Ana Sayfa » Kıbrıs » Maliye bütçesi Meclis'te

Maliye bütçesi Meclis'te

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda daha sonra 1 milyar 390 milyon 882 bin 322 TL olarak öngörülen Maliye Bakanlığı Bütçesi ele alındı.

 
 
Maliye bütçesi Meclis'te
Maliye Bütçesi üzerine ilk sözü alan CT/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yeni protokol çalışmalarıyla ilgili olarak yeni protokolün ülkenin uzmanlarıyla hazırlanıp ilgili kesimlerle görüş alınarak şekillendirildikten sonra Türkiye'ye gidilecek olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Merkez Bankası Başkanı'nın görev süresi dolmadan görevden alınmasını eleştiren Uluçay, "yeni atanan başkanın da Elçilikle ters düşerse görevden alınabileceği" yorumunda bulundu.

Uluçay, gerçekleyen yüzde 15'lik enflasyon nedeniyle insanların harcamaların en az bunun kadar daralttığını, bunun da ekonomiyi olumsuz etkilediğini ifade ederek, yerel gelirlerden öngörülen artışın bu oranın gerisinde kaldığını söyledi.

Uluçay, 2012'deki gelir artışlarına bakıldığında, 2011 yılında ekonominin daraldığını, bunun doğal sonucu olarak da vergi gelirlerinden 2012 bütçesindeki artışın 2011'e göre yüzde 5 olarak bir önceki yılda öngörülenin atında olduğunu savundu.

Teberrüken Uluçay, 2012 Bütçesindeki artış öngörülerine bakıldığında, kısa vadede görülenin ekonomideki daralma olduğunu ifade ederek, bütçenin Temmuz 2012'den sonra yüzde 3'lük eşel-mobil ön gördüğünü, ancak temmuz ayına kadar olacak enflasyonun yüzde 3 olup olmayacağının bilinemeyeceğini belirtti.

Uluçay, temmuz 2012'de verilmesi öngörülen yüzde 3'lük eşel-mobil'in hemen maaş artışı olarak çalışanlara verilmesinin önererek, bunun piyasaya olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.

Uluçay, bütçe tasarısına bakıldığından performans  bütçeye geçiş sürecinin görüldüğünü anlatarak, performans bütçe uygulamasının bazı bakanlıklarda yapıldığını, bunun tüm bakanlıklara yansımasıyla önemli bir yere varılacağını anlatarak, performans bütçe uygulamasına geçiş çalışması nedeniyle Maliye Bakanlığı'nı kutladı.

Teberrüken Uluçay, e-devlete geçiş ve otomasyonun önemli bir çalışma olduğunu, otomasyonun hayata geçmesi halinde ekonominin kayıt altına alınmasına katkı yapacağını ifade ederek, bu projelerin hayata geçmesi amacıyla süratle adım atılması gerektiğini söyledi.

Uluçay, Maliye'nin ödemelerinin gününde yapmasının ekonomiye katkısını önemli ölçüde artıracağını ifade ederek, zamanında yapılmayan ödemelerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini, bu etkinin sadece ödemeyi yapanla sınırlı olmadığını kaydetti.

Uluçay, Maliye'nin piyasalara ödeme konusunda en azından bir önceki ayı yakalamanın hedef olması gerekliliği üzerinde durdu.

Gümrüklerde zaman zaman sıkıntılar yaşandığının bilgilerine geldiğini, bunun için yapılması gerekenin farklı gümrük birimlerinde uygulamalarda tek tip uygulamaya geçilmesi gerekliliği üzerinde duran Uluçay, yeknesaklığın bu anlamda sağlanması gerektiğini söyledi.

Uluçay, bilgisayar sisteminin devreye germesiyle birlikte farklı uygulamalarda yeknesaklığın sağlanmasına katkı yapacağını ifade ederek, otomasyona geçişin bunun kolaylaştıracağını kaydetti.

Teberrüken Uluçay, bayana dayalı vergi bildiriminin ülkede sağlıklı olarak yaşama geçirilememesi nedeniyle resen verginin hala uygulamada olduğunu belirtti.

Uluçay,  performans bütçe sistemiyle birlikte Maliye Bakanlığı'nın yatırım bütçeleri bakanlıklar düzeyinden gerçekleştirilememesi halinde, diğer bakanlıkların bekleyen projelerinde kullanılmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

"Ancak bu şekilde kamu kaynaklarından yatırıma ayırdığımız kalemleri daha fazla kullanabiliriz" diyen Uluçay, aksi halde yatırım için ayrılan miktarın 12 aylık dönemde ancak yarısının kullanılabildiğini ileri sürdü.

ERTUĞRULOĞLU

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, 2012 yılı Bütçe Yasa Tasarısının tartışıldığı maraton görüşmelerin popülist geçtiğini iddia ederek, böyle bir hükümetten başka türlü bir bütçe beklemediğini söyledi.

Ertuğruloğlu, ülkenin ihtiyacının çok konuşmak değil çok iş yapma ve köklü reformları gerçekleştirmek olduğunu anlatarak, köklü olarak reformların peşinde olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini ve bunun için de ne bedel varsa bunu ödemeye hazır olduğunu kaydetti.

Ertuğruloğlu, ülke siyasetinin çöktüğünü, bunun vaatler olduğunu anlatarak, vaatlerden oluşan bütçenin o günkü muhalefet tarafından topa tutulduğunu, bir süre sonra muhalefetin hükümet olması halinde eleştirdiği politikaların aynısını bu kez savunur duruma geldiğini söyledi.

Tahsin Ertuğruloğlu, ortada yapısal bir kriz olduğunu ancak bunun dünya kriziyle bir ilgisi olmayacağına işaret ederek, bütçeye oyunun olumsuz olacağını söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, 2012 Mali Yılı Bütçesi'nin, mali disiplinin önemsendiği bir istikrar bütçesi olduğunu söyledi.

Tatar, ülkede mali disiplinin sağlanması amacıyla çok ciddi çalışmalar içinde olduklarına işaret ederek, hükümete geldiklerinde sürdürülebilir bir mali bütçe bulmadıklarını, bunun için sürdürülebilir bütçe için çalıştıklarını belirtti.

Tatar, her şeyden önce sürdürülebilir bir bütçe için yapılması gerekenin gelirlerin artırılması olduğunu anlatarak, bakanlığı döneminde bunun üzerine özellikle durulduğunu kaydetti.

Tatar, ekonominin kayıt altına alınmasıyla gelirlerin artmasının mümkün olduğuna işaret ederek, bunun için otomasyona geçileceğini, otomasyonun tamamlanmasıyla gelirlerin daha da artacağını söyledi.

Tatar, ülkedeki en önemli sorunun merkezi bükçe üzerindeki ağırlıklar olduğunu belirterek, buna sosyal sigortalar kurumu, elektrik kurumuna yapılan katkılar  olduğunu ifade ederek, tüm bunlar nedeniyle merkezi bütçede açığın hedefleri olan 100 milyon TL'nin üzerinde olduğunu anlattı.

Ersin Tatar, 2000'li yıllara bakıldığında bütçe harcamalarının giderek artma eğilimi gösterdiğini, bunun da mali bütçenin sürdürülebilir olmaktan çıkardığını ifade ederek, bunun anlamının ekonomide gelir olarak toplanan paranın daha fazlasının ekonomiye geri verildiğini söyledi.

Tatar, bütçenin yüzde 10'una yakın bir kısmının yatırımlara ayıldığını, birçok ülkede yatırımlar sıfırlanırken 2012 mali yılı bütçesinin yüzde 10'unun yatırılma ayrılmasının önemli olduğunu belirtti.

AVCI

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin her şart altında kendi ayakları üzerinde duracak bir ekonomiye sahip olmasının herkes tarafından kabul edilip söylendiğine işaret ederek, üretmeyen bir ekonominin sağlıklı olamayacağını söyledi.

Avcı, üretimin ancak özel sektörün güçlü olduğu, düşük girdilerle üretim yapılmasına bağlı olduğunu anlatarak, KKTC'nin kapalı bir ekonomi  olmadığını, bundan sonra da olamayacağını kaydetti.

Yüzde 15'i işsiz olan, her gün 700 kişinin çek yasağın girdiği, yüzde 30 elektrik zammı yapılan bir ülkenin gelişmesinin, ekonomiyi büyütmenin mümkün olamayacağını anlatan Avcı, ülkede doğru düzgün ve adil bir vergilendirme olmadığını olamadığını söyledi.

Avcı, yüksek fiyatlı elektrik enerjisiyle üretim yapmanın mümkün olmadığını ileri sürerek, yüksek enerji fiyatlarına bir çara bulunması gerektiğini kaydetti.

Turgay Avcı, Türkiye'den gelecek suyun kullanımıyla ilgili olarak gerekli projelerin bugünden hazırlanarak yaşama geçirilmesi gerektiğini, bunun gelecek suyla hangi türden ne üretileceğinin bugünden bilinmesi gerektiğini söyledi.

Avcı, doğru fiyat, doğru üretim, doğru kalite ilkesiyle üretilen her şeyi için piyasa bulunduğunu  ileri sürerek, süt üretimini buna örnek gösterdi.

Avcı, ekonomide doğru yerde doğru teşvik verilmesi gerektiğini anlatarak, doğru yerde doğru teşvik yapılmamasının sorunlar yarattığını vurguladı.

Ekonomik kalkınmanın üretimle mümkün olduğuna işaret eden Turgay Avcı, bu nedenle doğru teşvikin önemli olduğunu belirtti.

Avcı, KKTC'de bugün itibarıyla her gün üç çiftin boşandığını anlatarak, bu oranda bir boşanmanın bu ülke için çok olduğunu iddia etti.

Avcı, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına yönelik her türlü yasanın Meclis'e gelmesi halinde bu tasarılara gerekli desteği vereceğini anlattı.

Turgay Avcı, herkese aynı ücret diye bir politikanın doğru olmadığını anlatarak, ihtiyaca, arz ve talebe göre bazı alanlara daha fazla maaş ödemesi gerektiğini söyledi.
 
21 Aralık 2011 Çarşamba 18:00
Okunma: 543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu