Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesini görüşüyor

Meclis Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesini görüşüyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarsı görüşmeleri çerçevesinde bugün sabah saatlerinden itibaren Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmeyi sürdürüyor.

 
 
Meclis Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesini görüşüyor
Bütçe üzerinde söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, üniversite sınav sonuçlarına bakarak okullardaki başarının çok düştüğü değerlendirmesi yapmanın, gerçekleri yansıtmaktan ve bilimsellikten uzak olacağını söyledi.

Çakıcı, yeniden şekillenen eğitimde bir yapı ve motivasyon değişikliği sözkonusu olduğunu ve bunun da KKTC'deki üniversite sayısının artması ve öğrencilerin Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki üniversitelere gitmesinden kaynaklandığını belirtti.

Yüksek öğrenimde hocadan çok binaya yatırım yapıldığını ileri sürerek, eğitim iyi olduktan sonra nerede ve nasıl verildiğinin bir önemi olmaması gerektiğini kaydeden Çakıcı, üniversitelerin bir bilim yuvası olabilmesi için akademik çalışmaların teşvik edilmesi ve uluslar arası yayınlarda üniversiteler arası bir yarış ortamı yaratmak gerektiğini söyledi.

Mehmet Çakıcı, ülkedeki uyuşturucu sorununa değinerek, özellikle liselerde her geçen yıl uyuşturucu kullanımının arttığını belirtti ve oranlar hakkında bilgi verdi.

Çakıcı, oranlara göre en çok bonzai türü uyuşturucunun kullanıldığının görüldüğünü belirterek, uyuşturucu, sigara ve alkole yönelik eğitim programının uygulanmaya konması gerektiğini söyledi.

Bu konuda kitapların hazır olduğunu, sadece siyasi iradenin gerekli olduğunu belirten Çakıcı, uyuşturucu konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini, bilgilendirici broşürler dağıtıldığını ancak yeterli olmadığını belirterek, bu yönde daha çok çalışma yapılmasını istedi.

Nüfus sayımına da değinen Çakıcı, sayımın ortaya gerçek nüfusu çıkarmayacağını savundu.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün temel hatasının Haspolat Meslek Lisesi'ne ilahiyat bölümünü açması olduğunu savunan Çakıcı, bu kararın hatalı olduğunu kaydetti.

Lisede çok iyi bir mesleki eğitim verildiğini, ancak bu bölümün açılmasıyla liseye bakış açısının değiştiğini savunan Çakıcı, din dersi almaya gerek olmadığını, ülkede herkesin dinine-diline sahip olduğunu belirtti.

Ülkede bir model değişikliğine doğru gidildiğini, giderek kuralcılığa itildiklerini savunan Çakıcı, ancak kendilerinin kimseye yaranma çabasında olmadığını, kendi milliyetçiliklerinden memnun olduklarını, kimseden akıl istemediklerini vurguladı.

Çakıcı'nın ardından söz alan CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar da, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın dağıttığı bilgilendirme kitapçığını turuncu renklerden oluşmasından ve içerisinde yeterli derecede eğitim alanına katkı yapacak hedefler olmamasından dolayı eleştirdi.

Çağlar, ülkede okullaşma oranı ve projesinin yeterli olmadığını belirterek, bakanlık bütçesinin 448 milyon TL civarında olduğunu, genel bütçede ise oranının yüzde 14,18 olduğunu, ancak bu bütçenin 2-3 yıl önceki bütçenin bile geride olduğunu kaydetti.

Eğitime ayrılan bütçenin gittikçe daha da azaldığını, bunun da üzücü olduğunu söyleyen Çağlar, eğitime ayrılan payın son 7-8 yılın gerisinde olduğunu savundu ve yetersiz olduğunu dile getirdi.

Çağlar, tam gün eğitimin de yer aldığı hedefler kitapçığına göre ayrılan bu bütçenin ne yapabileceğini sorguladı.

Haspolat Meslek Lisesinde açılan ilahiyat bölümünü de sorgulayan Çağlar, daha çağdaş ve kaliteli bir eğitim sistemi yaratılacağına imam hatiplerle uğraşıldığını kaydetti.

Çağlar, ülkede din eğitiminin ortaokula kadar mecburi, liselerde ise seçmeli olarak verildiğini, daha sonra bireylerin istediği bölüme özgürce karar verebileceğini, bakanlığın lise yaş grubunda kimseyi belli bir bölüme teşvik etmemesi gerektiğini kaydetti.

Eğitim şurasının toplanması ve toplumsal bir karar üretilerek ilahiyat bölümünün açılması gerektiği görüşünü dile getiren Çağlar, bunun yapılması durumunda toplumsal birlikteliğin sağlanmış olacağını vurguladı.

Ülkede imam ve hatibe ihtiyaç duyulduğu konusunda bakanlığa inandıklarını söyleyen Çağlar, ancak bu bölümün ciddi bir çalışma sonrasında açılması gerektiğini, toplumda tartışmalara yer verilmemesi gerektiğini söyledi.

Ülke ekonomisine büyük katkısı olan üniversitelere önem verilmesi gerektiğini, plan program ve vizyon yaratılması için üniversitelerle gerekli diyalog ortamının yaratılması gerektiğini söyleyen Çağlar, kültüre de yeterli kaynağın aktarılmadığını belirtti.

Çağlar, okullarda tam gün eğitime geçilmesi ile ilgili olarak her türlü katkıya hazır olduklarını, CTP olarak tam gün eğitime yönelik görüşlerini ortaya koyabileceklerini, gizli işler yapılmaması durumunda bu yardımı ortaya koyabileceklerini kaydetti.

Bu bütçeyle tam gün eğitime geçilemeyeceğini söyleyen Çağlar, eğitim alanında yapılabilecek çok şey olduğunu ancak başka yönlere yöneldiklerini, ayrıca Gençlik Dairesi'ne ayrılan katkının yüksek olmasını eleştirdi.

CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Türkiye'de üniversitelerin kalitesinin arttığını, reklam faaliyetlerini artırdığını ve öğrencilerin tercihlerini almak için uğraştığını, ancak KKTC'de üniversitelerle ilgili gerekli adımların atılmadığını ve reklamların yapılmadığını savunarak, bu durumu eleştirdi ve dış ülkelerde, ülkeye öğrenci çekmek amacıyla yapılan çalışmaları anlattı. Bunu yapmanın da bir vizyon ve planlama gerektirdiğini ifade eden Çağlar, bu yöndeki görüşlerini paylaştı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmelerin geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Eğitim Bakanlığı bütçesinin ardından bu gece Kamu Hizmeti Komisyonu bütçesi de görüşülecek.
 
19 Aralık 2011 Pazartesi 21:41
Okunma: 950
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu