Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Son Toplantısını Tamamlayarak Tatile Girdi

Meclis Genel Kurulu Son Toplantısını Tamamlayarak Tatile Girdi

Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı Onaylandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Son Toplantısını Tamamlayarak Tatile Girdi

Lefkoşa, 3 Temmuz 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, dün sabah saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren oturumunun ardından yaz tatiline girdi.

Genel Kurul dönemin son toplantısında, Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı da, onaylandı.

İlgili komite raporunun okunmasının ardından tasarı üzerine ilk sözü, CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay aldı.

Söz konusu tasarının bir süre önce beklemeye alındığını ancak bu döneme yetiştirmek adına son gün acelece genel kurula gönderildiğini ifade eden Uluçay, "Tasarının acele bir şekilde geçmesi Telefon dairesiyle ilgili operasyona katkı sağlamayacak" dedi.

Tasarının gerekçesini okuyan Uluçay, genel gerekçeyle tasarının içeriğinin birbirini tutmadığını savundu.

Uluçay, yasa tasarısında yeni olanın, taşınır malların fona devredilmesi olduğunu kaydederek, bunun da taşınır malların fon aracılığıyla satılmasına olanak sağladığını belirtti.

Tasarıda bazı konuların muallakta olduğunu belirten Uluçay, bunlardan birinin, çalışanların pozisyonuyla ilgili olduğunu kaydetti.

Hükümet yetkililerinin kamuoyuna dönük açıklamalarını da eleştiren Uluçay, bunun zoraki yapıldığı izlenimi yaratılmaya çalışıldığını savundu.

"AB normlarına göre önemli olan bu sektörün rekabete açık olmasıdır" diyen Uluçay, bu çerçevede, Telekomünikasyon Dairesi yanında bir başka oyuncunun da olacağı rekabetçi bir ortam düşünüldüğünü anlattı.

Geçiş dönemine yönelik bazı düzenlemeler de öngörüldüğünü belirten Uluçay, AB uyum çalışmaları çerçevesinde, Telekomünikasyon Dairesi'nin, altyapı yaptırımlarıyla güçlenmesi halinde bu piyasada oyuncu olarak yer alabileceği üzerinde durulduğunu kaydetti.

Uluçay, "Cyta modelinin", hem çalışanlar hem de hizmet bekleyen vatandaşlar açısından uygun bir örnek olduğuna işaret ederek, yalnız bugünü değil ileriyi de düşünmek gerektiği üzerinde durdu.

Uluçay, stratejik sektörlerin  bir bir elden giderek özel sektöre geçmesinin, ilerde olası anlaşmaya da olumsuz etkisi olacağını kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da yaptığı konuşmada, Meclisin yaz tatilinde olacağı sürede hükümete de dinlenmesi ve "yaptıkları hataları" gözden geçirmesi için çağrı yaptı.

Ülke ekonomisiyle ve sistemle ilgili bir takım oyunlar oynandığını savunan Emiroğluları, geçirilen yasaların yüzde 80'inin "ithal" yasalar olduğunu söyledi.

LTB'de yaşananlara da değinen Emiroğluları, Bulutoğluları'nı cezalandırmak adına yapılan hareketlerin  halkı cezalandırdığını, sorumlukların ortaya çıkarılmasının şart olduğuna söyledi.

"Bu (görüşülen) tasarı bizim yaptığımız bir yasa değil, başkaları tarafından bize dikte edilen bir yasadır. Ben bunun hazmedemiyorum" diyen Emiroğluları, ekonominin düze çıkmasının, kurumlar satılarak değil, konular üzerine gidilip tartışılarak mümkün olacağını kaydetti.

Emiroğluları, "Ekonomik tedbir almak istiyorsak önce bizlerden başlayacağız" diyerek öncelikle yüksek maaş alanlardan başlanması gerektiği üzerinde durdu.

Emiroğluları, ülkede sorunların doğru teşhis edilerek tedavisinin yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

SANER

Eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma  Bakan Saner, Telekomünikasyon Dairesi'nde uzlaşıya varıldığını, çalışanların bir başka daire kadrosuna alınacağı ancak aynı işyerinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

"Bu felaket tellallığından artık vazgeçelim.. Bir şey olacağı yok"  diyen Saner, çalışanların özlük haklarına dokunulmayacağını vurguladı.

AB'yle yapılan bir protokol bulunduğunu; bu kurumun liberalleşmesinin Türkiye'nin bir projesi olduğu söylemlerinin doğru olmadığını belirten Saner, bu konudaki çalışmaların AB'yle yürütüldüğünü kaydetti.

Güney Kıbrıs'taki Cyta'nın şu anda piyasanın %95 hakimi olduğu ancak KKTC'de ise aktörün devlet olduğunu anlatan Saner, Telekomünikasyon  Dairesi'nin özel bir kurum olarak devam edip etmemesinin tercih olabileceğini ifade etti.

Telekomünikasyon Dairesi'nin teknolojik cihazlarının değerinin azaldığını belirten Saner, AB'nin "Bu sistemin kullanabilmesi için  devlet malı olmayacağı, rekabete açık bir kurum olacağı" şartı getirdiğini anlattı.

Saner, "AB'den 9 bin Euro'luk katkı aldıktan sonra,  'ben buna uymam deme lüksümüz' yoktur" şeklinde konuştu.

Saner, Telekomünikasyon Dairesi'nde yeniden yapılandırmaya yönelik  atılan adımlarda yeni otoritenin şekillendirilmesiyle ilgili bir komite kurulacağını ve sendikaya da bu komitede söz hakkı verileceğini belirtti.

Çalışanların bir problemlerinin kalmaması nedeniyle, bu aşamada da bir sorun olmadığını kaydeden Saner, bakanlığa bağlı diğer dairelere aktarılan personelin durumunda da bir değişiklik olmayacağını yineledi.

Uygulayacakları modelin kafalarında net olduğuna işaret eden Saner, sendikayla diyaloğa açık olduklarını kaydetti.

Saner, kurulacak yeni hava yolları şirketinin yüzde 60 özel sektör oluşumu olacağını ve özel sektör yatırım yapmamışsa bunun sorumluluğunun kendilerine yüklemenin haksızlık olacağına da işaret etti.

"Özel sektörümüz katkı koyarsa yeni havayolu şirketimiz göklerdeki yerini alacak" dedi.

Yeniden söz alan CTP-BG Milletvekili Uluçay, bakanın, yapacaklarıyla ilgili net bir tablo ortaya koyamadığını  savunarak, kamuoyuna net bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, ülkede zor bir dönem yaşandığı, ancak hükümetin bu zorluğa zorluk katmaya çalıştığını belirterek, tüm sektörlerin darmadağın olduğunu savundu.

Bakan Saner'in Telekomünikasyon Dairesi'ni yeni bir yapılandırmaya tabi tuttuğunu ancak bu konuda ne yapılacağını net şekilde ortaya koymaktan kaçındığını ileri süren Fellahoğlu, bunu saklamakla  bir yere varılamayacağını söyledi.

Bu kurumda, yeni bir yapılandırmanın gerekli olduğunu, CTP döneminde başlatılan çalışmaların devam ettirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Fellahoğlu, "Ancak halen net açıklama yapılmayarak kafalarda soru işaretleri yaratılıyor" dedi.

Yeniden söz alan Bakan Saner, Telekomünikasyon Dairesi'nde yapmayı düşündüklerinin,  yüzde yüz bir devlet şirketi kurarak hizmetleri onun üzerinden sürdürmek olduğunu vurguladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından, Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul gündeminde bulunan Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin Esentepe Belediyesi 1994-1997, Lapta Belediyesi 1996  mali yılı denetim ile Muhaceret Dairesi'nin 1997 yılı denetim raporları ise varılan mutabakatla ertelendi.

Genel Kurul çalışmalarını saat 22.00 sıralarında tamamladı ve Meclis'in, 23 Eylül'e kadar sürecek yaz tatili başladı.

(ÖK/KAR)

 
3 Temmuz 2012 Salı 08:48
Okunma: 512
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu