Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Bütçe Görüşmeleri

Meclis Bütçe Görüşmeleri

İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'nın 142 Milyon 144 Bin 294 Tl'lik Bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki Görüşmesinde İlk Sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi/ Birleşik Güçler (Ctp/bg) Milletvekili Abbas Sınay Aldı.

 
 
Meclis Bütçe Görüşmeleri
Sınay, Yapılan Son Sayımın Sağılıklı Sonuçlar Vermediğini, Ortaya Çıkan Sonuçların Kabul Edilebilirlikten Uzak Olduğunu Savunarak, Vatandaşlık Yasasında Değişiklik Yapılmaması Halinde, Vatandaş Yapılması İstemlerine Yönelik Olarak Hükümet Üzerindeki "Baskının" Artacağını İleri Sürdü.
sınay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'nin "Baskısıyla" Kontrolsüz Vatandaşlık Verildiğini İleri Sürerek, Bunun Kabul Edilemez Olduğunu Kaydetti.

Abbas Sınay, Evlilikten Vatandaşlık Uygulamasının Doğal Olduğunu, Ancak Bugün Yapılanın; Vatandaş Olmak İçin Gerekli Bir Yılın Sonunda, Vatandaş Olur Olmaz Evliliğin Sonlandırıldığını Anlatarak, Evlilikten Vatandaşlık İçin Gerekli Sürenin 5 Yıl Olması Gerektiğini Söyledi.

Sınay, Evlilikten Vatandaşlık Kazanma Süresinin Beş Yıl Olması Ve Bunun Takip Edilmesi Gerekliliği Üzerinde Durarak, Vatandaşlık Koşullarının Ülkenin Kendi Koşullarına Göre Belirlenmesi Gerektiğini Kaydetti.
sınay, "Dünyanın Hiçbir Ülkesinde Kendi Nüfusundan Daha Fazla Başka İnsanın Yaşamadığını" İfade Ederek, Ulusal Birlik Partisi'ne (Ubp) Biran Önce Vatandaşlık Yasasını Gündeme Getirme Çağrısı Yaptı.

Evlilik Dışında Vatandaşlığa Son Verilmesi Gerekliliği Üzerinde Duran Sınay, "Evlilik Olmadan Beş Yıl Süreyle Burada Kalan İnsanlar İle Burada Doğanlara Otomatik Vatandaşlık Vermenin Ülke Gerçekleri Nedeniyle Doğru Bir Yaklaşım Olmadığını" Söyledi.

Yeni Dönemde, Maaş Talep Eden Muhtarların, Dinleyici Locasında İzlediği İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesinin Görüşülmesinde Konuşmasına Devam Eden Sınay, Ülkede Kontrolsüz Nüfus Ve Vatandaşlık Nedeniyle Pek Çok Suçun Arttığını Savundu.

Sınay, Ubp'nin Halka Kulak Vermesi Gerektiğini, Halkın İstek Ve Psikolojisi Dikkate Alınarak Yeni Bir Vatandaşlık Yasasının Mutlaka Gündeme Getirilmesi Gerektiğini Israrla Vurgulayarak, Muhalefetle İşbirliği Yapılarak Bunu Gerçekleştirmenin Mümkün Olduğunu Kaydetti.

Siber

ctp/bg Milletvekili Sibel Siber İse Konuşmasına, Mutluluk Ve Mutlu Toplumun Nasıl Olması Gerektiğini Anlatarak Başladı.
siber, Mutluluğun; Yaşam Kalitesi, Çevre Temizliği, Gıda Güvenliği Gibi Pek Çok Olaya Bağlı Olduğunu Kaydederek, "Bu Açıdan Bakıldığında Kıbrıs Türk Halkanın Mutlu Bir Halk Olmadığını" İfade Etti.
siber, Ülkede Yaşam Kalitesi Yüksek Bir Toplum Yaratılamadığını Da Söyledi.

Sibel Siber, "Müşavir" Adıyla Ülkenin Yetişmiş İnsanlarının Deneyim, Bilgi Ve Görgüsünden Yararlanılmadığına İşaret Ederek, Bunun Partizanlık Ve Popülizmin Sonucu Olduğunu Kaydetti.

siber, Ubp'nin 30 Yıldan Fazla Ülkeyi Yönettiğini, Bu Uzun Yönetim Döneminde Halktan Yana Güzel Bir Gelecek Yaratmak Adına Değil, Partizanlıkla Yapılan İcraatlar Nedeniyle Bugünkü Olumsuzlukların Yaşandığını İleri Sürdü.
sibel Siber, "Ülkede Uygulana Yanlış İskan Politikalarından Mağdur Olan Bir Kısım İnsanın Sesinin 30 Yıldır Giderek Azaldığını", Ancak Bunun Kabul Edilemez Olduğunu İfade Ederek, Bu Mağduriyetin Bir Kişi Bile Olsa Devlet İçin Olumsuzluk Anlamına Geldiğini Kaydetti.

Kıbrıs Sorununun Düğümlendiği Yerin Mülkiyet Sorunu Olduğunu, Bunun Da Yanlış İskan Politikalarının Sonucu Olduğunu Savunan Siber, Sorunun Mutlaka Çözülmesi Gerektiğini, Aksi Halde Bu İnsanların Sorunlarını Kendilerinin Çözme Yoluna Giderek Güney'deki Mallarını Satma Yoluna Gideceğini Söyledi.

İzbul

ctp/bg Milletvekili Salih İzbul İse Konuşmasına, Nüfus Sayımı Ve Kaçak Sorunu Üzerinde Durarak, Teknolojinin Bu Kadar Geliştiği Bir Zamanda İnsanların Evlere Kapatılarak Sayım Yapılmasının Boşuna Zaman, Para Ve Enerji Kaybı Anlamına Geldiğini Söyledi.
izbul, Sayımdan Çıkan Sonucun İnandırıcı Olmadığını Savunarak, Bilgisayar Çağında Olunduğunu, Ülkeye Giriş Çıkışın Sürekli Ve Anlık Olarak Kontrol Edilebileceğini, Bu Nedenle Bu Tür Bir Sayıma Gerek Olmadığını Öne Sürdü.

salih İzbul, Muhaceret Yasalarının Vatandaşların Korunması Mantığından Hareketle Yapıldığını Hatırlatarak, "Ubp'nin Getirdiği Son Muhaceret Yasa Tasarısının İse Sanki Ülkede Yaşayan Kaçakların Kalışlarını Yasalaştırmak Ve Onlara Vatandaşlık Vermek Mantığıyla Hazırlandığını" İleri Sürdü.

izbul, "UBP Tarafından Hazırlanan Ancak Ctp/bg Tarafından Yapılan Katkılarla Değiştirilerek Oyçokluğuyla Yasalaşan Son Muhaceret Affı Yasasının Doğru Bir Zemine Oturduğunu" İfade Etti.

izbul, Ülkede Çok Güzel Yasalar Olduğunu, Ancak Temel Sorunun Bu Yasaların Uygulanmaması Konusu Olduğunu Anlatarak, Önemli Olanın Yasaların Uygulanması Olduğunu Kaydetti.
son Geçirilen Muhaceret Af Yasasının Uygulanması Amacıyla Polisin Gerekli İşlemleri Yapmasının Koşul Olduğunu Anlatan İzbul, Hükümetin Yasanın Uygulanması Konusunda Polisi Çalıştırmasını İsteyerek, "Bu Bağlamda Polisin Sivile Bağlanması Gerektiğini" Söyledi.

izbul, Polisin Sivile Bağlanması Konusunda Hükümetin Adım Atması Halinde Ctp/bg'nin Buna Destek Vereceğini Kaydetti.

salih İzbul, Bakanlık Verilerine Göre Geçen Yıl İtibarıyla Bin 164 Kişiye Evlilik Nedeniyle Vatandaşlık Verildiğini İfade Ederek, Ülkede Yılda Ortalama 2 Bin Evlilik Yapıldığını, Bu Verilere Göre, 2 Bin Evliliğin Bin 200'e Yakınının Yabancılarla Evlenildiği Soncunu Ortaya Çıkardığını; Bunun Da İnandırıcı Olmadığını Söyledi.
izbul, "Siyasal Düşünceleri Nedeniyle Mezun Olmalarına Bir Ay 15 Gün Kalan Kürt Öğrencilerin Apar Topar Sınır Dışı Edilmelerinin İnsan Hakları İhlali Olduğu" Görüşünü Belirterek, Bakanlık Ve Hükümetin Mutlaka Bu "İhlali" Düzeltmesi Gerekliliği Üzerinde Durdu.

ctp/bg Milletvekili Salih İzbul, Av Korumaya Yönelik Bakanlığın Yaptığı Uygulamaları Başarılı Bulduğuna İşaret Ederek, Av Koruma Görevlileri Ve Ekiplerinin Sayısının Artırılması Gerektiğini Söyledi.
izbul, Av Koruma Ekipleri Ve Yaptığı İşleri Nedeniyle İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu Kutlayarak, Her Zaman Doğruyu Söyleyerek, Doğruya Doğru, Yanlışa Yanlış Dediğini Kaydetti.

Uluçay

ctp/bg Milletvekili Teberrüken Uluçay İse, İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi'ne Yönelik Konuşmasına Sayım Ve Sayım Sonuçlarıyla İlgili Eleştirilerini Dile Getirerek Başladı.
uluçay, Bu Yöntemle Yapılan Sayımda Doğru Sonuca Varılmasının Mümkün Olmadığını Savunarak, "2006 Sayım Sonuçlarının Üzerine Yüzde 2 Artış Yapılmasıyla Bugün Bulunan Sayıya Ulaşmanın Mümkün Olduğunu" İleri Sürdü.

uluçay, Sayımda Kullanılan Soru Kitapçığında Yer Alan Pek Çok Sorunun Ülkeye Uygun Olmadığını İddia Ederek, Bu Konuda Yapılması Gerekenin; Gereksiz Soruların Çıkarılarak Sayımın Öyle Yapılması Olması Gerektiğini Kaydetti.

sağlıklı Bir Sayım İçin Çapraz Sorgulama, Sayımı Zamana Yayma Gibi Farklı Yöntemler Kullanılmasının Sağlıklı Sonuçlar İçin Önemli Olduğuna İşaret Eden Uluçay, Güney Kıbrıs'ta Bu Yöntemin Tercih Edildiğini Ve Bu Nedenle Sayımın Devam Etmekte Olduğunu Söyledi.
uluçay, Son Sayımda Kullanılan Yöntemlerin, Doğruya Ulaşmada Yetersiz Kalması Nedeniyle Bugün İtibarıyla Birçok Ülke Tarafından Terk Edildiğini Anlatarak, Doğru Uygulanması Halinde Matematiksel Yöntemlerle Daha İyi Bir Sonuca Ulaşılacağını Savundu.
 
15 Aralık 2011 Perşembe 15:07
Okunma: 580
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu