Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu 2013 Bütçesinin Geneli Üzerindeki Görüşmelerini Tamamladı Soyer: "ubp'nin Kriz Çözme Yeteneği Yok"

Meclis Genel Kurulu 2013 Bütçesinin Geneli Üzerindeki Görüşmelerini Tamamladı Soyer: "ubp'nin Kriz Çözme Yeteneği Yok"

Arabacıoğlu: "bana Göre Bu Devlet Artık Tartışılır".

 
 
Meclis Genel Kurulu 2013 Bütçesinin Geneli Üzerindeki Görüşmelerini Tamamladı Soyer:

ULUÇAY: "ÜLKEYİ İSTİKRARA KAVUŞTURACAĞI SÖYLENEN PAKET FOS ÇIKTI"

KALYONCU: "SİSTEM DEĞİL AHLAKIN; İNSAN KARAKTERİNİN ÇÖKTÜĞÜ YERDEYİZ... SORUN KALİTE SORUNUDUR"

EMİROĞLULARI: " BU BÜTÇE ÜLKEYİ İLERİYE DEĞİL GERİYE GÖTÜRECEK"

Lefkoşa, 6 Aralık 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın geneli üzerindeki görüşmelerini dün akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde tamamladı.

Genel Kurul'un dün sabah saatlerinde başlayan ve saat 01.00 sıralarında tamamlanan 14 saatlik toplantısında, parti başkanlarının ardından milletvekilleri söz aldı. Konuşmalarda Ankara'da imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü geniş yer tuttu.

2013 bütçesinin geneli üzerinde söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, UBP hükümetinin kriz çözme yeteneği bulunmadığını savundu.

Soyer, paketin sahibi olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı'nın oturumu izlememesini eleştirerek, hükümet yetkilileri ve UBP'li milletvekillerinin toplantıda bulunmamasının izahının olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın UBP'li olduğunu, Cumhuriyet Meclisi'nin ve LTB Meclisi'nin çoğunluğunun da UBP'lilerden oluştuğunu kaydeden Soyer, UBP'nin LTB sorununu bile çözmekten aciz olduğunu, kriz çözme yeteneği bulunmadığını savundu.

Ferdi Sabit Soyer, önündeki pilavı pişirmekten aciz olduğunu savunduğu hükümetin nasıl reform yapacağını sordu.

Kamu reformu için önce anayasal ve idari yapının değişmesi gerektiğini kaydeden Soyer, Türkiye'de anaysa değişirken KKTC'de geçici 10. maddedeki tıkanma yüzünden değişikliğin gerçekleşemediğini; artık bu maddeyi açıklıkla konuşmak gerektiğini belirtti.

"ANAYASA DEMOKRATİK DEĞERLERLE SİL BAŞTAN"

Soyer, Anayasa'nın demokratik değerlerle sil baştan konuşulması gerektiğini ifade etti.

Sanayi bölgelerinin dağıtım ve kullanımında esnafın, örgütlerin ve yerel yönetimlerin de yer alacağı bir komisyonun etkili olması gerekirken ekonomik programda bunun yer almadığını belirten Soyer, programda, "kamu küçültülecek" denirken dairelerin birleştirilmesinin gündeme alınmadığını; birçok daire kurularak kadroların şişirildiğini ve bürokrasinin artırıldığını kaydetti.

"PAKETTEKİ KAMU REFORMU HANTAL YAPIYI GİDEREMEZ"

Soyer, pakette öngörülen kamu reformunun, hantal yapıyı gidermesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Ferdi Sabit Soyer, pakette iyi düşünülerek yapılan bazı düzenlemeler de bulunduğunu belirterek maliye politikalarında vergi muafiyetleri ele alınırken yerel ürün kullanımını teşvik edecek vergi düzenlemesinin de gündeme alınması gerektiğini kaydetti.

Pakette Sosyal Sigortalar için öngörülen düzenlemelerin sürdürülebilir olmadığını ifade eden Soyer, sigortaların yakın bir gelecekte LTB'den beter bir duruma düşeceği iddiasında bulundu.

"Bu program alelacele yapılmıştır" diyerek, gizlenerek bir yere varılamayacağını söyleyen Soyer, ciddi çelişkiler de içerdiğini belirttiği pakette, büyümeden bahsedildiği ancak bunun nasıl olacağının açıklıkla ifade edilmediğini söyledi.

Soyer, paketteki Elektrik Kurumu'yla ilgili düzenlemeleri eleştirerek, bununla elektriğin maliyetinin korkunç boyuta ulaşacağını iddia etti.

Pakette kıdem tazminatlarının ödeneceği şeklindeki maddenin insanları emekliye ayrılmaya iteceğini ve bunun da cari giderlerde artış yaratacağı öngörüsünde bulunarak hükümeti plansızlıkla suçlayan Soyer, Hükümeti inandırıcı şekilde politikasını açıklamaya çağırdı.

Soyer, "hakimin kararına bağlı hükümet" diye nitelediği hükümetin bu bütçeyi nasıl yürüteceğini sordu.

Cumhurbaşkanının dış gelişmelerden çok UBP'nin içişleriyle uğraştığını ileri sürerek eleştiren Soyer, Cumhurbaşkanı'nı "delege işleriyle uğraşmakla" da suçladı.

ARABACIOĞLU: "BANA GÖRE BU DEVLET ARTIK TARTIŞILIR"

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, bütçenin genel görüşmesin yapıldığı bir günde hükümet üyeleri ile milletvekillerinin salonda bulunmamasını eleştirerek söze başladı.

Meclis'in işlevselliğinin kalmadığını, hükümetin kendi içinde sorunlu olduğunu, dolayısıyla devletin yasama ayağının çalışmadığını savunan Arabacıoğlu, yürütmenin de mahkeme kararına bağlı olduğunu; Cuma gün duruşma olacağından nisabın sağlanıp sağlanamayacağı konusunda endişesi bulunduğunu kaydetti.

Yargı konusunda da eleştiriler getiren Arabacığlu, "Bana göre bu devlet artık tartışılır" ifadelerini kullandı.

"Sistem çöktü" şeklindeki söylemlere atfen önce kendilerini sorgulamaları gerektiğini söyleyen Arabacıoğlu, Ankara'da imzalanan protokolün, imzalandıktan sonra gündeme ve bilgilerine gelmesini eleştirdi.

Ülkede denetim diye bir şey olmadığını, yapanın yanına kaldığını savunan Arabacıoğlu, KTHY'yle ilgili raporların çıkıp çıkmadığını sordu.

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, bütçeye oylarının olumsuz olacağını ifade etti.

ULUÇAY: "PAKET FOS ÇIKTI"

Daha sonra söz alan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, genelde olduğu gibi bütçeye de ilginin az olmasını eleştirerek başladığı konuşmasında, iktidar milletvekillerinin salonda bulunmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Dün Ankara'da imzalanan ekonomik programla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uluçay, programda birbirini tutmayan veriler bulunduğunu belirtti.

Aylardır konuşulan ve ülkeyi istikrar kavuşturacağı söylenen paketin "fos çıktığını" söyleyen Uluçay, işbirliği halinde hazırlandığı şeklindeki söylemlerin de doğru olmadığını savundu.

Uuçay, paket hazırlanırken "Allah kerim mantığıyla hareket edildiği" iddiasında bulunarak bazı rakamlarından örnekler vererek eleştirilerde bulundu.

Programın imzadan önce tartışılması ve topluma da açıklanması gerektiğini ifade eden Uluçay, neden gizlendiğini sordu.

2013-15 dönemine ilişkin protokolle ilgili teknik değerlendirmelerde bulunan Uluçay, işin kolay yanına kaçmalar bulunduğunu belirterek fiyat istikrar fonuna artışları örnek gösterdi.

Uluçay, halkın satın alma gücünün düştüğünü, piyasanın daraldığı ve bunun devletin vergi gelirlerinde düşüşü de beraberinde getirdiğini ifade ederek, 2013'ün 2012'den daha zor olacağını; rakamların bunu gösterdiğini söyledi.

KALYONCU: "SORUN KALİTE SORUNU"

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, sistem değil ahlakın; insan karakterinin çöktüğü yerde olunduğunu ve bunun sadece Meclis için değil ülkenin kuzeyi için geçerli olduğunu ileri sürerek "Sorun kalite sorunudur. Partiler, insanlar olarak kaliteyi istiyor muyuz, istemiyor muyuz?" şeklinde konuştu.

Bütçenin geneli üzerinde söz alan Kalyoncu, hükümeti verdiği sözleri tutmamakla suçlayarak bunu da bir "kalitesizlik örneği" olarak gösterdi.

Belediyelerdeki sorunlara da değinen Kalyoncu, ekonomik protokolle ilgili değerlendirmelerde bulunurken hükümetin bu paketle ortaya koyduğu bazı öngörülerden örnekler vererek eleştiriler yaptı.

Ömer Kalyoncu, insan kalitesini yükseltmek, adamına göre iş yapmaktan vazgeçmek gerektiğini belirterek ülkenin geleceğini ilgilendiren bir protokol hazırlandığı ancak hükümetin buna sahip çıkamadığını ileri sürdü.

Faiz Yasası olarak da anılan mazbata düzenlemesinden dolayı ülkeden kaçarak Güney Kıbrıs'ta yaşamak zorunda kalan insanlar bulunduğunu belirten Kalyoncu, bu konudaki çalışmayı eksik bulduklarını kaydetti.

2013 bütçesinin geçip geçmemesinin UBP'nin kendi içindeki gelişmelere bağlı olduğunu belirten Kalyoncu, partisinin bütçeye oyunun ret olacağını ifade etti.

EMİROĞLULARI: "PAKET SEVGİDEN YOKSUN"

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bütçenin ülkeyi ileriye değil, geriye götüreceği görüşünü belirtti.

Hükümetin önceki gün Ankara'da imzaladığı ekonomik paketi de değerlendiren Emiroğluları, Türkiye'deki bürokratların hazırladığını öne sürdüğü bu paketin de bir önceki paket gibi başarıyla uygulanamayacağını iddia etti.

Bütçe açığının düşürüldüğü söylemlerine atıfta bulunarak Maliye'nin borcunun ne kadar olduğunu soran Emiroğluları, ilgili bakandan alacak ve vereceklerini açıklamasını istedi.

Paketin ülke insanı düşünülerek hazırlanmadığını; sevgiden yoksun olduğunu savunan Emiroğluları, ülkede halen mazbata sorununun çözümlenememesini eleştirdi.

İstihdam yapılmaya devam edildiğini iddia ederek eleştiren Emiroğluları, "memleketin gidişatı mahkemenin vereceği karara kaldı" diyerek hep birlikte bu paketi batırarak seçime gidilmesi için çağrı yaptı.

Emiroğluları, hükümetin maliye, enerji, çevre, turizm  ve tarım  alanındaki icraatları ile politikalarına da eleştiriler getirdi.

Emiroğluları'nın konuşmasının ardından 2013 Bütçesi'nin geneli üzerindeki görüşme saat 01.00 sıralarında tamamlanarak tasarının bütünü oyçokluğuyla onaylandı. Genel Kurul'da bugün tasarının madde madde görüşülmesine geçilecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI, MECLİS VE SAYIŞTAY BÜTÇELERİ BUGÜN...

Meclis Genel Kurulu'nda bugün Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi ve Sayıştay Başkanlığı bütçeleri ele alınacak.

(ÖK/GÜL)

 
6 Aralık 2012 Perşembe 08:55
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu