Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyeliğine Prof. Dr. Hasan Kömürcügil’i seçti.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

Meclis Genel Kurulu, saat 11.00’de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Toplantıda ilk olarak, “Vakıflar İdaresi Kiracılarının Birikmiş Kira ve Gecikme Zammı Borçlarının Tahsiline İlişkin Geçici Kurallar Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle ele alınması tezkeresi oya sunuldu.

Tezkerenin oylanmasından önce söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ilgili düzenlemenin geçen yıl borçların ödenmesi konusunda geçen yasalar kapsamında olduğunu anlattı.

Başbakan Yorgancıoğlu, düzenlemeyle indirim uygulamasının iki ay daha uzatılmasını talep ettiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, yasa gücünde kararnamenin 90 gün içerisinde yasalaşması gerektiğini ancak temmuzda geçen bu önerinin hâlâ yasalaşmadığını ifade ederek Vakıflar’a iki aylık ek süre verilmesini eleştirdi.

Daha sonra tezkere oya sunuldu ve oy çokluğuyla kabul edildi.

YÖDAK ÜYELİĞİ İÇİN SEÇİM… 2 ADAY ÇEKİLDİ

Ardından Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyeliği için seçime geçildi.

Burada ilk olarak YÖDAK üyeliği için birinci tur seçime katılan Prof. Dr. Derviş Zihni Deniz ile Prof. Dr. Ferhat Erişir’in adaylıktan çekildiği bilgisi milletvekillerine sunuldu.

Genel Kurul’da daha sonra YÖDAK üyeliği seçimi, Prof. Dr. Hasan Kömürcügil ve Prof. Dr. Ali Efdal Özkul arasında yapıldı.

Oylamada 34 oy alan Prof Dr Hasan Kömürcügil YÖDAK üyeliğine seçildi. Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ise 12 oy aldı.

Toplantıda daha sonra istemi olan milletvekillerine “güncel konuşma” olanağı verildi.

 Meclis Genel Kurulu'nda YÖDAK üyeliği seçiminin ardından güncel konuşmalara geçildi.

İlk konuşmayı, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ "trafik kazaları? konusunda yaptı.

Ülkedeki trafik kazalarının can ve mal kaybı yanında sakatlanmalara neden olduğuna işaret eden Gürçağ, bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığını savundu.

Gürçağ, bu anlamda eğitim, teknik bakım, caydırıcı yasal uygulama ve etkili denetim konularına önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

"Trafik kazaları asla kader değildir? diyen Gürçağ, meydana gelen kazaların faturasının "hayali katil trafik canavarı?na çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

TAÇOY: "TRAFİK ÇALIŞTAYI DÜZENLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ?

Daha sonra söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ülkedeki sorunlarından en önemlilerinden biri olan trafikle ilgili kurulan Trafik Komisyonu'nun son 3 toplantısında bazı kararlar üretmeye çalıştığını söyledi.

Bu toplantılarda trafikte hangi önlemlere öncelik verileceğinin de ele alındığını ifade eden Taçoy, yapılacak çalışmalara tüm partilerin katkıda bulunmasını istedi.

Konuyla ilgili kısa süre içinde bir çalıştay düzenlemeyi düşündüklerini kaydeden Taçoy, araçlar muayeneye giderken yapılan ve sonra tekrar eski haline getirilen değişikliklerin önüne geçilmesi için de hizmet içi eğitim verilmesinin planlandığını anlattı.

ANGOLEMLİ: "SORULARIMA CEVAP VERİLMİYOR?

Daha sonra TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli hükümet icraatlarıyla ilgili güncel konuşma yaptı.

Angolemli konuşmasına bakanların Meclis Genel Kurulu'na katılmamasını eleştirerek başladı.

Elektrik fiyatlarında yapılan indirimin dar gelirliler için hiçbir anlam ifade etmediğini söyleyen Angolemli, konuyla ilgili bakanı ve Başbakan'ı açıklama yapmaya çağırdı.

Aylar önce sorduğu, "Kooperatif Merkez Bankası'nda bugünkü yönetim kurulunda olan herhangi bir üye banka tarafından mahkemeye verildi mi, Cumhurbaşkanlığı'nda kaç tane sözleşmeli personel var, bunların görevleri nelerdir, sözleşme süreleri nedir?? sorularına cevap verilmediğini kaydeden Angolemli, "Vergi affından en çok yararlanan ilk 10 kişinin isimleri nedir? sorusuna ise, bu konuda gizlilik ilkeleri gereği kendisine bilgi verilemeyeceği cevabını aldığını söyledi.

"Herkes vergi vermek durumundadır, vergi vermeyenleri de açıklamak durumundasın? diyen Angolemli, vergi konusunda şeffaf olunması gerektiğini ifade etti.

SUCUOĞLU: "MECLİS BAYPAS EDİLİYOR?

Daha sonra UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu son ekonomik gelişmelerle ilgili güncel konuşma yaptı.

19 günde Meclis'te toplam harcanan zamanın 7 saat 4 dakika olduğunu ifade eden Sucuoğlu, bunun 6 saat 13 dakikasının perşembe günü güncel konuşmalarla geçtiğini dile getirdi.

Bakanlar Kurulu'nu Meclis'i baypas edip kararnamelerle ülkeyi yönetmekle suçlayan Sucuoğlu "Boş koltuklara konuşmaya devam ediyoruz? diye konuştu.

Elektrikte yapılan indirimin dar gelirli vatandaşa değil büyük işletmelere yansıyacağını söyleyen Sucuoğlu, "Merak ediyorum, petrol fiyatı yükselmeye başlarsa acaba bu elektrik fiyatlarına nasıl yansıyacak?? diye sordu.

Sucuoğlu, KKTC'yi ilgilendiren konularla ilgili açıklamaların Türkiye'deki bakanlar tarafından yapıldığını ifade ederek bu durumu eleştirdi.

Ülkede tüketilen gıdaların denetlenmesi için Hal Yasası'na ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Faiz Sucuoğlu, aylardır bu konuyu gündeme getirdiklerini ancak hâlâ bir gelişme yaşanmadığını söyledi.

Sucuoğlu öte yandan, Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin navtex ve Kıbrıs konusuyla ilgili açıklamalarını olumlu bulduğunu anlatarak bu konularda hükümete destek belirtti.

ULUÇAY: "E-KİMLİK PROJESİ SÜRÜYOR?

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay Sucuoğlu'na cevap vermek üzere kürsüye çıkarak, Nami'nin uzun süredir benzer beyanatlar verdiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı olarak bir süredir e-kimlik konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Uluçay, bu çalışmaların çok uzun zamandır devam eden e-devlet çalışmaları kapsamında olduğunu anlattı.

E-kimlik projesinin TC kaynaklı bir çalışma olduğunu anlatan Uluçay, aralık ayında bu konuyla ilgili TC Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir teknik heyetin KKTC'ye gelerek yapılan yatırımların ihale şartlarına uygun olup olmadığını denetlediğini belirtti.

Bu çalışmalardaki bazı sıkıntıların aşılması için çabaların devam ettiğini, teknik farklılıkların aşılması yönünde yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Uluçay, yakın bir zamanda "kabul muayene raporunun? ortaya çıkacağına inanç belirtti.

Kabul muayene raporu tamamlanmadan çalışmaların tamamlanamayacağını ifade eden Bakan Uluçay, bu raporun olumlu sonuçlanmasıyla sistemin devreye gireceğini anlattı.

SUCUOĞLU

Daha sonra yeniden kürsüye çıkan Faiz Sucuoğlu, esas sıkıntısının hangi şekilde olursa olsun KKTC'deki bakanların baypas edilmesi olduğunu belirtti.

Sucuoğlu daha sonra Dışişleri Bakanı Nami'nin eski açıklamalarını okudu.

(DOĞ/GÜL) EK VERİLECEK

 
19 Ocak 2015 Pazartesi 12:53
Okunma: 835
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu