Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

Nisap yetersizliği nedeniyle ilk denemesinde toplanamayan Genel Kurul, 15 dakikalık aranın ardından, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında 10.30'da yaptığı ikinci denemesinde toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

(T.A.K)

DİNÇYÜREK: "ELEKTRİKTE TOPLAM MALİYET 11,5 KURUŞ AZALDI?

İlk olarak konuşma istemiyle kürsüye çıkan DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek elektrik tarifelerine değindi.

KIB-TEK ve elektrik tarifeleri konusunda şaibeler olduğunu söyleyen Dinçyürek, "Bugün yüzde 1'lik yakıtın tonu 108 dolardır. En son fiyat ayarlaması yapıldığında 240 dolardı? dedi.

Dinçyürek, dolar kuruna göre hesaplama yapıldığında yakıt maliyetinde yüzde 43 düşüş olduğunu dile getirdi. Elektrikte toplam maliyetin 11,5 kuruş azaldığını, buna göre indirim yapılması gerektiğini söyleyen Dinçyürek, aksi söylemlerin vatandaşla dalga geçmek olacağını dile getirdi.

Kimsenin KIB-TEK'i denetleyemediğini söyleyen Dinçyürek, yapılmayan yatırımın yapılmış gibi vatandaştan tahsil edildiğini savundu.

"Filtre için gereken parayı vatandaş ödedi, ama yatırım yapılmadı? diyen Dinçyürek bununla ilgili hiçbir yaptırıma gidilmediğini kaydetti.

KIB-TEK'in ihalelerle ilgili ciddi yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya olduğunu ancak hükümetin bu konuya duyarsız kaldığını ileri süren Dinçyürek, hükümeti göreve davet etti.

ÖZGÜR: "ŞAİBE İMASINDA BULUNARAK BU KONUDA BİR SONUÇ ALINABİLECEĞİNİ ZANNETMEK, BANA GÖRE SİYASETE BÜYÜK BİR HATA?

Bunun üzerine söz alan Maliye Bakanı Birikim Özgür, "KIB-TEK yönetimiyle ilgili rahatsızlığınız olabilir ama şaibe imasında bulunarak bu konuda bir sonuç alınabileceğini zannetmek, bana göre siyasete büyük bir hatadır? dedi"Bu kurumun ne kadar borcu olduğunu, yatırım ihtiyacı olduğunu biliyoruz? diyen Özgür, yöneticilerin kurumun sorunlarını çözmek için çalıştığını dile getirdi.

"Ortada bir nizamname var ve bunu uygulamakla yükümlüyüz diyen? Özgür, bu nizamname çerçevesinde stoklar göz önünde bulundurulduğunda bugün itibariyle vatandaşın da hoşuna gidecek bir indirimin gündeme gelemediğini belirtti.

"Bu nizamnameyi değiştirme arayışına gidebiliriz, bütün bunları KIB-TEK'le koordine şekilde yapıyoruz? diyen Özgür bir yandan yasaları uygun şekilde uygularken diğer yandan da kalıcı çözümleri araştırdıklarını anlattı.

DİNÇYÜREK

Yeniden söz alan Dinçyürek, önceden neden stok yapıldığının açıklanmasını istedi.

Belediyelerden alınamayan ödemeler için maktu ücrete neden 5 TL ek yapıldığı ve şaibe iddiaları konusunda cevap isteyen Dinçyürek, "KIB-TEK'in kendisinin gelin beni denetleyin demesi lazım. Kapıya gelen denetçileri kovması değil? diye konuştu.

GÜNDÜZ

DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz de konuşma isteminde bulundu. Güncel konuşma yapmak yerine konuşma isteminde bulunduğunu çünkü ilgili bakan olmadığı için kendilerine güncel konuşma izni verilmediğini söyleyen Gündüz, bu uygulamaların herkese yapılıp yapılmadığını sordu.

Gündüz Fikri Orakçıoğlu'nun otopsi raporunun hazırlandığı ancak açıklanmadığı gibi bir bilgi olduğunu, bu konuda neden açıklama yapılmadığını sordu.

Vatandaşların işlerini hızlı ve seri yapılması için komiteler kurulduğunu söyleyen Gündüz, bu komitelerin istendiği gibi çalışmadığını dile getirdi.

Yasaların geçmesinin vatandaşı rahatlatmadığını söyleyen Gündüz, yasaları geçirmenin yetmediğini uygulamak gerektiğini anlattı.

İZBUL

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Salih İzbul söz aldı. "Otopsi raporu konusunda Menteş Bey bana sorsaydı kendisine söylerdim rapor bize gelmedi? diyen Bakan, gelir gelmez ileteceğini anlattı.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi. Genel Kurul'un gündeminde 5 güncel konuşma bulunuyor.

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.u bölümde ilk olarak TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler "Yeni Onkoloji Binası? ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Elektrikte kullanılan kötü akaryakıtın kansere neden olduğuna işaret eden Çeler, "Halk parasını ödeyerek kanser oluyor? dedi.

Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nin ilk kurulduğu dönemlerde çok iyi bir onkoloji merkezi kurulduğunu, bu merkezin 2000'li yılların başında iyi bir şekilde, Kıbrıslı doktorlarla hizmet verdiğini dile getiren Çeler, cihazların teknolojik açıdan geri kalması ve doktorların emekli olmasıyla hastaların sevk edilmek durumunda kaldığını anlattı.

Kapıların açılmasıyla halkın tedavi için Güney Kıbrıs'ta tedavi görmeye başladığını anlatan Çeler, bunun da KKTC vatandaşı olan TC kökenliler açısından bir ayrımcılık yaratığını anlattı.

Çeler şöyle devam etti:

"Yıllardır devam eden Onkoloji Hastanesi ihtiyacı nihayet 2016 yılında Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu devlet hastanesinde hayata geçecektir. Kadro eksiklikleri sürekli bu kürsüden dile getirilmiş olan merkezin içerisine konacak olan Linak radyoterapi cihazı yaklaşık 2 yıldır sağlık bakanlığının bahçesinde konteynırlar içerisinde bekletilmektedir. Tam da bu noktada yaptığım araştırmada gördüm ki bu cihazı kullanma yetkisi ve bilgisine sahip Radyasyon Onkolojisi uzmanı adamızda mevcuttur. 2005-2010 yıllarında devlette sözleşmeli olarak çalışan doktor bey 2010 yılında KKTC de faaliyet gösteren özel bir üniversitenin bünyesinde Radyasyon Onkolojisi kliniğini kurmuştur. 2015 yılında devlet hastanesi radyasyon onkolojisi kliniğini faaliyete geçirmek düşüncesiyle görevinden ayrılmış ve sağlık bakanlığımıza müracaat etmiştir. Ancak yine biliyorum ki istihdam edilmemiştir. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nde çalışmaya başlamış ve ailesi ve çocukları burada yaşamakta olan bu doktorumuz yine açılmakta olan hastanede görev almak için adaya geri dönmüştür. Sağlık bakanlığı ile de görüşmelerini sürdüren bu doktorumuzun, neden istihdam edilmediğini ve halen doktorumuz yok açıklamaları ile sağlık bakanının bu kürsüden yapmış olduğu açıklamaları anlamakta zorlanıyorum.?

Çeler kanserle mücadele konusunda bir seferberlik başlatılması gerektiğini, bu konuda kendisinin de elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İZBUL

Bunun üzerine söz alan Sağlık Bakanı İzbul, sağlığın en önemli konu olduğunu dile getirdi.

Bu bilinçle olaya bakılması gerektiğini, kanserin tüm dünyanın en önemli sağlık sorunlarında olduğunu kaydeden İzbul bu konuda ciddi çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Sağlık konusunda açıklama yaparken doğru bilgilere sahip olduğundan emin olmanın önemine değinen İzbul, aksi halde halkın infiale itileceğini anlattı.İzbul, AKSA'nın filtreden sonraki kükürt oranının sürekli ölçüldüğünü ve oranların sınırlar içinde olduğunu kaydetti.

Hastanede özveriyle çalışan pek çok personel olduğunu anlatan İzbul, Adana'dan da onkolog geldiğini ve buradaki doktorlarla tedavi planlaması yaptıklarını dile getirdi.

Kanser tedavilerinin protokolle yapıldığını kaydeden İzbul, KKTC'deki tedavi protokollerinin dünyadaki protokollerle birebir uyuştuğunu ve getirilemeyecek hiçbir kanser ilacı olmadığını ifade etti.

Yeni onkoloji merkezinin hizmete girmesiyle büyük bir rahatlama sağlanacağını anlatan İzbul, merkezin bina olarak tamamlandığını, iç mefruşatın birkaç eksik dışında depolarda olduğunu, linak cihazının kurulması için gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Personelin eğitimi ve yeni personel alımı için de çalışmaların sürdüğünü anlatan İzbul, linak cihazını kurup radyoterapiyi başka hastanelere sevk etme durumunu ortadan kaldıracaklarını anlattı.

 
21 Ocak 2016 Perşembe 11:47
Okunma: 645
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu