Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Bütçe Görüşmeleri Sürüyor

Meclis Bütçe Görüşmeleri Sürüyor

tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor

 
 
Meclis Bütçe Görüşmeleri Sürüyor
Meclis Genel Kurulu, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri çerçevesinde bu sabah başladığı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesiyle ilgili görüşmesini sürdürüyor.  

Akşam saatleri olmasına rağmen daha gündemindeki ilk bütçeyi tartışan Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü gündeminde Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve GKK bütçeleri de var.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesini görüşülmesi sırasında CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu'ndan sonra, CTP Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu söz aldı.

Petrol ve doğal gaz ve münhasır bölge anlaşmaları nedeniyle balıkçılığın çok önemli bir hale geldiğini ifade eden Yektaoğlu, adanın etrafında dünyanın en zengin mavi yüzgeçli  orkinos balıkları bulunduğunu söyledi.

Bu balıkların en önemli büyüme merkezinin Meksika Körfezi ve Akdeniz olduğunu, Meksika körfezinde ciddi azalma görüldüğünü kaydeden Yektaoğlu, bu nedenle Akdeniz'in öneminin çok daha fazla arttığına işaret etti.

Bundan gerekli ekonomi sağlanmadığını, bunun birinci sebebinin mevcut balıkçılık sistemi olduğunu, bunun geliştirilmesi için ciddi bir çalışma bulunmadığını belirten Yektaoğlu, ülkenin balıkçılık politikasının yeterli olmadığına işaret etti.

Mustafa Yektaoğlu, bir ada ülkesi olarak kendi balığını dahi elde edemeyen KKTC'nin tüm balık ihtiyacını yurt dışından karşıladığını söyledi. Yektaoğlu, KKTC'nin 885 kilo taze balık ve 96 bin kg konserve balık ithal ettiğini belirtti.

Yektaoğlu, Doğu Akdeniz'deki zengin balık kaynaklarından Suriye'den İspanya'ya kadar birçok ülke faydalanırken, KKTC'nin kendi doğal kaynaklarındaki balıkları değerlendiremediğini kaydetti.

AB'nin yetersiz balıkçılık yönetiminden dolayı Doğu Akdeniz'deki balık yataklarının kurumaya yüz tuttuğunu söyleyen Yektaoğlu, eko sistemin de yok olma tehdidi altında olduğunu ifade etti.

EKENOĞLU

CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu  da konuşmasında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın faaliyet raporunu görmek istediğini söyledi.

Fatma Ekenoğlu, tarımda kullanılan zirai ilaç ve diğer kimyasalların denetlenmesi gereğine vurgu yaparak, üreticiyi mağdur etmeyecek tedbirlerin şart olduğunu belirtti. Ekenoğlu, tarım ilacı satanlarla üreticilerin tarımsal ilaçlar konusunda eğitimden geçirilmesi gerektiğini, gerekmesi halinde bu eğitimin sertifikayla belgelenebileceğini kaydetti.

Narenciye ihracatı konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Ekenoğlu, herkesin sorumlu davranıp, narenciye ihracatını baltalayıcı hareketlerden uzak durması gerektiğini belirtti. Fiyatların düşüklüğünden dolayı narenciyeden elde edilen gelirin düştüğüne işaret eden Ekenoğlu, fiyatların daha yüksek olduğu bir dönemde satılabilmesi için ürünlerin soğuk hava depolarında saklanabileceğini söyledi. Ekenoğlu,  soğuk hava depo yapımını teşvik vermek gerektiğini belirtti.

Ekenoğlu, çok düşük fiyatlarla ihraç edilen greyfurtun iç piyasada tüketilmesi için teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Narenciyede doğrudan gelir desteği ödemelerinin henüz tamamlanmadığına işaret eden Ekenoğlu, hükümetin narenciye politikası oluşturmasının şart olduğunu söyledi.

Limonun hala dalında olduğuna dikkat çeken Ekenoğlu, Cypfruvex'in sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Fatma Ekenoğlu, su kaynaklarının verimli kullanılması ve birkaç kişinin rant sağlayabilmesi adına peşkeş çekilmemesi gerektiğini söyledi.

İZBUL

CTP Milletvekili Salih İzbul da konuşmasında, ülkedeki taş ocakları konusuna değinerek, birer maden ocağı niteliğindeki taş ocaklarından dolayı bölgenin flora yapısının değiştiğini, beş parmak dağlarının dört parmak olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Salih İzbul, Beşparmak Dağları'nın eteklerinde konuşlandırılan 56 ocağın 17 tanesinin aktif olduğunu ve günde toplam 20-25 ton işlendiğini söyledi. İzbul, CTP'nin iktidarda olduğu dönemde taş ocaklarına çağdaş düzenlemeler getirdiklerini ancak gerekli kontrol yapılmadığı için ocakların usulüne uygun çalıştırılmadığını kaydetti.

İzbul, doğaya ve insana verdiği zarar düşünüldüğünde, taş ocaklarını varlığının sorgulanması ve buralardan elde edilen ürünlerin yurt dışından ithal edilmesi olasılığının düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Balıkçılık konusuna da değinen İzbul, sorunlarına uzun süreden beridir vurgu yaptıkları balıkçılık konusunda sorunların aşılması ve sektörün gelişmesi yönünde hiçbir adım atılmadığını söyledi. Bütçede de bu yönde herhangi bir ödenek ayrılmadığını kaydeden İzbul, balıkçılık yaparak hayatını kazanan 400 ailenin kendi yağıyla kavrulduğunu savundu.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise konuşmasında, tarım konusunda bir master plan ya da program olmamasından dolayı el yordamıyla çiftçiyi ve hayvancıyı idare etmeye çalıştıklarını savundu.

Tarımdaki en büyük girdi olan mazotun vergiden muaf tutulması gerektiğini kaydeden Angolemli, tarım sözkonusu olduğunda paraya acımamak gerektiğini söyledi. Kapıların açılması sonrasında hayvancılığın büyük darbe aldığını ve hayvancılığın gerilediğini kaydeden Angolemli, bazı düzenlemeler getirilmesiyle hayvan kaçakçılığının arttığını belirtti.

Angolemli, enginar üretimi ve ihracatı konusunda çok önemli gelişmeler ve yatırımlar yapıldığına işaret ederek, devletin bu sektöre sahip çıkması ve kollaması gerektiğini söyledi. Su kaynaklarının üretimi tehdit edercesine azaldığı Güzelyurt bölgesinde kişilere kuyu izni verilmemesi gerektiğini kaydeden Angolemli, zamanında bakım yapmanın önemli olduğu narenciyede üreticiye gereken desteğin verilmediğini ve üreticinin borçlandığı tüccarın ise çok düşük fiyat verdiğini ifade etti.

Hüseyin Angolemli, veteriner hizmetlerinin tam yapılmasının hayvancılık açısından da büyük önem taşıdığını söyledi.

13. maaşı ödemek için yakında akaryakıta zam yapılacağını iddia eden Angolemli, üreticilere vaat edilen zarar ödeneklerinin, bir an önce ödenmesi gerektiğini belirtti.

Angolemli, taş ocaklarının doğaya verdiği zarara vurgu yaparak, bu ocaklarının ekonomiye katkısının sorgulanması ve araştırılması gerektiğini söyledi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, tüm dünyada tarımın destekle ayakta kaldığına işaret ederek, bu desteğin doğru ve verimli kullanılması gerektiğini belirtti.

Tarım konusunda bir devlet politikası ve planının şart olduğunu kaydeden Avcı, sürdürülebilir bir ekonomi için sürdürülebilir bir tarım politikası gerektiğini söyledi.

Avcı, Kıbrıs'ta ne üretilip, hangi tür hayvan yetiştirileceğinin belirlenmesi, bu yönde üretim yapan üreticiyi desteklemek gerektiğini belirtti. Hayvan kaçakçılığına dikkat çeken Avcı, bu konudaki yaptırımların daha da etkinleştirilmesini istedi.

Turgay Avcı, sebze ve meyve üretimindeki bilinçsiz zirai ilaç kullanımı konusu üzerine eğilmek ve üretilen ürünlerin piyasaya etiketli sürülmesi yönünde yasal düzenlemenin şart olduğunu belirtti.

Meclis Genel Kurulu toplantısının gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.
 
16 Aralık 2011 Cuma 20:15
Okunma: 429
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)