Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün, Meclis Başkan Vekili Ünal Üstel başkanlığında saat 10.40'da toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K.): 

Genel Kurul gündeminde güncel konuşmalar, yazılı ve sözlü sorular bulunuyor.

Kurul'da ilk sözü alan CTP-BG Milletvekili Fazilet Özdenefe, "Avrupa'da Öğrenim Gören Öğrencilerin Burs Talepleri? ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Özellikle üçüncü ülkelerde okuyan öğrencilerin burs konusunda yaşanan sıkıntıların devam ettiğini dile getiren Özdenefe, burs tüzüğünün değişmesi konusunda yapılan çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Üçüncü ülkelerde okuyan öğrencilerin TC ve KKTC'de okuyanlarla aynı statüde tutulmamasını doğru bulmadığına dikkat çeken Özdenefe, öğrenim ve eğitim hakkı açısından bu uygulamanın eşitlik ilkesi  maddesine de aykırı olduğunu belirtti.

Öğrencilere verilen bursların çeşitleri olduğunu fakat özellikle destek bursunun altını çizmek istediğini dile getiren Özdenefe, ekonomik olarak muhtaç olan öğrencilerin burs alması yönünde tüzükte,  sadece TC ile  KKTC'de okuyanların baz alınıp da üçüncü ülkede okuyanları kapsamaması konusunda çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

BEROVA

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ise, burs meselesinin uzun yıllardan beri öğrencilere sosyal devlet çerçevesinde bugüne kadar verildiğini ve o günkü koşullar altında yapıldığını belirtti.

Koşulların değiştiğini, şu anda Avrupa'nın birçok ülkelerinde birçok öğrencinin okumaya başladığını ve burs tüzüklerinin de değiştirilerek zamana ayak uydurulması gerektiğine işaret eden Berova, burs tüzüğüne ek olarak kredi tüzüğü çalışması yapıldığını kaydetti.

Öğrencilere devletin, öğrenim gördükleri süre içersinde finansal destek sağlaması ve bu kişilerin iş sahibi olduktan sonra devlete geri dönüşünü sağlaması yönünde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Berova, öğrencilere krediler vererek öğrenimine yardım etmenin temel hedeflerinden biri olduğunu kaydetti.

Taslağın da hazırlanma aşamasında olduğunu ve bundan sonra da burs tüzüğü içerisinde tadilatlar yapılacağını söyleyen Berova, bütçenin daha fazla olması halinde birçok sorunun daha rahat aşılacağını düşündüğünü belirtti.

Burs ve kredilendirme ile ilgili çalışmaların yapılacağı bir yol haritası çizileceği ve rol modeli üzerinden de kararlar alınacağına dikkat çeken Berova, bursların belirlenmesinde şu anda bir mekanizma olduğunu ancak bunların tam olarak çalışması için de yeni sistemin ortaya konacağını kaydetti.

 

 Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, yargının zor durumda olduğunu ve bu amaçla Yüksek Mahkeme Başkanı’nın sıkıntılarını aşmak için siyasi partilere ziyaret başlattığını anlattı.

Sucuoğlu, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda son ekonomik gelişmeler konulu güncel konuşmasında, koalisyon hükümetinin programında yer alan yapılması gereken konuların halen yapılmadığını iddia etti.

16 ay önce verilen sözlerin tutulmadığını savunan Sucuoğlu, hayvancılık dahil tüm sektörlerin zor durumda olduğunu ileri sürdü. Sucuoğlu, AB’den alınan 80 milyon dolarlık yardımın doğrudan küçükbaş hayvan üreticisine verilmesini eleştirerek, ülkede tam bir kaos ortamı yaratıldığını söyledi.

Sucuoğlu ayrıca, hükümetin halka boş vaatler verdiğini ileri sürerek, sağlık konusunda da verilen sözlerin yerine getirmediğini iddia etti.

Polis yasası, kamu reformu yasası, siyasi partiler seçim ve halk oylaması yasası gibi birçok yasanın tadil edileceği yönünde sözler verildiğini ancak hala bugün bunlarla ilgili bir çalışma yapılmadığını belirten Sucuoğlu, geçmiş hükümetler döneminde yapılan hukuka aykırı işlerin geri alınması için özel bir komite kurulacağının söylendiğini ancak bunun da yapılmadığını belirtti.

DİNÇYÜREK

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek ise, elektrik santrallerinin bacalarına filtre takılacağını ve kısa bir zaman içerisinde bu filtrelerin kullanılmaya başlanacağını söyledi. Dinçyürek, “Ben biliyorum ki 8 hafta sonra Kalecik’teki santral, çevre ile uyumlu, AB standartlarında faaliyette olacaktır. Baca gazı ölçüm değerlerine sahip olacağız” dedi.

Halkın sağlığını tehdit eden tüm unsurlara karşı olduklarını belirten Dinçyürek, taş ocakları konusunda da tüm paydaşların katılacağı bir toplantı yapacaklarını söyledi. Taş ocaklarının ülkenin bir ihtiyacı olduğunu bilerek hareket etmek gerektiğini kaydeden Dinçyürek, çevre açısından geleceğe sıkıntı yaratmadan taş ocaklarının çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Kamu reformuyle ilgili yasanın komitede olduğunu ve geniş kapsamlı bir yasa olduğunu belirten Dinçyürek, bunu en doğru bir şekilde ve sürdürülebilir bir şekilde geçirilmesinin meclisin görevi olduğunu ve herkesin bu çalışmaya katkı koymasının beklendiğini dile getirdi.

Onkoloji Hastanesi’nin ihale aşamasında bir takım sıkıntılar yaşandığını, bu nedenle ihaleye çıkma sürecinin ertelendiğini ve verilen sürenin uzadığını kaydeden Dinçürek, doğru projeleri herkesin desteklemesi gerektiğini söyledi. Dinçyürek, olumlu eleştiri ve katkıları yapmaya devam ederek, toplumun ihtiyacı olan onkoloji hastanesinin biran önce devreye girmesinin sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Dinçyürek, KKTC’ye Türkiye’den getirilecek su projesinin Kıbrıs Türk halkının yaşam biçimini değiştirecek bir proje olduğunu ifade ederek, bu projenin oluşmasına herkesin katkı koyduğunu söyledi. Dinçyürek, bu projenin kamuoyunda yıpratılmaması gerektiğini ve verilen demeçlerle yapılan eylemlerde daha dikkatli davranılmasını istedi.

Deniz geçişinin hava koşulları nedeniyle geciktiğini ancak iklim koşullarının uygun olmasıyla suyun sağlıklı bir şekilde gelmesi için çalışmaların hızlanacağına dikkati çeken Dinçyürek, önemli olanın ülkeye getirilecek su olduğunu ve bunun da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü birleşimi, güncel konuşmalar sürerken divan katibinin yerinden ayrılmasından dolayı kapatıldı.

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’nin konuşmasını yaptığı sırada divan katipliği görevini yürüten CTP-BG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları’nın yerini terk etmesi üzerine Meclis Başkan Vekili Ünal Üstel oturumu kapattı.

Üstel, bir sonraki birleşimin 26 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacağını kaydetti.

Bunun üzerine Zorlu Töre, Divan Katibinin yerinden ayrılmasının “Meclis’e bir darbe ve muhalefetin konuşmasını engelleme” anlamına geldiğini söyledi.

Bu olay üzerine güncel konuşma yapmak üzere bekleyen UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasını yapamadı.

Oturumun kapatılmasının ardından salona gelen CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de, Meclisin sadece hükümetin olmadığını, 4 katibin bulunduğunu, İzlem Gürçağ ile Armağan Candan’ın yurtdışı görevinde bulunduğunu, Biray Hamzaoğulları’nın ise uzun süre desteksiz bu görevi yaptığını, diğer katip Dursun Oğuz’un bu durumun sorumluluğunu taşıması gerektiğini söyledi.

“BM VE AB MÜZAKERELERİ BAŞLATABİLİR”

Öte yandan UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargolar ve doğu Akdenizdeki hidrokarbon aramalarında son durum ve Birleşmiş Milletlerin yeni yaklaşımları” ile ilgili güncel konuşmasında, ilk olarak vatandaşlardan elektrik fiyatlarındaki indirim konusunda gelen şikayetleri gündeme taşıyarak, hükümetin “komada” olduğunu, bunun sonunun ne zaman geleceğini merak ettiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının yıllardır ambargolar altında ezildiğini, mağdur edildiğini ifade eden Töre, ambargoların 1963’ten başladığını, büyük bir haksızlık olduğunu, çifte standart uygulandığını vurguladı.

Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargoların haksız olduğunu, ancak Türkiye’nin gelmesiyle bağımsızlığına kavuştuğunu, “iyi ki Türkiye’nin geldiğini”, AB’nin Kıbrıs’ta ayrımcılık yaptığını ifade eden Töre, ülkede dış politikada bir noktada yürünmesinin önemine işaret etti.

Navtex konusunda yapılan açıklamalarda hükümeti ve iktidar partilerini eleştiren Töre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun barış yanlısı olduğunu, ancak “çözümsüzlük müsebbibi” gibi gösterilmeye çalışıldığını belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Töre, Eroğlu’na yönelik suçlamaları eleştirerek, Kıbrıs’ta barışın nasıl sağlanacağının ortada olduğunu ifade etti.

Zorlu Töre, BM ile AB’nin Rumları müzakerelere çekebileceğini de ifade ederek, bunun için BM’nin, askerlerinin görev süresini uzatmaması, AB’nin de doğrudan ticaret tüzüğünü geçirmesini istedi.

 
22 Ocak 2015 Perşembe 13:14
Okunma: 507
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu