Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 10.45'te Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında güncel konuşmalar gündemiyle toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

(T.A.K): 

Toplantıda ilk olarak Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst "ülkedeki iş hayatının ekonomik sorunları? konusunda güncel konuşma yaptı.

 

 Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, hastanelerin alt yapısını geliştirmeye ve çalışma disiplinini artırmaya dönük bazı çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Gülle, Güzelyurt'a yeni bir hastane yapılmasının Lefke Cengiz Topel Hastanesi'nin göz ardı edileceği anlamına gelmeyeceğini de yineledi.

Meclis Genel Kurulu'nda güncel konuşmalar devam ediyor.

Genel Kurul'da ilk olarak Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst ülkedeki iş hayatının ekonomik sorunları konulu güncel konuşma yaptı.

Konuşmasına neden pazartesi günü olduğu halde yasama işlemi yapılmadığına sorarak başlayan Dürüst, ülkede zengin fakir ayrımının başgöstermeye başladığını söyledi.

Ülkede pek çok evin elektriğinin kesik olduğunu ve bazı ailelerin elektriksiz yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Dürüst, bu sorunun kökenine inildiğinde vatandaşın alım gücünün düştüğünün görüleceğini kaydetti.

Dürüst konunun parlamentoda ele alınması talebinde bulunarak ertelenmemesi gerektiğini belirtti.

Sadece sendikalar eylem yaptığında sorunların ele alınması yaklaşımının yalnış olduğunu kaydeden Dürüst, hükümeti aileleri bozulma noktasına getiren ve sosyal travmalar yaratan ekonomik sıkıntıları acilen ele almaya çağırdı.

Öte yandan hükümetin iş insanlarının sıkıntılarını da ele alması gerektiğini belirten Dürüst, hükümetin sadece Bakanlar Kurulu'nda bazı kararları alarak insanların sorunlarını çözemeyeceğini kaydetti.

Kemal Dürüst, fakirleşen bir toplumda sosyal sorunların artacağına işaret ederek, bütün ekonomik yapının en baştan ele alınmasını ve bu konuda özel bir birim oluşturulmasını talep etti.

SUCUOĞLU

Dürüst'ün ardından UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu "son ekonomik gelişmeler?le ilgili güncel konuşma yaptı.

Sucuoğlu bazı Vakıf mallarının restorasyon ihalelerinin Türkiye'de açılması konusunda TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'ndan farklı açıklamaları olduğunu ifade ederek konuyla ilgili açıklama istedi.

Sucuoğlu, Güzelyurt'a başka hastane açılmadan önce mevcut hastanenin ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini ifade ederek, Sağlık Bakanlığı'ndan Cengiz Topel Hastanesi'ndeki teçhizat ve doktor eksikliğinin karşılanmasını istedi.

CAS şirketiyle ilgili yaşanan sürece değinen Sucuoğlu, devlette işe alınan CAS çalışanlarına eski KTHY çalışanı olmalarına rağmen işe yeni girmiş muamelesi yapıldığını ve hiçbir sosyal haklarını alamadıklarını savunarak çalışanlara verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

CAS çalışanlarına yapılan ödemelerin sürdürülebilir olup olmadığını ve yasal dayanağı bulunup bulunmadığını soran Sucuoğlu, personelin tüm yasal haklarının verilmesini talep etti.

Sucuoğlu "Devletin görevi CAS'ta çalışan 82 kişiye bir şekilde gerçek anlamda devlet garantisi vermektir? diye konuştu.

GÜLLE

Faiz Sucuoğlu'na cevap vermek üzere kürsüye çıkan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, ülkede sürdürülebilir olmayan, sistemsizliğin sistem olduğu bir yapı bulunduğunu ve bunun her yerde sorun yarattığını belirtti.

Bu sistem çözülmeden çağdaş, tüm sağlık çalışanlarının sahiplenebileceği bir yapı oluşturulmadan sağlıktaki sorunların aşılamayacağını belirten Gülle, yıllardır birikmiş sorunları gidermek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bunlara devam ederken hastanelerin alt yapısını geliştirmeye ve çalışma disiplinini artırmaya çalıştıklarını anlatan Gülle, bir toplumun ilerleyebilmesi için bu çalışma disiplinine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Güzelyurt'un atıl bırakılmış bir bölge olduğunu dile getiren Gülle bu yapıyı değiştirmek istediklerini ve bununla ilgili öneriler sunduklarını kaydederek, hastane projesinin de bu bağlamda ele alınması gerektiğini ifade etti.

Bakan Gülle, burada hedeflerinin mevcut durumu daha ileriye götürmek olduğunu dile getirerek, Güzelyurt'a yeni bir hastane yapılmasının Cengiz Topel'in gözardı edileceği anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Cengiz Topel'in geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve bu anlamda gereken adımların atıldığın anlatan Gülle, bu yıl içinde buraya dijital röntgen ve ultrason cihazı alınması için adım attıklarını ifade etti.

Bütün hastanelerdeki koğuş sistemini çağdaş hizmetlerin verildiği tek ya da iki kişilik odalar haline getirmeye çalıştıklarını anlatan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, herkesin kazanacağı projeler için çalıştıklarını dile getirdi.

 

CTP-BG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları Karpazla ilgili sıkıntılar hakkında güncel konuşma yaptı.

Mersinlik köyünde avcıların atışları nedeniyle telefon hatlarının kesildiğini kaydeden Hamzaoğulları, köydeki mandra sorununun da henüz çözülmediğini belirtti.

Köye asfalt, elektrik ve soğuk süt zinciriyle ilgili yatırım yapılması gerektiğini kaydeden Hamzaoğlulları 40 yıldır köyde arsa dağıtımı yapılmadığını dile getirdi.

Hamzaoğulları, daha sonra Yenierenköy'ün sorunlarına da değinerek, bölgede internet sorunu olduğunu ifade etti.

Ayrıca bölgede futbol sahasıyla ilgili daha önce ihale edilmiş proje bulunduğunu söyleyen Hamzaoğlulları, geçmiş borçlar yüzünden projenin yarım kaldığını belirtti. Hamzaoğulları,  Sayıştaylığa mektup yazıldığı halde, bölgede inceleme yapılmadığını kaydetti.

Bölgedeki diğer köylerin de halı saha ve spor klubü sorunları bulunduğunu kaydeden Hamzaoğulları, bunlarla ilgili bilgi verip, bu sorunların çözülmesini istedi.

TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de, "Kıbrıs'ta Rumların Helenizm kavgası ve gelmiş geçmiş Birleşmiş Milletler Genel Sekreterleri? başlıklı güncel konuşma yaptı.

Töre, Kıbrıs müzakereleri süresince bir çok BM Genel Sekreteri'nin görev aldığını ancak Kıbrıslı Rumların hep bu genel sekreterleri istenmeyen adam ilan ettiğini anlattı.

Ban ki-Moon ve temsilcisi Espen Barth Eide'yle ilgili de benzer bir tutum olduğunu anlatan Töre, hem Başpiskopos, hem de Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in yaklaşımının bu yönde olduğunu kaydetti.

Kıbrıslı Rumların müzakerelerde uzlaşmaz bir tutum sürdürdüğünü, baskı ve tehditlerle sürece devam ettiğini dile getiren Töre, Türkiye bu baskı ve tehditlere cevap verdiğinde ise Rumların Türkiye'yi BM ve AB'ye şikayet ettiğini anlattı.

Kıbrıs Türk halkına ciddi ambargolar uygulandığına işaret eden Töre, Annan Planı'na evet demesi halinde Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargoların kaldırılacağı sözünün tutulmadığını dile getirdi.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da ekonomik sorunlar konusunda güncel bir konuşma yaptı. Yunanistan'da başbakan seçilen Aleksis Çipras'ın ada ziyaretine değinen Tatar, "Vaadlerle başa geldi. O vaadleri yerine getirecek mi, göreceğiz. İşleri kolay değil? dedi.

Avrupa'da yaşanan ekonomik sorunlara işaret eden Tatar, Güney Kıbrıs'ın da ekonomik krizden çıkmanın yollarını aradığını belirtti.

Tatar, Çipras'ın Yunanistan Başbakanı seçilmesinin Avrupa Birliği'ne yansımaları ve basında yer alan haberlere de değindi.

KKTC'de de sorunlar olduğunu ve Anavatan Türkiye'nin desteğiyle bugüne gelindiğini söyleyen Tatar, "Ekonomi büyümezse, hiçbir yere gidemezsiniz. Bunun için de mutlak surette yatırımlar yapılması gerekir. Güven olmayan yerde yatırım olmaz. Yatırım olmadığında ekonomi büyümez? diye konuştu.

Tatar, Türkiye'de de faiz tartışmaları yaşandığına işaret ederek, KKTC'de ise faizlerin düşmesi konusunda bir eğilim olmadığını ve Merkez Bankası'nın  yönlendirmede bulunması gerektiğini kaydetti.

KKTC'de kimsenin faizleri konuşmadığını söyleyen Tatar, yüksek faiz oranlarının vatandaşları zora soktuğunu belirtti.

Tatar, konuşmasında yer alan eleştirileri yanıtlayacak bakanların Cumhuriyet Meclisi'nde bulunmadığına işaret ederek, eleştirdi.

Zirai ilaç kalıntılarının insan sağlığına zararlarına değinen Tatar, halk sağlığının ciddi bir konu olduğunu, denetleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Ersin Tatar, büyüme rakamlarının giderek düştüğünü söyleyerek, akaryakıt fiyatları düşmesine rağmen elektrik fiyatlarında artış yaşandığını iddia etti.

Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber'in, Cumhurbaşkanılığı seçimlerine yönelik seçim kampanyasında kullandığını bazı ifadeleri eleştirdi.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, zirai ilaç konusuna büyük hassasiyetle yaklaşıldığına işaret ederek, yapılan kontrol ve denetimlerde kalıntıların saptandığını belirtti.

Yurt dışından gelen ve ülkede üretilen gıdalarla ilgili ciddi denetimler yapıldığına işaret eden Gülle, daha önceki dönemlere göre üç kat fazla kontrol ve denetim yapıldığını vurguladı.

Bunun çok boyutlu bir konu olduğunu söyleyen Gülle, bütünsel bir çözüm getirilmediğini kaydetti. Gülle,  halkın ve üreticinin bilinçlendirilmediği sürece bu olayların son bulmayacağını kaydetti.

Gıda Yasası'nın geçtiğmiz yıl hayata geçtiğini, bunun yeterli olmadığını yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Gülle, üretcilerin kayıt altında olacağı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu sona erdi. Meclis'in bir sonraki toplantısı 5 Şubat Perşembe günü saat 10.00'de yapılacak.

 

 
2 Şubat 2015 Pazartesi 10:42
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu