Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Bütçe Görüşmeleri

Meclis Bütçe Görüşmeleri

içişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi 11 Saat Süren Görüşmenin Ardından Oyçokluğuyla Kabul Edildi

 
 
Meclis Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 11 saat boyunca görüştüğü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesini oyçokluğuyla kabul etti. CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, konuyu çok araştırdığını, uluslararası kabul görmüş bir kuruluşun baz istasyonlarının zararlarıyla ilgili resmi belgesi olmadığını ama eğer zarar varsa sinyal ulaşan her yerde zarar olduğunu kaydetti.

Sürekli bakan değişikliklerinin doğru olmadığını, bu yüzden sadece İçişleri Bakanlığı'nda aynı iktidar döneminde üç tane de müşavir yaratıldığını söyleyen Fellahoğlu, "Bu toplum, bu kamuoyu vicdanı bunu kabul eder mi?" diye sordu.

Fellahoğlu, yasalara en başta cumhurbaşkanı, bakanlar ve milletvekillerinin uyması gerektiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı'nın banka hesaplarındaki artışı meclis başkanlığına bildirimde bulunması gerektiğini ama bunu yapmadığını; tüm mal bildirimlerinin kamuoyuyla da paylaşılması gerektiğini söyledi.

Kadri Fellahoğlu, "Ben UBP'li arkadaşları davet ediyorum, tümü de mal bildirimlerini kamuoyuyla paylaşsınlar" dedi.

Belediyeler konusuna da değinen Felahoğlu, hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi'nin yaptıklarını nasıl değerlendirdiğini sordu. Belediyelerin ihtiyat sandığına olan borçları hakkında bilgi de veren Felahoğlu, kötü yönetilen belediyelerle ilgili önlem alınması gerektiğini söyledi.

Lefkoşa Belediyesi'nin kötü yönetildiğini belirten Kadri Fellahoğlu, temizlik faaliyetlerinin de özelleştirileceğini kaydetti.

16 köye hizmet veren Değirmenlik Belediyesi'nin büyük hizmetler gerçekleştirdiğini belirterek yapılanlardan örnekler veren CTP Lefkoşa Milletvekili Fellahoğlu, eskiden beri Ercan'daki her yolcudan 5 TL'nin bu belediyeye verildiğini, hükümetin yaptığı yeni tüzükle 5 TL'ye göz diktiğini belirtti.

Fellahoğlu, muhtarlara ödenek verilmesi konusunda hazırlanacak yasanın nasıl olacağını sordu ve bütçeye bu amaçla kalem konulmadığını; yapılacakların yasal olmayacağını savundu. Fellahoğlu, kamuda çalışan muhtarların da maaş almasının doğru olmayacağını belirterek, "Bu hükümet gayrı ciddi bir hükümet. Hükümet demeye dilim varmıyor. Ülke çıkarları değil, parti çıkarları gözetilerek kuruldu. Bu hükümetten zerre kadar hayır gelmez" diye konuştu.

Hükümetin yaptığı birçok stratejik yasanın Anayasa Mahkemesi'nden döndüğünü belirten ve emeklilerden kesinti ve Süt Kurumu'ndan işten durdurulanların açtıkları davaları örnek veren Fellahoğlu, Bakanlar Kurulu kararıyla yeni verilen vatandaşlıkları da eleştirdi.

Fellahoğlu, bakanlığın faaliyet raporuna atıfta bulunarak birçok bilginin devletin elinde bulunduğunu kaydetti ve ülkedeki kaçakların sayısının da kesinlikle biliniyor olduğunu söyledi. Fellahoğlu buna rağmen insanların evlerine kapatılarak nüfus sayımı yapılmasının gereksiz olduğunu belirtti.

Trafik konusuna da değinen Fellahoğlu, ölümlerin giderek azalmasına sevindiğini ama trafik kazalarıyla ilgili mücadelenin yeterli olmadığını söyledi. Fellahoğlu, daha iyi mücadeleyle trafik kazalarındaki ölümleri 20'li sayılara düşürmek gerektiğini; trafik kameralarının da çağdaş bir uygulama olduğunu söyledi.

YDÜ'deki öğrenci olayları sonrası bazı öğrencilerin sınır dışı edilmesini eleştiren Fellahoğlu, "Hükümetin bu insanların geleceğiyle oynama hakkı yoktur" dedi.

Fellahoğlu, tüm bunlardan dolayı İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesine olumlu oy veremeyeceklerini söyledi ve çok zor günler geçiren Kıbrıs Türk halkının İngiliz'e ve Rum'a karşı direndiği gibi bu zorluklara da direnip aşacağına inandığını vurguladı.

ASLANBABA: "SARHOŞ AVCILARIN RUHSATI İPTAL EDİLSİN"

UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, sarhoşken avlanan avcıların av ruhsatlarının derhal iptal edilmesini istedi.

Aslanbaba, 28 belediyenin çok olduğunu, ülkeye 13, 14 veya 15 belediyenin yeterli olacağını kaydederek, katkılar konusunda farklı kriterlerle bir çalışma yapıldığı bilgisi aldığını söyledi.

İskele'de yaptıkları nedeniyle İçişleri Bakanı'na teşekkür eden Aslanbaba, "Şimdiye dek kağıt üstünde kalan İskele artık ilçe sıfatını alıyor" dedi.

Aslanbaba, 2006 nüfus sayımının gerçekçi ve verimli geçtiğine inandığını; muhaceretin de iyi çalıştığını; 4 Aralık'taki sayımın da doğru veriler sağlayacağına inandığını ifade etti. Aslanbaba, eleştiri yapılacağına sayılmayanların kaymakamlıklara başvurmasını istedi.

"Hakkı olana hakkının verilmesi gerekir" diyen Ejder Aslanbaba, hakkı olana vatandaşlık verilmesi gerektiğini belirtti.

EMİROĞLULARI: "ÇAVUŞOĞLU'NA NOTUM 4.99"

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bakanlığın uygulamalarının da en az hazırladığı faaliyet raporu gibi olmasını diledi ve Bakan Çavuşoğlu'nun fotoğraflarda ben merkezli olmamasını istedi.

Emiroğluları, Çavuşoğlu'na puan verecek olsa 4.99 vereceğini kaydederek, "Yani ne geçer, ne kalır. Devlet yönetimi şeffaf, dürüst ve paylaşımcı olmalıdır. Beyaz kimlik ve af olayını ben hazmedemiyorum" dedi.

Bundan böyle Çavuşoğlu'nun yapacağı çalışmalarda görüş verip vermemeyi düşüneceklerini çünkü bugüne kadarki görüşlerinin dikkate alınmadığını ifade eden Mustafa Emiroğluları, son çıkan affın da çözüm ve son olmayacağının görüleceğini söyledi.

Emiroğluları, "Çünkü sorunun kökünü kazımıyoruz, günübirlik tedavilerle hastayı tedavi etmeye çalışıyoruz. Göreceksiniz bu meclisten gene af çıkacak. Çünkü sorun buradaki nüfusu kayıt altına almak veya kaçakçılığı değil, kapıdadır. Kapıyı sonuna kadar açıyoruz. Bu af yasasıyla da aynısı oldu. Ben beklerdim ki aftan yararlanacaklar ön izinle ülkeye girebilsin. Kim garantisini verir ki yine kaçak durma düşmeyecekler?" diye sordu.

CTP'nin en fazla 4 yıl çalışma izni verilmesi önerisine değinen ve bu konuda hükümetle anlaşma mı yapıldığını soran Mustafa Emiroğluları, işin içinde beyaz kimlik de varsa buna karşı olduklarını söyledi.

"SİYASİ VE EKONOMİK İŞGAL VAR"

"Bizim derdimiz bu yasa geçtikten sonra 10 yıl sonra kaç vatandaş olacağıdır. Bu ülkede siyasi işgal vardır. Bu ülkenin ekonomisinde, nüfusunda işgal vardır. İşgal sadece askerle topla, tüfekle değil. Bu ülkenin pek çok sahasında Türkiye Cumhuriyeti'nin işgali vardır" diyen Emiroğluları, cezaevindeki mahkumların uyruklara göre dağılımında TC'lilerin fazla olduğunu belirtti.

Emiroğluları, 1974 sonrası gelen ve burada aile kuranlara bir lafı olmadığını kaydederek, kaçak duruma düşenlere bir ay daha izin verilmesini eleştirdi.

Polisin sivile bağlanması için öneri verdiklerini belirten TDP Gazimağusa Milletvekili Emiroğluları, bakanlığın bu konuda çalışması olup olmadığını sordu.

İskele Belediye Başkanı'nın ülkede kendinden başka başkan ve yönetici olmadığını zannettiğini savunan ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın İskele'de düzenlediği eylemde yaptığı konuşmayı eleştiren Mustafa Emiroğluları, 25 yıl belediye başkanlığı yapmış birinin kendi açısından başarılı olduğunu ama bu başarının gözlerini kör ettiğini, hata yaptırdığını söyledi.

MUHTARLARI ETKİN YAPACAK YASAL DÜZENLEME

Muhtarlara ödenek verilmesine karşı olmadığını ama onları belediyelerde etkin kılacak yasaları geçirmek gerektiğini ifade eden Emiroğluları, köyler belediyelere bağlanırken de bazı hatalar yapıldığı görüşünü dile getirdi.

Mustafa Emiroğluları, kırsal kesim arsası dağıtılmasına karşı olduklarını belirterek, adada çözüm olunca arazilerin çok gerekli ve değerli olacağını; gençlere arsa dağıtmak yerine toplu konutlar yapılabileceğini ama UBP'nin son dönemde 700 arsayla işin cılkını çıkardığını savundu.

"MAĞUSA'NIN FETHİNDEKİ KADAR İNSAN ÖLDÜ"

Yeni yapılan Mağusa-İskele yoluyla Mağusa'nın fethi sırasındaki kadar insan öldüğünü savunan Emiroğluları, yapılan çemberlerin kazalara yol açtığını söyledi.

Trafik kameralarının sürekli ceza yazdığını, sürücülere uygulanan toleransın daraltıldığını kaydeden Mustafa Emiroğluları, Bakan Çavuşoğlu'ndan bu konuda girişim yapmasını istedi.

Emiroğluları, İskele bölgesinde bir hastane ihtiyacı olduğunu; yeni cezaevinin de 3 yıl önce İlkay Kamil'in açıklamasına rağmen yapılamadığını, bütçeye de yeni cezaevi için değil, tadilat için para konulduğunu anlattı.

Bilinçli av için organizasyondan bahsedildiğini ama ülkede av hayvanı kalmadığını belirten Emiroğluları, tarımsal alanların kiralanmasında bakanın daha dikkatli olmasını istedi.

ÇAVUŞOĞLU: "AFTAN YARARLANAN ŞU ANA DEK 260 KİŞİ"

Konuşmacıları yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, çıkarılan aftan bugüne kadar 260 kişinin yararlandığını; kurdukları alo af hattında 3 memurun görev yaptığını, iki günde 560 telefona cevap verildiğini; bunun da ciddi bir talep olduğunu gösterdiğini söyledi. Çavuşoğlu, "İnşallah murat ettiğimiz sonuca ulaşacağız" dedi.

Çavuşoğlu, eşdeğercilerin haklarının inkar edilemeyeceğini belirtti.

Elektronik pasaport ve kimlik ihalesine 8 firmanın başvurduğunu, gerekli araştırmaların yapılarak ihalenin sonuçlandırılacağını ifade eden Bakan Nazım Çavuşoğlu, gelecek yıl içinde büyük ihtimalle yazda uygulamaya geçileceğini açıkladı.

Çavuşoğlu, tapuyla ilgili çok şikayetler olduğunu ama aldıkları önlemlerle birkaç ay içinde ölçümlerle ilgili şikayetlerin azalacağını; yeni tür koçanlara da ay sonu veya 15 Ocak civarında geçileceğini, böylece koçanlarda elektronik ortama geçileceğini; gelecek yıl içinde de tüm tapu kayıtları ve işleyişlerin elektronik ortama taşınacağını bildirdi.

KOÇANLAR ELEKTRONİK ORTAMDA

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu tapularda 927 bin fotoğraf çektiklerini ifade ederek, tüm yıpranmış ve yetersiz koçanların elektronik ortama alındığını; bilgilerin teyit edilerek yazıldığını; Lefkoşa'nın ardından diğer ilçeler için de planlamalar yapıldığını anlattı. Çavuşoğlu, en fazla tapu kaydı olan Mağusa'yı sona bırakacaklarını ve bu amaçla 300 kişi çalışacağını ifade etti.

Kırsal belediyelerin katkı payları konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten Nazım Çavuşoğlu, tüm belediyelere eşit haklar verilerek herkese eşit hizmet götürülmesini hedeflediklerini; hiçbir ilçede sel bina zararlarının henüz ödenmediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Trafik Komisyonu'nun yetersiz toplantı yapmasının hizmetleri aksatmadığını; yeni cezaevi projesinin parasının Başbakan'ın Türkiye'de yaptığı görüşmelerden aldıkları bilgiye göre emanette beklediğini, ihalenin Ankara'da mı, KKTC'de mi açılacağının tartışıldığını söyledi.

Ülke fiziki planı hazırlama çalışmalarının iyi gittiğini ifade eden Nazım Çavuşoğlu, 24 ay dolmadan planın çıkarılacağını; şubat sonu da halkın görüşlerini almak için planı halka açacaklarını bildirdi.

Konuşmaların tamamlanmasıyla saat 22.05'te 142 milyon 144 bin 294 TL'lik İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra Polis Genel Müdürlüğü bütçesini görüşmeye başladı.

 
16 Aralık 2011 Cuma 07:26
Okunma: 869
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu