Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Dün 12 Saat Mesai Yaptı...

Meclis Dün 12 Saat Mesai Yaptı...

Cumhurbaşkanı Tarafından Bir Daha Görüşülmek Üzere Geri Gönderilen  "faiz Yasası" Onaylandı.

 
 
Meclis Dün 12 Saat Mesai Yaptı...

TÜRKİYE'DEN SU GETİRİLMESİNE İLİŞKİN ANTLAŞMA KABUL EDİLDİ

AMCAOĞLU: "PROJE MÜLKİYETİ TÜRKİYE'YE, TOPRAK MÜLKİYETİ KKTC'YE AİT... SU FİYATINI DA ÖZEL SEKTÖR DEĞİL HÜKÜMET BELİRLEYECEK"

"YEŞİLIRMAK'TAN DİPKARPAZ'A KADAR SUYUN NASIL DAĞITILACAĞI BELLİ"

SU KONUSU GÖRÜŞÜLÜRKEN GERGİNLİK YAŞANDI; BAŞBAKAN KÜÇÜK ÇAKICI'YA "KABADAYI" DEDİ

Lefkoşa, 21 Şubat 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde, halk arasında "faiz yasası" olarak bilinen "Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası"nı bazı değişikliklerle onayladı.

Genel Kurul, "KKTC ile TC Arasında KKTC'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"nı da kabul etti.

Uzun konuşmalar ve tartışmaların yer aldığı Genel Kurul'un 12 saatlik toplantısında zaman zaman gergin anlar da yaşandı.

ADEM

"KKTC ile TC Arasında KKTC'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı üzerine yeniden söz alan  CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, hükümetin  "önlerine konulana onay verdiğini" ileri sürerek, Kıbrıs Türk halkının haklarını, çıkarlarını koruyacak bir anlaşma için uğraş verdiklerini ifade etti.

Adem, bu anlaşmanın Türkiye'deki firmalara ayrıcalıklar içerdiği ve ülkedeki müteahhitlerin rekabet gücünü olumsuz etkilediğini anlattı.

"Bu su bedava gelmiyor. Bedelini bu ada üzerinde yaşayan insanlar ödeyecek" diyen Adem, bu durumda bedel ödeyecek olanın kendi koşullarının bu anlaşmada yer alması; taraflardan biri olması gerektiğini kaydetti.

Adem, yasa tasarısının geri çekilerek tekrar değerlendirilmesi önerisinde bulundu.

YEKTAOĞLU

CTP-BG Milletvekili, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, hükümet milletvekillerinin salonda bulunmamalarını ve muhalefetin konuşmalarını dinlememelerini eleştirerek suyun önemi üzerinde durdu.

Suyun önemli ve gerekli olduğu ancak buraya getirilecek suyun ne şartlarda, nasıl geleceği konularında tereddütler bulunduğunu ifade eden Yektaoğlu, bu  yöndeki eleştirilerin dikkate alınarak konunun yeniden değerlendirilmesi ve Meclis'in böyle önemli bir konuyu oybirliğiyle geçirmeyi başarabilmesi gerektiğini söyledi.

Yektaoğlu da , yasa tasarısının geri çekilerek yeniden görüşülmesini önerdi ve " Geri çekerseniz ve toplumun yeniden tartışmasına açarsanız beraberiz" şeklinde konuştu.

AMCAOĞLU: "TOPRAK MÜLKİYETİ KKTC, PROJE MÜLKİYETİ TC KANADINA AİT"

Eleştirileri yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye'den borularla su getirme projesi çerçeve anlaşmasıyla ilgili tüm eleştiri ve önerileri not ettiğini ve değerlendirileceğini söyledi.

Suyun önemine işaret eden Amcaoğlu, eleştirilerin suyun gelişine yönelik olmamasından memnun olduğunu, bazı tereddütlerinin bulunduğunu gördüğünü, bunların da değerlendirileceğini belirtti.

Amcaoğlu, "mülkiyetin Türkiye'ye ait olacağı ve istimlakın da Türkiye'ye devredilecek olması nedeniyle Anayasaya aykırı olacağı" yönündeki  konuşmalara atıfta bulunarak,  toprak mülkiyetinin tamamen KKTC'ye ait, proje mülkiyetinin ise TC kanadına ait olacağını vurguladı.

Amcaoğlu, "Mülkler  istimlak edilecek ve tapusu Türkiye'ye verilecek söylemleri doğru değil" dedi.

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ın arazine ihtiyacı olmadığına işaret eden Amcaoğlu, bunu  bu şekilde değerlendirmekte fayda olduğunu söyledi.

Su fiyatlarındaki endişelerle ilgili olarak ise Amcaoğlu, bunun değişken bir olay olduğunu, gelecek olan su miktarının değişebileceğini, o nedenle fiyatın da anlaşma içinde belirtilmemesinin doğal olduğunu kaydetti.

Fiyatı belirleyecek olan mekanizmanın özel sektör değil ev sahibi hükümet olacağını söyleyen Amcaoğlu, bunun uygun bir fiyat formülüyle belirleneceğini ifade etti.

Suyun yönetiminin, Geçitköy göletinden itibaren  Su İşleri Dairesi'ne ait olacağını belirten Amcaoğlu, dairenin suyun dağıtımıyla ilgili yetkili olduğunu ve yöntemle ilgili çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Suyun gelişiyle ilgili hiçbir çalışma olmadığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Bakan, Yeşilırmak'tan Dipkarpaz'a suyun nasıl dağıtılacağıyla ilgili projenin hazır olduğunu belirterek  meclis kürsüsünden Genel Kurul'a gösterdi.

Amcaoğlu, yasa tasarsına  katkı koyanlara teşekkür ederken TC hükümetine de teşekkür borçlu olduklarını vurguladı.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

Daha sonra söz alan Başbakan İrsen Küçük, "özel bir şirket var ve onunla anlaşma yapılıyor yaklaşımını" eleştirerek, "Olay bu kadar basit değil" dedi.

Yıllardır özlenen suyun gelmesinin önemine işaret eden Küçük, "Türkiye'nin yıllardır buraya verdiği borçlar için,  tabii ki kayıtlar tutuluyor ama bu borçlar ne zaman, hangi faizle bizden talep edildi" diye sordu.

"Bu konuyu fazla tartıştığımız düşünüyorum. Bu projeden ürkmek gerekmez" diyen Küçük, daha maliyetler dahi belirlenmeden parasal hesap yapmanın mümkün olmadığını ifade etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, bu projeyle halkın haklarının korunmadığını savunarak Türkiye'den yazılan borçlar nedeniyle sıkıntılar yaşandığı görüşünü ortaya koydu.

Yap-işlet-devret modelinin neden düşünülmediğini soran Çakıcı, eleştirilerinin suyun gelmesiyle ilgili değil, Kıbrıs Türk halkının haklarıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının haklarının tümünün devredildiğini ileri süren Çakıcı, bu tasarıya evet ya da hayır diyecek noktada olmadıklarını, bu noktada Meclis salonunu terk etmeyi düşündüğünü söyledi.

Çakıcı, "Bu suyun gelmesi lazım ancak yöntimi yanlıştır" dedi.

BAŞBAKAN VE ÇAKICI ARASINDA TARTIŞMA

Yeniden söz alan Başbakan, Çakıcı'nın Türkiye'yi "tefeci", kendilerini de "tefeciden para alan kişiler" olarak ilan ettiğini belirterek tepki göstermesi üzerine; Çakıcı ile Küçük arasında sözlü atışma ve gergin anlar yaşandı.

Çakıcı, yerinden ayağa kalkarak kendisinin böyle bir şey söylemediğini, sadece benzetme yaptığını söyledi.

Çakıcı'nın kürsüye doğru yürümesi ve karşılıklı atışmalarla kısa süreli gerginlik yaşandı. Milletvekillerinin araya girmesiyle ortam yatıştırıldı.

Çakıcı'nın "böyle şey olmaz. Nasıl Başbakansın sen" demesi üzerine Başbakan Küçük, "Kabadayılık geçmez. Böyle parti başkanı olamaz" ifadelerini kullandı. Küçük, " Sayın başkan; önlem almazsanız biz daha kabadayı oluruz" diye de ekledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan oylamada tasarı oyçokluğuyla onaylandı.

Tasarıya 27 kabul, 9 ret oyu verildi.

BELEDİYELER VE SERBEST BÖLGE YASA TASARILARI KOMİTEDEN GERİ ÇEKİLDİ

Bu arada Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi gündemindeki Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile  Serbest Bölgeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın yeniden görüşülmek üzere komiteden geri çekildiği milletvekillerin bilgisine getirildi.

FAİZ YASASI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, daha sonra  Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen ve halk arasında "faiz yasası" olarak bilinen "Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası"nı görüşmeye başladı.

YORGANCIOĞLU

İlgili komite raporunun milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından yasa üzerine ilk sözü alan  CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yasanın borç alacakların sorunlarının çözümünü sağlamayacağını ifade ederek, yasanın cumhurbaşkanınca geri döndüğünü ve dönme gerekçesi olarak yazılan tüm şeylerin kendileri tarafından o dönemde söylendiğini belirtti.

Yasanın soruna çözüm bulmayacağı iddiasını dile getiren Yorgancıoğlu, herkesin yararlanabileceği ve dengeli bir yasa hazırlanması için uğraştıklarını ancak hükümetin buna yanaşmadığını savundu.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa genel kurulda görüşülürken üzerinde durdukları bazı konular olduğunu anımsatarak, geri dönmesiyle zaman kaybedildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan geri dönen yasada çok önemli değişiklik olmadığını; özellikle katsayılarda ve tarihlerde değişiklik yapılmadığını ancak yeni bazı tarihler eklendiğini anlatan Uluçay, bunların sonuçlarının uygulama sonucunda ortaya çıkacağını kaydetti.

Borçların yeniden yapılandırılmasında daha şeffaf olunması yönünde öneriler de sunulduğunu belirten Uluçay, yasada yapılan değişiklikleri anımsatarak, yasanın ileriye dönük kısmıyla ilgili hazırlıkların sürdüğü bilgisinin verildiğini anlattı.

Yasanın zamanın uzaması nedeniyle amaca hizmet etmediği iddiasını dile getiren Uluçay, ileriye dönük kısmının da süratle ele alınarak tamamlanması temennisinde bulundu.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bir önceki tasarı görüşülürken partisinin  Başkanı Çakıcı ile Başbakan Küçük arasında yaşanan tartışmaya değinerek, Meclis'in kavga yeri olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın Türkiye'yle imzalanan ekonomik programa uymadığını da ileri süren Emiroğluları, bu konuda bir  dergide çıkan yazıdan alıntılar yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın "politik çıkarlar için yasayı geri gönderdiğini" iddia eden Emiroğluları, yasa görüşülürken sunduğu 7 öneriden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyledi.

Yasanın faiz mağdurlarının sorunlarını çözmeyeceğini, sadece erteleyeceğini savunan Emiroğluları, yasaya olumsuz oy vereceklerini söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, "adı büyük kendi küçük" diye nitelediği faiz yasasından beklentilerinin birleşik faizlerin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu, ancak bunun böyle olmadığını söyledi.

Birleşik faizlerle ilgili konunun insanların önünde durmaya devam ettiğini belirten Çakıcı, Cumhurbaşkanlığından da böyle bir tavsiyede bulunulmadığını ifade ederek, yapılanın yeni düzenleme değil birkaç "makyaj" olduğunu   kaydetti.

Mazbatalar ve borçlarını ödemeyenlerin hapse girmesi konusunda da sorunun devam ettiğini, insanların halen hükümetten medet umduğunu belirten Çakıcı, hükümeti soruna çözüm bulamamakla suçladı.

Çakıcı, hükümete uzlaşı çağrısı yaparak, özellikle mazbatalar ve birleşik faizlerle ilgili bir masa etrafında toplanarak çözüm aranması önerisinde bulundu. Çakıcı, önerileri olduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını da söyledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Yasa, oyçokluğuyla kabul edildi. Yasaya  26 kabul, 8 ret oyu verildi.

SORULAR

Daha sonra sorulara geçildi. Yazılı ve sözlü sorular bölümünde, muhalefet milletvekillerinin, ülke gündemiyle ilgili çeşitli soruları, ilgili bakanlar veya Başbakan tarafından yanıtlandı.

Soruların ardından Meclis Genel Kurulu, gruplararası mutabakatla saat 23.00 sıralarında çalışmalarını tamamladı.

Bir sonraki birleşim perşembe günü yapılacak.

(ÖK/GÜR)

 
21 Şubat 2012 Salı 09:52
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu