Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis 9 temmuz Pazartesi toplanacak

Meclis 9 temmuz Pazartesi toplanacak

Meclisi’in olağanüstü toplanması için gerekli olan 10 imzaya ulaşıldı. Toplumcu Demokrasi Partisi , Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti milletvekillerinin attıkları imzalar ile Meclis’in olağanüstü toplanması için ilk adım atıldı.Bozer: Genel kurul 9 temmuz Pazartesi toplanacak.

 
 
Meclis 9 temmuz Pazartesi toplanacak
Hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki (LTB) gelişmeler üzerine yasa gücünde kararname ile LTB Başkan ve meclis üyelerini 90 gün süreyle izne çıkarıp Lefkoşa Kaymakamı'nı yetkilendirmesi sonrası gelişmeler devam ediyor.


Olaya tepki gösteren Cumhuriyetçi Türk Partisi, (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti'nin (DP)  "Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin 90 Gün Süre İle Zorunlu İzne Çıkarılmaları Hakkında Yasa Gücünde Kararname'nin"  Meclis'in olağanüstü birleşiminde tartışılmasına ilişkin önergesi kabul gördü.


Meclis Başkanı Hasan Bozer,  İçtüzüğün 60'ıncı maddesi tahtında 10 milletvekilinin imzalı ve gerekçeli istemi ile bu sabah sunulan önerge ışığında, Meclis'i pazartesi günü saat 10.00'da olağanüstü toplantıya çağırdı.


Meclis Başkanı Bozer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


"Aşağıda isimleri belirtilen Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti tüm milletvekilleri ile Cumhuriyetçi Türk Partisi bazı milletvekillerinin birlikte sunmuş oldukları önerge ile  hükümetin Meclise gönderdiği  'Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin 90 Gün Süre İle Zorunlu İzne Çıkarılmaları Hakkında Yasa Gücünde Kararname'nin Mecliste tartışılması amacıyla içtüzüğün 60'ncı maddesi uyarınca Meclisin 9 Temmuz 2012 Pazartesi günü saat 10.00'da olağanüstü toplanması talebinde bulunmuşlardır. 


Bu amaçla Meclis Başkanlığı olarak İçtüzüğün 60'ncı maddesi tahtında on milletvekilinin imzalı ve gerekçeli istemi ile sunulan önerge ışığında Meclisi pazartesi günü saat 10.00'da olağanüstü toplantıya çağırmıştır. Sözkonusu toplantı kamuoyunun bilgisine sunulur.


Önerge Sahipleri 


CTP - BG'den:  Özkan Yorgancıoğlu,  Sonay Adem,  Dr.Arif Albayrak,  Ferdi Sabit Soyer,  Ömer Kalyoncu. 


TDP'den; Doç.Dr.Mehmet Çakıcı,  Mustafa Emiroğluları,  Hüseyin Angolemli


DP'den; Serdar Denktaş,  Dr.Mustafa Arabacıoğlu."


CTP AÇIKLAMASI 


Konuyla ilgili olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler CTP-BG)  Merkez Yönetim Kurulu tarafından bugün yapılan açıklamada, "Ülke demokrasimizin UBP tarafından ağır hasara uğratıldığı bu dönemde, Cumhuriyet Meclisi kapalı olsa dahi, yaşadığımız sürecin değerlendirilmesinin şart olduğu görüşündedir" denildi.


"Anayasamızı açıkça ihlal ederek, yasa gücünde kararname adıyla UBP hükümetinin tam bir hukuk cinayeti işlediği bu süreçte, konuyu yargıya taşımak için hazırlıklarımız tamamlanma aşamasındadır.  Hükümetin bu konudaki girişiminin, yargı tarafından durdurulacağı ve iptal edileceği aşikârdır. Bizler bunun sonuna kadar takipçisi olacağız" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Hukuktan geri dönecek olsa dahi, UBP hükümetinin demokrasiyi de Anayasa ve yasaları da hiçe sayan tutumu mecliste mutlaka ele alınarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle genel görüşme yapılması amacıyla, meclisin olağanüstü toplanabilmesi için CTP-BG olarak, diğer partilerle işbirliği halinde gerekli girişimi yaptık ve meclis başkanlığına başvuruda bulunduk.


Bu konu ile ilgili Meclis birleşiminin yapılacağı 9 Temmuz Pazartesi saat 09.00'da Cumhuriyet Meclisi'nde özelde Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili, genelde ülkemizdeki yerel yönetim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin görüşlerimizi bir kez daha dile getirmek amacıyla ayrıca bir basın toplantısı düzenleyeceğiz."


ÖNERGE VE GEREKÇESİ 


CTP, TDP ve  DP'den toplam 10 milletvekilinin imzası ile sunulan önerge ve gerekçesi şöyle açıklandı:


"Toplumcu Demokrasi Partisi, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilleri olarak 4 Temmuz 2012 tarihinde Meclise sunulan 'Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin 90 Gün Süre İle Zorunlu İzne Çıkarılmaları Hakkında Yasa Gücünde Kararname' nin aşağıdaki gerekçelere dayanarak Mecliste tartışılması amacıyla İçtüzüğün 60'ncı maddesi uyarınca Meclisin 9 Temmuz 2012 Pazartesi günü, Saat 10.00'da olağanüstü toplanmasını önerir; gereğini saygılarımızla arz ederiz.


Lekoşa Türk Belediyesi (LTB) uzun zamandan beridir çok büyük sorunlar yaşamakta ve asli görevini yapamamaktadır. Aylardır çalışanlar maaşlarını alamamakta, ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primleri yatırılmamaktadır. Lefkoşa'nın çöplerinin toplanamaması da dahil olmak üzere tüm Belediye hizmetleri durmuştur. LTB kaotik bir konuma sürüklenirken en çok mağdur olanlar çalışanlar ve Lefkoşa halkıdır. Lefkoşa'nın içine düştüğü bu çıkmaz yalnız Lefkoşalıları değil tüm Kıbrıs Türk Halkını olumsuz  yönde etkilemektedir.  


Bugün gelinen aşamada LTB ile ilgili eksik de olsa Sayıştay Raporu hazırlanmış ve Polis soruşturması başlamıştır. Sayıştay Raporu ile usulsüzlükler, yasadışılıklar kamuoyunun gündemine gelmiştir. Raporda belirtilen 142 Milyon TL borç yanında LTB'de oluşan karanlık ilişkiler, partizanca ve keyfi uygulamalar LTB'deki sorunun yalnız mali değil idari bir boyutunun da var olduğunu ortaya koymaktadır. Belli ki Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanının ve bazı sorumluların LTB'nin geldiği aşamada ciddi rolü vardır. LTB Başkanının ısrarla istifa etmemesi, Belediye Meclis Üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar Ve Hükümetin üzerine düşen görevi yapmaması nedeniyle LTB'nin içine girdiği çıkmazdan kurtarılmasına yönelik  yeniden yapılandırmaya ilişkin tedbirler hayata geçirilememiştir. 


Hükümet tarafından Meclise sunulan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin 90 Gün Süre İle Zorunlu İzne Çıkarılmaları Hakkında Yasa Gücünde Kararname Anayasaya ve ilgili mevzuata aykırıdır. Şöyle ki Anayasanın 119'uncu maddesinde yerel yönetimlerin kuruluş ilkeleri yasa ile belirtilen ve  karar organları seçimle oluşturulan kamu tüzel kişiler olduğu belirtilmektedir. Bu Kararname ile seçilmiş kişiler görevden alınmaktadır. Ayrıca,  Anayasanın 112'nci maddesinin (4)'üncü fıkrasında kararnamelerle kişisel ve siyasal hak ve özgürlüklerin kısıtlanamayacağı açıkça vurgulanmaktadır. Kararnameler Anayasaya göre ekonomik konularda çıkarılması gerekirken söz konusu Kararname idari konulara ilişkin düzenleme yapmakta, seçilmiş kişileri görevden almakta ve seçilmiş kişilerin yerine atanmış kişileri Belediyedeki idari görevlere getirmektedir.


Anayasaya ve ilgili mevzuata aykırı sözkonusu Kararnamenin uygulanması derhal durdurularak yürürlükten kaldırılmalı ve bu büyük demokrasi ayıbından vazgeçilmesi ve LTB'deki diğer sorunların görüşülmesi amacıyla Meclis'in Olağanüstü toplantı yapması zaruret haline gelmiştir."
 
6 Temmuz 2012 Cuma 16:42
Okunma: 919
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu