Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Beyanat Krizini Tartışıyor

Meclis Beyanat Krizini Tartışıyor

Ertuğruloğlu: "Devlet Kurduk Yaşatıyoruz Demekle Devlet Olunmaz, Gereklerinin Yapılması Lazım"

 
 
Meclis Beyanat Krizini Tartışıyor
Meclis'in bugünkü birleşiminde "son siyasi gelişmeler" konulu gündem dışı bir konuşma yapan  Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, "devletin yıllardır yanlış yönetildiği ve sistemin değiştirilmesi gerektiği" görüşünü yineledi. Ertuğruloğlu, "Başkanlık sistemini içeren yeni bir anayasa yazalım, gerekirse devletin adını da değiştirelim" dedi.  

DGP Başkanı olarak ilk kez söz aldığını belirten Ertuğruloğlu, meclis oturumlarının canlı yayından izlenmemesi temennisinde bulunarak, "Ama zannederim izleniyor ve ekranları başında izleyenlerin, meclise, siyasilere ve siyasete güvensizlikleri dibe vurmaktadır" dedi.

Sisteme muhalif bir parti olduklarını ifade eden Ertuğruloğlu, sistemin kaçınılmaz şekilde değişmesi gerektiğini söyledi.

Tahsin Ertuğruloğlu, "Kıbrıs Türk halkının egemen bir devlet sahibi olmasına sonuna kadar inanan bir kişi olarak, devlet olmanın 'sadece ben devletim' demekle olmayacağını bir kez daha vurgulamak isterim. Devletsek devlet olmanın gereklerini yapmamız lazım. Devletsek, devlet sorumluluğu, ciddiyeti, bilinci içinde olmalıyız. Bizim siyasi yapımız bu söylediklerimle yakından uzaktan alakalı değil. Bizim siyasi yapımız bırakın siyasi partiyi tamamen adamcılığa dayalıdır ve kişisel çıkar ilişkileriyle direkt bağlantılıdır" diye konuştu.

Sadece bugünkü siyasi iktidarı suçlamadığını; bu siyasi yapının ta başından böyle olduğunu kaydeden DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu, hükümetin hükümetçilik, siyasi partilerin siyasi particilik oynadığını; halkla, demokrasiyle alay eden bir yapıda gidildiğini savundu.

Ertuğruloğlu, çok partili demokrasinin kötü olmadığını ama tüketildiğini belirterek, bu gerçeği herkesin fark ettiğini veya edeceğini söyledi.

Ertuğruloğlu şöyle konuştu:

"Bu yapıyla hiçbir meclis birleşimimiz, gerek mevcut milletvekili kadrosu, gerek olası bir seçim sonrası oluşacak yeni 50 kişilik bir meclis asla bu halka ve ülkeye hak ettiği hizmei verebilecek kapasitede olmayacaktır. Çünkü alışılagelmiş yapı sadece particilik ve partizanlık zemininde değil, kişisel çıkar ilişkileri ve beklentileri zemininde gerçekleştiği için insanlarımız susturulmuştur, korkutulmuştur.

Devletin vatandaşa borcunun ödenmediğini, geç ödendiği ama faiz ödemediğini; vatandaşın devlete borçlarına ise gecikme halinde faiz uygulandığını belirten Tahsin Ertuğruloğlu, bu durumu eleştirdi ve bu nedenle vatandaşın devletine soğuduğunu söyledi.

DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu, "Devlet kurduk yaşatıyoruz" demekle devlet olunamayacağını; gereklerinin insanların siyasi düşüncelerine göre ayrım yapılmaksızın yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Devamlı su verilemeyen bir köyde akıllı sayaç takılacak diye insanların mağdur edildiğini anlatan Ertuğruloğlu, "Aslında sözün bittiği yerdeyiz, sistem tamamen çökmüştür" dedi.

Devletin yıllardır yanlış zihniyetle yönetildiğini ama farklı farklı zamanlarda bunun farkına vardıklarını ifade eden Tahsin Ertuğruloğlu, "Ben kendi adıma söylersem geç fark ettim, özeleştiri yapıyorum. Benden önce fark eden arkadaşları da tebrik ederim. Zaman kaybedecek lüksümüz yoktur" diye konuştu.

Tahsin Ertuğruloğlu, egemenlik konusunun sadece Türkiye söz konusu olunca akla gelmemesi gerektiğini kaydederek, Kıbrıs'ta federasyonu savunanlardan iki egemenliğin nerede olduğunun izahını da duymak istediğini söyledi.

Siyasilerin halka ve ülkeye hizmet için göreve gelmesi gerektiğini vurgulayan Ertuğruloğlu, yapının çöktüğünün kabulüyle gerekli değişimin yaşanacağını ama zihinlerin de değişmesi gerektiğini kaydetti.

"Kamu Hizmeti Komisyonu'nun siyasileştirilmek istendiğini, hükümetin yanlış yaptığını; komisyonun tamamen Cumhurbaşkanı'nın inisiyatifi altına girme durumunda olduğunu" kaydeden Ertuğruloğlu, iktidarın "çay partisinde istihdam müjdesi vermesini" eleştirdi.

Herkesin müşavirlerden yakındığını ama hükümetin rakamı artıracak eylemlere devam ettiğini; şaibeli ihaleler yapıldığını, yandaş danışmanlık şirketlerinden hizmet alındığını belirten Ertuğruloğlu, hükümetin birçok icraatıyla ilgili eleştiriler yaptı.

Ertuğruloğlu, 20 milyon Euro verilmediği için santralardan çıkan dumanla insanların zehirlendiğini, sınavlarda soruların dışarı sızdırıldığını; Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri arasında beyanat krizi yaşandığını anlattı.

İnsanlarda adalet ve güven duygusunun kalmadığını belirten DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu, gerekirse KKTC'nin adının değiştirilmesini önerdi; şöyle konuştu:

"Başkanlık sistemini içeren yeni bir anayasa yazalım, gerekirse devletin adını da değiştirelim. Ben iddia ederim ki bu devlet tanınma noktasına gelecektir. Belki bir anda BM üyesi olmayacaktır ama TC dışında bir miktar ülkenin de tanıdığı bir devlet olacaktır. Bu KTC ismiyle olmayacaksa Kıbrıs Türk Devleti gibi Annan Planı'ndaki isim olacaksa, yeni bir anayasa ve yeni rejimle, devletin ismi de değişerek, popülizmin önüne geçerek, milletvekillerinin bakan olmayacağı bir sisteme geçelim. O zaman gelin milletvekili sayısını da düşürelim. Tek seçim bölgesi olsun."


TAK
 
22 Eylül 2011 Perşembe 20:07
Okunma: 483
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu