Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu 12 Saat Mesai Yaptı

Meclis Genel Kurulu 12 Saat Mesai Yaptı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Dün Akşam Geç Saatlere Kadar Çalışarak Yaklaşık 12 Saat Süren Mesaisinde Gündemindeki Tasarıları Görüşmeyi Tamamladı. genel Kurul Geceki Mesaisinde "Anayasa'nın 159'uncu Maddesinin (1)'inci Fıkrasının (B) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası Ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı"Nı 28, "Şans Oyunları (Değişiklik) Yasa Tasarısı"Nı Da 29 Oyla Oybirliğiyle Onayladı.

 
 
Meclis Genel Kurulu 12 Saat Mesai Yaptı
"Anayasa'nın 159'uncu Maddesinin (1)'inci Fıkrasının (B) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası Ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvuruların Süresinin 21 Aralık 2013'e Kadar Uzatılmasını Öngörüyor.
çalışmalarını Saat 23.30'da Tamamlayan Genel Kurul'da, Rekabet (Değişiklik) Yasa Tasarısı Da Görüşülerek, Üçüncü Görüşmesi Bir Sonraki Birleşime Bırakıldı. Tasarı, Rekabet Kurulu Başkan Ve Üyelerinin Baremlerinde Düzenlemeyi Öngörüyor.

Emiroğluları

ilk Sözü Alan TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Rekabet Kurulu'nun Varlığını Sorgulayarak, Kurum Ortada Yokken Ve Toplanmazken Baremlerle İlgili Düzenleme Yapılmasını Eleştirdi.
emiroğluları, Rekabet Kurulu'nun Olması Gereken Bir Kurul Olduğunu Ancak Yerinin Ve Odasının Dahi Bilinmediğini Belirterek, Bu Yasa Tasarısının Gereksiz Olduğunu Ve Çekimser Oy Kullanacağını Söyledi.

Angolemli

Tdp Milletvekili Hüseyin Angolemli İse, Rekabet Kurulu'ndan Kaç Konuda İzin Alındığını, Ne Gibi Faaliyetler Gösterdiğini, Kurulun Sayıştay Tarafından Denetlenip Denetlenmediğini Sordu.
"Adı Var Kendi Yok Bir Kurul" Diyen Angolemli, Bu Kurulun Bağımsız Ve Tarafsız Olması Gerektiğinden Maaşlarının Yüksek Olması Gerektiğini Savundu.
angolemli, Ancak Bunlardan Önce Kurulun Faaliyetlerinin Görülmesi Gerektiğini Kaydetti.

Kalyoncu

ctp - Bg Milletvekili Ömer Kalyoncu, Rekabet Yasası'nın Uygulanması Gerektiğini, Ancak Hükümetin Bu Yasayı Hala Uygulamaya Başlayamadığını Savundu.
kalyoncu'nun Konuşmasının Ardından Tasarının Madde Madde Görüşülmesine Geçildi. Madde Madde Görüşmenin Ardından Bütünün Oylanması Bir Sonraki Birleşime Bırakıldı.

Taşınmaz Mal

genel Kurul Daha Sonra, "Anayasanın 159'uncu Maddesinin (1)'inci Fıkrasının (B) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası Ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı"Nı Görüşmeye Geçti.
tasarı Hakkında Söz Alan TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Geçen Yıl Bu Konuda 60 Milyon Dolar Kullanılırken Bu Yıl 50 Milyon Dolar Ayrıldığını Söyledi.
konunun Kıbrıs Görüşmelerinde De Önemli Yer Almakta Olduğuna Dikkat Çeken Emiroğluları, "Rum'un Malını Küçük Küçük Çözüme Gidilecekse Tayvan Modeli'nin Akla Gelmekte Olduğu" Görüşünü Kaydetti.
"İskan Ve Mal - Mülk Politikalarında Güney Göçmenlerinin Mağdur Edildiğini Ve Milyarlarca Puan Alacaklı Olan Bu Göçmenleri Uluslararası Camianın Da Korumamakta Olduğunu" Söyleyen Emiroğluları, Uluslararası Hukuktan Kaçılmakta Olduğunu İleri Sürdü.

Kalyoncu

ctp - Bg Milletvekili Ömer Kalyoncu Da, "Toplumda Herkesin Her Şeyi Yapabilir Hale Geldiğini" Belirtti.
taşınmaz Mal Komisyonu İle İlgili Tasarının Geçmişte Meclis'ten Geçtiğini Kaydeden Kalyoncu, Yasanın Geçtiği Dönemde Söylenen Eleştiriler Hakkında Örnekler Verdi Ve Bu Söylenenlerin Hepsinin Tam Tersi Olduğunu Savundu.

İki Kesimliliğin Bir Bm Parametresi Olduğunu Kaydeden Kalyoncu, Bu Konuları Dile Getirirken Daha Dikkatli Olunmasını İstedi.
kalyoncu, İnsanların Mallarının Karşılığını Eninde Sonunda Alacağını Da Söyledi.

Avcı

örp Genel Başkanı Turgay Avcı, Tasarının Başvurulara İlişkin 21 Aralık 2013'e Kadar Süre Uzatımını İçerdiğine Dikkat Çekti.
komisyonun Aihm Tarafından İç Hukuk Yolu Olarak Kabul Edilmesinin Önemine Dikkat Çeken Avcı, Bunun Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Ve Kktc Yüksek İdare Mahkemesi'nin Kabulü Anlamına Geldiğini Kaydetti.
güney'deki Malına Karşılık Eşdeğer Puanı Almasına Karşın Güney'deki Mallarını Da Satan İnsanlar Olduğunun Bilindiğini De Belirten Avcı, Bu Konuda Yasanın Uygulanmadığını Savundu.

Ertuğruloğlu

dgp Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu Da, Tasarı İlk Meclis'e Geldiğinde Buna Karşı Duruş Sergilediğini Belirterek, Bunun Nedeninin; Daha Önce UBP Hükümeti'nin Çıkardığı Takas Ve Tazmin İçeren Yasaya Karşılık 2004 Sonrasında İade Ve Manevi Tazminatın Da Bulunması Olduğunu Söyledi.
bu Konunun Hala Kendisini Rahatsız Ettiğini Ancak Komisyon Çalışmalarından Bugüne Kadar Rahatsızlık Duymadığını Kaydeden Ertuğruloğlu, İadenin Minimal Tutulduğunu Belirtti.
feragat Edilmesine Rağmen Mallarını Satanları Kanıtlamanın Çok Zor Olduğunu Belirten Ertuğruloğlu, "Hem Kuzeyde Aldığım Mal Benim Hem Feragat Ettiğim Mal Benim Olamayacağı Gibi, Kktc Pasaportu Yanında Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu Almak Da Olmaz" Diye Konuştu.

Çakıcı

Tdp Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Da, Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvurularla İlgili Süre Uzatımının Üçüncü Kez Olduğuna Dikkat Çekti.
"Taşınmaz Mallarla İlgili Bu Yasaya Geçmişte Tkp'nin Karşı Olmasının Nedeninin, Erken Çözümün Önüne Geçmesi Düşüncesi Olduğunu Ve Bunda Haklı Çıktığını" Savunan Çakıcı, "Kıbrıs Rumlarının Takasını Konuşan Meclis'in Kendi Halkının Tazmini İle İlgili Yasa Getirmediğini" Söyledi.
cumhurbaşkanı'nı Çözümü Umursamamakla Suçlayan Çakıcı, Hükümeti De Rahat Olmakla Suçladı.

Adem

ctp - Bg Milletvekili Sonay Adem De, Siyasette Görüş Ve Düşünceleri Açık Olarak Ortaya Koymak Gerektiğini Kaydetti.
ctp - Bg'nin Temel Hedefinin; Polisin Sivile Bağlanması Olduğunu İfade Eden Adem, Hükümete Geldiklerinde Bunu Yapamadıklarını Çünkü Anayasal Bir Konu Olduğunu Ve 34 Oya İhtiyaç Duyulduğunu Belirtti.
adem, Ubp'nin Bu Konuyu Meclis'e Getirmesi Halinde Ctp - Bg'nin İtirazsız Bu Tasarıya Destek Vereceğini Ve Konuyu Referanduma Götürebileceklerini Söyledi.

Küçük

başbakan İrsen Küçük, Meclis'in Yeni Usuller Edinmeye Başladığını, Bir Konu Görüşülürken Gündemin Her Konuya Kaymakta Olduğunu Söyleyerek, Bunu Eleştirdi.
meclis'in Randımanın Düşmesinden Şikayet Edildiğini Kaydeden Küçük, Geçen Sefer Meclis Kadük Olduğunda 60 Yasanın Düştüğünü Söyledi.

1974'de Başlayan İskan Olayının Kendisine Göre Doğru Başlamadığını Ve Bugünlere Geldiğini İfade Eden Başbakan Küçük, Meclis'in Hiçbir Yasaya İskan Yasası'na Verdiği Emeği Vermediğini Belirtti.
eşdeğercinin Konusunun Bugün Hala Çözülemediğini, Halen 5 Milyar Puan Olduğunu Belirten Küçük, Bunun Nedeninin Konuya Başta Yanlış Başlanması Olduğunu Söyledi.

yasa Yıllar Önce İlk Gündeme Geldiğinde Ubp'nin Buna İtiraz Ettiğini, İtiraz Ettiği Noktaların İse Komisyona Kıbrıslı Türklerin De Malları İçin Başvuramaması, İade Ve Manevi Tazminatı Da İçermesi Olduğunu Hatırlatan Küçük, Bu Yasanın Bütçeleştirilmesinin İse UBP Tarafından Yapıldığını Kaydetti.
ctp - Bg Ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın Polisin Sivile Bağlanması Konusuna İtirazsız Katkı Koyacağı Söylemlerini Not Ettiğini De Kaydeden Başbakan Küçük, Çakıcı'nın Eleştirilerini De Yanıtlayarak, Bugüne Kadar Anayasa Konusunda Tartışmada Bulunmadığını Vurguladı.

Soyer

ctp - Bg Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Ülkede Siyasi Parti Ve Sivil Toplum Örgütlerine Güvensizlik Olduğunu Söyledi.
bugün Meclis'te Tartışılan Konuların 15 - 20 Yıldır Tartışılan Konular Olduğuna Dikkat Çeken Soyer, Siyasette Yeni Bir Düzleme Geçilmesi, Sorunları Çözüp Toplumu Daha İleriye Götürecek Noktaya Gitmek Gerektiğini Kaydetti.

"İtem Yasası'nın 1977'de Meclis'ten Geçtiğini Kaydeden" Soyer, O Zamanki Tutanaklara Bakıldığında Bazı Milletvekillerinin Bu Sistemle Aihm'den Ceza Göreceğini Söylediğine Dikkat Çekti.
meclis'ten Yasa Geçip İşlemler Bitmeden Koçanlar Verildiğini Belirten Soyer, Daha Sonra Mücahit Puanları Çıkarıldığını, Şimdi İnsanların Devlete Güvenmemekte Haksız Mı Olduklarını Sordu.
anayasa Değişikliği Ve Devletin Yeniden Yapılanmasına İhtiyaç Bulunduğunu Belirten Soyer, Siyaset Yapma Metodunun Değişmesi Gerektiğini Kaydetti.

komisyona Başvurularla İlgili Süre Uzatımına Olumlu Oy Vereceklerini Belirten Soyer, O Zaman Yasayı Çıkaracaklarında Olan Olayları Tekrar Anlatarak Kınadı.
tasarı Daha Sonra Madde Madde Görüşülerek, Bütünü 28 Oyla Oybirliğiyle Onaylandı.

şans Oyunları

genel Kurul Daha Sonra Şans Oyunları (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı Görüştü.
ilk Sözü Ctp - Bg Milletvekili Ömer Kalyoncu Alarak, Tasarının Komitede İvediliğine Onay Verdiklerini Hatırlattı.
şans Oyunlarıyla İlgili Harçların Artırılmasını İçeren Tasarıların Yılbaşı Öncesinde Geçmesi Gerektiğini Belirten Kalyoncu, Tasarıda Yer Alan Kktc Yurttaşlarının Kumarhanelere Girişini Kolaylaştıran Maddenin İse Ctp Ve Ubp'nin Oyları İle Tasarıdan Çıkarıldığını İfade Etti.
tdp Milletvekillerinin Komiteye Katılmadığı Halde Tasarıyla İlgili Eleştiriler Yapmasını Da Eleştiren Kalyoncu, Yasaya Olumlu Oy Vereceklerini Söyledi.

Uluçay

ctp - Bg Milletvekili Teberrüken Uluçay Da, Meclis Komitelerinin Yasa Tasarılarının Mutfağı Durumunda Olduğunu Kaydederek, İyi Çalışıldığı Zaman Mutfaktan İyi Sonuçlar Çıkabileceğini Belirtti Ve  "Bugün Bunun Örneğini Yaşadık" Dedi.
şans Oyunları Yasa Tasarısı'nın Meclis'e İlk Geldiğinde Kktc Vatandaşlarının Kumarhanelere Girişinin Kolaylaştırılmakta Olduğunu, Hatta Ctp'nin Buna Göz Yumacağının Söylendiğini Anlatan Uluçay, Bu Maddenin Yasadan Çıkarıldığını Kaydetti.
uluçay, Ruhsat Harçlarındaki Değişiklikleri De Anlattı Ve Denetimlere Önem Verilmesini İstedi.
Aslanbaba
ubp Milletvekili Ejder Aslanbaba, Bu Günlerde Kktc Vatandaşlarının Kumarhanelere Girip Giremeyeceğinin Tartışıldığını Kaydetti.
ülkenin Turizm Ve Eğitime Bağlandığını Belirten Aslanbaba, Ülke Dışından Kumarhaneye Gelenlerin Ülkeye Ne Kadar Fazla Katma Değer Vermesi Sağlanırsa O Kadar Başarılı Olunacağını Söyledi.
aslanbaba, Dünyadaki Örneklere Bakarak Daha İyisini Yapmak Gerektiğini De Söyledi.

Çakıcı

tdp Milletvekili Mehmet Çakıcı, Kktc Vatandaşlarının Kumarhanelere Girişinin, Aklın Galip Gelip, Engellenmesinden Memnuniyet Duyduğunu Söyledi.
daha Sonra Şans Oyunları (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Madde Madde Görüşülmesine Geçildi. Tasarı 29 Oyla Oybirliğiyle Kabul Edildi.

bütçe Görüşmeleri 9 Aralık'ta Başlıyor
cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Bir Sonraki Toplantısını 9 Aralık Cuma Günü Yapacak Ve 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı Görüşmeye Başlayacak. Bütçe Görüşmeleri 21 Aralık'a Kadar Devam Edecek.
 
6 Aralık 2011 Salı 10:08
Okunma: 617
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu