Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Sona Erdi

Meclis Genel Kurulu Sona Erdi

tdp İlahiyat Bölümüyle İlgili Araştırma Açılması Önerisini Geri Çekme Kararı Aldı

 
 
Meclis Genel Kurulu Sona Erdi
Meclis Genel Kurulu, bugünkü toplantısında,  TDP grubunun "Haspolat Meslek Lisesinde Açılması Kararlaştırılan İlahiyat Bölümü İle İlgili Çıkan Anlaşmazlıkların Nedenleri İle Açılmasının, Eğitimle İlgili Yasa ve Tüzüklere, Ayrıca Anayasaya Aykırı Olup Olmadığının Araştırılması" önerisini de ele aldı.  

TDP Genel Başkanı Çakıcı, konuyla ilgili konuşmasında, öneriyi getirme nedenlerinin bir uzlaşıya varılması olduğunu kaydetti.

KTOEÖS ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın  bir uzlaşma noktasına geldiğini öğrendiklerini ifade eden Çakıcı, bu nedenle gerek kalmadığı gerekçesiyle öneriyi geri çekme kararı aldıklarını açıkladı.

Çakıcı uzlaşı noktasına gelmelerinden dolayı ilgili sendika ve bakanlığa teşekkür etti.

Genel Kurul toplantısında daha sonra sorular bölümüne geçildi.

Bu bölümde CTP Milletvekili Sonay Adem Akademi Sanat Derneği konusundaki sözlü sorusuna 2009'dan bu yana yanıt alamadığını söyledi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer'in bugün bakanlar genel kuruldayken bunların ele alınacağını kendisine iletmesine karşın ilgili bakanların yine genel kuruldan çıktığını vurgulayan Adem, bu konuda bir tedbir alınmasını istedi.

Diğer sözlü ve yazılı sorulara yanıt verecek ilgili bakanlar  genel kurulda olmadığı için sorular bölümü ertelendi.

Genel Kurul toplantısında daha sonra gündem dışı  konuşmalara geçildi.

ARABACIOĞLU

Sağlık konularında ilk gündem dışı konuşmayı yapan DP Milletvekili Mustafa  Arabacıoğlu, Harçlar ve Ücretler Tüzüğü konusuna değindi.

Verilen hizmetler karşılığında ücret alınmasına karşı olmadığını ifade eden Arabacıoğlı, bu tüzüğe göre hastaneye giden vatandaşların ne kadar sağlık masrafı ödeyeceğini bilmediğini söyledi.

İlgili tüzüğün dıştan hizmet satın almasıyla ilgili maddesinin yasaya aykırı olduğunu, ücretlerin alınması konusunda da acemice davranıldığını ifade eden Arabacıoğlu, tüzüğün yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Her şeyin ücretlendirilmesi nedeniyle gerçekten hastanede bir kaos yaşandığını  kaydeden Arabacıoğlu, bu dorunun Genel Sağlık Sigortası ile çözümlenmesini önerdi ve buna katkı koymaya hazır olduğunu vurguladı.

Bazı doktorların eğitim adı altında bir özel hastanede çalıştığına, bunun yanlış olduğuna da işaret eden Arabacıoğlu, bu konuda imzalanan protokolün de yeniden gözden geçirilmesini istedi.

KAŞİF

Eleştirilere yanıt veren Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, kendilerinin son uygulamasının Harçlar ve Ücretler Tüzüğü ile ilgili olmadığını, Sağlık  Fon Yasası adı altında yapıldığını söyledi.

Uygulamaya göre yapılan her şeyden para alınacak diye bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Kaşif, kimlerden talep edileceğinin, kimlerden talep edilmeyeceğinin sınıflandırılmış olduğunu söyledi.

Yeniden söz alan DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Sağlık Bakanı'nı dinledikten sonra endişelerinin arttığını belirterek alınan ücretlerin yasal olmadığı yönündeki görüşünü yineledi.

Emekliden, kamu görevlisinden ücret alınamayacağını, sosyal sigortalıların ödeyeceği oranın ise tüzükte belli olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, böyle keyfi bir uygulamayı kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

"Bu tüzüğe göre kimsenin hastalardan para alma hakkı yoktur. Hastaneye giden kimse para vermek zorunda değildir. Halka ve hastalara çağrı yapıyorum. Para vermek zorunda değilsiniz" diyen Arabacıoğlu, sağlıkta ücret alınmasına karşı olmadığını, ancak bu şekilde hastaların rahatsız edilmesinin doğru olmadığını belirtti.

Arabacıoğlu, Genel Sağlık Sigortası'nın hayata geçirilmesi yönündeki önerisini yineledi.

Yeniden söz alan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, "Sayın Arabacıoğlu'nın çağrısına bir şey demiyorum. Kendi takdiridir" dedi.

"Ben de bir çağrı yapıyorum Hangi vatandaşın başı derde girdi, bakanlığa müracaat etti ve kendilerine yardım yapılmadı? Biz insanlarımıza yardım için görevdeyiz" diyen Kaşif, uygulamanın tüzükler çerçevesinde yapılmakta olduğunu yineledi.

İZBUL

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Girne Milletvekili Salih İzbul ise, kurulması planlanan petrol dolum tesisleriyle ilgili gündem dışı konuşmasını yaptı.

İzbul, kendi partisinin hükümette olduğu dönemde de benzer tesisler yapılması konusunda teklif geldiğini, bu öneriyi alarak gerekli değerlendirmeler yaptıklarını ve YAGA'dan böyle bir tesisin hangi şartlarda yapılması gerektiği konusunda görüş aldıklarını belirtti.

İzbul YAGA  görüşüne uygun olarak bu tesisin yapılmamasına zamanında karar verdiklerini anlatarak, kendilerinin uzman görüşünü dinlediklerini bugün de yapılması gerekenin bu olduğunu kaydetti.

Salih İzbul, tesislere karşı çıkanların, bugün tüm milletvekillerine, uzman görüşlerinden oluşan ve bu görüşlerin hiçbirinin olumlu olmadığı bir dosya dağıttıklarını anlatarak, tüm uzmanların raporlarının böyle bir tesisin insan sağlığına, çevreye zararlı olduğunu içerdiğini söyledi.

İzbul, petrol dolum tesislerinin zararsız olduğunun kimse tarafından ileri sürülemeyeceğini, bu tür tesislerde ortaya çıkan kazalardan geriye dönülmez zararlar ortaya çıktığını iddia etti.

Salih İzbul, Hükümet'in dolum tesislerini yapmak amacıyla ısmarlama ÇED raporu hazırlattığını savundu, böyle bir olayın kabul edilemeyeceğini kaydetti.

İzbul, bu ülkede yaşayan bir "Kıbrıslı" olarak böyle bir tesisin yapılmasına karşı olunması gerektiğini anlattı.

ANGOLEMLİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, Patates üretimine ilişkin gündem dışı konuşmasında, ülkedeki tarım politikaları üzerinde ve özellikle Tarım Sigorta Fonu konusu üzerinde durdu.

Angolemli, patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı Beyarmudu köyündeki üreticilerin ürünlerinin uzun süre su atlında kalması nedeniyle zarara uğradığına işaret ederek, Tarım Sigorta Fonu gerekli araştırmayı yaparak ödememek için gerekçe yaratmaya çalıştığını söyledi.

Hüseyin Angolemli, patates üretiminin yapılacağı son tarihin 11 Aralık tarihi olduğunu ve o tarihte yoğun yağış nedeniyle hasat yapılamadığını anlatarak, Fon'un bunu bilinçli bir gecikme olarak değerlendirerek ödememe yönüne gittiğini savundu.

Angolemli, Beyarmudu üreticilerinin ellerinde olmayan nedenlerle hasat yapamadığını bu nedenle yapılması gerekenin Tarım Sigorta Fonu tarafından ödenmesinin sağlanması gerektiğini belirterek, bu amaçla ilgili bakanlığın devreye girmesini istedi.

Ülkenin patates ve enginar konusunda dünyada mukayeseli üstünlüğü olduğunu ifade eden Angolemli, bu nedenle hükümetlerin patates üreticisini ayakta tutması gerektiğini söyledi.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise konuşmasında, Hüseyin Angolemli'nin gündeme getirdiği konuya en az kendisi kadar hassasiyetle yaklaştığını anlatarak, yine de her konunun belirli kurallar içinde çözülmesi gerekliliği üzerinde duruldu.

Amcaoğlu, ilgili bakanlık olarak konulara hassasiyetle yaklaşıldığını ancak ekim ve hasat tarihlerine da uyulması gerektiğini söyledi.

Ali Çetin Amcaoğlu, Tarım Sigorta Fonu'nun ekim ve hasat tarihlerine uyanları belirleyerek gerekli ödemelerin yapılacağını kaydetti.

Meclis Genel Kurulu Amacaoğlu'nun konuşmasının artandan bugünkü birleşimini tamamladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bir sonraki toplantısını 27 Şubat Pazartesi günü saat 10.00'da yapacak.

(KAR-HY/HA)


TAK
 
23 Şubat 2012 Perşembe 17:08
Okunma: 502
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu