Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Mal Takası Kabulü Güney'i Karıştırdı

Mal Takası Kabulü Güney'i Karıştırdı

muhalefet Partileri, Mülkiyet Konusunda Suçladıkları Hristofyas Hükümetine Ateş Püskürüyor

 
 
Mal Takası Kabulü Güney'i Karıştırdı
Rum Bakanlar Kurulu'nun Mike Timvios isimli Kıbrıslı Rum'un Taşınmaz Mal Komisyonu'yla; KKTC'deki eski malı ile Larnaka'daki Kıbrıs Türk malının takası konusunda vardığı dostane anlaşmayı onaylaması, Rum siyaset dünyasını karıştırdı. Muhalefet partileri bu takas çerçevesinde Timvios'a verilen Türk malını 13 milyon Euro'ya satın alan Hristofyas hükümetine ateş püskürüyor.  

Politis "DİKO ve EDEK Hristofyas'a Ateş Püskürüyor... Mike Timvios Meselesi Çıkmazını Sadece Mevcut Hükümete Yüklüyorlar" başlıklı haberinde, DİKO, EDEK ve EURO.KO'nun mülkiyette yıllardır yaşanan çıkmazlardan ve özellikle Taşınmaz Mal Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ilgi kararlarından tamamen Hristofyas hükümetini sorumlu tuttuklarını yazdı.

Habere göre her üç parti tarafından dün yapılan açıklamalarda Rum Bakanlar Kurulu'nun Mike Timvios'un TMK'yla yaptığı takas anlaşmasını onaylama kararını "hukuki ve siyasi açıdan zararlı" diye nitelendi.

Simerini "Hükümetin Timvios Meselesindeki Kararı Siyasi Ortamı Tetikliyor... Mülkiyetin Mezarı" başlıklı haberinde EDEK, EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nden gelen tepkilere yer verdi.

Habere göre EDEK 2'nci Başkan Yardımcısı Kostis Evstathiu, Rum Bakanlar Kurulu'nun TMK ile yapılan takas anlaşmasını kabul etme kararını değerlendirirken KKTC'deki eski Rum malları konusunda çok tehlikeli patikalar açan nahoş gelişme" ifadesini kullandı.

Evstathiu, dün düzenlediği basın toplantısında Rum yönetiminin TMK ile Timvios arasında yapılan işlemi tanımasının benzeri görülmemiş bir hata olduğunu belirterek bu hareketi ile Hristofyas hükümetinin TMK'ya başvuran Rumlardan çok daha zararlı olduğunu söyledi.

Partisinin; Hristofyas hükümetinin Kıbrıs Türk tarafına verdiği yeni bir 'hediye' olarak gördüğü bu işlemi asla emsal olarak kabul etmeyeceğini anlatan Evstathiu şunları söyledi:

"Kıbrıs Rum tarafının mülkiyet, dönüşümlü başkanlık, çapraz oy, yerleşiklerin kalması, Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük verilmesi gibi verdiği tavizler de, bu işlemin de iptal edilerek geri çekilmelidir. Milli davamızda da; Kıbrıs Rum tarafının stratejisi veya taktiği olup olmadığını sorgulatacak ölçüde kabul edilemez durumlar yaratıyor".

EURO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas, Hrtistofyas hükümetini; Timvios'a verilen Kıbrıs Türk malını satın alarak, KKTC'deki diğer eski Rum mallarının da Türkiye'ye satılması yolunu açmakla suçladı ve Rum mallarının "haraç mezat satılmasının önüne geçmek için göçmenlerin ödeme gücünü artırma" çağrısında bulundu.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu ise Rumların TMK'na süregelen başvuruları konusunda Hristofyas hükümetini sorumlu tuttu ve kendilerinin Ekim 2011'den beri TMK'ya başvuruların önüne geçmeye yönelik öneriler sunduklarını ancak Hristofyas hükümetinin kulak asmadığını kaydetti.

Habere göre DİKO tarafından yapılan açıklamada ilgili Rum Bakanlar Kurulu kararının, mülkiyete ve dolayısıyla Kıbrıs sorununa olumsuz etkiler yapacak yeni oldubittiler yaratacağı görüşünü ortaya koydu.

Açıklamada özetle şunlara dikkat çekildi: "Başkan Hristofyas'ın Kıbrıs sorunundaki kabul edilemez icraatlarının ardından, ekonomimizle de ilgili acı gelişmeler yaşarken, Destek Mekanizması'na girişimiz ve ödemeleri yapamama tehlikesi yaşıyorken, hükümetin halen yüklü siciline yeni bir olumsuz gelişme daha eklendi. Türk tarafı, Kıbrıs sorununu rayından çıkarmaya çalışırken ve Kıbrıs Cumhuriyeti iflas tehlikesiyle karşı karşıyayken hükümetin Türk tarafına, meşru Kıbrıs devletiyle kendini eşitleme fırsatı vermesi mümkün değildir."

Aynı gazete "Göçmenler Komitesi Olağanüstü Toplantı İstiyor" başlıklı haberinde ise Rum Meclisi "Göçmenler" Komitesi üyesi Lefteris Hristoforu ve Yorgos Varnavas Komite Başkanı'na mektup göndererek; Cuma günü acil toplantı talep ettiklerini yazdı.

RUM BAKANLAR KURULU TAKAS ANLAŞMASINI  "KIBRIS TÜRK MALLARI VASİLİĞİ"NİN TASFİYESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KABUL ETTİ

Fileleftheros haberi, "Vasiliğin Hatırına Ödediler... Hükümet, Mahkûmiyeti Önlediği ve Zaman Kazandığı Kanaatinde... Karara Partilerden Sert Eleştiri"  başlığıyla aktardı.

Rum Yönetimi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve muhtemelen Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi tarafından da mahkûm edilme korkusuyla Timvios-TMK takas anlaşmasını kabul ettiğini belirten gazete, adı geçen merciler tarafından mahkûm edilmesi halinde Rum İçişleri Bakanlığı bünyesindeki "Kıbrıs Türk Malları Vasiliği"nin tasfiyesinin gündeme geleceğine işaret etti.

Habere göre Rum Sözcü Stefanos Stefanu, Timvios'un TMK'yla yaptığı takas anlaşması çerçevesinde edindiği Larnaka'daki Kıbrıs Türk malının 13 milyon Euro karşılığında satın alma kararı nedeniyle Rum yönetimine gösterilen tepkilere karşılık "Ayın görünmeyen yüzünü de incelememiz gerekir. Birçok tehlike var ki bunlardan biri de vasilikle ilgilidir" dedi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Hristofyas hükümetinin, Strazburg'tan aldığı mesajların çok olumsuz olması nedeniyle Timvios meselesinde alelacele böyle bir karar aldığını belirtti, özetle şunları yazdı:

"Hükümet, Timvios ile 'Komisyon' arasında yapılan dostane anlaşmayla ilgili AİHM kararını icra etmemekten mahkûm edilmeyi bekliyordu. Aynı kaynaklara göre bu gelişme de vasiliğin tasfiyesini gündeme getirecekti.

Hükümet çevrelerinde, bu kararı alması nedeniyle gelecekte yaşanacak yan etkilerle rağmen; Timvios meselesinde yapılabilecek başka bir şey olmadığı değerlendirmesi yapılıyor ancak vasilik konusunda yeni gelişmelere neden olacak benzer başka takas vakaları olması ihtimali de göz ardı edilmiyor. Şimdilik hükümet; zaman kazanmış olduğunu ve vasiliği bugünkü şekliyle birkaç yıl daha yaşatabilmeyi sağladığını düşünüyor."

Alithia haberi "Timvios Meselesi Meclise... Mal Takasıyla İlgili Anlaşmanın Kabul Edilmesi Konusunun Göçmenler Komitesi Gündemine Yazdırılması İstendi" başlığıyla aktardı.

(ŞA/GÜL)


TAK
 
11 Temmuz 2012 Çarşamba 12:07
Okunma: 664
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu