Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Markos Kiprianu Dışişleri Bakanlığı'ndan İstifa Etti

Markos Kiprianu Dışişleri Bakanlığı'ndan İstifa Etti

Hristofyas Kabine Değişikliği Hazırlıklarına Başladı.

 
 
Markos Kiprianu Dışişleri Bakanlığı'ndan İstifa Etti

DIŞİŞLERİ İÇİN DUYULAN İSİMLER ARASINDA MARKULLİ DE VAR

Lefkoşa, 20 Temmuz 11 (T.A.K): Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun görevinden istifası kesinleşti. Kiprianu istifa dilekçesini dün akşamüzeri Köşk'e çıkarak Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a sundu. Hristofyas'ın geniş kabine değişikliğine hazırlandığı ve Kiprianu ile Karoyan'ı Köşk'e çağırdığı haber verildi.

Fileleftheros haberi; "Markos'un Gidişi Geniş Kabine Değişikliği Getiriyor... Başkan Hristofyas Kiprianu ve Karoyan'ı Olağanüstü Toplantı İçin Başkanlığa Çağırdı" başlığıyla yansıttı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Hristofyas'ın, Markos Kiprianu'nun Dışişleri Bakanlığı görevinde kalması yönündeki "başarısız" ikna çabalarının ardından; boşalan Dışişleri ve Savunma bakanlıklarını doldurmak yerine geniş bir kabine değişikliği yapmaya karar verdiğini yazdı.

Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı'nın, kabine değişikliğini görüşmek için koalisyon ortaklarını (Andros Kiprianu ve Marios Karoyan) büyük olasılıkla bugün, olağanüstü toplantı için Rum Başkanlık Köşkü'ne çağıracağı yolunda bilgiler var. Hristofyas'ın Euro Bölgesi toplantısı için bugün Brüksel'e gideceği, Cuma günü de Rum Ulusal Konseyi ve ekonomi konulu toplantılar yapılacağı dikkate alındığında; kabine değişikliği açıklamalarının gelecek hafta yapılması bekleniyor.

RMMO deniz üssünde 11 Temmuz'da meydana gelen patlama ve ardından iki bakanın istifa etmesi olguları tamamen değiştirdi; iki hassas bakanlığa atama yapılması yerine kabinedeki kişilerin değiştirilmesi aciliyet kazandı. Bu durum, AKEL Genel Sekreteri ve DİKO Başkanı ile daha önce Köşk'te yaptığı toplantıda kabinedeki 2 - 3 ismi değiştirmek niyetinde olduğunu ima eden Hristofyas'ın önceki planlarını altüst etti.

DİKO, halen gerek kabine değişikliği gerek kendi aralarındaki işbirliğine ilişkin tez ve görüşlerini hazırladı, Hristofyas'a sunacak. Kabineye alınacak yeni yüzlerin sadece AKEL ve DİKO'dan olmaması, geniş kabul görecek kişiler olması görüşünde olan DİKO, Kıbrıs sorunu, Ekonomi, Enerji, patlamayla ilgili araştırma gibi 5 - 6 ana başlığı olan bir hükümet programı üzerinde uzlaşılmasını da istiyor.

Markos Kiprianu'nun Dışişleri Bakanlığı'ndan istifası meselesi, Kiprianu'nun dün akşam köşke çıkarak Hristofyas'a istifasını resmen sunmasıyla sonuçlandı. Hristofyas, gün içerisindeki açıklamalarında Kİprianu'ya; makamında kalması çağrısı yapmıştı. Bu çağrısını köşkteki görüşmelerinde de tekrarladı ancak Kiprianu'nun tavrı değişmedi. Markos Kiprianu, köşkten ayrılışında yaptığı açıklamada, istifasının rutin - resmi ayağını tamamladığını belirterek, istifası ile Hristofyas'ın şartların dayattığı icraat ve inisiyatifleri almasını; partisi DİKO'nun da bu şartların karşısında, en küçük bir gölge olmadan durmasına yardımcı olacağını söyledi.

DIŞİŞLERİ'NE MARKULLİ GETİRİLEBİLİR

Alithia; "Hafta Sonundan Önce Yama Kabine Değişikliği... Bakanlık Verilecek Adaylar Arasında Haralambus ve Yakovu'nun Adı Duyuluyor, Markulli De Dışişleri Bakanlığı'na Kaydırılıyor" başlıklı haberinde Hristofyas'ın "ekspres kabine değişikliği" prosedürlerine yöneldiğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere ve topladığı verilere dayanarak Hristofyas'ın kabine değişikliğini hafta sonundan önce, muhtemelen de Cuma günü açıklamasının kuvvetle muhtemel olduğunu, bunun için acele ettiğini çünkü diğer partilerle temas olanaklarının çok sınırlı olduğunun, başka olanağı olmadığının bilincinde olduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:"Krizden önce planlanan geniş kabine değişikliği bir kenara bırakıldı. Şimdi Başkan'ın tek seçeneği Papakostas ve Kiprianu'dan kalan boşlukları derhal doldurmaktır ve açıklanacak isimlerin, hükümetinin zedelenmiş itibarına yeni bir soluk katmasıdır.

Ancak bugün isimleri duyulan kişiler şaşırtıcı değil. Dışişleri Bakanlığı için şu üç isim geçiyor: Erato Kozaku - Markulli, Yorgos Yakovu ve Kipros Hrisostomidis. Markos Kiprianu'nun yerine geçmesi en olası kişinin Markulli olduğu düşünülüyor. Tasos Papadopulos hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yapmış ve çok iyi izlenimler bırakmıştı. Yorgos Yakovu'nun şu anda müzakere grubundan bakanlığa kaydırılması imkânsız görülüyor. Ancak AB dönem başkanlığı nedeniyle şu an için bakanlıktan çok daha kritik olan; Moleskis'ten boşalan dönem başkanlığı sekreterliği için hiçbir isim duyulmadı.

Olağanüstü hal durumuna rağmen Hristofyas; hiçbir partiye, yeni şartlarda işbirliği kapısı açmadı. Olguların olduğu gibi devam edebileceğini düşünüyor. AKEL'den de söylendiği üzere hiçbir partiye açılımda bulunulmadı.

DİĞER PARTİLERİN DURUŞU

DİSİ Başkan'ın inisiyatif üstlenmesini bekliyor ve susuyor. Kendisine 1 gün daha süre tanıyor ve Nikos Anastasiadis yarın kriz, sorumluluklar ve sorunların aşılmasına yönelik önerileri hakkında konuşacak.

'Başkan'ın konuşması gerekir ki kartlarını açtığı anda biz de görüşlerimizi söyleyelim' diyen DİKO Köşk ile hiçbir iletişimi olmadığı bilgilerini teyit ediyor.

EDEK hiçbir şey ummuyor. Sadece; planlı görüş birlikleri olmadan hükümet işbirliği konusu da olmaz şeklindeki tutumunu hazırlamış durumda" .

Aynı gazete; "Markos Kesin Şekilde Hükümet Dışında... Gazetecilere, Zamanı Geldiğinde Konuşacağını Söyledi" başlıklı haberinde Kiprianu'nun, dün Hristofyas'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada istifa kararının değişmez olduğunu söylediğini yazdı.

Habere göre Hristofyas'ın kendisinden, yeni bakan atayana kadar birkaç gün görevinde kalmasını rica ettiğini söyleyen Kiprianu, ancak kendisinin niyetini önceki gün itibarıyla görevinden azlini isteme niyetini açıkladığını hatırlattı.

Kiprianu, "Ancak görevimden ayrılmamdan sonra da Kıbrıs'ın mücadelelerine, elimden ne geliyorsa, yardımcı olmaya hazırım" dedi, gazetecilerin sorularını yanıtlamadı ve zamanı geldiğinde açıklama yapacağını söyledi.

Politis; "Markos Kiprianu'nun İstifasından Sonra Karoyan Köşke Çıkıyor... Şimdi De DİKO" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın emsali görülmemiş krizden kurtulmak ve kabine değişikliği yapmak üzere Andros Kiprianu ve Marios Karoyan'la görüşeceğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Markos Kiprianu'nun istifasından sonra Hristofyas'ın DİKO Başkanı ile ilk görüşmesini bugün yapacağını, AKEL Genel Sekreteri ile de Cuma veya hafta sonu görüşmeyi planladığını, muhalefet partilerinin de nabzını tutmaya çalışacağını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Karoyan'ın köşke; el değiştirmesi gerektiğini düşündüğü bakanlıklarla ve oluşturulacak yeni kabinede diğer partilere de yer verilmesine ilişkin somut önerilerle çıkacağı bilgisi edindiğini kaydetti.

DİKO'DAN HRİSTOFYAS'A ÜLTİMATOM

Simerini manşete çektiği haberine; "DİKO'dan Başkan Hristofyas'a Ültimatom... Çıkış Kapısında... Ya Geniş Tabanlı Hükümet Olur veya Ayrılır... Önümüzdeki 48 Saat İşbirliğinin Geleceği Açısından Önemli" başlık ve spotlarını attı.

Gazete, DİKO'nun Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'a; bundan sonraki siyasi hareketlerine ilişkin ültimatom vererek, koalisyondan çıkış kapısına gidip - dönmekte olduğunu yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak DİKO'nun önümüzdeki saatler içerisinde Hristofyas'tan programlı görüş birlikleri temelinde geniş tabanlı hükümet veya ulusal birlik hükümeti talep edeceğini kaydeden gazeteye göre, DİKO mümkünse bütün siyasi partilerin görüşlerini ifade edecek, kabul görecek kişilerin katılımıyla çok partili hükümet kurulmasını önerecek.

DİKO'dan üst düzeyli bir yetkili, partinin (önerdiği krizden çıkış platformu stratejisi çerçevesinde); iki partili hükümetin aşılmasının DİKO için hükümette kalmanın olmazsa - olmazı olduğunu vurguladı. 

Hristofyas'ın bu talebi yerine getirmemesi halinde bu DİKO'yu biraz daha koalisyondan ayrılışa itecek.

(ŞA/SEL)

 
20 Temmuz 2011 Çarşamba 13:35
Okunma: 525
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu