Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Polis Örgütü Kuruluş Görev Ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nı Oy Çokluğuyla Kabul Etti

Meclis Genel Kurulu Polis Örgütü Kuruluş Görev Ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nı Oy Çokluğuyla Kabul Etti

Lefkoşa, 4 Haziran 12 (T.a.k.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Dün Akşam, Polis Örgütü (Kuruluş Görev Ve Yetkileri) Yasa Tasarısı'nı Oy Çokluğuyla Kabul Etti..

 
 
Meclis Genel Kurulu Polis Örgütü Kuruluş Görev Ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nı Oy  Çokluğuyla Kabul Etti

Polis Örgütü (Kuruluş Görev ve Yetkileri) Yasa Tasarısı üzerine görüşlerini açıklayan CTP Milletvekili Abbas Sınay, ülkede 1993 polis olmasına karşın ciddi bir iç güvenlik sorunu olduğunu, bunun en büyük sebebinin ülkenin giriş çıkış kapılarındaki  "sorma gir hanına dönmesi" olduğunu savundu.

Polisin sivile bağlanması gerektiğini, Başbakan İrsen Küçük'ün de bunu benimsediğini söylemesine karşın  yapılmamasını eleştiren Abbas Sınay, ülkede hala daha "golifa" gibi vatandaşlık dağıtıldığını savundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyanın 16'ncı büyük ülkesi olduğunu, bu nedenle uluslararası hukukun dışında olan KKTC vatandaşlığından TC vatandaşlığının çok daha değerli olduğunu söyleyen Sınay,

" '10 sene önce bana TC vatandaşlığı ister misiniz?' deseniz "hayır" derdim. Şimdi olabilirim" dedi.

Ülkenin iyi yönetilmediğini, Meclise ve milletvekillerine güvenin kalmadığını söyleyen Sınay, "Ben size sorarım bu Ülkede güven duyulan bir kurum var mı?" sorusunu yöneltti.

Lefkoşa Belediyesi'nde gündeme gelen ve kamuoyunda çok tartışılan 3 milyon Sterlin olayına da değinen Abbas Sınay, bu konuda istifa mekanizmasının mutlaka işletilmesi gerektiğini söyledi.

6 ay önce değiştirilen Polis Yasası'nın Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu, terfilerle ilgili mahkemenin sonuçlanma noktasında olduğunu ifade eden Sınay, o nedenle tasarıya olumsuz oy vereceklerini söyledi.

TEBERRÜKEN ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da yaptığı konuşmada, tasarıda  polis tahsisat ödeneklerinin 1 Ocak 2013'e kadar %50, 1 Ocak 2014'ten sonra % 100'e kadar ödeneceğinden bahsedildiğini belirterek, bunu anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

"Bugünden 2013'de bu olacak, 2014'te bu olacak" demenin yanlış olduğunu, bu durumun UBP'nin polis konusundaki hassasiyetsizliğinin bir göstergesi olduğunu savundu.

TURGAY AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, Polis Teşkilatı'nın işinin gerçekten zor olduğunu, bunu en başta kabul etmek gerektiğini söyledi.

Ülkedeki ekonomik sıkıntı nedeniyle yaşanan suçlar, trafik kazaları, sokaklardaki cinayetler, yaralanmalar, kısacası acılı ve sıkıntılı olaylara müdahalede hep polisin görev yaptığına işaret eden Avcı, o nedenle polis örgütünün üstlendiği görevin takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

Artan uyuşturucu olaylarının küçük yaşlara kadar indiğini kimsenin inkar edemeyeceğini, bununla da polisin uğraşmak durumunda kaldığını, çünkü önlemeye yönelik çözümler üretilemediğini kaydeden Avcı, gençlerde alkol kullanma oranının da yapılan araştırmada yüzde 75 çıktığını söyledi.

Buna karşın alkol satan yerlerin tespit edilerek yasal işlem başlatıldığını duymadığını belirten Avcı, bu çocukların alkolü ve uyuşturucuyu nerden bulduğunun artık ciddi şekilde tartışılması gerektiğini söyledi.

Avcı, alkol ve uyuşturucu kullanımının toplumun ana sorunlarından biri olduğuna işaret etti.

Polisin maaşlarının üstlendikleri görev oranında olması gerektiğini anlatan Avcı, "Eğer sorumluluk veriyorsanız  farklı ödenekleri olmalıdır. Görmek, anlamak uygulamak için dünyaya bakmak yeter" şeklinde konuştu.

Polis yasasının 6 ay önce Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü kaydeden Avcı "Peki bu dava 3 sene daha devam ederse polis örgütünde iyileştirme olamaz mı?" sorusunu yöneltti.

Polis tahsisat ödenekleri konusundaki eleştirilerin haklı olduğunu belirten Avcı, bu konuda bir adaletsizliğin söz konusu olduğu görüşünü dile getirerek "Hükümet polis teşkilatımızı ödemek için ileri tarihli çek yazıyor. Bu doğru bir yaklaşım olmadı" dedi.

Polisin sivile bağlanmasının gündeme getirilmesi gerektiğini, bunda sakınca görmemek gerektiğini anlatan Avcı, Türkiye'de bir çok alanda atılan demokratik adımlara işaret etti.

Polis örgütünün alt yapısı ile birlikte güçlendirilmesine inanan bir parti olduklarını  vurgulayan Avcı, daha huzurlu ve daha güvende bir toplumun ancak böyle sağlanabileceğini söyledi.

Avcı, tasarıya oylarının olumlu olacağını belirterek konuşmasını tamamladı.

MUSTAFA EMİROĞLULARTI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da yaptığı konuşmada, parti olarak polisin sivile bağlanmasının her zaman öncelikleri olduğunu söyledi.

Görüştükleri ve konuyu gündeme getirdikleri Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın "Siz adım atın, biz yardımcı oluruz" dediğini anımsatan Emiroğluları, UBP'nin vaatleri arasında olmasına karşın bu konuda bir adım atmadığını belirtti.

"Lefkoşa Belediyesi 10 tane ford arabayı Polise niye bağışladı? Mali Polisin şimdi Lefkoşa Belediyesi'ni nasıl soruşturacağını merak ediyorum" diyen Emiroğluları, bu tür yardımları almakla polisin töhmet altında bırakıldığı inancını dile getirdi.

Emiroğluları, Yüksek Mahkeme'de devam eden bir dava olması nedeniyle,  yasa değişikliğinin gündeme getirilmesinin hatalı olduğu görüşünü dile getirdi.

Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bir görevlinin Polis Genel Müdürlüğü'nde göreve atanacak olmasının amacının ne olduğunu soran Emiroğluları,  parti olarak buna karşı olduklarını söyledi.

Ülkedeki suç oranlarından duyduğu endişeyi de dile getiren Emiroğluları, polislere 2013 ve 2014'te verilmesi düşünülen tehlike, işgücü ve görev riski ödeneğinin neden şimdi verilmediğini sordu.

CTP Milletvekili Arif Albayrak'ın Meclis'e eşekle girdiği gün kapıda görevli olan polisin sürüldüğünü kaydeden Emiroğluları  "Albayrak'ın donulmazlığı var. Polis eşeğe mi vuracaktı? Bunlar çok yanlış şeyler" şeklinde konuştu.

Poliste Anayasa'ya aykırı işler olduğunu, polislerin Güney'e geçişlerinin ve Kıbrıs Pasaportu çıkartmalarının yasak olduğu iddiasında da bulunan Emiroğluları , Nakil Tüzüğü nedeniyle ailesi dağılan bir çok polis bildiğini dile getirerek, bu tüzüğün bir an önce değiştirilmesini istedi.Türkiye'deki polis maaşlarının, KKTC'deki polis maaşlarından daha yüksek duruma geldiğine işaret eden Emiroğluları "Oradaki hükümeti ve milletvekillerini kutluyorum, ama sizi kınıyorum" dedi.

"Recep Tayyip Erdoğan sizi ayağınızdan yakaladı kümese koydu. İstediği gibi sağacak" diyen Emiroğluları, UBP hükümetinin sorun çözme yeteneğinden yoksun olduğunu savundu.

Emiroğluları yasa tarsısına ret oyu vereceklerini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmalardan sonra yasanın madde madde görüşülmesine geçildi. Madde madde görüşülmesinden sonra tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler yapıldı.

Tasarının bütünü oy çokluğuyla kabul edildi.

Yapılan değişiklik, polis terfi sistemi ile tehlike işgücü ve görev riski ödeneklerine yeni düzenleme getiriyor.

 (KAR/ ÖK)

 
5 Haziran 2012 Salı 09:56
Okunma: 1039
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu