Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Markulli Güney'de Kıbrıslı Türkler Aleyhine Kamuoyu Oluşturmaya Çalışanları Uyardı

Markulli Güney'de Kıbrıslı Türkler Aleyhine Kamuoyu Oluşturmaya Çalışanları Uyardı

"hasmımız Türkiye'dir, Yeniden Birleşme Destekçisi Kıbrıslı Türkleri Kaybetmeyelim".

 
 
Markulli Güney'de Kıbrıslı Türkler Aleyhine Kamuoyu Oluşturmaya Çalışanları Uyardı

"YEŞİL HAT TÜZÜĞÜYLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ"

"İLERİCİ KIBRISLI TÜRKLERE YARDIMCI OLMANIN, DESTEK VERMENİN YOLLARINI BULMALIYIZ"

Lefkoşa, 2 Eylül 12 (T.A.K): Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli Rum tarafındaki bazı çevrelerin Rum kamuoyunda Kıbrıslı Türklere karşı olumsuz yaklaşım işliyor olmasını "kabul edilemez" diye niteleyerek, "aksi halde yerleşiklerle, Türk askeriyle ve taksimin sonsuza kadar kalıcılaşmasıyla kalakalacağız" iddiasında bulundu.

İngilizlerin Dikelya ve Ağrotur'daki üslerinin, Kuruluş Anlaşmaları'nda egemen tabir edilmesine karşın egemen devlet olmadığını da belirten Markulli, üsleri "sömürge kalıntısı bir anomali" olarak niteledi.

Haravgi'nin "'İngiliz Üsleri Egemen Devlet Değil, Anomalidir'" başlığıyla aktardığı özel röportajında Markulli özetle şunları savundu:

"Son zamanlarda bazı çevreler tarafından çeşitli yayınlarla sistemli bir şekilde Kıbrıslı Türkler aleyhine bir yaklaşım işleniyor. Bu kabul edilemez bir gelişmedir. Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızla -elbette Kıbrıslı Türklerin liderliğini değil sıradan Kıbrıslı Türkleri kastediyorum-  yıllarca ayrı kalmış olmamız dolayısıyla çok tehlikeli bulduğum bu fenomenlerin yaşandığına inanıyorum. Bizim hasmımız, toprağımızı işgal eden Türkiye'dir ve öfkemizi onun üzerinde yoğunlaştırmalıyız. Kıbrıslı Türklerin yanında olmalı ve sürekli (iletişim) köprüler kurmalıyız, kurulanları yıkmamalıyız.

Bir gün Kıbrıs'ın bütün çocukları olarak birlikte yaşamak istiyorsak Kıbrıslı Türklerle birlikte yaşamayı ve işbirliğini kabul etmek zorundayız. Bizim taraftaki bazı çevrelerce Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız aleyhine açılan savaş ve kurban etmeler artık son bulmalıdır çünkü az sayıda kalmış yeniden birleşme destekçisi Kıbrıslı Türk dostlarımızı da kaybetme tehlikesindeyiz. İstedikleri bu mu?, bu ise açıkça söylesinler.

"YEŞİL HAT TÜZÜĞÜYLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ"

Yeşil Hat Tüzüğü'nün değişmesi çok zordur.  Ancak yapılması gereken, doğru uygulanması, kara delikler veya bazıları tarafından istismar edilecek noktalar olmamasını sağlamaktır. Çiftçi örgütlerine Tüzüğün maddelerini, özellikle de işgal bölgelerinden patates gelmesi konusunu, gerek işgal bölgelerinde Avrupa Komisyonu bitki sağlık uzmanı tarafından üretimin bütün aşamalarında, gerek bu ürünler Hat'tan geçtikten sonra bizim birimlerimiz tarafından yapılan denetim açısından izah ettim.

Örgütlere izah ettiğim üzere Tüzüğün uygulanmasının kesilmemesi veya engellenmemesi şarttır çünkü aksi halde öngörülemez sonuçlarıyla Kıbrıs'ın Tayvanlaşması anlamına gelecek doğrudan ticaret tüzüğünün benimsenmesi tehlikesi vardır. Çiftçi örgütleriyle, Kıbrıs sorunu çözülene kadar Yeşil Hat Tüzüğüyle birlikte yaşamamız gerektiği sonucuna vardığımıza inanıyorum."

"İLERİCİ KIBRISLI TÜRKLERE YARDIMCI OLMANIN, DESTEK VERMENİN YOLLARINI BULMALIYIZ"

İlerici Kıbrıslı Türklerin 1974 istilasını kutlama günlerinde sokağa çıkıp tatil bittiği için Ayşe'nin evine dönmesini istemelerini işgalden kurtulma hedefi açısından değerlendirme konusunu çok yoğun duyumsuyorum. Bunca yıl bu konuda yapmamız gerekenleri yapmadığımıza ve Kıbrıslı Türkleri büyük ölçüde Türkiye'nin insafına bıraktığımıza inanıyorum.

Yeniden birleşmeye ve birlikte yaşamaya inanan Kıbrıslı Türk ilericiler var. Zaman zaman yollarla dökülüp Türkiye aleyhine mitingler düzenliyorlar.  Ancak biz hiçbir şey yapmıyor, sadece izliyoruz. Çok şey yapılmalı, işbirliğine ve birlikte yaşamaya halen inanan Kıbrıslı Türklere yaklaşıp yardımcı olmanın, destek vermenin yollarını bulmalıyız. Aksi halde yerleşiklerle, Türk askeriyle ve taksimin sonsuza dek kalıcılaşmasıyla kalakalacağız.

"EGEMEN DİYE TABİR EDİLMESİNE KARŞIN İNGİLİZ ÜSLERİ EGEMEN SÖMÜRGE KALINTISI ANOMALİDİR"

İngiliz üslerinin, Kıbrıs'ın henüz devlet olmadığı bir dönemde sömürge kuvveti tarafından bize dayatılan bir sömürge artığı olduğu su götürmez bir gerçektir. 21'inci yüzyılda ve özellikle AB üyesi bir ülkede yeri olmayan modası geçmiş bir şey olduğu da kuşkusuzdur. İngiliz üslerinin faaliyetlerini yıllardır biliyoruz. Kuruluş Anlaşmaları'nın, özellikle de 'O' paragrafının öngördüğü gibi Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla işbirliği yapmaları için pek çok girişimde bulunuyoruz.

İngiliz üsleri egemen diye tabir ediliyor olabilir ancak elbette egemen devlet değildir sadece İngilizlerin, sadece Sözleşme'de öngörülen maksatları, yani kendi savunma askerî hedefleri için kullanabilecekleri bir bölgedir. Basına yansıyan son haberler konusunda (üslerin Suriyeli muhaliflere istihbarat sağlamak için kullanıldığı)  gerek İngiliz Dışişleri ve Savunma bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunduk. Şu anda verdikleri yanıtların içeriğini inceleme ve bundan sonra atacağımız adımları belirlemekteyiz. Bu aşamada daha fazla detay vermeyeyim. Çok yakında bu konuda detaylı açıklama yapacağım."

Bu arada, Fileleftheros İngiltere Dışişleri Bakanı William Hauge'un bu hafta AB Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Konsey toplantısına katılmak üzere Rum tarafına gideceğini, bu çerçevede Rum mevkidaşı Erato Kozaku Markulli'nin Hauge ile baş başa görüşme fırsatı bulacağını yazdı.

Gazete 7-8 Eylül'de Baf'ta gerçekleştirilecek toplantı çerçevesinde Markulli'nin Hauge'la Ada'daki İngiliz üslerinin casusluk maksadıyla kullanılması konusunu görüşmesinin beklendiğini belirtti.

(ŞA/HA)

 
2 Eylül 2012 Pazar 12:31
Okunma: 585
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu