3 Milyon TL tutarında bir ödeme yapıldığı belirtilmiş ve hiçbir belgeye dayandırılmadan ortaya atılıp, yalana sarılarak sürdürülen iddiaların asılsız olduğuna ispat teşkil etmiştir.


BELGELERE DAYALI GERÇEKLER...


Sayıştay Raporu ile ortaya çıkarılan belgelere dayalı gerçekler, söz konusu borçlanmanın Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası yapıldığını ve paranın hangi hesaplara aktarıldığını net olarak ortaya koymuştur.


Cumhurbaşkanlığı makamı devletimizin en üst makamıdır. Bu makamı tamamen hayali varsayımlar ve dar siyasi prim elde etme anlayışı ile yıpratma gayreti içine girmek hiç bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşına ve siyaset dünyamıza fayda sağlamaz."


TAK


 
29 Mayıs 2012 Salı 16:10
Okunma: 933
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu