Ana Sayfa » Kıbrıs » Maliye Bakanı Tatar, Kktc Ve Rum Kesimi Ekonomilerini Karşılaştırdı:

Maliye Bakanı Tatar, Kktc Ve Rum Kesimi Ekonomilerini Karşılaştırdı:

"doğru Zamanda Doğru Çalışma Yaptık".

 
 
Maliye Bakanı Tatar, Kktc Ve Rum Kesimi Ekonomilerini Karşılaştırdı:

''RUMLAR GERÇEKTEN ZAMAN ZAMAN, BİRAZ DA ŞIMARARAK, HİÇ TEDBİR ALMAMIŞLAR''

''MASADA BİR ANLAŞMAYA DOĞRU GİDİLSE BİLE BUNUN TAZMİNİ VE İCRAATA KONULMASI NOKTASINDA ÇIKACAK FATURANIN PAYLAŞILMASINDA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANACAKTIR''

''ONLARIN GİDİŞATI KÖTÜ, BİZİM GİDİŞATIMIZ İYİ. AMA AYNI EKONOMİK NOKTAYA GELMEMİZ İÇİN DAHA ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR''

Lefkoşa, 13 Ağustos 11 (T.A.K): Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye ile birlikte ''doğru zamanda doğru çalışmalar'' yaptıklarını ve KKTC ekonomisinde ''iyi bir gidişat'' olduğunu, Kıbrıs Rum kesiminin ise anavatanı Yunanistan gibi krizi seyrederek ve hiçbir tedbir almayarak, bugün daha da derinleşen ekonomik krizden çıkış yolu bulmaya çalıştığını söyledi.

Tatar, ''Onların (Rumların) gidişatı kötü, bizim gidişatımız iyi. Ama aynı ekonomik noktaya gelmemiz için daha zamana ihtiyacımız vardır'' dedi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC ve Kıbrıs Rum kesimi ekonomilerini karşılaştıran Tatar, Kıbrıs müzakerelerinde kısa bir dönem sonra bir anlaşma ortaya çıksa bile, bu ekonomik kriz ortamında, çözümün nasıl icraya dönüştürüleceği konusunda, büyük bir endişenin olduğunu vurguladı.

KKTC EKONOMİSİ

Son günlerde dövizdeki artışın biraz tedirginliğe yol açtığını, ancak bu dalgalanma geçtikten sonra TL'nin biraz değer kazanacağına inandığını belirten Tatar, halka ve iş dünyasına, panikleyerek fiyat artışına gitmemeleri çağrısı yaptı.

İş dünyasına, sabırlı olunmasını ve piyasaya stoktan mal sürmesini öneren Tatar, kur artışının bir fırsata dönüştürülebileceğine işaret etti.

KKTC'de turizm ve eğitime bağlı bir ekonomi olduğuna işaret eden Tatar, turizmde kur artışı ile rekabet gücünün de artabileceğini, Türkiye'den daha fazla turist gelebileceğini söyledi.

Tatar; Euro ile İtalya, İspanya'ya gidecek Türk turistlerin KKTC'yi seçebileceğini, KKTC'de fiyatların daha uygun olacağını; yurt dışından gelecek öğrencilerin de ülkeye getireceği dövizle daha fazla TL harcayacağını kaydetti.

Dışarıdan bakıldığında KKTC'nin biraz daha ucuzlayacağını ifade eden Tatar, Euro'daki artış nedeniyle Rum tarafında yapılan alışverişlerin de azalacağını ve o paranın daha fazla KKTC'de harcanacağını; Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Rum tarafına ve diğer ülkelere yapılan ihracatın kur avantajıyla artabileceğini anlattı.

''KAMU MALİYESİ İYİ YÖNETİLİYOR''

Turizmde bu yıl ''beklenmedik artış yaşandığını'', otellerin yüzde 90-95 doluluğa ulaştığını, bunların ekonominin büyümesine katkı sağladığını belirten Tatar, sıkıntıların olabileceğini, ancak kamu maliyesinin çok iyi yönetildiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'yi ziyaretinde, ''KKTC kamu maliyesinin düzelmekte olduğunu, alınan tedbirlerin meyvesini vermeye başladığını'' söylediğini hatırlatan Tatar, şöyle devam etti:

''Son iki yıldır aldığımız tedbirlerle hem gelirlerimizde artış olmuştur, hem de yaptığımız tasarruflarla kamu giderlerinde önemli ölçüde düzelmeler olmuştur, çok yüksek miktarda ikramiye ödediğimiz çok sayıda insanımız emekli olmasına rağmen. Geçen yıl 100 milyon TL emekli ikramiyesi ödemesi yapmıştık ve bunu yapmaya da devam ediyoruz. Maliye Bakanlığı bu yıl, sıkıntıları nedeniyle sosyal sigortalara 200 milyon TL'nin üzerinde katkı yapacaktır. Bu gibi cari transfer giderlerine rağmen, bütçe açıklarında azalma olmuştur. Bu da bizim başarımızdır diye düşünüyorum.

Genel olarak gidişat; kamu maliyesinde bir düzelme vardır. Bütçe açıklarında ciddi ölçüde azalmalar var, faizlerde bir düşüş trendi oluşmuştur. Haliyle genel olarak makro ekonomik dengelere bakıldığında çok sağlıklı işlerin yapıldığını, bunun da iş dünyasına güven verme durumunda olduğunu belirtmek istiyorum.''

Başbakan Erdoğan ve diğer Türk yetkililerin KKTC'yi ziyaretlerinde, KKTC'ye olan güven ve desteklerinin devam ettiğini, su, elektrik ve diğer mega projelerle ekonominin temellerini daha da sağlamlaştırma niyetinde olduklarını belirtmelerinin KKTC'deki yatırım iklimini iyileştirdiğini vurgulayan Tatar, ''KKTC emin ellerde, sağlam bir zeminde büyümeye devam edecektir'' dedi.

RUM EKONOMİSİ

Kıbrıs Rum kesiminin, üzerinde ambargo olmadığını, bütün dünyanın tanıdığını, yılda 3 milyondan fazla turist geldiğini, Rusya ile ilişki içinde olduğunu, çok düşük faiz oranlarına ve çeşitli avantajlara sahip olduğunu ifade eden Tatar, ''Rumlar gerçekten zaman zaman, biraz da şımararak, hiç tedbir almamışlar'' dedi.

Dimitris Hristofyas hükümetinin güçlü sendikaların etki altında, hiç tedbir almadan bugünlere geldiğini, bütçe açıklarının arttığını, borçların çoğaldığını kaydeden Tatar, bütçe açıklarının kontrol altına alınması için Hristofyas hükümetinin güçlü olan sendikalarla bir mücadele vermediğini, bunun iş dünyasında hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Rum tarafının sıkıntılarını sıralarken; Yunanistan'daki kriz nedeniyle 10 milyon Euro üzerindeki Rum tahvil veya bonosunun Yunan bankalarında kitlendiğini, bankacılık sisteminin bunların etkisiyle zayıfladığını ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi notlarını düşürdüğünü, mevcut borçların faizlerinin arttığını, dışarıdan alınan kredilerin yenilenmeme ihtimali ve iç piyasadan daha fazla borçlanma gereksinimi olduğunu, faizlerin daha da fazla yukarıya çıktığını ve hükümete olan güvenin azaldığını kaydeden Talat, buna benzer birtakım olumsuzluklar ve makro ekonomik dengelerin aleyhlerine bozulmasının Kıbrıs Rum yönetimini büyük sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Tatar, 11 Temmuz'da askeri deniz üssündeki patlama ve bunun etkisiyle Vasiliko elektrik santralının devre dışı kalmasıyla da 3 milyon Euro zarardan bahsedildiğini, bunun, büyük sıkıntı içinde olan Kıbrıs Rum kesimi kamu maliyesi üzerinde önemli bir yük oluşturacağını söyledi.

Tatar, Euro bölgesindeki ekonomik krizin Rum tarafını daha da sıkıntıya soktuğunu, ''Rum hükümetinin ne yapacağını bilmeden kabine değişikliğine gittiğini'' ifade etti.

''Tüm bunları, Rum tarafı bizden daha kötüdür anlamında söylemiyorum'' diyen Tatar, Rum ekonomisindeki krizin derinleşmesinin Rum tarafında çalışan 4 bin kadar Kıbrıs Türkü'nü de olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

ÇÖZÜMÜN MALİYETİ NASIL PAYLAŞILACAK?

Kıbrıs Rum ekonomisindeki olumsuz durumun Kıbrıs müzakerelerini de etkileyeceğine işaret eden Tatar, şöyle devam etti:

''Bir anlaşma durumunda ortaya çıkacak büyük faturanın paylaşılması noktasında Rum kesiminin buraya aktaracağı herhangi bir finansmanı ben göremiyorum. Onun için, gerçekten masada bir anlaşmaya doğru gidilse bile bunun tazmini ve icraata konulması noktasında çıkacak faturanın paylaşılması konusunda büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Çünkü Rum tarafının bu faturaya yapacağı büyük bir katkının şu anda görünmediği ortaya çıkmıştır.''

ABD, AB ve Yunanistan'daki durumun belli olduğuna işaret eden Tatar, ''Onun için, bir anlaşma durumunda bu faturayı kimlerin nasıl paylaşacağı konusunda büyük sıkıntılar görülmektedir'' dedi.

''Kısa bir dönem sonra bir anlaşma ortaya çıksa bile, bunun nasıl icraya dönüştürüleceği konusunda, bu ekonomik kriz ortamında büyük bir endişenin olduğunu'' kaydeden Ersin Tatar, ''Bu şekilde Kıbrıs Rum yönetiminin işi gerçekten zor. İleriye bakıldığında bir ümit de görülmüyor. Çünkü anavatanları Yunanistan'ın durumu belli, sınıfta kalmış...'' ifadelerini kullandı.

''KKTC DE BENZER DURUMDAYDI''

Ersin Tatar, 2,5 yıl kadar önce hükümete geldiklerinde KKTC'nin de benzer durumda olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarının tecrübeleri ile alınan tedbirler, imzalanan ekonomik iş birliği protokolleriyle bazı adımlar atıldığını, yasal düzenlemeler yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini belirterek, alınan tedbirlerin meyve vermeye başladığını söyledi.

Türk makamlarına ve Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Tatar, ''doğru zamanda doğru çalışmalar yapıldığını'' vurguladı.

Tatar, ''Ne mutlu bize ki, biz bu çalışmaları yaparken Güney Kıbrıs bu çalışmaları yapmamış. O krize doğru gidişte, onların anavatan dediği Yunanistan büyük bir uçuruma düşmüş, tedbirler almamışlar, hepsi seyrederek bu krizin daha da derinliklerinde çıkış yolu bulmak için uğraşıyorlar'' dedi.

İKİ EKONOMİ EŞİTLENİYOR MU?

Ersin Tatar, ''İki tarafın ekonomisinde bir eşitlenmeye doğru mu gidiliyor'' sorusuna karşılık, Rum tarafında her ne kadar olumsuz, KKTC'de iyi bir gidişat olsa da, Rum tarafındaki gayri safi milli hasılanın ve kişi başına düşen gelirin, KKTC'nin 1,5 katı olduğuna işaret ederek, özetle şunları söyledi:

''Biz Rum tarafından daha iyiyiz şeklinde somut bir açıklama bana göre şu anda tam doğruyu yansıtmamakla birlikte, bizim tarafta gidişatın iyi olduğunu, burada elektrik ve su gibi önemli büyük projelere imzaların atılmasıyla, ekonomi pastasının büyüyeceği, haliyle fert başına milli gelirin ve ekonomik refahın artacağı beklentisi içerisindeyiz.''

AB içindeki Rum tarafına çeşitli yerlerden para akışı olduğunu kaydeden Tatar, ''Rum tarafındaki makro ekonomik dengeler çok kötüye gitmektedir. Derecelendirme kurumları Rum tarafının notunu çok düşürmüşlerdir, haliyle onların gidişatı kötü, bizim gidişatımız iyi. Ama aynı ekonomik noktaya gelmemiz için daha zamana ihtiyacımız vardır'' dedi.

(AA/ID/SEL) FOTOĞRAFLI

 
13 Ağustos 2011 Cumartesi 12:54
Okunma: 512
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu