Ana Sayfa » Kıbrıs » "Maaşlara Yapılan Kesintiler Ödenmiyor..."

"Maaşlara Yapılan Kesintiler Ödenmiyor..."

"SAYIN TATAR ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARININ GERİYE DÖNÜK İŞLEMEDİĞİNİ SÖYLEYEREK EMEKLİLERDEN HUKUKA AYKIRI VE HAKSIZ YERE YAPILAN KESİNTİLERİ ÖDEMEME YOLUNU SEÇTİ"

 
 
"KARARLARIN GERİYE İŞLEMEDİĞİNİ BİLDİĞİMİZ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ HUZURUNDA HÜKÜMET ADINA VERİLEN TAAHHÜDÜ KABUL EDEREK ARA EMRİ TALEBİMİZİ GERİ ALDIK... BU TAAHHÜT BİZZAT TATAR TARAFINDAN MAHKEME HUZURUNDA TEYİT EDİLDİ VE TUTANAKLARA GEÇTİ"

EMEKLİ DERNEKLERİ EŞGÜDÜM KOMİTESİ YARGIYA GİDECEĞİNİ AÇIKLADI

6 emekli derneği tarafından oluşturulan Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, yargıya gideceğini açıkladı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın, Kanal Sim'de yayımlanan "Radyo Gazetesi" programında, Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye dönük işlemediğini söylediğini kaydederek, Tatar'ın emeklilerden "hukuka aykırı ve haksız yere yapılan kesintileri" ödememe yolunu seçtiğini iddia etti.

Komite'nin yazılı açıklamasında, programın ardından Yenidüzen gazetesinde de yer alan bu açıklamanın hayret ve üzüntüyle karşılandığı kaydedilerek, konuyla ilgili olarak Başbakanlığın talebi üzerine, Başsavcılığın Başbakanlığa yazı gönderdiğini, kendilerinin de aylardır Başbakanlıktan randevu beklediği ifade edildi. Açıklamada, hükümetin kendilerine tek seçenek olarak bağımsız yargı yolunu bıraktığı ifade edilerek, "Emekli dernekleri olarak bu hakkımızı bağımsız yargı yoluyla alacağımızdan hiç şüphemiz yoktur" denildi.

Komite açıklamasında, Savcılığın Başbakanlığa gönderdiği yazı ve mahkeme tutanakları da ek olarak yer alıyor.

Komite açıklamasında şöyle denildi:

"Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının geri işlemediğini bildiğimiz için Anayasa Mahkemesi huzurunda ortaya konulan mutabakatı kabul ederek, 23.09.2010 tarihli ara emri (yürütmenin durdurulması ) talebimizi geri aldık. Söz konusu mutabakatta Meclis ve hükümet adına KKTC Başsavcılığı, davayı emeklilerin kazanması halinde kesilmiş veya kesilecek vergilerin makul bir süre içerisinde emeklilere iade edileceği taahhüdünde bulunmuş ve bu taahhüt sayın Tatar tarafından mahkeme huzurunda bizzat teyit edilmiştir."

Komite açıklamasında, Başsavcılıktan görüş talep eden Başbakanlığa verilen yanıtta da, emekli derneklerinin talebinin haklı olduğu, hükümetin bu konuda taahhüdü bulunduğu ve bu taahhüdüne uyması gerektiğinin açıkça yazıldığı kaydedildi.

Komite açıklamasına ek olarak sunulan KKTC Başsavcılığı'nın, Başbakanlığa gönderdiği, "Sav. 0.00-BB / 2-11 / 636" sayılı yazıda şöyle deniliyor:

"Bilindiği üzere emeklilerden vergi alınmasını düzenleyen 39/2010 sayılı Gelir Vergisi ( Değişiklik ) Yasası ile 40/2010 sayılı Emeklilik ( Değişiklik ) Yasası'nın ilgili kısımları Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

Emekliler Cemiyeti tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan 4/2010 sayılı davanın 23.09.2010 tarihli ara emri (yürütmenin durdurulması) safhasında, Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar da hazır bulunmuş ve sayın bakanın talimatıyla Emekliler Cemiyeti'nin açmış olduğu davada haklı çıkmaları halinde, kesilmiş veya kesilecek vergilerin makul bir süre içerisinde emeklilere iade edileceği taahhüdünde bulunduk.

Sayın Maliye Bakanı'nın talimatı ile yapmış olduğumuz bu taahhüt mahkeme tutanaklarında gayet açık bir şekilde yer almaktadır. Mahkemedeki bu taahhüdümüze uygun olarak emeklilerden yapılan vergi kesintilerinin makul bir süre içerisinde idari bir tasarrufla emeklilere ödenmesi gerektiği kanaatindeyim. İyi bir idare ve/veya yönetimin vermiş olduğu taahhüde sadık kalması ve buna uygun hareket etmesi İdare Hukuku'nun temel prensiplerindendir."

Açıklamada, "mahkeme huzurunda açık bir şekilde taahhüt altına giren" Maliye Bakanı'nın bu mutabakatı yok sayarak, "Anayasa Mahkemesi kararları geri işlemez" demesinin, bu nedenle hayret ve üzüntü ile karşılandığı kaydedilerek, şöyle denildi:

"Bizler, geriye dönükleri mahkemenin iptal kararı üzerine değil, mahkeme huzurunda varılan mutabakat ve KKTC Başsavcılığı'nın bu konudaki mütalaası üzerine talep etmekteyiz. Biz bu talebimizi hem KKTC Başbakanlığı'na hem de Maliye Bakanlığı'na 16.02.2011 tarihinde yazılı olarak yapmış olmamıza rağmen henüz bir yanıt alamadığımızı da hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca Başbakanlıktan aylar önce talep ettiğimiz ve sürekli hatırlatma yaptığımız görüşme talebimiz de halen yanıtsızdır. Öyle görülüyor ki hükümet, bizlere tek seçenek olarak mahkeme yolunu bırakmaktadır. Emekli Dernekleri olarak bu hakkımızı da bağımsız yargı yolu ile alacağımızdan hiç şüphemiz yoktur."

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi; Emekli Mücahitler Derneği, GKK Emekli Astsubaylar Derneği, GKK Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Türk Emekliler Derneği, KKTC Polis Emeklileri Derneği, Vakıflar ve Din İşleri Emeklileri Derneği'nden oluşuyor.

kaynak TAK

 
16 Mayıs 2011 Pazartesi 14:05
Okunma: 806
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu