Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Denetim Görevini Yaptı

Meclis Denetim Görevini Yaptı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Bugün Denetim Görevini Yaptı. cumhuriyetçi Türk Partisi-birleşik Güçler (Ctp-bg) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Konuşmasında Genel Olarak Karpaz Okullarının Sorunlarına Değindi..

 
 
Meclis Denetim Görevini Yaptı
Özellikle öğretmen atamalarının derhal yapılması gerektiğini belirten Hamzaoğlulları, Bakanlıktan Karpaz'a gerekli ilgiyi göstermesini istedi.


Hamzaoğluları'na yanıt Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu'ndan geldi.

Arabacıoğlu, Karpaz okullarının hala birtakım sıkıntılarının var olduğunu ancak Bakanlığın bu sorunları çözmek için çok çalıştığını söyledi.


Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu da "son siyasi gelişmelerle ilgili gündem dışı konuşma yaptı.


Sucuoğlu, hükümetin ciddi bir gerekçe göstermeden birçok çalışanı işten durdurduğunu savunarak bunun gençlere yönelik bir kıyım oluğunu ileri sürdü.


Sucuoğlu, özellikle Vakıflar Bankası'nda işten durdurulan 24 çalışanla ilgili partizanlık yapıldığını iddia etti.


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da Sucuoğlu'na yanıt verdi.


Yorgancıoğlu, işten durdurmaları hükümetin değil ilgili bankanın Yönetim Kurulu'nun yaptığını kaydetti.


Bunun siyasi bir karar olmadığının altını çizen Yorgancıoğlu, Vakıflar Bankası'ndaki işten durdurmalardan kendisinin bir gün sonra haberdar edildiğini söyledi.


Yorgancıoğlu, kendisinin, Yönetim Kurullarını işlerine karışmak için atamadığını, her yönetimin kendi iç bünyesinde karar alma yetkisine sahip olduğunu hatırlattı.


UBP Mağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner de Cumhuriyetçi Tük Partisi'nin 2004-2009 yılları arasında devlete yaptığı tüm istihdamları araştıracak bir komitenin kurulması için başvuruda bulunacaklarını söyledi.


CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman da işten durdurulması gündemde olan 360 kişi ile ilgili Başsavcılık görüşünü okudu.


Erhürman, Başsavcılık görüşüne göre, kamuya istihdam edilecek bir kişinin "önceden işsiz olarak Çalışma Dairesi'nde kayıtlı olması gerektiğini ancak bu kişilerin önce istihdam edildiğini daha sonra ise gidip Çalışma Dairesi'ne işsiz olarak kayıt edildiklerini söyledi.

Erhürman, Başsavcılığın artık görüş alınan merci konumundan çıkarılması gerektiğini de belirtti.


UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ da sağlık konusunda gündem dışı konuşma yaptı.


Gürçağ, Girne Akçiçek Hastanesinde birçok eksiklik bulunduğuna işaret ederek, bölgede sürekli artan nüfusun hastanede hizmet sıkıntısı yarattığını, bu yüzden sağlıklı hizmet için personel ve altyapının çok iyi yapılması, düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de sağlıkta uzun yıllardır zorunlu hizmetli üzerinden sorunların geçici olarak çözüldüğünü, o yüzden sağlıkta sorunları artık kadrolu personel ile çözeceklerini belirterek, sağlıkta önemli ve ciddi gereksinimler bulunduğunu kaydetti.


Toplumcu Demokrasi Partisi Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de "Tarım ve Hayvancılık" ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.


Angolemli, hayvancılığın bir ülkenin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, hayvancının desteklenmesinden hiçbir zaman vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı.


Angolemli, süt ve süt ürünleri ile etin insanoğlunun vazgeçilmezi olduğunun altını çizdi.


UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da hükümet icraatlarını eleştirdi.


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nu birçok icraatta aciz kalmakla suçlayan Çavuşoğlu, Başbakanın hala UBP'nin yaptıklarının arkasına sığındığını savundu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da turizm sektöründe yerli işi gücünün tam olarak desteklenemediğini ancak bunun yerine getirilmesi için çalıştıklarını belirtti.


Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin açıklamalarına değindi.


Sennaroğlu, tarım ve hayvancılık konularında ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, hedeflerinin çiftçi ve hayvancıyı desteklemek olduğunu anlattı.


UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da hükümetin icraatlarını eleştirerek, Başbakan Yorgancıoğlu'ndan sıkıntılarla daha yakından ilgilenmesini istedi.


CTP dönemi olan Ocak 2004-Nisan 2009 döneminde 904 kişinin istihdam edildiğini savunan Tatar, CTP'nin kendi yaptıklarını görmezden gelerek, sadece UBP döneminde işe alınanlarla uğraştığını ileri sürdü.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Teberrüken Uluçay da Merkezi Cezaevi'nde dün yaşanan sıkıntının hiç yaşanmamış olmasını istediklerini ancak böylesi olayların zaman zaman vuku bulduğunu söyledi.


Mahkumların eğitimi konusuna daha fazla ilgi göstermeye başladıklarını söyleyen Uluçay, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile yaptıkları protokolleri örnek gösterdi.


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bazı vekillerin kürsü hakkını doğru kullanmadığını ve saldırgan tavır takındığını belirterek eleştirilerde bulundu.


Başbakan olarak kendisinin, kurumların ve bankaların yönetim kurullarının işlerine karışmadığını ve bundan sonra da karışmayacağını yineleyen Yorgancıoğlu, bütün dünyada uygulanan sistemin bu olduğunu vurguladı.


İstihdam konusuna da değinen Yorgancıoğlu, CTP döneminde iddia edildiği gibi abartılı istihdamlar yapılmadığını, 2004-2009 yılları arasında batan bankaların personeliyle birlikte toplam 1089 kişinin işe aldığını açıkladı.


 
6 Şubat 2014 Perşembe 17:50
Okunma: 641
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu