Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Bütçe Görüşmeleri

Meclis Bütçe Görüşmeleri

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Dün Akşam Gece Yarısına Kadar Süren Toplantısında Son Olarak, 54 Milyon 977 Bin 120 Tl'lik Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Bütçesi İle 173 Milyon Tl'lik Gkk Bütçesini Oyçokluğuyla Kabul Etti.

 
 
Meclis Bütçe Görüşmeleri
Uluçay
Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Bütçesinin Görüşülmesi Sırasında İlk Sözü Ctp/bg Milletvekili Teberrüken Uluçay Aldı.

Uluçay Konuşmasında, Ekonominin Daha İyi Bir Noktaya Nasıl Geleceğini Konuşurken Etrafta Olanlara Da Bakıp Ona Göre Kararlar Üretmek Gerektiğini Söyledi.

Ülkeyle İlgili Somut Verileri Göz Ardı Etmemek Gerektiğini Kaydeden Uluçay, Hükümet Yetkililerinin Ekonominin Büyüdüğüne Dair Açıklamalarını Hatırlatarak, Avrupa'da Büyümesi Olası Krizi Göz Ardı Etmeden, Gerçekçi Veriler Üzerinden Değerlendirmelerde Bulunmaya Özen Göstermek Gerektiğini Belirtti.

Uluçay, Eşel - Mobil Dondurulduğu İçin Bütçe Giderlerinde Bir Tasarruf Sağlandığını, Ancak Giderlerin Gelirlerden Çok Olmasına Engel Olunamadığını Söyledi.

Ekonomide 2012 Yılı İçin Beklenen Yüzde 5'lik Büyümenin Piyasaya Yansıtılması Gerektiğini Kaydeden Uluçay, Bunun Yapılması Halinde Ekonominin Çok Daha Da İyi Bir Noktaya Gideceğini Belirtti. Uluçay, "Yanlış Mesajlar Vererek, Ekonomiyi Bir Yere Götüremezsiniz" Dedi.

Uluçay, Sanayinin Gelişmesine İlişkin Birtakım Tedbirler Öngörüldüğüne İşaret Ederek, Mersin Kapısı'nda Yaşanan Sıkıntı Ve Engellerin Biran Evvel Giderilmesi Gerektiğini Söyledi.

Özelleştirmeyle İlgili Çalışmaların Net Olmadığını İddia Eden Uluçay, Buna Açıklık Getirilmesini İstedi, Ercan Devlet Havaalanı, Geçitkale Havaalanı, Telekomünikasyon Dairesi, Limanlar Konusunun Da Net Olmadığını Savundu.

Teberrüken Uluçay, Bir Yandan Ekonomiyi Daha İleriye Götürmeye Çalışırken, Bir Yandan Da Yüzde 15'lerde Gezen Bir İşsizliğin Sözkonusu Olduğunu Ve İstihdam Kapasitesinin Giderek Düştüğünü Söyledi.
uluçay, Konuşması Sırasında Dpö Rakamlarıyla Ekonomide Gerçekleşen Büyümeyi Ve Hedefleri İrdeleyip, Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Bütçesini Kalem Kalem İnceledi. Uluçay Ayrıca Bütçeye Oylarının Red Olacağını Belirtti.

Yektaoğlu

Ctp/bg Milletvekili Mustafa Yektaoğlu Da Konuşmasında, Enerji Politikalarının Evrensel Boyuttan Çok Uzak Olduğunu Belirterek, Uygulamaların Rotası Belli Olmayan Gemi Gibi Seyrettiğini Savundu.
KKTC Topraklarında Doğalgaz Ve Petrol Arama Çalışmalarına Değinen Yektaoğlu, Doğal Kaynaklardan Yararlanmak Gerektiğini, Ancak Sondajların Politik Olmaması Gerektiğini Ve Kazılara, Sismik Araştırma Yapmadan Başlanmaması Gerektiğini Söyledi.

Konuyla İlgili Bir Birimin Şart Olduğunu Kaydeden Yektaoğlu, Bir Petrol Yasasının Da Hazırlanması Gerektiğini Belirtti. Yektaoğlu, Bu Konuda Kurumsallaşıp Eleman Yetiştirmenin Şart Olduğunu Kaydetti.

Yektaoğlu, Münhasır Ekonomik Bölge Konusunun Bir Egemenlik Konusu Olduğunu İleri Sürerek, "Bu Konuyu Masaya Getiremeyen" Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, "Yönetim Ve Güç Paylaşımı"Nı Halletmeden Müzakerelere "Mülkiyet"Le Başlayarak Çok Büyük Bir Hata Yaptığını İddia Etti.

Avcı

örp Genel Başkanı Turgay Avcı, Ülkedeki Ana Sorunlardan Biri Olan İşsizlik Konusunda Bir Şeyler Yapmak Ve Özel Sektörün Güçlendirilmesi Gerektiğini Söyledi.

Avcı, Elektriğe Yapılan Zammın, Ayakları Üzerinde Durmaya Çalışan Bir Ekonomi Politikasıyla Uyuşmadığını İleri Sürerek, Girdi Maliyetlerinin Bu Kadar Yüksek Olduğu Koşullarda Kalkınan Ve Üreten Bir Ekonominin Sözkonusu Olamayacağını Belirtti.

Avcı, Rekabet İçin Kaliteyi Yükseltirken, Fiyatı Da Düşük Tutmak Gerektiğini, Bunun İçin De Girdi Maliyetlerinin Düşürülmesi Gerektiğini Kaydetti. Avcı, Yapısal Bazı Değişikliklerin Şart Olduğunu Da Söyledi.
petrol Ve Doğalgaz Arama Çalışmalarına Tam Destek Verdiklerini Kaydeden Avcı, Bakanlar Kurulu'ndan Geçtiği Söylenen Ve Bir Yerlerde Kaybolan Özelleştirme Yasasın Akıbetini De Sordu Ve Ülke Düze Çıkacaksa Bazı Değişikliklerin Şart Olduğunu Belirtti.

Avcı, Mersin Kapısı'nın "Aralık" Pozisyonunun "Tam Açık" Pozisyona Dönüşmesi Ve Bu Yönde Başlatılan Girişimlerin Sonuçlandırılması Gerektiğini De Söyledi.
turgay Avcı, Kayıt Dışı Ekonominin Kayıt Altına Alınması İçin Gereken Yasal Düzenlemeleri Destekleyeceklerini Belirtti.

Fellahoğlu

ctp/bg Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Hayat Pahalılaşırken Maaşların Yerinde Saydığını Söyledi.
kalkınma Bankası'na Olan Kredi Borçlarının 253 Milyon Dolar Olduğunu İfade Eden Fellahoğlu, Bu Konuda Daha Hassas Olmak Gerektiğini Söyledi.

Fellahoğlu, Yenilenebilir Enerji Yasası'nın Akıbetini De Sordu.
bütçede, Akaryakıt Biriminin Oluşumuna İlişkin Bir Kalem Öngörüldüğünü Kaydeden Fellahoğlu, Yatırma Yönelik Bu Kalemlere Ek Aktarım Öngörüldüğünü Söyledi.
kadri Fellahoğlu, Özelleştirme Yasası Olmadığı Halde Mevcut Yasal Mevzuatlar Da İhlal Edilerek Özeleştirme Yapıldığını Savundu.

Elektrik Konusunda Ctp Döneminde Çok Büyük Yatırımlar Yapıldığını Ve Bir Dönem Elektrik Alınan Güney Kıbrıs'a Elektrik Satılır Duruma Gelindiğini Söyleyen Fellahoğlu, Özelleştirilmesi Konuşulan Kıb - Tek'in Kesinlikle Özelleştirilmemesi Gerektiğini Kaydetti.

Emiroğluları
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları Da Konuşmasında, Ülkedeki Elektrik Fiyatlarının Birçok Kurum Ve Kuruluşun "Belini Büktüğünü" Savundu.

Elektrik Kurumu'nun Ödeme Garantisi Veren Anlaşmalardan Kaçınması Gerektiğini Savunan Emiroğluları, Teknecik Santrali'nin Kansere Neden Olduğu Yönündeki Haberlere Değinerek, Filtre Konusuna Acilen Eğilmek Gerektiğini Belirtti.

Mustafa Emiroğluları, Yeni Bir Santral İçin Acilen Harekete Geçmek Gerektiğini Kaydederek, "Güney Kıbrıs'a Elektrik Sattığınızı Söylüyorsunuz. Yarın Onlar Size Satmaya Başlayabilir" Dedi.
emiroğluları, Kalkınma Bankası'nın Şu Anda Bütçesinde Para Olup Olmadığını Ve Kredi Verip Vermediğini Merak Ettiğini Kaydetti.

Petrol Ve Doğalgaz Arama Konusuna Da Değinen Emiroğluları, "Sorunu Çözme Müzakerelerinin Devam Ettiği Bir Dönemde Bu Konuda Ne Rum Tarafının Ne De Türk Tarafının Doğru Yaptığını" Kaydetti.
emiroğluları, Kaçak İşgücünün Kayıt Altına Alınması Adına Gerçekleştirilen Affın, Ne İlk Ne De Son Olacağını Savunarak, Birçok Faktörün Etkili Olduğu Kaçak İş Gücü Konusunda Daha Farklı Stratejiler Geliştirilmesi Gerektiğini Belirtti.

Atun

ekonomi Ve Enerji Bakanı Sunat Atun Eleştirileri Yanıtlamak Üzere Yaptığı Konuşmada, Ekonomideki Olumlu Gelişmenin Bir Gerçek Olduğunu Ve Bunu Dpö Rakamlarıyla Ortaya Koyduklarını Söyledi.
atun, Bu İyileşmenin Devamlılığının Önemine Vurgu Yaparak, Özelleştirme Konusunun Başsavcılığın Görüşleri Doğrultusunda Şekilleneceğini Belirtti.

KKTC'nin Artık Kobi'lerle İlgili Bir Politikası Olduğunu Kaydeden Atun, Akaryakıt İle İlgili Fiyat Politikalarının, Yurt Dışından Kaynaklanan Maliyetlerle Belirlendiğini Ve Elektrikteki Zammın Da Buna Bağlı Bir Gelişme Olduğunu Söyledi. Atun, Bu Zamların Kaçınılmaz Olduğunu Kaydetti.

Konuşmaların Ardından Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Bütçesi Oylandı Ve Genel Kurul Gkk Bütçesini Görüşmeye Başladı. Bu Konuda Kimsenin Söz Almamasından Dolayı Genel Kurul, Gkk Bütçesini Oylayıp Oyçokluğuyla Kabul Etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 19 Aralık Pazartesi Günü Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı Bütçelerini Ele Alacak.
 
17 Aralık 2011 Cumartesi 09:56
Okunma: 1010
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu