Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Devam Ediyor

Meclis Genel Kurulu Devam Ediyor

Meclis Genel Kurulu, Yüksek Yayın Kurulu Bütçe Tasarı'sıyla ilgili konuşmalarla devam ediyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Devam Ediyor


Meclis Genel Kurulu, Yüksek Yayın Kurulu Bütçe Tasarı'sıyla ilgili konuşmalarla devam ediyor.

Tasarı hakkında ilk sözü alan CTP- BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu sözlerine, meclisin geç toplanmasını eleştirerek başladı.


Yorgancıoğlu, "Her hükümet eksikleri ve yanlışları düzeltmekle yükümlüdür büyütmekle değil. Mazeretiniz özrünüzden daha büyüktür" dedi.


Bütçeye olumlu oy vereceklerini dile getiren Yorgancıoğlu, bunun yerine ülkede yaşananlarla ilgili konuşmak istediğini ifade etti.


Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi'nin icraatlarını eleştirerek partiyi bazı firmalara sözünü geçiremeyerek bunun faturasını halka kesmekle suçladı.


Belediyelerin havalimanlarından aldığı harçların kaldırılmasını eleştiren Yorgancıoğlu, bunun "birilerine hediye edildiğini"  ve saklanmaya çalışıldığını öne sürdü.


YORGANCIOĞLU: "BELEDİYELERİN GELİRLERİNİN ORTADAN KALDIRILMASINA KARŞIYIZ"


On binlerce insana hizmet veren belediyelerin gelirlerinin ortadan kaldırılmasına karşı olduklarını söyleyen Yorgancıoğlu, gelirleri kesilen belediyelerin hep CTP'li belediyeler olduğunu ifade etti.


"Bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz" diye konuşan Yorgancıoğlu, onbinlerce insana hizmet veren belediyelerin gelirlerinin azaltılmasına halkın sessiz kalmayacağını dile getirdi.


Yorgancıoğlu, Lefkoşa'daki belirli işyerlerinin şehir dışına çıkarılması için tahsis edilen alanlardan da bahsederek tahsis edilen yerlerin değerinin çok altına satıldığını söyledi.


Yorgancıoğlu, arsaların çok ucuz fiyatlara satıldığın dile getirerek, "Bundan birileri para yedi" dedi ve bu konunun araştırılmasının önüne geçilmesi için bu konunun belediyenin yetkisinden alınarak sanayi dairesine verildiğini ileri sürdü.


Toplumun meclis çalışmalarına inancı kalmadığını dile getiren Yorgancıoğlu, siyasi iradenin oluşması için halka fırsat verilmesi gerektiğini ifade etti.


Bu durumun sistemin kendisine de zarar verdiğini söyleyen Yorgancıoğlu, Beşir Atalay'ın Başbakan İrsen Küçük'le yaptığı toplantıda su dağıtımının özelleşeceği bilgisi verildiğini belirterek, "Kimden izin aldı? Kime sordu? Hangi belediye izin verdi buna?" diye sordu.


"YEREL YÖNETİMLERİN YETKİLERİ AZALTILIYOR"


Yorgancıoğlu, dünyada yerel yönetimlere yetki verilirken KKTC'de yerel yönetimlerin yetkilerinin ellerinden alındığını söyledi.


Hükümeti "hükmeden değil itaat eden" olmakla suçlayan Yorgancıoğlu, CTP'nin yaşananlara tepki koyduğunu belirtti.


Yorgancıoğlu suyun gelmesine değil özelleştirmeye karşı olduklarını ifade ederek, "Buna sizin belediyeleriniz de karşıdır. Sorun bakalım hangisi kabul eder? Niye istifa etti sekreteriniz?" dedi.


Yerel yönetimlerin kurumsal yapılarının bozulmasına, gelirlerinin azaltılmasına ve yetkinlerinin azaltılmasına karşı olduklarını söyleyen Yorgancıoğlu, "Meclisin tavanını başınıza yıkacağız ama size bunu yaptırmayacağız" diye konuştu.


ÇAKICI: "ÜLKEDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK"


Yorgancıoğlu'ndan sonra söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede basın özgürlüğü bulunmadığını söyledi.


Çakıcı, devlet televizyonunda çalışanların düşüncelerini ifade etmekte sorun yaşadıklarını öne sürdü.


TAK ve BRT yönetim kurullarındaki duruşun muhalefetin sesini kısmaya yönelik olduğunu iddia eden Çakıcı, muhalefetle ilgili demeçlerin eksik yayınlandığını, hükümetle ilgili demeçlerin ise öne çıkarıldığını söyledi.


Özel sektöre ise gazetecilerin işlerinin "genel yayın yönetmeninin iki dudağının arasında olduğunu" dile getiren Çakıcı, özel sektörde de gazetecilerin özgür olmadığını belirtti.


Çakıcı, resen vergiler ve kira artışlarıyla özel televizyonların da tehdit altında olduğunu dile getirerek, bu kuruluşlara destek verilmesi gerektiğini ifade etti.


Basın İş Yasası geçse de henüz işlevsel olmadığını dile getiren Çakıcı, "Gazeteciler baskı altında ve susturuluyorlar, özgür düşüncelerini dile getiremiyorlar" diye konuştu.


Meclisteki nisap sorununun Ulusal Birlik Partisi içindeki çatışmayı gün yüzüne çıkardığını öne süren Çakıcı, "Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy, Zorlu Töre başta olmak üzere muhalif milletvekilleri meclisi açmadı. Küçük'le Kaşif toplantıya girdi ve hükümet içinde koalisyon toplantısı yapıldı. Meclisin açılmamasının en önemli nedeni Ulusal Birlik Partisi'nin karpuz gibi ikiye ayrılmasıdır" dedi.


Çakıcı, bu sözlerinin ardından Zorlu Töre'ye "Hangi pazarlıkla meclis açıldı?" diye sordu.


Meclisin açılmasının tüm ülkeyi ilgilendirdiğini belirten Çakıcı, bu nedenle parti içindeki sorunların tüm ülkeyi ilgilendirdiğini kaydetti.


"HÜKÜMETİN İCRAATLARINI BENİMSEMEDİĞİMİZ İÇİN YASA TASARISINA RET OYU VERECEĞİZ"


Çakıcı, hükümetin icraatlarını benimsemedikleri için yasa tasarısına da ret oyu vereceklerini dile getirdi.


Hasan Taçoy'un Türkiye'deki Akit Gazetesi'ne verdiği demeçleri eleştiren Çakıcı, "Taçoy bütün memleket işlerini bıraktı kaç milletvekili oruç tutar onun hesabını yapıyor, Akit Gazetesi'ne bunu söylüyor" diye konuştu.


Taçoy'un gece kulüpleriyle ilgili açıklamalarını da eleştiren Çakıcı, "Bu mekanlar ne zaman açıldı? Madem bu yerlerde fuhuş yapıldığını düşünüyor neden soru önergesi, yasa önergesi getirmedi? Neden bununla ilgili bir çalışma getirmedi?" diye sordu.


Daha sonra Çakıcı'nın Taçoy için, "Sanki muhalefet milletvekili gibi açıklamalar yapıyor" sözleri üzerine Zorlu Töre, "UBP o kadar büyük bir parti ki, muhalefet görevini de sizin elinizden aldık" ifadelerini kullandı.


Çakıcı, Taçoy'un Türkiye'den yapılan yardımlarla ilgili açıklamalarını da eleştirdi.


Partiyi, İrsen Küçük'ü ve Hasan Taçoy'u dalkavuklukla suçlayan Çakıcı, "Bu kadar kişiliksiz bir siyaset, bu kadar dalkavukça bir siyaset olamaz" diye konuştu.


İktidar olmak isteyen tüm partilerin "sırtını AKP'ye dayadığını" iddia eden Çakıcı, "Allah'ı bile kandırmaya çalışıyorsunuz" ifadelerini kullandı.


UBP'nin kendi iç kavgaları yüzünden icraat yapamadığını kaydeden Çakıcı, yabancı şirketlere karşı ülkedeki üreticinin korunmadığını, yerli üretimin yok edildiğini söyledi.


"UYUŞTURUCUYLA İLGİLİ YASALARDA SATICIYLA BAĞIMLI AYRIMI YAPILMALI"


Bağımlıyla satıcı arasında ayrım yapılmadan yasa yapılmasını doğru olmadığını da dile getiren Çakıcı, bunun bağımlılara satıcılar gibi yüksek cezalar verilmesine neden olacağını ve insanlık suçu meydana getireceğini kaydetti.


Türkiye'de uyuşturucu bağımlılarının cezaevine değil tedavi merkezlerine gönderildiğine işaret eden Çakıcı, "Satıcının cezasının artırılmasına tarafım ama bağımlıya yüksek ceza verilmesi insanlık suçudur" diye konuştu.


Bazı Avrupa ülkelerinde uyuşturucu kullanımının serbest bırakılması konusuna değinen Çakıcı, bu ülkelerde üç çocuktan ikisinin uyuşturucu kullanmayı denediğini, bunun da eroin satımına yol açtığını, devletin de esrar satımı yaparak eroin satımını engellemeye çalıştığını kaydetti.


Ülkede uyuşturucu deneme oranının düşük olduğuna dikkat çeken Çakıcı, serbesiyete geçmenin deneme oranını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını dile getirdi.


Nisap sorununun hükümetin bittiği anlamına geldiğini de söyleyen Çakıcı, son zamanlarda verilen vatandaşlıkları da eleştirdi.


Bu vatandaşlıkların seçmen ithali olduğunu iddia eden Çakıcı, UBP taraftarı kişilerin vatandaş yapıldığını öne sürdü.


Kan yoluyla ya da evlilik yoluyla vatandaşlık vermeye taraftar olduklarını söyleyen Çakıcı, aksi durumlara karşı olduklarını ekledi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı oybirliğiyle onayladı.


Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Afet Gürcafer yasaya ilişkin raporu okuyarak, Komite'nin tasarıya onay verdiği bilgisini verdi.


Yasayla ilgili söz alan CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, ilgili yasaya, 2010 yılında yürürlüğe girmiş olan Sigorta Hizmetleri Düzenleme Yasası'na paralel olarak ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.


Uluçay,  tasarının yasalaşmasının gerekli olduğunu düşündükleri için parti olarak oybirliğiyle kabul etme kararı aldıklarını söyledi.


Yasa yapıldıktan sonra ilgili tüzüklerin bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade eden Uluçay, bu konuda Bakanlığı biraz daha fazla çalışmaya çağırdı.


Daha sonra Ulaştırma Bakanı Ersan Saner'in sözlerine değinen Uluçay, yaptıkları uyarılara ve uçak şirketlerinin basın toplantısına rağmen konuyla ilgili hiçbir düzenlemeye gidilmediğini ifade etti.


"Bu konu ülkenin başına büyük sıkıntılar açacak ve ileride büyük sorunlar yaşayacağız diyen" Uluçay, havalimanıyla ilgili sözleşmenin iyi düşünülmeden yapıldığını öne sürdü.


Uluçay, kendisinin Ercan Havalimanı konusunda ifade ettiği 1 milyar Euro'luk tutarın Ercan'ı devralan işletmenin sahibinin Türkiye'deki bir medya kuruluşuna verdiği demeçte ifade ettiği bir rakam olduğunu anlattı.


Değirmenlik Belediyesi'nin bütçesini Ercan Havalimanı'ndan gelecek katkıyı da düşünerek hesapladığını dile getiren Uluçay, yapılacak değişikliklerde bunun da öngörülmesi gerektiğini belirtti.


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, sözleşmenin fesih maddesine işaret ederek "Şirketin hiçbir kusuru yoksa neden anlaşmayı fes edelim" sorusunu sordu.


"Su tesisi konusunda şirketin kusuru olduğu halde fesihe gidilmediğine" işaret eden Saner, "Böyle yaparsak ülkeye yabancı yatırımcıyı nasıl çekeceğiz" diye sordu.


Saner, Değirmenlik Belediyesi UBP'deyken gelirlerinin artırılması için Ercan Havalimanı'nın belediyeye bağlandığı, şimdi parti değiştiği için Ercan'ın belediyeden alındığı iddiası üzerine havalimanının kronolojik tarihinden bahsetti.


Saner, Ercan'ın Değirmenlik Belediyesi sınırına alınması kararının CTP-BG milletvekilleri tarafından talep edilerek gerçekleştiğini, daha sonra UBP'nin havalimanının belediye sınırlarından çıkarılması kararı verdiğini ancak bunun mahkeme kararıyla iptal edildiğini söyledi.


ULUÇAY


Saner'den sonra söz alan Teberrüken Uluçay, esas meselenin belediyenin gelirlerinin azaltılması olduğunu ifade etti.


Ersan Saner'in Ercan konusunda sözleşmeyi tek taraflı şekilde fes etmesi için herhangi bir neden olmadığına ilişkin açıklamasına değinen Uluçay, Saner'e sözleşmedeki fesihle ilgili maddenin neden değiştirildiğini sordu.


TATAR


Maliye Bakanı Ersin ise yasaların uluslararası muhasebe standartlarına göre değiştirilmesinin önemine dikkat çekti.


Ekonominin kayıt altına alınabilmesi için murakıp ve muhasiplere görev düştüğünü ifade eden Tatar, yapılan düzenlemelere uyulması gerektiğini belirtti.


Tatar, devletin gelire ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bu açıdan doğru ve zamanında beyan yapılmasını önemli olduğunu ifade etti.


"Mükelleflerin gerçek gelirlerini beyan etmesi vatandaşlık görevidir. Zamanında gelirler beyan edilmezse devlet bunu yakalar ve cezalar doğar" diyen Tatar, son dönemde bütçe gelirlerinin arttığını ekledi.


Ersin Tatar'ın konuşmasının ardından Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı madde madde oylanarak oybirliğiyle kabul edildi.
 
6 Mayıs 2013 Pazartesi 12:43
Okunma: 834
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu