Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu DAÜ'yü tartışıyor.

Meclis Genel Kurulu DAÜ'yü tartışıyor.

DENKTAŞ: "BAŞBAKAN VE BAKANLARIN ONAYI OLMADAN DAÜ MÜTEVELLİ HEYETİ KAŞINI BİLE OYNATAMAZ... BİZİ GERİ ZEKALI ZANNETSENİZ DE O KADAR DA DEĞİLİZ"

 
 
Meclis Genel Kurulu DAÜ'yü tartışıyor.
YORGANCIOĞLU: "SORUNLARI ÇIKMADAN ÇÖZMEK PRENSİP EDİNİLMELİ... HÜKÜMET ELEKTRİK, DAÜ VE TELEFON KONULARINDAKİ TAVRINI GÖZDEN GEÇİRMELİ"

ÇAKICI: "DAÜ'DE OLANLARDAN HÜKÜMETİN HABERİ YOKSA REKTÖRÜN VE VAKIF YÖNETİCİLER KURULU'NUN TUTUKLANMASI GEREKİR... KTHY ÇALIŞANLARINA YAPILAN TAM BİR PSİKOLOJİK İŞKENCEDİR"

AVCI: "TÜM PARTİLERİN DESTEĞİ VARKEN KTHY SORUNU ÇÖZÜLMELİ... DAÜ'DE YUMRUKLAŞMA OLMADAN HÜKÜMET CESUR DAVRANMALI"

DENKTAŞ: "BAŞBAKAN VE BAKANLARIN ONAYI OLMADAN DAÜ MÜTEVELLİ HEYETİ KAŞINI BİLE OYNATAMAZ... BİZİ GERİ ZEKALI ZANNETSENİZ DE O KADAR DA DEĞİLİZ"

Lefkoşa, 13 Haziran 11 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, işsiz kalan KTHY çalışanlarının Sosyal Sigortalar'dan işsizlik parası alabilmesi için gereken mali kaynağı sağlamak amacıyla hazırlanan 2011 Mali Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşüyor. Milletvekilleri konuşmalarında hem KTHY, hem DAÜ'deki gelişmeler, yorumluyor.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 2011 ek bütçesiyle ilgili ilk konuşmayı yaptı. Uzun süredir kanayan yara olan KTHY çalışanlarının sorunlarının bir kısmını aşmaya yarayacak bir tasarının görüşüleceğini söyleyen Yorgancıoğlu, bundan sonraki sorunların da kısa sürede çözümlenmesini dileyerek, tasarıya olumlu oy vereceklerini açıkladı.

Yorgancıoğlu, ülkede yanlış yönetilme nedeniyle zor koşullara sokulan bu tür kurumların sorunlarının zamanında çözülmesinin önemini vurguladı.

Hükümetin, sorunları büyümeden çözmeyi prensip edinmesini isteyen Yorgancıoğlu, Elektrik Kurumu ve DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumları, Telefon Dairesi gibi konularda hükümeti tavrını gözden geçirmeye çağırdı.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, "Aksi halde 6 ay sonra bu alanlarda yarattığımız sorunları çözmek için ne yapacağımızı düşünüp belki de bu noktaya geleceğiz. 6 ay sonra bunlara da KTHY gibi bir formül bulacaksak, niye şimdiden bu kurumları verimli hale getirip sorun yaratmanın önüne geçmeyi düşünmüyoruz?" diye sordu.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, tasarıya olumlu oy vereceklerini, ama hükümetten daha kapsamlı bir çalışma beklediklerini söyledi.

KTHY çalışanlarının uzun zamandır sorun yaşadığına işaret eden Çakıcı, yeni havayolunun ne zaman kurulacağının, işsiz kalanların kaçının istihdam edileceğinin belli olmadığını kaydetti.

Hükümetin çalışmasını "dağ fare doğurdu" diye niteleyen Çakıcı, KTHY çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için daha etkin bir çalışma beklediklerini ifade etti.

Mehmet Çakıcı, yeni havayolunun kurulmasındaki gecikmeyi eleştirerek, "Bu insanları işsizlik parasıyla ne kadar susturacağız?" diye konuştu.

KTHY çalışanlarının mağduriyetini anlatırken, "empati kurmaya korkuyorum, 8 aydır işsizlik parası almadan yaşıyorlar" diyen Çakıcı, eylemleri sırasında Başbakan'a yumurta atmakta haklı olduklarını iddia etti.

"TAM BİR PSİKOLOJİK İŞKENCE"

Çakıcı, KTHY'de yaşananlarda suçlu aranacaksa, birinci sırada devletin ve yöneticilerin yer aldığını kaydederek, diğer unsurların da suç payları olabileceğini ama çalışanların ilk sırada suçlu olmadığını söyledi.

Mehmet Çakıcı, "KTHY çalışanlarına yaptığımız tam bir psikolojik işkencedir" dedi.

"HÜKÜMETİN HABERİ YOKSA REKTÖR VE VAKIF YÖNETİCİLER KURULU TUTUKLANMALI"

DAÜ'deki gelişmeler konusunda haberi olmadığını söyleyen hükümetin tavrını ve DAÜ Rektörü'nün açıklamalarını eleştiren Çakıcı, bir rektörün devletten habersiz iş yapmasına imkan ihtimal olmadığını, eğer devletin haberi yoksa da Anayasa'ya aykırılık yaşandığını kaydetti. Çakıcı, "Eğer hükümetin haberi yoksa rektörün, vakıf yönetiminin tutuklanması gerekir" dedi.

Çakıcı, GCE A Level sonuçlarına göre Türkiye üniversitelerine yerleştirilme hakkının Güney Kıbrıs'ta öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrencilere verilmemesini eleştirerek, bunun eğitim hakkını engellemek olduğunu; Güney'deki İngiliz Okulu ve Amerikan Akademi gibi okullarda öğrenim gören çocukların çok başarılı öğrenciler olduğunu anlattı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dahil birçok siyasi yetkilinin, devlet adamının bu okullardan mezun olduğuna işaret eden Mehmet Çakıcı, öğrencilerin eşitlik ve eğitim hakkının engellenmemesini istedi; aksi halde Türkiye'nin başının AİHM'de belaya sokulacağını savundu.

ESKİ KTHY ÇALIŞANLARI YİNE EYLEMDE

Öte yandan Meclis'in bugünkü toplantısını izleyici locasında izleyen KTHY çalışanları, Çakıcı'nın konuşması sürerken ayağa kalkıp oturunca, oturumu yöneten Meclis Başkanı Hasan Bozer, bu davranışın iç tüzüğe aykırı olduğunu belirterek, izleyicileri uyardı. Bozer, bu davranışın KTHY çalışanlarının dışarıya çıkarılmalarını gerektirdiğini söyledi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, gündemdeki Sayıştay üyeliği seçiminin de bugün yapılması dileğinde bulunarak başladığı konuşmasında, KTHY çalışanlarının sorununun ülkenin kanayan yarası olduğunu kaydederek, tümü hassasiyet ifade eden siyasi partilerin bir komite kurması ve soruna çözüm bulunması önerisi yaptı.

Turgay Avcı, hükümetin yeni kurulacak havayolu konusunda halka doğruları söylemesini istedi.

Tüm partilerin desteği varken sorunun çözümlenmesi gerektiğini kaydeden Avcı, hükümetin DAÜ konusundaki açıklamalarının da kabul edilemez olduğunu savundu.

Avcı, siyasetin her gelen sivil toplum örgütünün dışına çıkarılması gerektiğini ifade ederek, DAÜ'de olanların yasal olup olmadığına bakılmasını ve sonuçlandırılmasını istedi.

DAÜ'de, aynı kurumun insanlarının karşı karşıya geldiğini kaydeden ÖRP Genel Başkanı Avcı, hükümetin çıkıp "DAÜ'nün aldığı bu karar yasaldır, arkasındayız" demesini ya da yasal olmadığını söyleyip durdurması gerektiğini söyledi.

Avcı, Milli Eğitim Bakanı'nın toplantıda bulunmamasını eleştirerek, konunun sonuçlandırılmasını istedi.

Turgay Avcı, velilerin bir taraftan sendikanın, diğer taraftan Doğa Koleji'nin toplantısına çağrıldığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Ben DAK'ın hiçbir kararına karışmam" ya da "her kararının arkasındayım" demesi gerektiğini kaydetti.

DAÜ'de sıcak çatışma, yumruklaşma, kamplaşmalar olmadan hükümetin harekete geçip cesur davranması gerektiğini kaydeden Turgay Avcı, yeni havayolu konusunda da Başbakan'ın bilgi vermesini istedi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Sayın Başkan, sayın milletvekilleri ve oturak yerinden zeka fışkıran boş koltuklar" diye başladığı konuşmasında, KTHY'de yaşananlara değinerek, hükümetin artık bir karar almasını istedi.

DAÜ'deki gelişmeleri yorumlarken, Başbakan ve bakanların onayı olmadan DAÜ mütevelli heyetinin kaşını bile oynatamadığını savunan Denktaş, aylar öncesinden KKTC vatandaşı olma zorunluluğu olmayan öğretmen ilanları verildiğini belirtti.

"Sayın Başbakan, sıkışırsan hiç ihale falan da açma, kapanalım bir odaya, bu devletin idaresini 5 - 10 yıllığına devredeceğin bir kuruluş bulayım sana..." diyen Serdar Denktaş, gidişatın buna doğru olduğunu öne sürdü.

Denktaş, GCE A Level'la TC üniversitelerine giriş konusunda Güney Kıbrıs'ta okuyanların engellenmesinin nedenini sorduklarında "Elçilik öyle istedi" denildiğini ama bunun mümkün olmadığını; çünkü TC - Güney Kıbrıs arasında halen öğrenci değişim programıyla öğrenci akışı bulunduğunu anlattı.

Serdar Denktaş, Güney Kıbrıs'ta seçmen kayıtları bulunan KKTC vatandaşlarının, KKTC seçmen listelerinden çıkarılması isteniyorsa, askerlik yapmalarının da istenmemesi gerektiğini kaydetti.

DAÜ'deki olayın KTHY sonucuna ulaşmadan halledilmesini, DAÜ; DAK ve DAİ'nin ciddi şekilde ele alınırsa ülkenin geleceğinde önemli kurumlar olarak varlıklarını sürdürebileceklerini kaydeden Denktaş, aksi halde başka kurumların da gündeme geleceğini söyledi.

Denktaş, hiçbir sonuç alınmayan KTHY komitesinin toplantısına artık çağrılmamalarını da isteyerek, "Bizi geri zekalı zannetseniz de o kadar da değiliz" dedi. Denktaş, tasarıya olumlu oy vereceklerini bildirdi.

(GÜL/SEL) EK VERİLECEK

 
13 Haziran 2011 Pazartesi 17:30
Okunma: 995
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu