Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu

Meclis Genel Kurulu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, ilk olarak İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde görev yapan UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu’nun yerine UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda’nın getirildiği milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

 
 
Meclis Genel Kurulu
ÇALUDA İDARİ VE SOSYAL İŞLER KOMİTESİ ÜYESİ OLDU GÜNDEMDIŞI KONUŞMALARDA DEĞİŞİK KONULAR TARTIŞILDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, ilk olarak İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde görev yapan UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu’nun yerine UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda’nın getirildiği milletvekillerinin bilgisine sunuldu. Daha sonra geçilen gündemdışı konuşmalarda ilk sözü, CTP Milletvekili Sonay Adem aldı. “Son günlerde toplumumuzu derinden sarsan olaylar” konulu konuşmasında, kaçak yaşamdan doğan sorunlara vurgu yapan Adem, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanması için gereken tüzük ve yönetmeliklerin hazırlanmadığını söyledi.

Sonay Adem, devletin koruması altında bulunan çocukların başına gelenlere değinerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve hükümeti eleştirdi. Adem, yuvada görevli sosyal hizmet uzmanı Barış Başel’in iddialarını araştırmadan, işine son verildiğini savundu. ÜNVERDİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, Adem’i gerçekleri saptırmakla suçladı. Ünverdi, iş kazasıyla ilgili yasal işlemlerin yapıldığını ve gerekli iş sağlığı güvenliği tespiti yapılmaması halinde inşaatın durdurulacağını ve gerekli cezaların verileceğini belirtti. Yuvada yaşanan olaylardan dolayı çok üzüntü duyduğunu kaydeden Ünverdi, adı geçen sosyal hizmet uzmanının iddialarını ispatlayamamasına rağmen konuyu polisle birlikte araştırdıklarını ve konunun üzerine gittiklerini söyledi. Ünverdi, sözkonusu şahısla ilgili olarak Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve elinde böyle bir belge varsa getireceğini kaydetti.

İdari soruşturma atadıklarını ve suçlu kimse gideceğini kaydeden Ünverdi, “Kimse kimseyi korumuyor. O çocuklar hepimizin çocuğudur. Onlara gerekli ilgi ve şefkatın gösterildiğinden ve gösterilmeye devam edeceğinden emin olunuz” dedi. CTP Milletvekili Abbas Sınay ise, sataşma olduğu gerekçesiyle çıktığı kürsüde, sağlık hizmetlerinden ücret talep edilmesini eleştirerek, bu durumun Anayasa’ya aykırı olduğunu ve fon yasasında böyle bir düzenleme olmadığını söyledi.  Sınay, Anayasal kurumların bu duruma dur demesini istedi.

KAŞİF Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, Harçlar ve Ücretler Tüzüğü’nden hareketle ücret almaya başladıklarını ve Savcılık’tan görüş alarak uygulamaya koyduklarını söyledi. Kaşif, hizmet talebinde bulunan vatandaştan ücret talep edilebileceğini ancak ödeme için baskı yapılmayacağını ve parası olmayana da hizmet verileceğini belirtti. Kaşif, “Talep edilen bağış değil, katkıdır. Bunu da veremem derse, zorla alınmayacak” dedi.

ÇAĞLAR CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ise,  “Toplumsal gelişmeler ışığında yaşanan sorunlar” konulu gündemdışı konuşmasında, hayat pahalılığı ve ekonomik daralmaya rağmen halka ekstra yükler yüklendiğini savundu. Çağlar, KKTC’deki iş insanının, yatırım yapmak için Kalkınma Bankası’ndan yararlanamadığını dile getirerek, Kıbrıs Türk iş insanına, yatırım yapmak için talep ettiği krediyi alabilmesi için ortaya konulan teminat mektubunun ortadan kaldırılmasını istedi. Mehmet Çağlar, KKTC’de düzenlenen gençlik çalıştayının, Türkiye’nin organizasyonu olduğunu ancak KKTC Eğitim Bakanlığı’nın “kedinin kuyruğuna bağlanan maşrappa” gibi olaya “yamalandığını” iddia etti. Türkiye’deki gençlerin sorunlarının “Kıbrıslı gençlerin” sorunuymuş gibi yansıtılmak istendiğini ileri süren Çağlar, Türkiye’deki eğitim sisteminin, KKTC’de uygulanmaya çalışıldığını öne sürdü. Narenciyede yaşanan sıkıntılara da değinen Çağlar, üretim maliyeti 4 katı artan narenciyeye verilen doğrudan gelir desteğinin değişmediğini ve üreticinin zor durumda kaldığını söyledi. Çağlar, ihracatçıya verilen desteğin üreticiye de verilmesi gerektiğini belirtti.

ATUN Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, girişimcilere, gerek Kalkınma Bankası, gerekse kamu bankaları aracılığıyla kredi imkanı sağlandığını söyledi. Kredi hacminin daha da geliştirildiğini kaydeden Atun, yarım kalan turizm yatırımları için 2 buçuk milyon TL’ye kadar kredi verildiğini ve hibe programı kapsamında bu otellerin kapasite aktarımlarının eklendiğini belirtti.

DÜRÜST Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de eleştirilere yanıt verdiği konuşmasında, geçen günlerde gerçekleştirilen Gençlik Kurultayı’nın TC Gençlik Bakanlığı ile işbirliği içinde Türkiye gençlerinin sorunlarını irdelemek amacıyla düzenlendiğini söyledi. Dürüst, KKTC’nin gençlik kurultayının bir süre önce yapıldığını ve Kurultayda gençlerle ilgili her türlü konunun konuşulduğunu kaydeden Dürüst, kurultayın sonuçlarının kamuoyuyla mutlaka paylaşılacağını belirtti. Dürüst, külliyenin hükümet programında olup olmadığı yönündeki soruya yanıtında “MEB’in hiçbir zaman külliye diye bir projesi olmadı. Bir okulda ilahiyat bölümü varsa, o bizi bağlar” dedi. Kemal Dürüst’ün konuşması sırasında CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ile arasında karşılıklı bir konuşma gerçekleşti. Zaman zaman ses tonlarının yükseldiği konuşma sırasında Kalyoncu, Dürüst’e “en yalan söyleyen bakan” suçlamasında bulundu. Dürüst ise Kalyoncu’ya UBP için söylediği “Ahlaksızlar sürüsü”nü hatırlatarak, bu sözlerini tekrarlaması halinde konuyu yargıya götüreceğini söyledi.

ASLANBABA UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba ise, petrol dolum tesisiyle ilgili gündem dışı konuşmasında, bu dolum tesislerinin ülkeye hiçbir katkısı olmayacağı yönünde eleştiriler yapıldığını anımsatarak, ülkede petrol dolum tesisleri kurulmasının 2006’dan beridir ülke ekonomisine katkı ve istihdam sağlanacağından uygun görüldüğünü söyledi. Dünyanın en güzel sahilleri bulunan ve turist çeken Hawai’de bile dolum tesisleri bulunduğunu kaydeden Aslanbaba,  şu an kurulması planlanan petrol dolum tesisi ile yaşam alanı arasında 3.7 km bir mesafe bulunduğunu belirtti. Aslanbaba, “Gerekirse bir de yeşil proje kuralım ve bu tesisi denetleyelim. Önemli olan kontroldür. Kontrol yapıldıktan sonra yatırımlara evet demeliyiz” dedi. Aslanbaba, dolum tesisi için arazinin CTP döneminde kiralandığına dikkat çekerek, gelinen aşamada Anayasa’ya aykırıdır ya da ekonomiye katkısı yoktur demenin çok saçma olduğunu savundu.

Aslanbaba’nın, partisinin hükümeti dönemine atıfta bulunduğu için söz alan CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ne kadar başarılı olduğu anlatılırsa anlatılsın tesisin kabul görmesinin mümkün olmadığını belirtti. Yorgancıoğlu, “Bizim dönemimizde yapılan yurt içinde ikinci bir şirketin daha gelip fiyatları düşürmeye dönük bir hareketti. Zaten YAGA buna itiraz edince bu işten vazgeçildi. Yapılması ön görülen yer ise Kalecik’ti ve ilgili bir alan öngörüsü olmasına rağmen yapılmadı” dedi. Özkan Yorgancıoğlu, dolum tesisinin çevreye vereceği zararın, ekonomik artısından çok fazla olacağını söyledi. Yorgancıoğlu’nun konuşmasının ardından Meclis Genel Kurul denetim görevini tamamladı. Kurul daha sonra gündemindeki yasa tasarılarını görüşmeye başladı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini tamamlamasının ardından "KKTC ile TC Arasında KKTC'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"nı görüşmeye başladı.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin tasarıya ilişkin raporunun sunuşunun ardından ilk sözü CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı. Yorgancıoğlu, birbirine denk iki eşit tarafın, eşit çıkarlarla bir anlaşma hazırlanması beklentilerine rağmen, UBP hükümetinin hazırladığı onay anlaşmasının KKTC halkının çıkarlarını ne kadar gözettiği konusunda endişeleri bulunduğunu kaydetti. Yasa tasarısını madde madde okuyan Yorgancıoğlu, ülkenin su ihtiyacının inkar edilemez bir gerçek olduğunu ancak bu suyun hangi koşullarda, ne şekilde getirileceğini ve nasıl bir sonuç doğuracağını bilmek gerektiğini söyledi. Yorgancıoğlu, suyun maliyetinin ne olacağının belirsiz olduğuna işaret ederek, "Denizden arıtmadan daha ucuz mu yoksa pahalı mı olacak? Suyun dağıtımından kim sorumlu olacak? Suyu ve tesisin parasını ödeyeceğiz. Buradan geçecek suyun satışından komisyon alabilecek miyiz?" sorularını sordu.

ÇAKICI TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise konuşmasında, suyun,  bulunulan bölgede geleceğin petrolü olacağını ve su getirme projesinin doğru bir proje olduğunu söyledi. Adil bir anlaşma olduğunu söylemede zorlandığını kaydeden Çakıcı, bu çalışmanın, Kıbrıs Türkü'nün de haklarını koruyucu olması gerektiğini belirtti. Çakıcı, boru hattı geçiş güzergahının bulunduğu arazinin istimlak masrafının ev sahibi ülkeye, mülkiyetin ve tesisin karşı ülkeye ait olduğu başka bir uygulamanın dünyanın başka hiçbir ülkesinde sözkonusu olmadığını kaydetti.

ARABACIOĞLU DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise konuşmasında, su sorununun, bu ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Türkiye'den su getirilmesi konusunun yeni bir şey olmadığına işaret eden Arabacıoğlu, maliyetle ilgili endişelere hak verdiğini ancak Anamur'dan getirilecek suyun bütün masrafının Türkiye tarafından karşılanacağı bu projede devede kulak olan istimlak masrafını Kıbrıs Türkü'nün ödeyecek olmasının büyütülmemesi gerektiğini belirtti. Bu suyun adaya barış getirecek bir su olacağını ve Rum kesimine de faydası olacağını kaydeden Arabacıoğlu, DP'nin onay anlaşmasına oylarının olumlu olacağını söyledi.

ADEM CTP Milletvekili Sonay Adem ise konuşmasında, görüşülen tasarının, KKTC'yi yönettiğini iddia eden bir "zavallılar" grubuyla karşı karşıya olunduğunun göstergesi olduğunu savundu. Adem, kurak olan ve su ihtiyacı bariz olan ülkeye hangi koşullarda su getirileceği ve ne şekilde dağıtılacağının önemli olduğunu söyledi. Adem, "Anavatan-yavruvatan başka bir şey. Ticaret ve alışveriş başka bir şey" dedi. Su getirilmesine karşı olmadığını vurgulayan Adem, "Böyle bir büyük yatırım başka yan meselelerle bağlantılı yapılıyor. O zaman Kıbrıs Türk halkı daha fazla hak ve salahiyet içerisinde böyle bir çerçeve anlaşması imzalamalıdır. Aksi taktirde biz toplum olarak bu işte kaybederiz. Bunu kabullenmek mümkün değil" şeklinde konuştu. Adem, bu onay yasasına hayır demekten başka çareleri bulunmadığını söyledi. Adem'in konuşması sırasında zaman zaman karşılıklı sert konuşmalar ve tartışmalar yaşandı.

İZBUL CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, bu yasa tasarısına onay vermelerinin mümkün olmadığını ifade etti. İzbul, suyun gelmesine karşı olmadıklarını, bunun komite toplantılarında ortaya koydukları tutumdan da anlaşılabileceğini ancak bazı endişeleri ve  çekinceleri bulunduğunu kaydetti. Gelecek olan suyun maliyetinin ne olacağı, alım garantisi olup olmadığı gibi konuların  net olmadığını ifade eden İzbul, iki tarafın da haklarını koruyacak doğru düzgün bir anlaşma yapılmasının daha iyi olacağını söyledi. Devletlerarasında sağlıklı bir ilişki kurulmasıyla KKTC'nin onurunun da korunabileceğini ifade eden İzbul, onursuz bir anlaşmaya onay vermeyeceklerini belirtti. İzbul, bu yasa tasarısının geri çekilmesini önererek, yeniden gözden geçirilerek belirsiz unsurlar düzeltilerek buraya getirilmesi durumunda gönül rahatlığıyla olumlu oy kullanabileceklerini kaydetti.

EMİROĞLULARI TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise, KKTC'ye su gelmesine kimsenin karşı çıkamayacağını, böyle bir lüksleri bulunmadığını  ancak bunun esiri de olunamayacağını; tarafların iki devlet gibi davranması gerektiğini söyledi. Bu çalışmanın  projelendirilmesinin yapılıp yapılmadığını soran Emiroğluları, varsa bunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. "Kıbrıs Türk toplumu var, devleti var, kaynakları var" diyen Emiroğluları, KKTC yetkililerinin Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak durumunda olduğunu söyledi. Gazimağusa'da, petrol arama faaliyetlerinin başladığını; alanın tellendiğini, TPAO tabelalarının asıldığını ileri süren Emiroğluları, bu konuda gerekli izinlerin alınıp alınmadığını; yasalara uygun davranılıp davranılmadığını; bu çalışmaları yürüten firmaların ihaleyle mi bu işi aldıklarını sordu. "Suyun iradesi de Kıbrıs Türkü'nün elinde değil" diyen Emiroğluları buna karşı olduklarını söyledi. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "KKTC ile TC Arasında KKTC'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"nı  görüşmeye devam ediyor.

ANGOLEMLİ Yasa Tasarısı üzerine söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, su konusunun uzun yıllardır konuşulduğunu ve gelinen aşamada somut adımlar atıldığını ancak Kıbrıs Türkü'nün ciddiye alınmadığı görüşünde olduğunu ifade etti. Angolemli , "Türkiye'nin KKTC'de kuracağı her tesisin kendisinin olmasının kabul edilir olmadığını" savundu. Bu onay konusunun yeterince tartışılmadığının görüldüğünü ifade eden Angolemli, yasa tasarısının geri çekilerek yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

ZENGİN UBP Milletvekili Ahmet Zengin ise, Türkiye'den borularla su getirilmesini "büyük bir proje" olarak değerlendirerek bunun eleştirilmesine tepki gösterdi. Bu su geldikten sonra halkın yararına, en uygun şartlarda ve fiyatlarla dağıtımının yapılacağından şüphesi olmadığını ifade eden Zengin, "bu projeyle adanın çehresi değişecek" dedi.

FELLAHOĞLU CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, Türkiye'den suyun gelmesini desteklediklerini ancak bu anlaşmaya  şartlı onay verdiklerini belirterek bu anlaşmanın karşılıklı saygıya ve eşitlik ilkelerine dayalı bir anlaşma olmadığı görüşünü savundu. Bu projede bazı belirsizlikler olduğunu ve bunun basit bir konu olmadığını ifade eden Fellahoğlu, kurulacak yeni yapıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olunmadığını belirterek; KKTC'nin edilgen  durundan kurtarılması gerektiğini söyledi. Projenin KKTC ayağıyla ilgili yatırımların ihale edilip edilmediğini soran Fellahoğlu, Hükümeti,  irade ve istek ortaya koymamak; Kıbrıs Türkü'nün iradesini ortaya koyma konusunda kaygısı olmamakla suçladı.

SOYER CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, su konusunda geçmiş hükümetler döneminde de bazı girişimler olduğunu, balonla su getirilmesi projesinin başarısızlıkla sonuçlandığını anımsatarak kendilerinin zamanında bu projeye  tepki gösterirken eleştirildiklerini ancak sonuçta bunun için harcanan kaynakların heba olduğunu anlattı. Yağmur sularının verimli ve etkin şekilde kullanılamamasından yakınan Soyer, yer altı su kaynaklarının kullanımının bu anlaşmada bulunmamasını da eleştirdi. Bu anlaşmayla ilgili eleştirilerin Türkiye ile ilişkileri gölgelemek olarak algılanmamasını isteyen Soyer, eleştirilerinin anlaşmadaki belirsizliklere yönelik olduğunu anlattı.

TÖRE UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, bu yıl yağışların iyi gittiği ancak yarın ne olacağının belli olmadığını ifade ederek tuzlanmanın gittikçe arttığını anlattı. Yer altı tabakalarında ciddi sorunlar yaşanabileceğine de değinen Töre, bu nedenle suyun bir an önce ülkeye gelmesi gerektiğini vurguladı. Töre, "böyle bir projeyi alkışlamak gerekir "dedi. KALYONCU CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu ise, bu anlaşmada "su gelirse biz bu suyu nasıl kullanacağız" sorusunun cevabı bulunmadığı görüşünü savunarak, "hükümet önüne konulan anlaşmayı kabul etti" dedi. Niyetle ilgili bir güvensizliklerinin  bulunmadığını, sadece ne anlama geldiğinin açıklanması, belirsiz noktaların netleştirilmesi gerektiğini kaydeden Kalyoncu, gelecek suyun, ülkedeki sudan daha ucuz olması gerektiğini belirtti ve "bu su propagandadan başka bir işe yaramayacak" dedi.

YORGANCIOĞLU Yeniden söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu,  bir ülkede devlet denilen kurumsal yapı, anayasaları ve yasalarıyla birlikte varsa bunlara saygılı olunması gerektiğini kaydetti. Ülkenin yasalarına ve anayasasına sahip çıkmanın her şeyden önemli olduğunu ve üzerinde durdukları ve eleştirdikleri konunun da bu olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, ülkeye suyun geliş kurallarının neler olması gerektiği yönündeki tereddütlerini ortaya koyduklarını belirtti. Meclis Genel Kurulu toplantısının gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.
 
20 Şubat 2012 Pazartesi 20:14
Okunma: 772
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu