Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU DEVAM EDİYOR

MECLİS GENEL KURULU DEVAM EDİYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

 
 
MECLİS GENEL KURULU DEVAM EDİYOR

 

Tasarıyla ilgili görüşmeye geçilmeden önce Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı CTP Milletvekili Birikim Özgür, tasarıya ilişkin raporu okudu.

DENKTAŞ

Tasarıyla ilgili ilk sözü DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş aldı.

Hükümetin tarıma 135 milyon TL katkıda bulunduğunu ancak bu sektörde yine sıkıntılar olduğunu kaydeden Serdar Denktaş, “Tarım Bakanlığı ne yazık bu sistemin değiştirilmesine olanak vermiyor” dedi.

Ülkede tarım mali politikası oluşturulması gerektiğini, bunu yapacak uzmanlar olduğunu da söyleyen Denktaş, hükümette bulundukları dönemde bunu gündeme getirdiğini söyledi.

Çiftçi ve hayvancıların geçmişteki eylemlerini anımsatan, yeni eylemler olacağına işaret eden Denktaş,TÜK bütçesiyle ilgili tasarıya oylarının ret olacağını ifade etti.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz, ülkeye “sertifikalı tohumluk” yerine “toplama tohumluk” getirildiğini savunarak, “Buna göz yumanlar taraf oluyor. Sayın bakandan beklentim, geriye dönük araştırma başlatılması, ‘ben de suçluyum’ derse bunu da açıklamasıdır” dedi.

Tarımdaki sorunların ilk günkü gibi devam ettiğini dile getiren Oğuz, TÜK’ün istenerek çıkmaza sürüklendiğini savundu.

Oğuz, TÜK ile ilgili uyarılarda bulunduğunu ve bunların Meclis tutanaklarında yer aldığını da belirterek,  arpa parası, Doğrudan Gelir Desteği ve mazot desteklerinin ne zaman ödeneceğini sordu.

TAÇOY

DPUG Milletvekili Hasan Taçoy,  TÜK’ün arpa için verdiği maliyetin 58 kuruş, Tarım Dairesi’nin verdiği maliyetin 67 kuruş olduğunu dile getirerek, “Maliyetlerin farklı olmasını Hacivat-Karagöz oyundur” dedi.

Taçoy, buğday yerine arpa alımı yapılmasının “trajikomik” olduğunu da ifade ederek, Sayıştay’ı göreve davet etti.

Bu konuda kendilerinden gizlenen gerçekler olduğunu iddia eden Hasan Taçoy, “Ya siz bizi yanlış yönlendirdiniz, ya da sizi yanlış yönlendirdiler. Ben böyle bir ortamda bu bütçeye ‘evet’ demem” diye konuştu.

Taçoy, Tarım Bakanı’nın bu konularda kamuoyunu aydınlatmasını istedi, “Kimse parmağının arkasına saklanmasın” dedi.

DİNÇYÜREK

DPUG Milletvekili Hakan Dinçyürek, TÜK’ten kamuya geçirilen personel olduğunu, söz konusu personelin özlük haklarını alamadığını söyledi.

Dinçyürek, “Arafta kalmak olmaz, bu konu bir an önce çözülmeli” şeklinde konuştu.

Su temin projesi kapsamında içme suyunun konuşulduğunu ifade eden Dinçyürek, “Suyun tarıma ve ekonomiye etkisi göz ardı ediliyor” dedi.

Tarımda, rekabet edilebilecek ürünlerin belirlenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Dinçyürek, “Bu su için ekonomik akıl nerededir? O belirlenmeli. Bu su narenciyede mi, bahçecilikte mi seracılıkta mı kullanılacak?” diye sordu.

Tarım sektöründeki uygulamaları eleştiren Dinçyürek, “Bu alanda yanlış organizasyon var. Tarım Bakanlığı süt, büyükbaş hayvancı, çiftçi ne olacak konularında taahhüt verdi. Bu boş çıktı. En azından bugünden itibaren vaatleri ve bahsedilen reformu yapmak zorundayız. Bu yapı sürdürülebilir değilse, ısrar etmeliyiz” dedi. Hakan Dinçyürek, Tarım Sigorta Fonu konusuna soru işaretleri olduğunu söyledi.

Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu’na Tarım Sigorta Fonu mali yapısının sürdürülebilir olup olmadığını soran Dinçyürek, tarım politikası gözden geçirilirken bunun da dikkate alınmasını istedi.

Dinçyürek, ciddi bir tazminatı ödemeye kaynak olmadığını ifade ederek, “Kuraklık oldu, ne yapacağız” denmemeli” ifadesine yer verdi.

ANGOLEMLİ

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, “Her alanda olduğu gibi, işçi, memur ve çiftçi arasında büyük farklar var” dedi.

Çiftçi ve hayvancının zor durumda olduğunu kaydeden Angolemli, gününde ödenmeyen üreticinin borçla, günlük yaşamdaki giderlerle baş edemediğini söyledi.

Angolemli, hükümetin bütçeyi yaparken bunları göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayarak, ürün bedeli zamanında ödenmeyen üreticinin sigorta primlerini yatıramadığını, devlet hastanelerine gidemediğini söyledi.

“Hayvanlarını, ürünlerini sigortalı yapan üreticinin kendisi sigortasızdır” diyen Angolemli, yapılacak düzenlemeyle çiftçi ve hayvancının sigortalı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜK konusuna da değinen Hüseyin Angolemli, “Bize uygun olan TÜK’ün özerk bir yapıya kavuşmasıdır.  Arpalar, ürünler döküm saçım yollarda kaldı” dedi.
Elektrik Kurumu’nun da özerk bir yapıya ihtiyacı olduğunu dile getiren Angolemli, “Hepsini birer birer çökertiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Angolemli,  konuşmasında Fiyat İstikrar Fonu’na değinerek “Bugün Maliye Bakanlığı bütün fonları kendi istediği gibi kullanıyor” iddiasında bulundu.

Angolemli, sıcak süt ile soğuk süt arasında fiyat farkı yaratıldığını kaydederek, bunun hayvancıyı böleceğini, bu zammın tüketiciyi de etkileyeceğini söyledi.

Mazottan vergi alındığını dile getiren Hüseyin Angolemli, “Bu paralarla ne yapıyorsunuz, trafik geliri ile ne yapıyorsunuz? Yolları, ışıksız kavşakları yapmadığınız kesin…” dedi.

SENNAROĞLU

Daha sonra söz alan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, Denktaş, Oğuz, Taçoy, Dinçyürek ve Angolemli’nin eleştirilerini yanıtladı.

Dinçyürek ve Taçoy ile Bakanlar Kurulu’nda beraber çalıştıklarını anımsatan Sennaroğlu, “Sayın Dinçyürek ve Taçoy, Bakanlar Kurulu’nda tarım konusunda ağızlarını açmazdı” dedi.

Sennaroğlu, TÜK’ün yem çıkana kadar üreticiye ayda 12 bin 500 ton ürün sattığını ifade ederek, kurumun 59 bin ton ürün satın aldığını, 25- 30 bin ton da özel sektörün alım yaptığını aktardı.

Hasadın mayıs ayında başladığını anımsatan Sennaroğlu, “Bu yılki rekolte 150 bin tonu buldu. Ben tarımda ne konuştuğumu biliyorum” dedi. 

Bakan Sennaroğlu, “TÜK zordadır ama bu, şu anki ve geçmiş hükümetin icraatlarından kaynaklanmıyor. TÜK usulsüzlük olduğunu da kabul etmiyorum” dedi.

Sennaroğlu, Sayıştay’ın bu kurumda araştırmasını yaptığını kaydetti, raporun sunulacağını dile getirdi.

“BU ÇARŞAMBA BAKANLAR KURULU’NDA TARIM BRİFİNGİ”

“Tarımda mevcut sistem sürdürülemez” diyen Önder Sennaroğlu şunları da ekledi:

“Mevcut bütçe kaynaklarıyla tarım sıkıntıya girer, ‘65 milyon ek kaynak yaratılması gerek’ diye bu yılın başında söyledim. Bunun suçlusu ne Yorgancıoğlu, ne de Kalyoncu hükümetidir. Her Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlıklar brifing veriyor. Bu çarşamba bizim bakanlığımızın brifingi olacak.

Yeni düzenlemeler Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecek ve yeni yılda hayat bulacak.”

Sennaroğlu, çiftçiye renkli akaryakıt verme hedeflerine de işaret ederek ilgili yasanın ivedilik aldığını söyledi.

Bakan Önder Sennaroğlu, tarım reformunda öngörülenlerle ilgili bilgi vererek, “Sıcak süte düşük bir artış getirdik ama bu ülkede artık sıcak sütü konuşmamak ayıptır” dedi.

Sennaroğlu, bu çarşamba günkü Bakanlar Kurulu’nun gündemine küçük üreticilerin küçük çaplı, depo şeklindeki soğuk zincire katılması için hibe programının da yer alacağını dile getirdi.

ANGOLEMLİ

Bakandan sonra yeniden söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, hayvancıların yaşadığı sıkıntılara da işaret ederek, Gönendere’de ağılların hâlâ köyün içinde olduğunu söyledi.

Angolemli, “İnsanlar köyde burnunu kapatarak yürüyor. Benzer bir durum Tuzla’da da, Gazimağusa Devlet Hastanesi yakınında da var. Kokudan durulmuyor” dedi.

Angolemli’nin konuşmasından sonra tasarının madde madde görüşülmesine ve oylamasına geçildi.

Tasarı, 27 kabul, 6 ret ve 17 katılmayan ile oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, Şehit Aileleri ve Malüllere Yardım (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile KKTC Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet Gösteren Yükseköğrenim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

DENKTAŞ

Şehit Aileleri ve Malüllere Yardım (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülürken ilk sözü DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş aldı.

Denktaş, bir vatandaşın kendisine ulaştığını ve Bakanlar Kurulu’nun 12 Eylül’de aldığı bir kararı bildirdiğini anlattı.

Denktaş, “Bu vatandaş Muratağa-Sandallar katliamının yıldönümünde yapılan anıtın ‘Burada Rum da var’ denilerek kazıldığını ağlayarak söyledi” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun kararı geri çekmesi gerektiğini belirten Denktaş, “Bu son derece yanlış. Böyle bir olaya izin verilmesin. Böyle bir araştırma orada yapılamaz ” şeklinde konuştu.

KALYONCU

Denktaş’tan sonra söz olan Başbakan Ömer Kalyoncu bu konunun hiçbir şekilde tartışılmaması gerektiğini kaydetti. Kalyoncu, Bakanlar Kurulu’nun burasının açılması kararını Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Türk üyesi kararı doğrultusunda aldığını aktardı.

Kalyoncu, “İddialar çok hunharca katledildikleri yönündedir” diyerek, “Ben, ‘aralarında bir de Rum var’ı ilk kez duydum” dedi.

Başbakan Ömer Kalyoncu’dan sonra söz alan Denktaş, “Bunun doğru olmadığını öğrenmekten mutluyum, Başbakana teşekkür ediyorum. Bu ailelerin daha net şekilde bilgilendirmesinde yarar var” dedi.

Konuşmanın ardından tasarının madde madde görüşülmesine geçildi. Sonra da Tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

BEROVA

Genel Kurul toplantısında daha sonra KKTC Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet Gösteren Yükseköğrenim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

Tasarı üzerinde söz alan DP UG Milletvekili Özdemir Berova, TBMM’de benzer bir yasanın geçtiğini belirterek, KKTC ekonomisine çok büyük katkı sağlayan yükseköğretimde sorunlar yaşandığını kaydetti.

Bu sorunlara  karşı bazı çalışmalar yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Berova, Suriyeli mültecilere yönelik bir üniversite açılması konusunda izin verildiğine inanmadığını söyledi.

Kendi bakanlığı döneminde düzenlenen yükseköğretim çalıştayında ortaya çıkan önerilerin raporlandığını, YÖDAK’ın da yaptığı çalışmanın kendilerine ulaştırıldığını söyledi.

Berova, YÖDAK yasası konusunda bir çalışma veya hazırlık yapılıp yapılmadığını sordu.

DÜRÜST

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, KKTC’de 100 bin öğrenci hedefinin hayal olmadığını, şu anki öğrenci sayısının 83 bin olduğunu ve YÖDAK yasası ile ilgili çalışma yapıldığını söyledi.

Üniversite kurulu ile ilgili de çalışma yapıldığını ifade eden Dürüst, mültecilere yönelik üniversite kurulması gibi bir durumun da söz konusu olmadığını kaydetti. 

Tasarının oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından Meclis Genel Kurulu toplantısı tamamlandı.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi 8 Ekim Perşembe günü olacak.

 

 
5 Ekim 2015 Pazartesi 15:34
Okunma: 742
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu