Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Markulli: "haklarımızı Korumaya Kararlıyız"

Markulli: "haklarımızı Korumaya Kararlıyız"

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum Hükümetinin; Tüm Uygun Barışçıl Yollarla, Sözde " Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Haklarını Korumaya Kararlı Olduğunu Dile Getirdi..

 
 
Markulli:
Haravgi gazetesinin haberine göre Markulli, "Türkiye'nin hidrokarbon araştırmalarıyla ilgili tutumunun; gerçek gayretinin Kıbrıslı Türkler'in korunması değil, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarından istifade etmek olduğunu açığa çıkardığını" iddia etti.


Habere göre Markulli, "Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklardan istifade edilmesi ve barışın korunması" konusunda; Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile "Lefkoşa Üniversitesi" tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuştu.


Markulli, Rum tarafının; sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki (MEB) egemenlik hakları, aynı zamanda bunun içerisindeki doğal kaynaklara yönelik hiçbir tereddüdü bulunmadığını dile getirdi.


Hidrokarbon sektörünün Rum tarafı için yeni bir teşvikten ibaret olduğunu ve Rum tarafının bu çerçevede sözde MEB'inde "maden çıkarma" faaliyetlerine başladığını ifade eden Markulli, Rum tarafının sözde MEB'inde hidrokarbon yatakları var olduğuna dair belirtilerin çok olumlu ve umut verici olduğunu belirtti.


Rum tarafının, yasal egemenlik haklarını pratiğe geçirdiğini ve Mısır, Lübnan ve İsrail'le münhasır ekonomik bölge belirleme anlaşmaları imzaladığını anımsatan Markulli, bu çerçevede, denizde bulunan doğal kaynaklardan yararlanma ve bunlarla ilgili aramalar yapmanın; Rum tarafının ayrıcalıklı egemenlik hakkı olduğunu iddia etti.


Türkiye'nin yakın zamanda Rum tarafı aleyhine gerçekleştirdiğini iddia ettiği "düşmanca tehdit ve eylemlerinin"; herhangi bir yasal veya esaslı argümana dayanmadığını ileri süren Markulli, Türkiye'nin, Rum tarafı ile Türkiye kıyılarıyla ne komşu olan ne de bunların karşısında bulunan bölgelerdeki komşu ülkeler arasında; MEB veya kıta sahanlığı belirlenmesine karşı çıkmaya hakkı olmadığını savundu.


Markulli, Türkiye'nin tutumunun, "Türkiye siyasetinin Kıbrıs karşısındaki gerçek gayretinin, sık sık ilan edildiği gibi Kıbrıslı Türkler'in korunması değil; Kıbrıs'ın doğal kaynaklarından istifade edilmesi olduğunu" öne sürdü.


"Türkiye'nin kendisini, komşu devletlerindeki doğal kaynak ve zenginliklerde hakkı olan bölgesel bir askeri güç olarak zannettiğini" ileri süren Markulli, Türkiye'nin politikasının, "uluslararası hukuk ve uluslararası hukuk ilkelerine saygısızlık ve saldırganlık politikası olarak kalmakta olduğunu, aynı zamanda Türkiye'nin bölgedeki güvenlik, istikrar ve barışı bozmakta olduğunu" iddia etti.


"Küçük bir devlet olarak, egemenlik haklarımızı uluslararası hukukla savunmaktan başka seçeneğimiz yok" diyen Markulli, Avrupa Birliği devletleri ailesinin bir parçası olarak, ortaklarının dayanışmasına; genel olarak da uluslararası toplumun desteğine güvendiklerini sözlerine ekledi.


MARKULLİ; MISIR VE LÜBNAN'A GİDECEK


Gazete başka bir haberinde ise, "Kıbrıs'ın deniz bölgesindeki hidrokarbon yataklarından istifade edilmesiyle ilgili olarak, Mısır siyasi yönetimiyle temaslarda bulunmak için", Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin 2 Kasım'da Mısır'da bulunacağını bildirdi.


Öte yandan haberde, MEB'le ilgili tüm konuların görüşülmesi için; Lübnan'dan bir teknokratlar heyetinin önümüzdeki hafta Rum kesimine gitmesinin beklendiği; bunun hemen akabinde ise Markulli'nin resmi olarak Lübnan'ı ziyaret edeceği de ifade edildi.Gazeteye göre, "Türkiye'nin Mısır ve Lübnan'a; hidrokarbon yataklarıyla ilgili olarak Rum tarafıyla yaptıkları anlaşmaları iptal etmeleri için baskı yaptığına" dair bilgileri de yorumlayan Markulli; Rum Dışişleri Bakanlığı'nın bu bilgilere uzun zamandan bu yana sahip olduğunu söyledi.


Türkiye'nin son 6 aydır bu yönde çalıştığını, ancak Mısır'la hiçbir problem bulunmadığını dile getiren Markulli, Lübnan'la bazı sorunlar bulunduğunu ve kesin olmamakla birlikte "bunun çok büyük olasılıkla Türkiye'nin baskılarından kaynaklandığını" savundu.


Markulli, bu konuyla ilgili olarak Lübnanlı muhatabıyla New York'ta yaptıkları görüşmede, MEB hakkındaki ilişkilerini ilgilendiren tüm konuları görüşmeleri için; Lübnan'dan bir teknokratlar heyetinin Güney Kıbrıs'a gelmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti.


Kendileri için hiçbir problem bulunmadığını ve imzaladıkları anlaşmanın kendileri tarafından onaylandığını dile getiren Markulli, Rum tarafı açısından; İsrail'le imzaladıkları anlaşmayla ilgili olarak da herhangi bir sorun bulunmadığını ifade etti.


Lübnanlı teknokratları dinlemeye ve endişelerinin ne olduğunu görmeye hazır olduklarını kaydeden Markulli, bunun önümüzdeki hafta gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.


"Lübnan Meclisinin Türkiye'nin baskıları yüzünden anlaşmayı onaylamamasına" dair bir soruya karşılık ise Markulli, anlaşmanın meclisten geçmemesinin bu baskılardan değil; daha ziyade Lübnan Meclisi'nin epeyi bir zamandır herhangi bir karar almaması ve herhangi bir tüzük geçirmemesinden kaynaklandığını; fakat tabi ki Türkiye'nin baskıları da olduğunu savundu.


Lübnan Dışişleri Bakanı'yla gerçekleştirdikleri görüşmede çok iyi bir ortam oluştuğunu anımsatan Markulli, her ikisinin de, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğunu, komşu olduklarını, halihazırda üst düzeyde ilişkilere sahip olduklarını ve ilişkilerinin sahip olduğu bu düzeyi korumayı istediklerini teyit ettiklerini dile getirdi.


Anlaşmanın Lübnan tarafından onaylanmaması halinde, herhangi bir şeyin iptal edilip edilmeyeceğiyle ilgili bir soruya karşılık ise Markulli şöyle devam etti:


"Hayır, bizim için, kendi münhasır bölgemize ilişkin faaliyetlerimizde hiçbir şey iptal edilmeyecek ve bu anlaşmayı onaylamaması halinde, bunun Lübnan'ın aleyhine olacağına inanıyorum."


Gazete başka bir haberinde ise, Rum Dışişleri Bakanı Markulli'nin, "Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhindeki Türk tehditleri konusunda, yabancı ve özellikle Avrupa basınında; Türkiye aleyhinde ciddi eleştiriler yer aldığını tespit ettiğini" yazdı ve Markulli'nin Financial Times'ın haberinden memnuniyet duyduğunu belirtti.


Financial Times'ın haberinde, "Türkiye'nin; AB'nin dönüşümlü başkanlığının Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından devralınması konusunda öğütlerde bulunamayacağının ifade edildiğini" yazan gazete, Markulli'nin "bizim de söylediğimiz budur ve Financial Times gibi saygın bir gazetenin bu tavrı takınmasından ötürü memnunuz" ifadelerini kullandığını belirtti.


Gazeteye göre Markulli devamla şunları söyledi:


"Kuşkusuz, başka birçok yabancı yetkili de bu tavrı takınmıştır, çünkü uluslararası basının özellikle de Avrupa basınının neredeyse ilgili bütün haberlerini okuyorum ve bu tehditlerle ilgili olarak Türkiye karşısında çok ciddi bir eleştiri olduğunu görüyorum. Ki bu tehditler de günün sonunda, Türkiye'nin kendisine zarar verecek."


Haber diğer gazetelerde ise şu başlıklarla yer aldı:


Fileleftheros: "Hidrokarbon Yataklarıyla İlgili Olarak Lübnan ve Mısır'a... Dışişleri Bakanı Türklerin Kışkırtmalarına Yanıt Veriyor"


Simerini: "Hükümet Kararlı... Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Haklarını Koruyacak - Saldırganlık Politikası"


Mahi: "Kıbrıs Dışişleri Bakanı Lübnan ve Mısır'a".


 
9 Ekim 2011 Pazar 14:24
Okunma: 551
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu