Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Bütçe Görüşmeleri Sürüyor (3)

Meclis Genel Kurulu Bütçe Görüşmeleri Sürüyor (3)

Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Bütçe Görüşmeleri Sürüyor (3)

ANGOLEMLİ: " 'KENDİ EVİMİN EFENDİSİ OLACAĞIM' ANLAYIŞI  EĞİTİMDE TAMAMEN TERK EDİLDİ"

Lefkoşa, 11 Aralık 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda  Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinin  görüşülmesi sırasında ikinci sözü TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı.

Özellikle eğitimde çok çarpıcı gelişmeler olduğunu ifade eden Angolemli, "Kendi evimin efendisi olacağım" anlayışının eğitimde tamamen terk edildiğini söyledi.

"Nüfusumuzu bilmiyoruz. Saymayı bile becermiyoruz. 'Saydık' dediler. Hayır saymadınız" diyen Angolemli, nüfus bilinmediği için her sene eğitimde öğretmen açıklarının yaşanmakta olduğunu savundu.

Türkiye eğitimi ile KKTC eğitiminin bütünleştirilmesinin doğru olmadığını kaydeden Angolemli, çünkü Türkiye'nin kendine göre hedeflerini seçtiğini ve ona göre organize olduğunu söyledi.

KKTC'de ise ne hedeflerin ne de programın söz konusu olduğunu, geçmişte yapılan şura kararlarına bile saygı duyulmadığını ileri süren Angolemli, bunun sonucu olarak da ülkeye yabancı olan kolejlerin getirilmeye başlandığını söyledi. Angolemli, Milli Eğitim Bakanı Atasayan'a kaç defa teftiş yaptığını sordu.

Devlet okullarında öğretmen eksiklikleri olduğunu, binaların tamirsiz olduğunu "Beğenmezsen özel okula git anlayışının" sürdüğünü savunan Angolemli, devletin kendi eliyle eğitimdeki fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını iddia etti.

EOKA saldırılarının en yoğun olduğu dönemde dahi okulların açıldığını anımsatan Angolemli "Bu sene koskoca Namık Kemal Lisesi bile  açılamadı, yazıklar olsun bu hükümete.  Bu mudur sizin eğitim anlayışınız?" dedi.

Milli Eğitim Bakanı için "Kurultay bakanı" ifadesi kullanması üzerine Meclis Başkanı Hasan Bozer, Angolemli'yi uyardı. Bozer'le Angolemli arasında bu konuda kısa süreli tartışma yaşandı.

Angolemli devamla, UBP kurultayının sonuçlarının halka çıkarılmakta olduğunu savundu, kendilerinin de halkın vekili olarak söyleyeceklerini söylemeye devam edeceklerini ifade eti.

Belediyelere bırakılan  emlak vergisinden yüzde 15 eğitime ayrılmasının yasa gereği olduğunu söyleyen Angolemli, bunu yapmayan belediyelere ne gibi yaptırım uygulandığını sordu.

Ara eleman ihtiyacı konusunda hiçbir önlem alınmazken ilahiyat okulu açıldığını öne süren Angolemli "Bu ülkenin ihtiyacı İlahiyat Koleji midir? Bunun açıklanmasını istiyorum" dedi.

"Türkiye'de dört artı dört artı dört sonra siyaset arkasından kıyafet geldi. Bizde aynısı olmasın diye önce kıyafetten başlandı ama öğretmenlerin kıyafetinden.  Arkasından da dört artı dört artı dört gelecek.  Yani bu ülkede  Eğitim Bakanlığı taşeronluk yapmaktadır" iddiasında bulunan Angolemli, doğru olanın her ülkenin kendisine uygun eğitim yapısını hazırlaması olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs'ta tam güne adım adım geçildiğini ve 16 okula  çıkıldığını,  TC ile KKTC arasında imzalanan pakette ise yasa hazırlanıp 3 senede tam güne geçileceğinin yazıldığını ifade eden Angolemli, "Bunu siz mi yazdınız oraya yoksa başkası mı yazdı. Bunun nasıl başarılacağını gerçekten merak ediyorum" şeklinde konuştu.

" 'Kolej sınavına girenler İlahiyat sınavına da girmiş olacak' diye bir duyum aldım" diyen Angolemli, "Yani kolej sınavına giren öğrenciye İlahiyat Koleji'ne giriş tercihi de verilecek. Bunun doğru olup olmadığının açıklanmasını istiyorum" dedi.

"Bizim eğitim sistemimiz  bize göre olmadığı için göç başını aldı gider, işsizlik artar" diye sözlerini sürdüren Angolemli, orta  eğitimde yabancı dilin  sıfır olduğunu savundu.

Yabancı dilde eğitim veren okullarda  bu konuda bir kıpırdama olduğunu anlatan Angolemli, devlet okullarında okuyan öğrencilerin de liseyi bitirdiği zaman bir yabancı dil bilmesi için ciddi  çalışma yapılmasını istedi.

Okullardaki uyuşturucu olaylarının yaygınlaştığını, bunun da ciddi bir sorun olduğunu kaydeden Angolemli, vergi toplama uğruna  bet  ofislerinin açılmasına izin verilmesinin gençleri  kötü alışkanlıklara ittiği uyarısında bulundu ve bet salonlarının tamamen kapatılması talebinde bulundu.

Angolemli "Polisler zaman zaman casinolara baskın yaparlar ama asıl tehlike bet ofislerindedir.  Bunlardan vergi gelecekse, vay  eksin olsun  öyle vergi" dedi.

Köylerde gençleri spora yöneltmek için kulüplerin desteklenmesinin önemine de işaret eden Angolemli, öğrencilerin sanatsal alanlara da teşvik edilmesini istedi.

Başbakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın  spor kulüplerine gelişi güzel yardım yapmasının da doğru olmadığını kaydeden Angolemli, bu gibi yardımların eşit şekilde dağıtılması için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bırakılmasını gerektiğini vurguladı.

Emeklilerden vergi alınması davasını kazanan emeklilere geriye dönük ödeme yapılacağı sözü verilmesine karşın bunun yapılmadığını anımsatan Angolemli, verilen bu sözün ne olduğunu, bütçeye bu konuda bir ödenek konulup konulmadığını sordu.

Yeni bir müfredat çalışması için DAÜ'den hizmet alınacağını ifade eden Angolemli, bu konuda ciddi deneyimleri bulunan sendikalardan yararlanılması gerektiğini söyledi.

KKTC'nin yüksek öğretimde kaliteyi kazanması gerektiğini de ifade eden Angolemli, buna karşın eğitimde ağır basanın turizm ve tanıtma olduğunu ileri sürdü.

"Aman öğrenci sayısı çoğalsın turizme katkı sağlasın düşüncesi bizi yanlış yönlere götürür" diyen Angolemli,  bunun sonucu olarak çok sayıda üniversite gencinin uyuşturucu ve diğer suçlardan yakalanmakta olduğunu, bu nedenle kaliteli öğrenci alınmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Çok sayıda öğrencinin de ucuz işgücü olarak çalıştırılmakta olduğunu kaydeden Angolemli, böyle giderse üniversite konusunda adım atan Güney Kıbrıs'ın önümüzdeki dönemde kalite konusunda KKTC'yi geçeceği uyarısında bulundu.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın açtığı Çıraklık Eğitim Merkezi'ne de değinen Angolemli, bu merkezin ihtiyacı olan 3 dersliğin ve Oda'nın  Mağusa'da da bir merkez açma talebinin karşılanmasını istedi.

Öğretmen atamalarında yaşanan şaibe ve sahte imza olayı  ile Kamu Hizmeti Komisyonu'na hiç güven kalmadığını da  kaydeden Angolemli, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun sil baştan yeniden yapılanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Angolemli "Her şey güvene dayalıdır. Toplumun bu hükümete ve kurumlara güveni kalmamıştır" şeklinde konuştu.

"Eğitim bir toplumu geleceğe taşıyan bir olaydır ve çok önemlidir. Nasıl eğitim verirseniz toplumun geleceği de odur" diyen Angolemli, Kıbrıs Türkünün yapısına göre eğitim sisteminin  oluşturulmasının şart olduğunu yineledi. Angolemli  kopya eğitim sistemleriyle devam edilmesi halinde   toplumun yok olacağını da ileri sürdü.

(KAR/HA)

 
11 Aralık 2012 Salı 17:43
Okunma: 694
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu