Ana Sayfa » Kıbrıs » Maliye bakanlığını bastılar!

Maliye bakanlığını bastılar!

2011 sonrası göreve giren öğretmenlerin, sosyal ve ekonomik eşitsizliğini protesto etmek adına Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası bugün şok grev kararı ardından Maliye bakanlığı'nı bastı.

 
 
Maliye bakanlığını bastılar!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) üyesi, 2011 yılından sonra göreve başlayan öğretmenlerden oluşan bir grup, Maliye Bakanlığı'na giderek dilekçe sundu ve eylem yaptı.

Eylemciler, Maliye Bakanlığı binası içinde "geçici çalışmaya hayır?, "eşitlik adalet?, "eşit işe eşit ücret? sloganları atıp, düdükler ve alkışlarla bakanı protesto etti. Eylemciler, bakanlıkta, "Eşit işe eşit ücret? yazılı pankart açtı.

Eylemciler, önce taleplerini içeren dilekçelerini bakanlık yetkililerine sundular ardından dilekçelerin alındığına ilişkin belgeyi almak için bakanlık binasında beklediler ve bu sırada da protestolarını sürdürdüler.

Eyleme, öğretmenlerin yanı sıra KTÖS Başkanı Semen Saygun, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı da katıldı.

Eylemcilerin, Maliye Bakanlığı'na teker teker dilekçelerini vererek, alındığına ilişkin yazıyı almalarının ardından eylem sona erdi.

DİLEKÇE BAKANLIĞA VERİLDİ

Eylem yapan öğretmenler tarafından verilen dilekçede, Maliye Bakanı'na, "eşit işe eşit ücret prensibine saygılı olma, öğretmenlerin atanabilmesi için yeterli kadro yetkisi verme, 2015 yılı devlet bütçesi hazırlanırken gerekli ödenek bütçeye konarak, Göç Yasası olarak nitelenen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş -Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nı ortadan kaldırması? çağrısı yapıldı.

Dilekçede, " 'Emek en yüze değerdir' diyerek hükümete gelen bir partinin Maliye Bakanı olarak geçmiş hükümetlerin yasallaştırdığı ve partinizin değiştirme sözü verdiği ?Göç Yasası' diye bilinen ?Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş -Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası' mağduru olduğumuzu ifade etmek istiyorum? ifadesine yer verildi.

ELCİL: "YASA KEYFİ UYGULANIYOR?

Eylemde konuşma yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, "Göç Yasası? olarak nitelenen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş -Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nın özellikle kamuda ve yarı devlet olan kurumlarda çalışanları sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Yasa ile birlikte maaşlarda yüzde 41 oranında azalma yaşandığını, yasal hakların da geri alınmaya çalışıldığını söyleyen Elcil, yasanın yarattığı "yıkımın? ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu çalışanlara Ders Yılı Hazırlık Ödeneği'nin de iki yıldan beri ödenmediğini anımsatan Elcil, yasanın keyfi uygulandığını iddia etti.

Yasanın geçici çalışmayı teşvik ettiğini savunan Elcil, yüzlerce işsiz öğretmenin görev beklediğini, istihdam yapılmadığını iddia etti.

Elcil, "Yapılanlar mali tedbir değil, siyasi dayatmadır. Kıbrıslı Türklerin göç etmesini teşvik eden bir uygulamadır. Maliye Bakanlığı da bunları iletmek için buradadır. Taleplerimizi her ilettiğimiz yerde, bu işi engelleyenin Maliye Bakanı olduğu söyleniyor? dedi.

Polisin eylem sırasındaki uygulamalarından da rahatsız olduklarını söyleyen Elcil, "Polis toplumsal eylemlere kendini tanıtıcı üniforma ile katılmalıdır. Burada polisin keyfi uygulaması var? diye konuştu.

Elcil, eylemlerinin barışçı olduğunu belirtti.

İkiyüzlü siyasete karşı olduklarını söyleyen Elcil, hükümeti eleştirdi.

Göç Yasası olarak nitelenen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş -Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nın "kaynak olmadığı için değiştirilemeyeceğinin? söylendiğini kaydeden Elcil, kaynak yaratmanın mümkün olduğunu belirtti.

BIÇAKLI: "EYLEMLER DEVAM EDECEK?

Eylemde bir konuşma yapan TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, Göç Yasası olarak nitelenen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş -Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'ndan kaynaklanan sıkıntılara dikkat çekti.

Bıçaklı, yasanın geri çekilmemesi halinde, eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Eylemciler tarafından Maliye Bakanı Zeren Mungan'a bir mektup iletildi.

İşte o mektup:

 

“Sn. Zeren Mungan

Maliye Bakanı

“Emek en yüce değerdir” diyerek hükümete gelen bir partinin Maliye Bakanı olarak geçmiş hükümetlerin yasallaştırdığı ve partinizin değiştirme sözü verdiği “Göç Yasası” diye bilinen Kamu Görevlilerinin Maaş Ücret ve Ek Ödeneklerini Düzenleyen Yasa'nın mağduru olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Ortaya koyduğunuz tutum nedeni ile maaşlarımızın %40 oranında azaltılmasının yanısıra 2012 yılına kadar UBP'nin Göç Yasası'na bakmadan ödediği “Ders Yılı Hazırlık Ödeneğimizi” de iki yıldan bu yana gaspetmiş bulunmaktasınız.

Bu da yetmezmiş gibi tasarruf adı altında okullarımızda çalışması gereken öğretmen kadrolarında kesintiye giderek, hem çocuklarımızı öğretmensizliğe, hem de yeni mezun öğretmen arkadaşlarımızı işsizliğe mahkum ettiniz.

Başta Eğitim Bakanlığı olmak üzere hükümet yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde, tüm bu olumsuzlukların yaratıcısı olarak siz işaret edilmektesiniz.

Bu çerçevede, sizi çalışanları bölmekten vazgeçmeye, “emek en yüce değerdir” diyen bir partinin atadığı Maliye Bakanı olarak eşit işe eşit ücret prensibine saygılı olmaya, gençleri açlığa, işsizliğe, göçe zorlayan siyasetten vazgeçmeye, geçici çalışan veya işsiz olan öğretmenlerimizin KHK tarafından atanabilmesi için yeterli sayıda kado yetkisi vermeye, başta ders yılı hazırlık ödeneklerimiz olmak üzere gaspettiğiniz tüm emeklerimizin karşılığını iade etmeye, 2015 yılı devlet bütçesini oluştururken Göç Yasası nedeniyle oluşan, sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için gerekli ödeneği bütçeye koyarak, Göç Yasası'nı ortadan kaldırmaya davet ederiz.”

 
17 Ekim 2014 Cuma 10:11
Okunma: 2925
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu