Ana Sayfa » Kıbrıs » Mali Polisler İş Başında

Mali Polisler İş Başında

‘Haksız kazanç sağlayanların’ peşine düşecekler

 
 
Mali Polisler İş Başında
Kıbrıs-Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev alan 29 polis dün düzenlenen “KKTC’de Mali Suçlarla Mücadele Sempozyumu” sonunda diplomalarını alırken, ülkede “Haksız kazanç sağlayanların” işinin artık daha zor olduğu vurgulandı.
Polis Genel Müdürlüğü’nün (PGM) düzenlediği ve Türkiye ile KKTC’den uzmanların konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda konuşan Polis Genel Müdürü Günay Özan, “Bizler bundan böyle devletimiz adına haksız kazanç elde edenlere bunun hesabını daha bilinçli bir şekilde soracak ve insanların alın teri ile bir yerlere gelebileceklerine dair inançlarının güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Girne Çatalköy’de, Acapulco Otel’de gün boyunca süren ve yeni oluşturulan Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev alan polislere yönelik eğitim çalışmaları çerçevesinde düzenlenen sempozyumun akşamüzeri programına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katıldı. Etkinliğin sonunda ise birimde görev alan 29 polise diplomaları verildi.
Maliye Bakanı Ersin Tatar, Polis Genel Müdürü Günay Özan; yargıçlar, savcılar, hakimler, avukatlar, işadamları, bankacılar, esnaf, kurum kuruluş temsilcileri ve diğer yetkililer ile polislerin katıldığı üç oturumlu sempozyumda, Türkiye ve KKTC’den uzmanlar, mali denetim ve mali suçlarla mücadele hakkında konuşmalar yapıldı. Özan: Suç ve suçlularla mücadele etmeyi hedef edindik
PGM Müdürü Günay Özan, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Polis Genel Müdürlüğü’nün ilk kez oluşturulan “Mali Suçlarla Mücadele Birimi”nin kurularak ilk mezunlarını vermesinden ve bu konuda ilk sempozyumu gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu birimin ve sempozyumun yapılması konusunda kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.
Özan, “Bizler, suç ve suçlularla mücadele etmeyi kendisine hedef edinmiş bir kurumuz… Bugüne kadar hep bu hedefi gerçekleştirmek için çalıştığımız gibi bundan sonra da bu amaçla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Mali Polis’te görevlendirilecek polislerin 3 ay boyunca muhasebe ve vergi konuları başta olmak üzere ekonomi, kara para ve adli psikoloji gibi konularda eğitim gördüklerini ifade eden Özan, eğitimlerin pek çok denetim kurumundaki stajlar ile devam ettiğini kaydetti.
Mali Polis’in tek bir birim olabileceğini, ancak devlet kurumları ile koordineli çalışmasının ortaya daha etkili sonuçlar çıkaracağına inanç belirten Özan, bu koordinasyon sayesinde pek çok konudaki idari ve yasal eksikliklerin daha etkili ve yapıcı yaklaşımlarla giderilme fırsatının doğacağına inandığını söyledi.

“Amaç gerçek suçluları yakalamak”
Birimin kurucularından olan Polis Genel Müdürlüğü Müfettişi Kerem Kadiroğulları da, birim hakkında sunum yaptı.
Ülkede halkın can ve mal güvenliğini sağlama ve suçları önlemede geniş sorumlulukları bulunan PGM’nin ilk kez “Mali Suçlarla Mücadele Birimi” oluşturduğunu, burada amacın; öndeki piyonu değil gerçek suçluları bulmak olduğunu belirtti.
Birimin organize suçlularla mücadele edeceğini kaydeden Kadiroğulları, oluşumda yer alan polislerin titizlikle seçildiğini, çünkü birimde ketumluk, görevine ciddi bir şekilde bağlılık ve güvenirlilik gerektiğini belirtti.
Yasalarla da desteklenmesi gereken birimin kurulma aşamasında PGM Müfettişi Kerem Kadiroğulları’nın yanı sıra Müdür Muavini Ömer Tazeoğlu, Başmüfettiş Erdal Şanlıdağ, Müfettiş Aziz Nizamoğlu, Müfettiş Muavini Hüseyin Bora, Müfettiş Muavini Uğur Yasakçı, Müfettiş Muavini Erem Özerem, Polis Çavuşu Yılmaz Hacıoğulları ve Polis memuru Hakan Kazma çalıştı.
29 polisin görev aldığı birim, personelin üç aylık eğitim ve staj dönemlerinin ardından dün diplomalarını alarak hizmete başladı.
Vergi, muhasebe, ekonomi, hukuk konularında birçok uzmandan ders alan mali polisler, ülkede mali suçlarla, yolsuzluk ve kaçakçılıkla mücadeleye daha bilgili katılacak.

Sempozyumda ele alınan başlıklar
Yapılan sunumlar sonrasında oturumlara geçildi. İlk oturumunda “Yolsuzluğa karşı önleyici politikalar ve uygulamalar” konusu ele alındı.
Doç. Dr. Mustafa Besim’in başkanlığındaki bu oturumda, Maliye Bakanlığı MASAK Başkan Yardımcısı İbrahim Hakkı Polat; TC Adalet Akademisi Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başmüfettişi Bülent Tarhan ve LAÜ İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Okan Şafaklı konuştu.
Doç. Dr. Erdal Güryay başkanlığındaki “Mali suçlarla mücadelede KKTC’deki mevcut durum” konulu ikinci oturumda, Gelir ve Vergi Dairesi eski müdürlerinden Göksel Saydam “mevzuat eksiklikleri”; Kıdemli Savcı Ergül Kızılokgil “Yargılama süreci”; Başmüfettiş Ali Adalıer “Polis soruşturma süreci” ve Ece Çelikdal “Sayıştay denetim süreci” konularında sunum yaptı.
Son oturum ise, “Mali denetim kurumları koordinasyonu” konusunda yapıldı ve oturuma Sayıştay Üyesi Ahmet Güvensoy başkanlık etti. Bu oturumda ise Maliye Bakanlığı MASAK Daire Başkanı Ömer Sayılganoğlu; Maliye Bakanlığı Maliye Teftiş Başmüfettişi Ahmet Veysel Özer; KOM - TADOC Emniyet Amiri Dr. Mahmut Cengiz ve TC Gümrük Müsteşarlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Sezai Uçarmak konuştu.
Sempozyumun kapanış oturumunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Maliye Bakanı Ersin Tatar da birer konuşma yaparken eğitim gören polislere diplomaları verildi.
 
26 Haziran 2011 Pazar 14:42
Okunma: 1335
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu