Ana Sayfa » Kıbrıs » Maraş Gerçeği

Maraş Gerçeği

İkinci Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Maraş, pazarlık masasında koz olarak kullanılmak ve sonraları geri verilmek üzere alınmıştı.

 
 
Maraş Gerçeği
kapalı Maraş
Maraş neden kapalı?

İkinci Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Maraş, pazarlık masasında koz olarak kullanılmak ve sonraları geri verilmek üzere alınmıştı. Hatta, 1975 yılında taraflar arasında imzalanan ve bugünkü Kıbrıs görüşmelerinin temelini oluşturan Doruk Antlaşmaları’nda, Maraş’la ilgili özel bir madde bulunuyordu. Buna göre, bölgeyle ilgili bir anlaşmaya varılması halinde, tam kapsamlı bir çözüm beklenmeden Maraş açılacaktı. Ancak devam eden görüşmelerde iki taraf da Maraş hususunda bir anlaşma sağlayamadı. 1983’e kadar devam eden belirsizlik ve kesintiye uğrayan görüşmeler, KKTC’nin ilan edilmesiyle birlikte başka bir boyut kazandı. BM Güvenlik Konseyi, çıkarmış olduğu kararla önce KKTC’nin ilanını geçersiz saydı. Bu karardan yaklaşık 6 ay sonra, Maraş bölgesine Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin yerleştirilmesi planlanırken, Güvenlik Konseyi çıkarmış olduğu ikinci bir kararla, Maraş bölgesine yasal sahipleri haricinde hiç kimsenin yerleşemeyeceği ilan edildi.

TOKİ formülü düşünülüyor

Geçtiğimiz yıl Kapalı Maraş’ın TOKİ benzeri bir emlak idaresine verilerek ihya edilmesi gündeme gelmiş, ancak bu fikir Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılanmasına rağmen, tasarı Rumlar tarafından beğenilmemişti. Geçtiğimiz hafta da bölgedeki temizlik faaliyetlerinin artması bu düşüncelerin ayyuka çıkmasına sebep olmuş. Çünkü son günlerde, uzun zamandır faaliyet gösteren eğitim kurumları başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs’a ait bir çok kamu kuruluşunun özelleştirilmesi Kıbrıs Türk halkının tepkisini çekmekte ve satılan kuruluşların tartışmalı ihalelerle Türkiye’den gelen sermayedarlara devredilmesi kamuyounda büyük bir infial yaratmakta. Durum böyleyken, Kapalı Maraş hususunda atılacak her adım iki taraftan da tepki ve tedirginlikle karşılanıyor, devam eden süreç sebebiyle Kapalı Maraş’ın cezası uzadıkça uzuyor. Bir zamanlar Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak anılan ve dünyanın her yerinden turist çeken Kapalı Maraş, Rumca ismiyle Varosha, günümüzde çürümeye terkedilmiş bir bölge. Gazimağusa şehrinin güneyinde yer alan bu bölgeye sadece askeri personel ve askeri tesisin yanında bulunan kız yurdu öğrencileri girebiliyor. Onun dışında ziyarete tamemen kapalı olan bu ilgi çekici yerde bir çok yasak söz konusu. Kapalı Maraş bölgesi ayrı bir dünyanın olduğu bir yer ve bu ayrı dünyada farklı hukuk kuralları geçerli. Öncelikle içeride bulunana askeri tesise araç dışı ulaşım kesinlikle yasak. Bunun yanında bölgede yürümek, araçtan inmek, seyir esnasında aracı yavaşlatmak ve metruk binaların fotoğrafını çekmek de yasak. Araç içerisinden gizli gizli fotoğraf çekmeniz halinde, nereden gözlediği belli olmayan askerler nizamiye çıkışında sizi durdurarak, “askeri yasak bölgede fotoğraf çekildiği ve çekilen fotoğrafların silinmesi gerektiği” uyarısında bulunuyor.TOKİ, KKTC’de markasını tescil ettirdi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), adının kötü niyetli veya çıkar amaçlı kullanımını engellemek, tanınırlığını artırmak için 2008'den bu yana marka tescil çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmaları bölge ülkelere de yayan idare, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde de markasını tescil etti.

TOKİ’nin KKTC’de inşaat faaliyetlerine başlamak üzere markalar mukayyitliğinde tescil edildiği ve adresinin de '3/5 Hasene Ilgaz Sokak, Lefkoşa' olduğu yönünde haberlere açıklık getirildi. Toplu Konut İdaresi’nden konuya dair yapılan açıklamada, kurum markasının Türkiye’de ve uluslararası alanda kötü niyetli veya çıkar amaçlı kullanımını engellemek; TOKİ’nin tanınırlığını artırmak için 2008’den bu yana TOKİ marka tescili çalışmaları başlatıldığı belirtildi. Türkiye içinde TOKİ’nin 'tanınmış marka' olarak tescilinin Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından 2009’da yapıldığına işaret edilen açıklamada, “TOKİ markasının ‘Uluslararası Marka Tescili’ başvurusu ise World Intellectual Property Organization (WIPO) tarafından 30 Nisan 2009 tarihi itibariyle onaylanmıştır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada şöyle denildi: “Gerek ulusal, gerekse de uluslararası marka tescil işlemlerinin izlenmesi ve kimi ülkelerden gelen/gelebilecek retlere karşı itirazların mevzuat gereği bir marka vekili ile yapılması gerekliliğinden hareketle, TOKİ adına işleri yürütecek bir marka vekili belirlenmiştir. İdaremizce Türkiye’de tescili yapılmış olan TOKİ markası için Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında da marka korumasının sağlanması amacıyla gerekli görülen sınıflar dahilinde ‘Uluslararası Marka Tescili’ başvurumuz uluslararası ilişkiler kapsamında öncelikli ve yoğun olabilecek kimi ülkeler için yapılmaktadır.”

KKTC sınırları dahilinde marka koruması adına başvuru yapıldığı vurgulanan açıklamada TOKİ ticaret markasının sınıf 16 ve 19’da tescil müracaatının uygunluğunun KKTC Resmi Gazetesi’nde ilan edildiği bildirildi. TOKİ açıklamasında ayrıca basın yayın organlarında yayınlanan haberlerde ilanların anlam ile gayesi bilerek ya da bilmeyerek saptırıldığına ve TOKİ’nin KKTC’de inşaat faaliyetlerine başlamak üzere markalar mukayyitliğinde tescil edildiği şeklinde yanlış bilgilere yer verildiğine dikkat çekildi. Yayınlanan haberlerde, TOKİ’nin marka vekilliğinin tebliğ adresi olan’3/5 Hasene Ilgaz Sokak, Lefkoşa’ adresinin de TOKİ adresiymiş gibi gösterilerek kamuoyunun doğru bilgilendirilmediği aktarıldı.

Rezervasyonlar 2000’e dek dolu

Onun dışında, içeride bulunan terk edilmiş dükkanlar bir zamanların ihtişamını ve lüksünü gözler önüne seriyor. Yol boyunca, o zamanlar Türkiye’de bile bulunmayan otomobil markalarının galerileri, eğlence mekanları, lüks restoranlar ve kampanyaları halen tabelalarında asılı bulunan turizm acentaları yer alıyor. Ancak en ilgi çekici olanı ise 37 senedir tek bir çivi bile çakılmamış olmasına rağmen, tüm heybetiyle Akdeniz’e doğru uzanan Golden Sand oteli. 1970’lerde dünyanın en lüks otellerinden biri sayılan Golden Sand, sadece ‘belirli’ bir kesime hizmet vermekteymiş. Yetkililer tarafından 2000’li yıllara kadar rezervasyon defterinini dolu olduğu belirtilen bu otelin plajındaki ince kumun bile Sahra Çölü’nden taşınarak getirildiği söyleniyor.
 
3 Nisan 2012 Salı 11:30
Okunma: 10165
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu