Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Denetim İçin Toplandı

Meclis Denetim İçin Toplandı

Yerel Seçim Tarihiyle İlgili Karar Tasarısına İvedilik Kararı.

 
 
Meclis Denetim İçin Toplandı


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim göreviyle toplandı.


Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.15'te başlayan toplantının gündeminde, gündem dışı konuşmalar, yazılı sorular ve yanıtları ile sözlü sorular bulunuyor.


Yazılı sorular bölümünde CTP-BG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları'nın 2009-2013 yılları arasında İçişleri Bakanlığı'nın izaz ikramlarıyla ilgili ve 2009-2013 yılları arasında doğal afetten zarar görenlerin ödemelerine ilişkin yazılı sorularına İçişleri Bakanlığı'nın yanıtları yer alıyor.


Toplantıda ilk olarak Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi gündeminde bulunan "Belediye Başkanlığı, Belediye Meclisi, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti Seçimleri İçin Oy Verme Gününün Saptanmasına İlişkin Karar Tasarısı"nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi ele alındı ve oybirliğiyle kabul edildi.


Bakanlar Kurulu'nca onaylanan karar tasarısında yerel seçim günü 29 Haziran olarak belirlenmişti.


Daha sonra UBP'nin Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'ndeki UBP'li üye Kutlu Evren yerine İzlem Gürçağ'ın görevlendirildiğine ilişkin UBP tezkeresi onaylandı.


ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELER YASASI DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN GECİKİYOR?"


Yerel seçimle ilgili ivedilik tezkeresi sırasında söz alan UBP Grup Başkan Vekili Nazım Çavuşoğlu, seçimle ilgili oybirliği olacağını, ancak yerel yönetimlerin sorunlarının da konuşulması gerektiğini söyledi.


Belediyelerin elektriklerinin kesildiğine işaret eden Çavuşoğlu, hükümetin Belediyeler Yasası değişikliğini neden geciktirdiğini sordu. Bir yıldır ülkede hükümetin tarihler vererek vaatlerde bulunduğunu ileri süren Nazım Çavuşoğlu, gelinen aşamada açıklamaların sadece "baskı ve tehdit" olarak kullanıldığını, sorunların çözümüne katkıda bulunulmadığını savundu.


Nazım Çavuşoğlu, seçimle, yerel yönetimlerin önlerinin açılmayacağını belirterek, "Asıl sorunlar yerinde duruyor" dedi. Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın bir an önce Meclis'e getirilmesini isteyen Çavuşoğlu, hükümeti verdiği sözü ve tarihi tutmaya çağırdı.


ULUÇAY: "SORUNLAR SADECE YASAYLA ÇÖZÜLEMEZ, YÖNETİM ANLAYIŞI DA ÖNEMLİ"


İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, yerel seçimlerin her 4 yılda bir yapıldığını ve tarihin de Anayasa gereği ilan edildiğini hatırlattı.


Belediyelerle ilgili yasal değişikliklerin tamamlandığını, yakında Meclis gündemine geleceğini ifade eden Uluçay, sorunları sadece yasayla çözmenin mümkün olamayacağını söyledi. "Yerel yönetimlerde aslolan yönetim anlayışıdır" diyen Uluçay, belediyelerin mali ve hizmet durumlarının ortada bulunduğunu, Haziran'daki seçimle halk tarafından da takdir edileceğini söyledi.


Uluçay, yerel yönetimlerin sorunlarını sadece Belediyeler Yasası'na yüklemenin doğru olmadığını belirterek, halkın en doğru ve rasyoneli seçeceğini, kim daha iyi hizmet sunacaksa onu seçeceğini ifade etti.


İçişleri Bakanı Uluçay, yerel yönetim anlayışını yanlış kullananların durumlarının ortada olduğunu kaydederek, tüm sorunların yasayla çözülemeyeceğini, yönetim anlayışının önemli olduğunu vurguladı.


Meclis'in bugünkü toplantısında 10 milletvekilinin gündem dışı konuşma talebi bulunuyor.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalarda çeşitli konular gündeme getiriliyor.
 
İlk konuşmayı yapan DP-UG Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, "Sağlık ve çevre" konulu konuşmasında, sağlıktaki sorunlara değindi.


Sağlıktaki altyapı ve yasal eksikliklere işaret eden Serdaroğlu, genel sağlık sigortası sorununun çözülemediğini, halkın yüzde 40'ının kendi cebinden para ödeyerek sağlık hizmeti alabildiğini anlattı.


Genel sağlık sigortasının hastaya hekim seçme hakkı vereceğini belirten Esat Ergün Serdaroğlu, "Sağlıktaki değişimin artık bir devlet politikası olması şarttır" dedi.


Kanser savaş biriminin bir an önce kurulmasını isteyen Serdaroğlu, perifer hastanelerin artmasının da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nin yükünü azaltacağını; gıda güvenliği ile ilgili yasaların da halkın sağlığı için gıda mühendislerinin katkısıyla bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.


DP-UG Girne Milletvekili Serdaroğlu, Girne'de hemodiyaliz servisi kurulduğunu, yakında hayata geçeceğini belirterek, 200 diyaliz, 400 kronik böbrek hastası bulunduğunu hatırlattı ve böbrek hastalıklarında Avrupa'da ön sıralarda yer alındığını belirtti.


Açıkta satılan sebze ve meyvelerin sağlığa zararlı olduğunu söyleyen Serdaroğlu, damacana sularda yeterli denetimin yapılmadığı kanaati taşıdığını kaydetti.


Elektrik santralarındaki filtre eksikliğinin hala giderilememesini de eleştiren Esat Ergün Serdaroğlu, "Fuzuli harcamalardan vazgeçelim, bu filtreleri takalım" önerisinde bulundu.


Girne'deki çevre kirliliğinden örnekler veren Serdaroğlu, Çevre Dairesi'nin önlemler almasını istedi.


"DP-UG reform yasalarını engelliyor" eleştirilerine çok üzüldüğünü de belirten Serdaroğlu, kendilerinin disiplinli şekilde toplantılara katıldığını söyledi.


SUCUOĞLU: "SAĞLIK PARTİLER ÜSTÜ BİR DEVLET POLİTİKASI OLMALI"


Meclis'te ikinci gündem dışı konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu "hükümet icraatları" konusunda yaptı.


Sucuoğlu, Tıp Bayramı'nı kutlayarak başladığı konuşmasını, sağlık konusuna ayırdı. Sağlığın, partiler üstü bir devlet politikası olması gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, sağlıkta sürdürülebilir bir sağlık sisteminin henüz yeterli hale getirilemediğini ve sağlığın hala hem toplumun, hem meclisin öncelikli tartışma konularından birini oluşturduğunu söyledi.


Yeni sağlık sisteminin nasıl şekillendirileceği tartışmalarının Sağlık Çalıştayı'nda da gündeme geldiğini kaydeden Faiz Sucuoğlu, ilaç ve eczacılığın otomasyonun olmazsa olmaz bölümleri olduğunu ifade etti. Bunlar kontrolden çıktığı için devletin zarar gördüğünü ve kontrolsüz ilaç ithali ve satımının söz konusu odluğunu savunan Faiz Sucuoğlu, biyokimyada da otomasyona geçilmediği için her gidilen hastanede aynı tahlillerin tekrar yapıldığını; oysa hastaneler arası otomasyon kurulsa, hem hastanın canının yanmayacağını hem de sağlıktaki ciddi bir külfetin ortadan kalkacağını anlattı.


SAĞLIĞIN OLMAZSA OLMAZLARI


Sucuoğlu, sağlıkta olmazsa olmazların "genel sağlık sigortası, hasta hakları, kamu sağlığı, organ nakli" konularındaki yasalar olduğunu belirterek, bunların bir an önce yasallaşmasının sağlığın önünü açacağını vurguladı.


Tüm bu yasaların sağlık sistemine getireceği yararları örneklerle anlatan UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, özel hastane ve kliniklerden hizmet alımına ilişkin düzenlemelerin de çok süratle yapılması gerektiğini söyledi.


Sucuoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi'nin süratle güçlendirilmesini istedi.


Sağlık ocaklarının güçlendirilmesi, kanserle savaş biriminin süratle kurulması gereklerine işaret eden Sucuoğlu, kanser konusunda elde gerçek veriler bulunmadığını; vakaların nüfusa göre fazla olup olmadığının da bilinmediğini kaydetti.


Faiz Sucuoğlu, 300 bin nüfuslu bir ülkenin sağlık sisteminin kısa sürede halkın hak ettiği seviyeye getirilmesinin zor olmadığını sözlerine ekledi.


GÜLLE: "SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM"


Sucuoğlu'nu yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutladı. Bugünün de Dünya Böbrek Günü olduğunu ifade eden Gülle, böylesi günlerde sağlıktaki sorunların ve çözüm yollarının konuşulduğunu belirtti.


Gülle, diyabet ve tansiyonun kanser dahil pek çok hastalığın temel nedenini oluşturduğunu, bunlara karşı ciddi sağlık politikaları belirlemenin, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın gündeme getirilmesinin şart olduğunu anlattı.


Ülkede tek nefrolog bulunduğunu; üçüncü diyaliz merkezinin kısa süre sonra Girne'de açılacağını belirten Sağlık Bakanı Gülle, cihazların kalitesinin büyük önemi bulunduğunu; İhale Tüzüğü'ne ve mevzuata göre en iyi cihazları almaya çalıştıklarını kaydetti.


Ahmet Gülle, acil servislere öncelik verdiklerini ifade ederek, çocuk ve erişkin acillerin ayrıldığını bildirdi.


Sağlık Şurası'nda alınan kararlara değinen Gülle, sağlıkla ilgili yasal düzenlemeleri yapacak komitelerin gerekli tüm düzenlemeleri bir program dahilinde yapmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.


Türkiye sosyal güvenlik kurumuyla yaptıkları anlaşmanın çok önemli olduğunu belirten Gülle, bu sayede genel sağlık sigortasına geçişin kolaylaşacağını kaydetti.


Gülle, kanserle savaşa devletin ve sivil toplumun gereken katkıyı yapacağına yürekten inandığını da sözlerine ekledi.
 
13 Mart 2014 Perşembe 10:26
Okunma: 1024
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu