Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Anayasa değişikliğinin bütününü onayladı.

Meclis Genel Kurulu Anayasa değişikliğinin bütününü onayladı.

Anayasa değişiklik önerisi 48 oy ile kabul edildi.

 
 
Meclis Genel Kurulu Anayasa değişikliğinin bütününü onayladı.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.45'te, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel kurulun bugünkü gündeminde, Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi'nin üçüncü görüşmesi bulunuyor. Madde madde görüşülmesi tamamlanan önerinin kısa ismi okunarak geneli oylanacak.

"Daha çağdaş ve insan öğesinin ön planda olduğu, ulusal değerler ve hassasiyetler bütününden kopmadan evrensel kriterler düşünülerek hazırlanan? Anayasa değişikliği önerisinin kabul edilebilmesi için 34 milletvekilinin olumlu oy kullanması gerekiyor.

GÜNDEMDEKİ DİĞER KONULAR

Genel kurulun bugünkü gündeminde ayrıca, yeniden görüşülmek üzere komiteye geri alınan Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması (Değişiklik) Yasa Önerisi de bulunuyor.

***  

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ilk olarak ilgiye sunuş işlemlerini yaptı. Genel Kurul Anayasa Değişikliğine İlişkin Halkoylaması (Geçici  ve Özel Kurallar) Yasa Tasarısı, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı, Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Yasa Tasarısı, BRT Yasa Önerisi'nin ilgili komitelerde; Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ise genel kurulda ivedilikle ele alınmasını kabul etti.

İvedilik oylamaları sırasında söz alan DP-UG Milletvekilleri Özdemir Berova ile Hakan Dinçyürek, Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Yasa Tasarısı'na destek istedi. UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da söz alarak, önemli bir eksiklik olan tasarıya destek vereceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de konuşmasında, sağlık alanında günümüzde çok hızlı ve dinamik bir değişim olduğunu söyledi. Birlik yasalarının önemine vurgu yapan Gülle, hemşirelerin birlik yasasının olmamasının büyük eksiklik olduğunu kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da Anayasa Değişikliğine İlişkin Halkoylaması (Geçici  Ve Özel Kurallar) Yasa Tasarısı'nın ivediliğinin görüşülmesi sırasında söz aldı.

Yorgancıoğlu, Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın halkoylamasında kullanılacak oy pusulasına ilişkin maddesi, seçmene bir referandum için iki adet oy pusulası vermeyi gerektirdiğini ve yerel yönetimlerin seçimi için de oy kullanacak olan seçmenin zorlanacağından böyle bir düzenleme yapmayı uygun bulduklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan'a da danışarak, halkoylamasının daha pratik bir yöntemle yapılmasını sağlamak amacıyla bu Yasa Tasarısı'nı hazırladıklarını belirtti.

UBP'li milletvekillerinin sunduğu BRTK Yasa Önerisi'nin oylaması sırasında söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, önemli bir işlev üstlenen kurumun çalışanlarının yasal düzenlemeyi hak ettiği söyledi.

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy da, BRT'nin kuruluğu günden beri sorunlarla boğuştuğunu ileri sürerek, bu yasanın bir an önce meclisten geçmesi gerektiğini söyledi. Taçoy, şu an getirilen önerinin, 2011'de getirilen ve daha sonra geri çekilen öneri olduğunu belirtti.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, BRTK'nin bu hale gelmesinde partilerin büyük sorumluluğu olduğunu söyledi. Kurumda bu durumu yaratanların şimdi ?bu durumu nasıl düzeltirim?' diye uğraşmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Çakıcı, çalışanlarının sorunlarını anlattı. Çakıcı, oylarının lehte olacağını kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, oylarının olumlu olacağına işaret ederek, yasa önerisinin komitede çok dikkatli irdelenip, ele alınması gerektiğini söyledi.

Çalışma güvenliği açısından böyle bir yasaya ihtiyaç olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, buradaki sıkıntının, ülkenin genelindeki sıkıntının bir yansıması olduğunu belirtti.

UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün, komiteye oy birliğiyle gidecek yasanın meclisten de oy birliğiyle geçmesi temennisinde bulundu. Bu konuda bir uzlaşı sağlanmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Özgürgün, yasanın teknik bazda komitede en iyi şekilde irdelenmesi gereğine kendilerinin de inandığını söyledi.

ŞEFFAF SANDIK

İvedilik oylamalarının ardından Meclis Başkanı Sibel Siber söz alarak, önümüzdeki yerel seçimlerde ve referandumda kullanılacak şeffaf sandığı tanıttı.

Siber, meclisteki oylamalarda bu sandığın kullanılacağını belirtti.

Genel kurul daha sonra Polis Örgütü (Kuruluş Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Belediye Personeli (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesine ilişkin tezkereler oylandı ve kabul edildi.

Kurul daha sonra Anayasa değişikliği önerisinin üçüncü görüşmesine geçti.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi?ni oy birliğiyle kabul etti.

Madde madde görüşülmesi bir önceki toplantında tamamlanan önerinin üçüncü görüşmesini yapan genel kurul,  yasanın kısa ismini okuyarak genelini oyladı.

CTP-BG'nin 21, DP-UG'nin 11, UBP'nin 15 ve TDP'nin 3 milletvekiline sahip olduğu  meclis, Anayasa değişikliği önerisini 48 oyla kabul etti. TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ile görevli olan UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, bugünkü toplantıya katılmadı.

"LET'S DO IT? KONUŞULDU

Oylamanın ardından söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Anayasa değişikliğinden  çok bugün ülkede yaşanan güzel bir olaya değinmek istediğini söyledi. "Let's Do It?e katılımın çok iyi olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, herkese teşekkür etti.

Başbakan, büyük bir duyarlılıkla gerçekleştirilen temizliğin kalıcı olabilmesi için herkesin kirletmeme sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün, çevre temizliğiyle ilgili duyarlılıktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çöplerden çok yol kenarlarındaki kuru otların da temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da konuşmasında, hükümetin de destek olduğu Let's Do It kampanyası hakkında bilgi verdi. Duyarlılıktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bakırcı, kirletmemeye özen göstermek gerektiğini söyledi.

Çevre Komitesi Başkanı Sibel Siber de kampanyanın güzelliğinden bahsederek, devamı temennisinde bulundu.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise konuşmasında ülke temizliğinin vatandaşın değil, belediyenin ve hükümetin görevi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Anayasa değişikliğinin yerel seçimlerin yapılacağı 29 Haziran'da gerçekleşmesine ilişkin karar oy birliğiyle kabul edildi.

CUMHURBAŞKANI'NIN ONAYLAMAK İÇİN 15 GÜNLÜK SÜRESİ VAR

Anayasa değişikliği prosedürüne göre öneri daha sonra onay için Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na gönderilecek. Cumhurbaşkanı'nın onaylamak için 15 günlük süresi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı değişiklikleri onaylayıp 29 Haziran'da referandum sürecini başlatmak için Resmi Gazete'de yayımlayacak veya onaylamaması halinde öneriyi yeniden görüşülmek üzere meclise gönderecek.

ÖZEL KOMİTE KURULDU

Anayasa değişikliğini hazırlamak üzere kurulan Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi, çalışmalarına Nisan 2014'te başlamıştı.

CTP-BG Milletvekili Asım Akansoy'un başkanlığında, UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, TDP Milletvekili Dr. Mehmet Çakıcı, DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy, CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner ve DP-UG Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu'ndan oluşan komite, kısa sürede çalışmalarını tamamladı ve hazırlanan öneri Resmi Gazete'de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu.

KKTC Anayasası ile ilgili görüş ve öneriler, Cumhuriyet Meclisi web sitesindeki bir sayfa aracılığıyla komiteye iletildi.

Bu arada komite, Yüksek Mahkeme ve Sayıştay gibi kurumların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve kurum kuruluş temsilcileriyle bir araya gelerek, hazırlanan öneriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Komite, Anayasa değişikliği önerisini okumayı 24 Mayıs'ta tamamlayarak, genel kurula sundu.

NİSABA TAKILMIŞTI

"Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi?ni görüşmek üzere 27 Mayıs'ta olağanüstü toplanma girişiminde bulunan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, siyasi partilerin görüş farklılıklarından dolayı nisap sağlanamadığı için toplanamamıştı.

Partilerin uzlaşı sağlaması üzerine 31 Mayıs Cumartesi yeniden olağanüstü toplanan genel kurul, Anayasa değişikliği önerisini görüşmeye başlamış ve çalışmalarına pazartesi günkü oturumda devam ederek, ikinci görüşmesini tamamlamıştı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Anayasa değişikliğine ilişkin oylamanın ardından Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken Ve/Veya Tahsil Edilmez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni görüşüp, oy birliğiyle kabul etti.

Yasada yapılan değişiklikle, yasa çerçevesinde borçları yeniden belirlenecek borçlulara, malları haczedilmeksizin borçlarını maddede belirlenen taksitlendirme çerçevesinde ödeme olanağı tanımak ve bu yolla hem alacaklıların alacaklarını almaya başlamalarını, hem de borçluların mallarının gerçek değerlerinin çok altında satılmasına gerek kalmaksızın borçlarını düzenli bir biçimde ödemelerini sağlamak amaçlanıyor.

Yasa önerisi, borcun, taksitler halinde ödenmesine yönelik borçlunun talebi olması durumunda, belirlenen borcun miktarı Türk lirasında veya dövizde 30,000 TL'yi aşmıyorsa 3 yıla, 30,000-40,000 TL arasındaysa 4 yıl, 40,000-50,000 TL'yi aşmıyorsa beş yıla, 50,000 TL'den fazla 60,000 TL'den azsa altı yıla, 60,000 TL'den fazla 70,000 TL'den azsa yedi yıla, 70,000 TL'den fazla 80,000 TL'den azsa sekiz yıla, 80,000 TL'den fazla ise dokuz yıla kadar aylık taksitlerle ödemeyi sağlayacak şekilde taksitlendirmeyi öngörüyor.

Yasa önerisinin görüşülmesinden önce ilgili komite başkanı Tufan Erhürman yasa önerisine ilişkin raporu okudu. 

Erhürman'ın ardından, UBP Milletvekli Ersin Tatar söz alarak, mağduriyetlerin giderilmesi için bu yola çıkıldığını dile getirerek, bundan herkesin faydalanmasının önemli olduğunu anlattı.

Tatar, yasada hala eksiklikler olduğunu ancak yine de bugün yapılan bu değişikliği desteklediklerini ifade etti.

Kendisinin de bu konuda bir yasa tasarısı hazırladığını ancak bugün kadük olduğunu ifade eden Tatar, ekonomide haksız rekabetin önlenmesi, çok yüksek faizlerin önlenmesi ve bazı kurum ve kuruluşların denetim altına alınması açısından hazırladığı bu yasanın çok önemli olduğunu ve kendi hazırladığı yasanın da geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kara para aklanmasının önlenmesi açısından bazı yasaların da düzenlenmesi halinde KKTC'nin çok daha iyi bir yere geleceğini dile getiren Tatar, "Bankacılık sistemi, TC Merkez Bankası üzerinden dünyaya bağlanıyor ve  bizim bankalar da bu durumla dünyaya bağlanıyor? dedi.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, geçmişte gündeme gelen yasal düzenlemelere değindi.

TDP'nin de katkı koyduğu hazırlanan yasanın ödeme güçlüğüne düşülen noktada taksitlendirmenin öngörüldüğünü kaydeden Çakıcı, bir mağduriyeti gidermeye yönelik doğru bir çalışma olduğunu söyledi. Çakıcı, alacaklıların mağduriyietinin giderilmesine yönelik düzenlemeye de ihtiyaç olduğunu belirterek, komitenin çalışmaya devam edeceğini belirtti. Mehmet Çakıcı genel olarak bir faiz yasasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çakıcı, oylarının olumlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yasa önerisi madde madde görüşülüp, oylandı. Genel kurul daha sonra yasa önerisini oy birliğiyle kabul etti.

Genel kurul daha sonra güncel konuşmalara geçti.

 

 
5 Haziran 2014 Perşembe 11:18
Okunma: 997
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu