Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Değil Dingo'nun Ahırı!

Meclis Değil Dingo'nun Ahırı!

Gün geçmiyor ki Meclis Genel Kurulu toplandığında bir olay olmasın. Her Kurul günü ne olacağı artık kestirilemezken dün gerçekleşen Genel Kurul'da TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın yaptığı da gündem yarattı...

 
 
Meclis Değil Dingo'nun Ahırı!
StarKıbrıs- Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini yerine getirmek için dün saat 11.20’de toplandı. Genel Kurul’un gündeminde, gündem dışı konuşmaların yanı sıra, CTP Grubu ile TDP, DP ve ÖRP’ye bağlı bazı milletvekillerinin birlikte sunmuş oldukları, Doğu Akdeniz Koleji, İlkokulu ve Kreşinin Doğa Koleji’ne Verilmesi Hakkında Genel Görüşme yer aldı. Genel Kurul’da Başkanlık Divanı’nın, Meclis tatilinin kısaltılarak 13 Temmuz’da başlayıp 11 Eylül’de sona ermesi de oyçokluğuyla kabul edildi. Dün Meclis oldukça yoğun bir gün yaşadı. TDP Başkanı Mehmet Çakıcı hükümeti protesto etmek için Meclis kürsüsünden su döktü. Birçok vekil arasında tartışmalar yaşandı ‘terbiyesiz’ kelimesi havada uçuştu.

MUHALEFETTEN DİRSEK TEMASI

Muhalefet parti liderleri meclis oturumu başlamadan derin bir sohbet gerçekleştirdi. CTP Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP Başkanı Serdar Denktaş ve TDP Başkanı Mehmet Çakıcı arasında geçen diyalog ise merak konusu oldu.

DÜRÜST KURMAYLARIYLA GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst dün Meclis’e kurmaylarıyla birlikte geldi. Dürüst, sık sık yerinden kalktı ve arka koltuklarda oturan kurmaylarının yanına gelerek görüş alış verişinde bulundu. Meclis’te “Sayın Dürüst artık muhalefetle tek başına mücadele edemiyor. Bu defa muhalefetle tek savaşmamak için kurmaylarını da aldı geldi” yorumları yapıldı.

“HADE BE BARRA”

Meclis’te ilk gündem dışı konuşmayı yapmak üzere Meclis kürsüsüne çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DAK ve DAİ’nin Doğa Koleji’ne devredilmesiyle ilgili konuştu. Yorgancıoğlu, DAİ ve DAK’ın devredilmesini protesto etmek için muhalefeti bir dakika ayakta kalmaya davet etti. Muhalefet 1 dakika boyunca ayakta kalarak hükümeti protesto etti. Muhalefet vekilleri protestoya protestoyla cevap verdi. UBP vekillerinden Ertuğrul Hasipoğlu, Ahmet Zengin ve Mehmet Tancer salonu terk etti. Zengin, Meclis’ten çıkarken “Ben de sizi böyle protesto ediyorum” dedi.
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da Zengin’e “Hade be bara” dedi. Bu esnada CTP Milletvekili Sonay Adem çok ağır bir ithamda bulunarak “Satılmışlar önde gider. Sizin burada kalmanız hata” ifadelerini kullandı.


KÜÇÜK YORGANCIOĞLU’NU PROTESTO MU EDİYOR?

Konuşmak için Meclis kürsüne çıkan CTP Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu Başbakan İrsen Küçük dinlemedi. Yorgancıoğlu, kürsüye çıktığı esnada Başbakan, Meclis salonunu terk etti. Küçük’ün bu davranışı akıllarda soru işareti bıraktı…

SESSİZLİK…

Sakin tavırlarıyla bilinen CTP Başkanı Özkan Yorgancıoğlu dün oldukça sinirliydi. Meclis kürsüsünde ses tonunu sürekli olarak yükselten Yorgancıoğlu, bir ara Meclis’te ses olmasına da sinirlendi. Yorgancıoğlu Meclis Başkanı Hasan Bozer’e dönerek, “Meclis başkanının görevi sessizliği korumaktır Sayın Başkan” dedi. Bozer de Yorgancıoğlu’na sert bir ses tonuyla “Dikkat ettiyseniz yapıyorum Sayın Başkan” şeklinde cevap verdi.
Bu arada hükümetin el altından çalışmalar yaptığını ileri süren Yorgancıoğlu’na destek CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu’ndan geldi. Fellahoğlu, “Bakanlar da otele yemeğe gider. Hem de Survivor’a” dedi ve Meclis kahkahalara boğuldu.

ÇAKICI MECLİS’İ SULADI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı DAÜ konusun da hükümete eleştiriler gönderdi. Çakıcı konuşurken bazı UBP’li vekiller salonu terk etti. Çakıcı bunun üzerine, “Çakıcı konuşmaya başlayınca her nedense vekillerin hepsi dışarıya çıkıyor. Çakıcı’nın sözleri ağır geliyor” dedi.
O esnada eline su şişesi alan Çakıcı, “işte benim sembolik protestom budur” diyerek kürsünün önüne suyu döktü. Çakıcı, suyu dökerken “bir dahaki sefere benzinle geleceğim. Ama kendimi yakmak için değil. Bu halkın bizim gibilere ihtiyacı var” dedi. Çakıcı’nın protestosu sırasında UBP’li vekillerin çoğu salonda bulunmazken, yerlerinde oturanların ise protesto karşısında gülümsedikleri dikkat çekti.

“YALANÇI DEME FENALARINA GİDER”

Konuşmasını yapmak için Meclis kürsüsüne çıkan TDP Başkanı Mehmet Çakıcı, hükümete adeta ateş püskürdü. Çakıcı, DAÜ önünde eylem yapan öğretmenleri hükümetin El Kaide örgütü ilan ettiğini söyleyerek, “Öğretmenler eylem yapmayı bilse öğrencilerinin sahip olduğu okulları alacaklar. Ancak onlar bugüne kadar kalemle kağıtla savaştı” dedi. UBP’nin kendi Milli Eğitim Bakanı’ndan habersiz olarak DAÜ konusunda görüşmeler yaptığını ve yasa geçmeden DAÜ rektörünün protokol imzaladığını ileri sürdü. Çakıcı, “Herhangi bir yasa çıkarmadan ‘ben Meclis koltuklarını kiraya veriyorum’ diyebilir misiniz? Protokol imzalanıyor Milli Eğitim Bakanı uyuyor. Böyle rezil bir parti, böyle rezil bir hükümet. Varlığımız Meclis’te sorgulanmalıdır. Memlekette yalan dolan gırla. Yalançılık diz boyu” dedi. ‘Yalancı’ kelimesine destek veren TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, “Yalançı deme fenalarına gider” dedi.
CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise “Zaten yalanla geldiler” şeklinde karşılık verdi.

ÇAKICI’DAN TÖRE’YE UCUZ ET TEHDİTİ

Çakıcı, işkence komitesi kurulduğunu ancak UBP Milletvekili Mehmet Tancer’in işkenceleri kabul etmediğini ileri sürdü. Çakıcı, “İşkence yapıldığına dair fotoğraf gösteriyoruz görmüyor, okuyamıyor. UBP’de sıkmadı. Başka işleri yokmuş gibi DP’nin yok edilmesinin peşine düştüler” dedi. Bu sözlere karşın CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu da “E Müdürlüğü başka nasıl alacak?” derken TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da “Sen garışma da ara dayağı yeycen”dedi. Çakıcı, Bakanların bakkal ve berber açılışına gittiğini söyleyerek “Başka işiniz yok mu?” diye sordu. Bu esnada UBP Milletvekili Zorlu Töre “Ne söylüyorsunuz” diye sordu. Çakıcı da Töre’ye dönerek, “Konuşturma beni. Buraya çıkıp yaptığınız kaçak hayvancılığı mı konuşatyım? Vatandaşlara pahalı et satıp kimlerle anlaştığınızı mı konuşayım?” dedi. Töre de “Bunları geçin, bunların hiçbiri benim dönemimde olmadı” diye cevap verdi.

KLİMALI EYLEM!

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Çakıcı’nın protestosu üzerine oturduğu yerden konuşarak, “Çakıcı kendini aşmayı başaramadın” dedi.
Çakıcı da bunun üzerine Avcı’ya, “sen toplumuna hitap edemeyen, halkını tanımayan bir parti başkanısın” diye cevap verdi. Çakıcı, ülke satılırken, insanlar sokakta eylem yaparken ÖRP’nin ise hükümet pazarlıkları yaptığını ileri sürdü. Çakıcı, “Sen evde otururken UBP’ye nasıl nakil olacağını düşünüp klimalı odalarda otururken ben halkın arasındaydım eylemde eziliyordum.
Bu esnada söze giren ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen, “Koalisyon denemelerin bitti mi Çakıcı?” diye sordu. Çakıcı da sesini yükselterek “Deve önündeki merteği görmez sinekte yağ arar. Bir de onu çıkardınız” dedi.

BU DA MECLİS FIRÇASI

Çakıcı konuşmasını bitirip yerine oturmak üzereyken UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba, Çakıcı’ya soru sormak istedi. Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da Aslanbaba’nın soru sormasına izin verdi. Aslanbaba Çakıcı’ya “Vatandaşlık konusunda ne düşünüyorsun? Kimlere vatandaşlık verilmeli?” diye sordu. Çakıcı Aslanbaba’nın sorusuna cevap verdi ancak Aslanbaba aynı soruları sürekli tekrarladı. Bu duruma kızan Yektaoğlu, “Tamam soru sormayın yeterli” dedi. Aslanbaba da Yektaoğlu’na “Vatandaşlık sorularından neden rahatsız oluyorsunuz” diye sordu. Sesini oldukça Yükselten Yektaoğlu, “Ne korkacağız? Ben rahatsız olmadım. Beni dinleyin ve daha fazla devam etmeyin, susun” dedi. Tartışmaya katılan CTP Milletvekili Sonay Adem, “Tabii rahatsız olacaklar. Nasıl soru soruyorsun. Terbiyesiz” dedi. Aslanbaba da Adem’e “Terbiyesiz sensin. Benim sorumdan sana ne” dedi. Adem de Aslanbaba’yı tehdit ederek, “Terbiyesiz, seni son kez uyarıyorum. Bir daha uyarmayacağım” dedi.

DENKTAŞ KAPIDAN SESLENDİ!

DP Başkanı Serdar Denktaş, Meclis’in boş olmasını protesto etmek için Meclis kapısına gitti. İç tüzük kurallarına uymayacağını açıklayan Serdar Denktaş, konuşma yapacağı esnada kürsüye gelmek yerine kapıyı aralayarak orada konuşmasını yapacağını söyledi. Serdar Denktaş, salonda hükümet vekillerinin olmadığına dikkat çekerek, “burada konuşursam belki konuşmamı duyarlar. Kürsüde konuştuğumda kim dinleyecek? Muhalefet birazcık saygı” dedi ve ardından kürsüye geldi. UBP Milletvekili Ahmet Zengin de “Sen bize saygı gösteriyor musun da bizden saygı bekliyorsun?” dedi. Denktaş da “Ben 10.00’dan beridir buradayım. Çocuklar örnek almasın ancak sigara tiryakisiyim ama konuşmacılara saygım gereği oturdum ve bekledim. Ama siz gideceksiniz dışarıda taşeronluk yapıyorsunuz. Toplumun faydasına bir şey göremiyorsam elimden ne gelirse yapacağım. Meclis’i çalıştırtmayacağım. Sizin tutumunuz bizi buna zorluyor. DAK ve DAİ’yi konuşuyoruz. Konuştuğumuz sadece bina ya da toprak değildir. Çocuklarınızı da birlikte devrediyorsunuz, ne hakkınız var? Benim çocuğumu da satan zihniyet yarın daha neler satacak. Devlet okulları da zarar ediyor devlet okullarını da mı satılığa çıkaracaksınız?” dedi.
Denktaş bu konuşmasını yaparken iktidar vekillerinden sadece Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif vardı. Denktaş Kaşif’e dönerek “Hepsi gitti hade sen de git” dedi.

CTP- BERATLI ARASINDA SORUN MU VAR?

Denktaş, Yazar Nazım Beratlı’nın yazdığı köşe yazısını aldı ve okumaya başladı. Beratlı’nın köşesinden alıntılar yapan Denktaş CTP’li vekillere dönerek “Be siz utanmazsınız da okullarda militan mı yetiştirirsiniz?” diye sordu. Soruya CTP Milletvekili Sonay Adem “Yetiştiririk. Alaylı olsun diye. Bir şey değil ev arkadaşımdır onun konuşmasına izin veriyorum. Biz değiştirdik geni, devşirdik” diye cevap verdi ve gülmeye başladı.

AH BU TELEFON GÖRÜŞMELERİ….

Sürekli Meclis’ten notlar kısmında yazıyoruz. Meclis’te telefon görüşmeleri yapıldığını ve kimsenin kimseyi dinlemediğini… Bu defa bir tepki de CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu’ndan geldi. Fellahoğlu Mecli Başkanı Hasan Bozer’e dönerek, “Telefon görüşmelerine müdahale edin artık bir değil iki değil. Olmaz bu kadar da” dedi. Bozer ise orada notunu aldı…
 
24 Haziran 2011 Cuma 13:50
Okunma: 722
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu