Ana Sayfa » Kıbrıs » "Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı" Yapıldı

"Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı" Yapıldı

Atun: "Türkiye'nin Büyüme Rakamları Bize De Olumlu Yansıyor.. Çukurova Kalkınma Ajansı Büyük Destek Veriyor...program Reel Sektöre Hayırlı Olsun"

 
 
KKTC'de reel sektöre yönelik proje destekleri için hazırlanan işbirliği protokolü uyarınca TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nin mali, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın da teknik desteğiyle yürütülecek "rekabet gücünün artırılması mali destek programı" ve "tarımsal ve kırsal kalkınma mali destek programı" düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.  

Lefkoşa Merit Hotel'de yer alan toplantıda sırasıyla Mersin Valisi ve Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu konuşmalar yaptı. ÇKA Genel Sekreteri Veysel Parlak ise katılımcılara destek sisteminin işleyişini anlattı.

Toplantıya Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı'nın da aralarında bulunduğu birçok üretici birliği temsilcisi, girişimci ve esnaf katıldı.

REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAYA 3 MİLYON TL

3 milyon TL bütçeli "rekabet gücünün artırılması mali destek programı" uyarınca, ülke ekonomisinin rekabet gücünün artırılması hedefiyle KOBİ olarak faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilere asgari 25 bin; azami 200 bin TL destek verilecek.

Programın öncelikleri "üretimde katma değer ve verimlilik artışının sağlanması, ürünlerin uluslar arası ticaret imkanlarına kavuşturulması; çevrenin koruma-kullanma dengesinin sürdürülebilirliğin sağlanması" olarak açıklandı.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYA 5 MİLYON TL

5 milyon bütçeli "tarım ve kırsal kalkınma mali destek programı" da tarımsal üretimin katma değerinin artırılmasını amaçlıyor.  "Modern tarımsal üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması; hasat sonrası ürünlerin piyasaya arz süresinin uzatılması ve arz koşullarının iyileştirilmesi"nin öncelikli hedefler olarak belirlendiği bu programda da KOBİ olarak faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilere asgari 25 bin; azami 200 bin TL kaynak verilebilecek.

GÜZELOĞLU: "REKABETE DAYALI GÜÇLENME"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Valisi ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, bu sabah hibe destek programının imzalandığını hatırlatarak, KKTC'ye Türkiye'nin desteklerinin süreceğini vurguladı.

KKTC'de KOBİ ağırlıklı reel kesimin ve tarıma dayalı işletmelerin desteklenmesinin, rekabete açık hale getirilmesinin bu projeyle anlam kazanacağını ifade eden Güzeloğlu, işletmelerin rekabete dayalı güçleneceği umudunu dile getirdi.

Güzeloğlu, küresel rekabette iddialı ve kalıcı olmak için kurallara dayalı üretim ve birlikte hareket etmek gerektiğini kaydederek, ÇKA'nın projede teknik sorumluluğu üstlendiğini söyledi. ÇKA'nın Türkiye'de kalkınmayı sürekli sağlıklı, sürdürülebilir kılmayı amaçlayan bir ajans olduğunu ve üç yıldan beri faaliyet gösterdiğini ifade eden Güzeloğlu, tecrübe ve bilgilerini Kuzey Kıbrıs'a aktarma sorumluluğu hissettiklerini vurguladı.

"DÜNYAYA AÇILAN KAPI"

Proje hazırlamada da öğretici bir çaba sergileyeceklerini kaydeden Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in, Kuzey Kıbrıs'a açılan Anadolu kapısı ve Kuzey Kıbrıs'ın dünyaya açılan kapısı olmasının sorumluluğu ve onurunu da yaşadıklarını söyledi.

Güzeloğlu, KKTC'nin tarım, sanayi ve turizm potansiyeline işaret ederek, kalkınma ve gelişme sürecinde, sağlıklı ve rekabet edebilir bir altyapının öncelikli hedef olduğunu; bu konuda kendilerine düşen her konuda ve boyutta, sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

2011'in ilk çeyreğinde dünyanın en hızlı büyüyen ve ilk altı ayında ikinci en hızlı büyüyen Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen çok önemli başarı sağladığını anlatan Mersin Valisi ve Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, "Bu sürecin daha da gelişmesi ve ileriye taşınması ve sürece Kuzey Kıbrısımızın da katılması en temel önceliğimizdir" dedi.

Güzeloğlu, mali kaynağın çok ötesinde bir amaç taşıdıklarını ifade ederek, başlayan sürecin yeni başlangıç ve ivmenin ilk adımı olması dileğinde bulundu.

ATUN: "TEŞVİĞE ÖNEM VERDİK"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, içinde bulunulan global ekonomik şartlarda özellikle AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin mali sürdürülebilirlik kaygılarıyla hareket ederek ekonomilerini buna göre yönettiğini belirterek, alınan önlemler içinde teşvik uygulamalarına pek fırsat bulamadıklarını söyledi.

Ancak kendilerinin hükümete geldiği 2009'dan bu yana hem mali alanda ülkenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşması, kamu maliyesinin istikrar kazanması ve reel sektörün desteklenmesine çok büyük önem verdiklerini ifade eden Atun, faiz destekli kredilerle sağladıkları gelişmeleri anlattı.

Atun, 2008'de toplam KOBİ kredi tutarı 3.6 milyon TL iken son 2.5 yılda 3 bin KOBİ, esnaf ve ticari kesime 75 milyon TL'yi bulan bir kaynak aktarıldığını bildirdi.

İmalat sektöründe 80 bin TL, hizmet sektöründe 50 bin TL kredi verildiğini kaydeden Sunat Atun, Türkiye'yle hibe destek projesinin geçen yıl imzalandığını; bugünkü imza töreniyle projeni usul ve esaslarının hükümetlerden sonra uygulayıcılar arasında da resmiyet kazandığını bildirdi.

Atun, daralan dünya ekonomisi konjonktüründe Türkiye'nin KKTC'nin yüzde 86 ile en büyük dış ticaret ortağı olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin yüzde 8.5 olan 2011 büyüme rakamları bize son derece olumlu yansımıştır. 2010 yılının büyüme rakamının yüzde 3.5'ta olduğunu; 2011'in ilk verilerinin de yüzde 4.9 olduğunu buradan ilan etmek istiyorum. Bu büyümede istikrar tedbirleri ve düşünülerek, tecrübelerle tasarlanmış reel destek projelerinin etkili olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın kendilerine çok büyük destek verdiğini ifade eden Sunat Atun, programın uygulanmaya başlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hibe destek programında 25 bin TL ile 200 bin TL arasında katkılar verileceğini; projelerin yüzde 50 finansmanın proje altında; eş finansmanın yatırımcı tarafından yapılacağını anlatan Bakan Atun, Mersin Valisi Güzeloğlu'nun bir KKTC temsilcisi olarak yer aldığını; Mersin Limanı'nda ve gümrüğünde yaşanan sıkıntıların aşılmasında çok desteklerini gördüklerini anlattı ve programın reel sektöre hayırlı olmasını diledi.

AMCAOĞLU: "SADECE EKONOMİK DEĞİL İNSANİ BOYUTTA DA ÖNEMLİ"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, projenin KKTC açısından son drece önemli olduğunu vurgulayarak dünyada hızla artan nüfusa paralel üretimin de artırılması gerektiğini söyledi.

Amcaoğlu, tarımsal ürünlere ciddi ihtiyaca işaret ederek, "Bugün dünyada 925 milyon insanın her akşam yatağına aç girdiğini düşünürsek gıdanın, gıdaya erişimin çok çok önemli olduğu dikkatlerden kaçınılmamalıdır" diye konuştu.

Üretimde ve üretim kalitesindeki artışın sadece ekonomik değil, insani boyutta da önemli bir katkı olacağını kaydeden Ali Çetin Amcaoğlu, projenin önemine işaret etti.

Amcaoğlu, projenin yaratılmasında çalışanlara teşekkür ederek, Mersin Valisi Güzeloğlu'nu Kıbrıs sevdalısı biri gördüğünü belirterek, programın hayırlı olmasını diledi.

PARLAK ÇALIŞMA SİSTEMİNİ ANLATTI

Toplantıda daha sonra Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veysel Parlak, ajansı tanıtıcı ve mali desek programlarının çalışma sistemini anlatan bir konuşma yaptı; katılımcıların sorularını yanıtladı.

 
21 Ekim 2011 Cuma 14:44
Okunma: 623
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu