Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Çalışmaları

Meclis Çalışmaları

Cumhuriyet Meclisi Gündemindeki Yasa Tasarılarını Görüştü. .

 
 
Meclis Çalışmaları

Genel Kurulda Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısının İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin kararı görüşülürken, CTP BG grup başkan vekili Ömer Kalyoncu söz aldı.

Kalyoncu meclise getirilen yasaların içeriklerinin vekillerin bilgisine getirtilmediğini savundu.

Milletvekillerinin bu yöndeki eleştirilerini yanıtlayan Meclis başkanı Hasan Bozer de, yasaların vekillere iletim süresinin kısa olabildiğini ama dileyenin yasaları inceleyebileceğini söyledi.

Eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, telefon dairesinin yeniden yapılandırabilmesi için bu yasanın hazırlandığını aksi takdirde, Türkiye'den alınacak yardımın tahsil edilemeyeceğini söyledi.

Genel Kurulda daha sonra, Elektronik Haberleşme Yasası çerçevesinde kurulacak Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nda, UBP'nin önerdiği Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Ademgil ile CTP'nin önerdiği Alpay Afşaroğlu'nun adaylıkları görüşüldü.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun bu yasa gereği kurulacağını ifade ederek, kurumun bütçesinin de önümüzdeki hafta meclise getirileceğini, amaçlarının meclis tatile girmeden bu çalışmaların tamamlanması olduğunu vurguladı...

CTP BG Milletvekili Teberrüken Uluçay da, gerekli tüzükler hazırlanmadığı için ilgili bütçenin onaylanmadığına vurgu yaptı.

Uluçay'ın eleştirilerini yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner kurulun oluşmasıyla birlikte diğer eksikliklerin de hızla giderileceğine inancının tam olduğunu belirtti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise YÖK'ün KKTC liselerinde okuyan öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerin GSE A Level alanlarına başvurabileceği yönündeki kararın değerlendirdi.

Çakıcı, dönemin eğitim bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun bu konuya ilişkin Türkiye'ye gönderdiği mektuptaki düşüncelerini de eleştirdi

Eleştirileri yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, kolejlerin GCE bölümlerinde okuyan öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla söz konusu mektubu Türkiye yetkililerine yazdığını belirtti.

Çavuşoğlu, mektupla amaçlananın bu olduğunu Güney Kıbrıs'ta okuyan öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerden faydalanmalarını engellemek gibi bir niyetleri olmadığını belirtti.

CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ise  LTB konusunu gündeme getirerek, belediyenin mafya ile bağlantısı olduğunu savundu ve bu sorun çözülmediği sürece CTP'li  meclis üyelerinin toplantılara katılmayacağını söyledi.

Yorgancıoğlu hükümet icraatlarına yönelik sert eleştirilerde bulunarak hükümeti istifaya çağırdı.

CTP BG Milletvekili Salih İzbul da, eleştirilere hükümetin verdiği yanıtların tatminkar olmadığını savundu.

Özgürlük ve Reform Partisi Genel Başkanı Turgay Avcı ise, GCE sisteminde eğitim gören öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere girişi yönündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

TDP  Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise, GCE uygulamasıyla Türkiye'deki üniversitelere girme konusunda kamuoyuna gerekli bilginin verilmediğini iddia etti.

CTP BG Milletvekili Mehmet Çağlar,Türkiye'nin aldığı kararın GCE sistemiyle öğrenci alımında Güney Kıbrıs'ta öğrenim gören öğrencileri kapsamadığını anımsattı.

CTP BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise KTHY konusuna değindi ve bu konuda bir rapor sunulmamasını eleştirdi.

Fellahoğlu'nu yanıtlayan KTHY ile ilgili Araştırma Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Afet Özcafer, eldeki belgenin rapor değil bir taslak olduğunu ifade etti...

Özcafer muhalefet milletvekillerine, komitenin yarın gerçekleştirilecek olan toplantısına davet ederek, ellerinde belge varsa ortaya koyarak komitede savunulanları çürütmeye çağırdı.

CTP BG Grup başkanvekili Ömer Kalyoncu ise, rapor taslağının meclis dışında hazırlandığı iddiasında bulundu.

CTP BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Kıbrıs Türk Hava Yolları konusunda  neden ve sonuçlarının orta yere çıkartılmasının önemine vurgu yaptı.

Özgürlük ve Reform Partisi Milletvekili Mustafa Gökmen ise, mecburi eğitim çağında olan öğrencilerin Güney'de eğitim almasının t Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

Gün boyu yapılan eleştirileri yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, hep iç tüzükten şikayet eden vekillere atfen, "meclis iç tüzüğünün yetkilerini sonuna kadar kullanıyoruz" dedi...

Başbakan, herkesin fikrini kürsüden söylemesinin doğru olduğunu ancak tartışmaların seviyeli olması gerektiğini belirtti.

AB ülkelerinin imkanlarından yararlanmak için öğrencilerin Güney Kıbrıs pasaportu kullanmak zorunda kaldıklarını burada suçlunun AB olduğu düşüncesi taşıdığını belirten Başbakan Küçük, AB KKTC'ye de bir şekilde imkanlarından yararlanma fırsatı sunmalıydı dedi.

Küçük, kırsal kesim arsa dağıtımlarında önemli bir itirazla karşılaşmadıklarını da ifade etti.

Erken seçime gidilmesi konusunu da değinen ve seçime en hazır parti olduklarını, bir seçimden kaçmadıklarını anlatan Küçük, ancak son 3 seçimin galibinin UBP olduğunu hatırlatarak seçim yılının 2012 olduğunu belirtti.

Küçük, KTHY konusunda oluşturulan komitenin bir rapor hazırladığına da dikkat çekti.

Başbakan Küçük işe alımlarda yapılan sınavlar konusunda ise CTP- DP koalisyon hükümeti döneminde yaşanan sorunlara atıfta bulundu.

Konuşmaların ardından Elektronik Haberleşme Yasası gereği, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumunun Yönetim Kurulu üyeliğine Hüseyin Ademgil ile Alpay Afşaroğlu'nun üye olarak görev yapması oy birliği ile kabul edildi.

Genel görüşmesi daha önce yapılan Güvenlik Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı ise madde madde görüşüldü ancak tasarının bütününün görüşülmesi ivediliği olmadığı gerekçesi ile bir sonraki birleşime ertelendi.

Daha sonra Polis yasasının görüşülmesine geçildi.

 
4 Haziran 2012 Pazartesi 20:40
Okunma: 642
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu