Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı - 2

Meclis Genel Kurulu Toplandı - 2

Ctp, Kthy İle İlgili Araştırma Komitesinden Çekildi.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı - 2
KÜÇÜK: "PROGRAMIN İLK ŞEKLİNİ, İLGİLİ KURULUŞLARLA PAYLAŞTIK... ŞEFFAF BİR ÇALIŞMA YAPMAYA ÇALIŞTIK"


Lefkoşa, 8 Ekim 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komiteden gelen raporlar görüşülüyor.


Genel Kurul'da ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde "Devletin batık bankalardan alacağıyla ilgili Meclis araştırma komitesi"ne ek süre verilmesine ilişkin tezkere onaylandı.


CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, Sayıştay raporlarına geçilmesi öncesinde, usül üzerine söz alarak, KTHY ile ilgili araştırma komitesinde oluşturulduğu söylenen raporun, sahte olduğunu ve bu raporla partisinin ilişkilendirilmeye çalışıldığını savundu.


CTP KTHY KOMİTESİNDEN ÜYELERİNİ ÇEKTİ


Sonay Adem, komitenin çıkaracağı raporu tanımadıklarını ve parti üyeleri Kadri Fellahoğlu ile Teberrüken Uluçay'ın üyeliklerinin komiteden çekildiğini vurgulayarak, "Bundan sonra çıkaracağınız raporu da tanımıyoruz. Demek ki CTP'yle köprüleri attınız ve köprüler atık olarak gideceğiz" şeklinde konuştu.


CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar da söz alarak, Haspolat'taki arazinin külliye yapılması için vakfa verilmesiyle ilgili araştırma  komitesinde yaşananları anlatarak, kendi görüşlerinin dikkate alınmamasını eleştirdi. Çağlar, yarın toplanacağı söylenen komite toplantısında benzer tavrın sergilenmesi durumunda, komite üyeliğinden ayrılacaklarını söyledi.


Eleştirileri yanıtlamak üzere söz alan KTHY Araştırma Komitesi Başkanı, UBP Milletvekili Afet Özcafer,  rapor taslağının sahte olduğu ve kendisinin sızdırdığı iddialarına tepki gösterdi. Meclis açıldıktan sonra yeniden toplantı çağrısı yaptıklarını ancak CTP'nin ısrarla komiteden çekilmeyi tercih ettiğini belirtti.


Yeniden söz alan Adem, böyle bir rapor hazırlanmadığını, bunu raportörlerden de öğrendiğini ileri sürerek, Meclis çatısı altında hazırlanmayan bu raporun basına nasıl sızdırıldığının açıklanmasını istedi. "CTP kimsenin paspası da mezesi de olmaz" diyen Adem, o rapor orada durduğu sürece komiteden üyelerini çektiklerini kaydetti.


KTHY ile ilgili araştırma komitesi üyesi CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, elde edilen veriler toplanarak, rapor hazırlanması gerekirken, bunun yapılmadığını ve ortada olmayan raporun basına sızdırıldığını savundu. Uluçay, yaz öncesi yaptıkları son komite toplantısında, rapor hazırlaması için yoğun mesai içine gitmesini önerdiklerini söyledi.


Yeniden söz alan Afet  Özcafer ise, tüzük gereği komite başkanının rapor taslağı hazırlayarak üzerinde tartışma açma hakkı bulunduğunu ancak üyelerin bunun üzerinde tartışmayacaklarını söylemesinin, bir yere varılamayacağının göstergesi olduğunu ifade etti.


Özcafer "O zaman suç duyurusu yapalım. Araştırılsın, suçlu varsa ortaya çıksın ve cezasını çeksin. Eğer korkulacak bir şey yoksa, rapor çıkar ve yargıya gider. Yargıya gidilmesinden niye çekiniyorlar" dedi.


CTP milletvekillerinin Özcafer'in sözlerine tepki göstermesi üzerine genel kurulda bir süre karşılıklı sert tartışmalar yaşandı. CTP Milletvekillerinin söz istemesi üzerine Bozer, gündem dışına çıkıldığı ve sataşmalara dönüştüğünü ifade ederek konunun kapatılmasını istedi. CTP Milletvekilleri buna tepki göstermesiyle tartışmalar sürdü.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise yerinden söz alarak, KTHY konusundaki hassasiyetine rağmen hiçbir zaman çağrılarak görüşünün niye alınmadığını sordu. Özcafer de, "siz niye böyle bir talepte bulunmadınız" diye sorunca Denktaş, bu cevabı milletvekillerine saygısızlık olarak değerlendirdi ve  davet almadan hiçbir milletvekilinin gidip görüş veremeyeceğini söyledi. Denktaş, eksik bir çalışma yapıldığını savundu.


SAYIŞTAY RAPORLARI


Genel Kurul'da daha sonra, Sayıştay Raporlarını görüşmek üzere oluşturulan Geçici Özel Komite'nin Esentepe Belediyesi 1994-1997 Mali Yılları Sayıştay raporunun görüşülmesine geçildi.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, rapor üzerine söz alarak, UBP'nin meclisi "Ben yaparım olur, en doğrusunu ben bilirim" mantığıyla idare etmeye çalıştığını ileri sürerek, eleştirdi. Yorgancıoğlu, KTHY raporunun, "CTP suçlu gösterilsin, esas batma nedeni  gözden kaçırılsın" diye sadece 2009'a kadar olan süreyi kapsadığını iddia etti.


Yorgancıoğlu, Lefkoşa'da dün yaşanan su taşkınlarından hükümet ve belediye başkanının sorumlu olduğunu ileri sürerek, "Tedbir almak için madem kaynak ayrılmasına itirazınız yok , bu niye daha önce yapılmadı" dedi.


21 Ekim'deki kurultayı kimin kazanacağının halkı ilgilendirmediğini savunan Yorgancıoğlu, bugün yaşananların, hükümetin halkın sorunlarıyla ilgilenmediğinin göstergesi olduğunu iddia etti.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Esentepe Belediyesi'nin 1994-97 yıllarına ait raporun bugün gündeme alınmasıyla vakitlerini boşa harcadıklarını; üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra o rapordan  bir şey çıkmasının beklenmemesi gerektiğini söyledi. Meclisin verimli çalışmamasından da yakınan Denktaş, "abestle iştigal ediyoruz" dedi.


Ülkede her şeyin UBP kurultayına odaklandığı, sorunların göz ardı edildiğini ileri süren Denktaş, ekonomik protokolü kim hazırladığıyla ilgili söylemlere değinerek, Kıbrıs Türkü'nün yine Türkiye'yle karşı karşıya getirildiği savundu.


Denktaş, hükümeti, protokol hazırlarken muhalefetin görüşünü almaktan çekinmekle suçlayarak, "Ülkede artık idare de yok... Büyük parti denilen UBP memleketi küçülterek, hatta yok etmeye çalışarak büyümeyi hedefleyen bir parti haline geldi" ifadelerini kullandı.


Ercan Havalimanı olayının takiplerinde olduğunu da kaydeden Denktaş, açılan ihalenin ne Anayasa, ne de yasalara uyduğunu savundu. Denktaş, "Gelecek yeni mecliste, inşaat durumu neresinde olursa olsun, bu yatırım durdurularak ortadan kaldırılacaktır. Gelecek 25 yılı ipotek altına sokmak kabul edilemez" dedi. Denktaş, bu girişimlerin devletin ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunu savundu.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da hükümete ekonomik paketle ilgili eleştirilerde bulunduğu konuşmasında, hazırlanan ekonomik paketten ne UBP milletvekillerinin, ne bazı kabine üyelerinin, ne de muhalefetin haberdar olduğunu iddia etti. Çakıcı, paketin, Başbakan İrsen Küçük ile AKP tarafından hazırlanıp, hükümet tarafından dikte edildiğini ileri sürdü.


Basında yer alan sahte belge konusuna da değinen Çakıcı, "Gerçek suçlu kimdir? Cevabı nedir? Olayın arka tarafında kim var? Başbakan'ın bunları anlatması gerekir" dedi.


Olayın bir tarafında Cumhurbaşkanı, diğer tarafında ise Başbakan'ın bulunduğu, dolayısıyla bunun aslında sadece UBP'yi ilgilendiren bir olay olmadığını savunan Çakıcı, "Belge davasında yumruk yiyen Sayın Derviş Eroğlu'dur" iddiasında bulundu.


Çakıcı, "Eroğlu'nun AKP tarafından gözden çıkarıldığı, Küçük'ün gözde olduğu ve ekonomik paketin de koltuk uğruna  halka dayatıldığı" şeklindeki iddiaların ortada dolaştığını ileri sürerek, ülkede böylesi entrikanın görülmediğini savundu.


Mehmet Çakıcı, Ercan Havalimanı ihalesi konusunda hükümeti "havalimanını ya beleşe vermekle" suçladı.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da konuşmasında, KTHY ile ilgili komitenin çalışmaları ve rapor  konusunda yaşananlara değinerek, araştırma komitesi başkanı Afet Özcafer'in sözlerini eleştirdi.


Bu konuda dava açtıklarını söyleyen Kalyoncu, partisine çamur atılmaya çalışıldığını ileri sürerek, "En dik duran parti biziz, o nedenle bize saldırıyorlar" dedi.


Kalyoncu, Anayasa'nın geçici 10'uncu maddesinin değiştirilmesini isteyip, öneri koyanın kendi partisi olduğuna dikkat çekti.


Ekonomik programa da değinerek hükümeti eleştiren Kalyoncu, Ercan Havalimanı ihalesiyle ilgili endişelerini de dile getirdi.


Meclis Başkanı Hasan Bozer de söz alarak, Anayasa'nın değiştirilmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi. 


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmasında, iç tüzük gereği komite raporlarının başkan tarafından hazırlanabileceğini söyledi.


Ekonomik programın, halktan gizlendiği şeklindeki iddiaları kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Küçük, programın ilk şeklini ilgili kuruluşlarla paylaştığını belirtti. Şeffaf bir çalışma yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Küçük, bu programla, devlet bankalarından alınan borçlara her üç yılda bir ödenek konulmasının getirildiğini ve eşel-mobilden doğan kayıpların giderilmesi konusunda da düzenlemeler yapıldığını söyledi. Başbakan İrsen Küçük, programın, ileriki günlerde daha geniş açıklanacağını kaydetti.


Başbakan Küçük, Ercan Havalimanı ihalesinin, özelleştirme kapsamında yapılan bir ihale olduğuna işaret ederek, ihalede, "yüksek ciro, yüksek karların pahalılık getireceği" söylemlerine yönelik bazı önlemler alındığını anlattı.


"Ben yaparım oldu" anlayışında olmadıklarını, konsensusla hareket etme gayreti içinde olduklarını da ifade eden Başbakan Küçük, hükümeti için kullanılan "bu ülkede gelmiş geçmiş en kötü hükümet" ifadesinin yanlış ve kabul edilemez olduğunu söyledi. Küçük, "Biz her zaman desteğimizi halkımızdan aldık, almaya devam ediyoruz" dedi.


Küçük,  kadın hakları konusunda bir çalışma oluğunu ve son aşamaya geldiğini, hatta homoseksüellik konusundaki çalışmanın da bununla birlikte ilerlediğini dile getirdi.


Başbakan Küçük, CTP-BG Milletvekili Salih İzbul'un yarın yapılacak öğretmenlik geçici sınavının yasal olup olmadığı sorusuna, bugün görevini yerine getiremeyen Kamu Hizmeti Komisyonu'nun adının imza sahteleme olayına karışmasına tepkisiz kalamayacaklarını söyledi. Konunun üzerine giderek, araştırılmasını istediklerini kaydeden Küçük, yargıya da güvenlerinin sonsuz olduğunu, suçlu kimse ortaya çıkacağını vurguladı.


Küçük, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı ile konuyu görüştüğünü, ilgili bakanın da görüş alışverişinde bulunduğuna işaret ederek, okulların öğretmensiz kalmamsı için bu sınav kararını aldıklarını belirtti.


(ÖK/FEZ) EK VERİLECEK


 
8 Ekim 2012 Pazartesi 15:30
Okunma: 482
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu