Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Bütçe Görüşmeleri

Meclis Bütçe Görüşmeleri

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, İlk Olarak 114 Milyon 728 Bin 482 Tl Olarak Öngörülen Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesini Ele Aldı.

 
 
Meclis Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, ilk olarak 114 milyon 728 bin 482 TL olarak öngörülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesini ele aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinde ilk sözü CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu alarak, ülkede yaşananların geçmişten günümüze çalışma hayatının başıboş olduğunu gösterdiğini kaydetti.

“Yurt dışından ülkeye çalışmak için gelenlerin en hor kullanılan insanlar olduğunu” belirten Yorgancıoğlu, denetimsizliğin bu alanda büyük bir kayıtdışılığın ortaya çıkmasına ve huzursuzluğa neden olduğunu söyledi.
Çıkarılan Af Yasası’nın başarıya ulaşmasını dileyen Yorgancıoğlu, ülkeye girişlerde ise gerekli denetimin yapılmaması nedeniyle yasa ile gerekli başarının sağlanamayacağı endişesi taşıdıklarını kaydetti.
İşverenler ve sendikaların birbirlerine ihtiyaç duyduklarını dikkate alarak birbirlerine saygılı olmaları gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Bunun günü geldi” dedi.

EKENOĞLU

Yorgancıoğlu’ndan sonra söz alan CTP - BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu, çalışma hayatı içerisinde dengelerin kurulmasının önemine dikkat çekti.

Denetimlerin artırılması gerektiğini kaydeden Ekenoğlu, Çalışma Bakanlığı’nın başlıca görevlerinden birinin tüm iş alanlarını denetlemek olduğunu söyledi.
En fazla kaçağın tarım ve hayvancılıkta olduğuna inandığını belirten Ekenoğlu, bunların kayıt altına alınmasının önemine dikkat çekti.

Çalışmayan insanların hayatını sürdürebilmesi için verilen sosyal yardımın da denetimsiz olduğunu öne süren Ekenoğlu, Girne’de yapılması planlanan huzur evinin yeri değiştiği yönünde duyum aldıklarını ifade ederek, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin güzel yerlerde kalma ihtiyacı olduğunu ve bu tür yerlerin “peşkeş çekilmesine” karşı olduklarını söyledi.
Kadınlar ve çocuklar için koruma - sığınma evi olması gerektiğini kaydeden Ekenoğlu, çocuklara psikolojik destek verilmesini istedi.
ADEM
CTP - BG Milletvekili Sonay Adem de, “ülkenin bugünkü ekiple şarampole yuvarlanmakta olduğunu” savundu.
Bugün ülkenin en önemli bakanlığının görüşülmekte olduğunu kaydeden Adem, “bakan Şerife Ünverdi’nin hiç konuşmadığı bir konu olan çalışma hayatıyla ilgili bakanlığı almasının bu dönemde büyük bir talihsizlik olduğunu” ileri sürdü.

Bir bürokratın görev değişikliği yapılamaması nedeniyle 6 aydır izinde olduğunu iddia eden Adem, bakanlıkta nelerin olduğunun sorgulanmadığını savundu.

Bakanlıkta yasa ve tüzüklerin hiçe sayıldığı iddiasını dile getiren Adem, bakanlığın kendi faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için 90’lı yılların başında işgücü planlama merkezi oluşturulduğunu ancak 4 kişi olarak devrettiği merkezin personel sayısının Tokel döneminde 6, son 3 ayda ise 16’ya ulaştığını savundu.
İstihdamların hızla sürdüğünü, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de buna ses çıkarmadığını ileri süren Sonay Adem, bakanlıkta görevden alınan bürokratlarla ilgili sorular sordu.

Bu dönemde sendikalarla “büyük” bir sorun yaşandığını ve çalışma bakanlığı ile iletişimin koptuğunu savunan Adem, bu durumda sağlıklı bir çalışmanın mümkün olmadığını söyledi.
Ekonomiyi kayıt altına alması gereken bir bakanlık olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu görevini yerine getirmediği için hayal kırıklığı yaşandığını ileri süren Adem, CTP olarak destek vererek af ile bir adım attıklarını, ancak karşılığını bulamadığını düşünmeye başladıklarını çünkü denetimler için gerekli kaynağın ortada olmadığını savundu.

Gelecek yıl Nisan ayından itibaren Meclis’in sosyal güvenlik yasalarını tekrar gündemine alarak konuşacağını savunan Adem, bugün atılmak istenen adımların gerekli sonuçları vermeyeceğini ileri sürdü.
Danışma Kurulu’na yasaların götürülmemesini eleştiren Adem, CTP’nin her zaman halkın yararına olan konulara destek verdiğini, “CTP’yi es geçtiği için de halkın UBP’yi cezalandırması gerektiğini” iddia etti.
Sosyal Güvenlik’te getirilmek istenen düzenlemelerle sağlanmak istenen faydadan fazla paranın ellerinden kaçacağını savunan Adem, emekli aylığı almaya başlayan kişilerin yatırım yapmaması çağrısı yaptı.
Sosyal Güvenlik sisteminin hayati önem arzettiğini ve ciddi çalışmalar gerektirdiğini belirten Adem, kendileri döneminde sosyal sigortaları rahatlatıcı adımlar atıldığını, ancak UBP’nin çalışanın tüm kazanılmış haklarını elinden aldığını savundu.

UBP’yi “toplu pazarlık masasını ortadan kaldırmak ve sendikaları bölmeye çalışmakla” suçlayan Adem, CTP - BG olarak yerel yönetimlerin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı ödemelerinin kaynaktan sağlanması ile ilgili verdikleri yasa önerisinin hükümetçe reddedildiğini söyledi.
Belediyelerin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının trilyonları aştığını savunan Adem, hükümetin bu yasa önerisini reddedip, “şimdi de primleri ve yaşı artıracağım” demesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 
20 Aralık 2011 Salı 16:06
Okunma: 595
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu