Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "maraş, Doğrudan Ticaret Tüzüğü İçin Yem"

"maraş, Doğrudan Ticaret Tüzüğü İçin Yem"

Lefkoşa, 1 Nisan 12 (T.a.k): Türkiye'nin; Kapalı Maraş Bölgesinin Açılmasını, Doğrudan Ticaret Tüzüğünün Yeniden Diriltilmesi İçin  "yem" Olarak Kullandığı İleri Sürüldü..

 
 

Fileleftheros gazetesi "Maraş, Doğrudan Ticaret Tüzüğünün Yeniden Diriltilmesi İçin Yem" başlıklı haberinde, Türkiye ve Avrupa Komisyonu'nun, Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grupların işbirliğiyle, 1 Temmuz'dan sonra ileriye götürmeyi planladığı "B  Planı"nın bir bölümü olarak doğrudan ticaret tüzüğünü diriltmeyi "pişirdiğini" iddia etti.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, kapalı Maraş bölgesinin açılmasıyla ilgili olarak Türk basınına (Milliyet) sızdırılanların, Türk planlarının sadece yarısını teşkil ettiğini, diğer yarısının ise gerek "işgal altındaki limanlardan" gerekse Ercan Havalimanı'ndan doğrudan ticaretin başlamasına dayandığını ileri sürdü.

Bu iki unsurun, bir diğer değişle doğrudan ticaret ile Türk idaresi altındaki Maraş'ın ilişkilendirilmesinin, tesadüf olmadığını yazan gazete, bir kaynağa dayanarak bunun ayrıca 2006 Finlandiya ve 2005 Lüksemburg AB dönem başkanlığı döneminde yapılan görüşmeler sırasında ele alınan çerçevenin çarpıtılmasını hedeflediğini de savundu.

Haberdeki iddiaya göre, aynı AB kaynakları, "Ankara'nın; Kıbrıs sorununun çözüm olasılıklarının 1 Temmuz'a kadar sınırlı olduğu bilincine sahip olmasıyla masaya kapalı Maraş bölgesinin Türk idaresi altında açılmasını yem olarak attığını" ifade ettiler.

Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak Ankara'nın, planlarını; Brüksel'deki kilit kişilere bildirdiğini ve bu kişilerden 1 Temmuz ışığında kurulacak olan oyuna destek beklediğini savundu.

"Türk planlarının" 2012 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi olanaklarının kısıtlı olduğunu zira AB dümeninde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin olacağını savunan gazete, aynı kaynakların, Ankara'nın üzerinde çalıştığı senaryonun yerine getirilmesine yönelik zaman ufkunun, 2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri noktasına kadar  20 aya kadar olan dönem olduğunu ima ederek çabaların, 2013 yılı içerisine de dayandığını belirttiklerini yazdı.

Brüksel'deki çevrelerin de, doğrudan ticaret tüzüğü yolunun açık olduğunu göstererek Erdoğan Hükümeti'ni cesaretlendirdiğini yazan gazete, Avrupa Konseyi Sekreterliği'nin, 2 Şubat 2012 tarihli Danimarka dönem başkanlığı hesabına hazırladığı notun, tesadüf olmadığını bunun ayrıca doğrudan ticaret tüzüğünün Avrupa Parlamentosu'nun ilgili organları tarafından tüzüğün hukuki zemininin ret edilmesini görmezden geldiğini de belirtti.

Habere göre Konsey Genel Sekreterliği, doğrudan ticaret tüzüğünü "blocked" olarak nitelendirmesine karşın, doğrudan ticaret tüzüğünün, Liberaller grubu üyesi Nikola Rinaldi'nin raportörlüğünde, Uluslararası Ticaret Komitesi'nin önünde bulunmaya devam ettiğini vurguladı.

Gazete ayrıca Hristofyas Hükümeti ile Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin bu konuda ne yaptığını sorgularken, Konsey çevreleri ve Danimarka'nın, Rum Yönetimi'nden herhangi bir itiraz (protesto) almadıklarını teyit ettiğini belirtti ve bunun sonucu olarak söz konusu notun, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi'ne gönderildiğine de dikkati çekti.

"MARAŞ AŞAMALI AÇILACAK"

Öte yandan Politis gazetesi "Kıbrıs Sorunundaki Çıkmazın Ardından Türkiye'nin B Planı Başladı-Maraş Aşamalı Açılacak" başlıklı haberinde Türkiye'nin, 1 Temmuz'da Maraş'ın açılmasıyla birlikte, "bir taşla iki kuş vurmak" istediğini ileri sürdü.

Türkiye'nin, bu hareketiyle, bir yandan uluslararası toplum tarafından alkışlanmak diğer yandan da, mal iade etmeyerek meşruiyetini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak Taşınmaz Mal Komisyonu konusunda çözüm istediğini savunan gazete aldığı bilgilere atıfta bulunarak  "Maraş'ın aşamalı olarak açılacağını" savundu.

Gazete yine aldığı bilgilere atıfta bulunarak Türk basınında Maraş ile ilgili olarak çıkan haberin "geçerli" olduğunu, Maraş'ın açılması formülünün uzun zamandır Türk tarafınca incelendiğini bu hazırlıklara eklenen yeni şeyin ise açılış tarihi -1 Temmuz- olduğunu ileri sürdü.

Maraş konusundaki çalışmaların uzun zamandır devam ettiğini öne süren gazete bir yıl önce TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde, teknokratların katılımıyla özel bir toplantı yapıldığını, Gül'ün, o zaman ayrıca  "Türkiye İş Bankası" Müdürüne, Maraş'ın yeniden inşa edilmesinin de içinde yer aldığı böyle bir planının finansmanını incelemesi konusunda çağrı yaptığını da savundu.

GALANOS

Bu arada, Fileleftheros gazetesine söyleşi veren sözde "Maraş Belediyesi"nin Başkanı Aleksis Galanos, Maraş ile ilgili haberlere değindi.

Habere göre Galanos, Ankara'nın stratejik bir planı veya imaj yaratma oyununun söz konusu olması halinde siyasi liderliğin buna hızlı bir şekilde tepki göstermesi gerektiğini, konu hakkında ayrıca AB ve BM'ye yönelik protestolarda bulunulması gerektiğini söyledi.

Maraş'ın açılmasının bazı tehlikelere gebe olduğunu söyleyen Galanos, sınır kapılarının açılmasında, Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurulması ve göçmenlerin mallarını satmalarında  olduğu gibi bazı sakinlerin haklarını uygulamada tehlikelerin bulunduğunu belirtti.

Çok sayıda göçmenin geri dönmemesi durumunda da şehrin "kolonizasyonunun" söz konusu olacağını ileri süren Galanos bir diğer tehlikenin ise göçmenler arasında Kıbrıs Rum tarafının iç cephesinin olası bölünmesi tehlikesinin de bulunduğunu söyledi.

Galanos Kathimerini gazetesine ise verdiği söyleşide ise, AB'ın Maraş konusunda aktif hale getirilmesini önerdi.

Galanos ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne değin Maraş'ın Avrupa bölgesi olarak ilan edilmesi önerisinde de bulundu.

MESARİTİS

Maraş'ın Yeniden İnşa Edilmesi ve İskana Açılması Konseyi Başkanı Nikos Mesaritis de, Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamada, Maraş konusunda mutlak bir incelemenin hazırlandığını şu anda ise yaz ayı sonunda tamamlanması beklenen şehircilik planına ilişkin ikinci incelemenin yapılmakta olduğunu söyledi.

Mesaritis, ilk tahminlere göre binaların yüzde 20'sinin yıkılmasına gerek olduğunu ayrıca yeniden elektrik, su ve kanalizasyona ilişkin olarak alt yapıya ihtiyaç olacağını belirtti.

Maraş'ın yeniden inşasına ilişkin şantiyenin çok büyük olacağına bu nedenle yerel işçi gücünün yeterli olmayacağına dikkati çeken Mesaritis yeniden iskana ilişkin bir soru üzerine, şehrin teslim edilmesinden bir yıl sonra başlayacağını ve beş yılda tamamlanacağını söyledi.

Maliyete ilişkin incelemenin yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine ise Mesaritis bunun yapılmadığını ancak astronomik rakamların söz konusu olduğunu ifade etti.

(FK/HA)

 
1 Nisan 2012 Pazar 11:13
Okunma: 514
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu