Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K.):  

İskele Kaza Mahkemesi'nin açılış töreni nedeniyle öğleden sonraya alınan birleşim, yaklaşık 1.5 saatlik rötarla 14.40'da başladı.

Meclis'te ilk olarak, KKTC ile TC meclisleri arasında dostluk grubunun üye sayısını belirleyen karar okunarak, oybirliğiyle onaylandı.

Bu bölümde söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, katibin "sağa sola laf attığını? ifade ederek, Meclis Başkanı'nın uyarmasını  istedi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, katibin laf atmamaması, hatta bardak da atmaması gerektiğini ve geçmişte bunun da yaşandığını ifade etti.

Denktaş, komiteden oybirliği ile geçen bir yasa tasarısının Meclis'te görüşülmesi amacıyla nisap sorunu yaşatma düşüncesinin de doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Meclis Başkanı Sibel Siber de, mecisteki görev ve sorumluluğun sadece iktidar milletvekillerine değil tüm milletvekillerine ait olduğunu söyledi.

Siber, meclis iç tüzüğüne uyulması gerektiğini ifade ederek, "Meclis iç tüzüğünde meclisi sadece muhalefet milletvekilleri açar diye de bir madde yoktur. Meclis çalışmalarına tüm vekillerin katılması gerekir?dedi.

Genel Kurul'da daha sonra Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi, Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı, Güvenlik Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı, Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısı, Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş Ücret ve Ödeneklerinin Düzenlenmesi Değişiklik Yasa Tasarısı, Atatürk Öğretmen Akademisi Kuruluş Değişiklik Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul'da üçüncü görüşmesinin yapılmasına yönelik tezkereler okunarak oy çokluğu ile onaylandı.

Yayın Yüksek Kurulu'ndaki boş üyelik için UBP tarafından önerilen Alihan Pehlivan'ın üyeliği,  gerekli nitelikleri taşıdığına ilişkin komite raporuna rağmen Meclis Genel Kurulu'nda oyçokluğu ile reddedildi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra, Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi'ni görüşmeye başladı. Komite Başkanı Menteş Gündüz'ün raporu okumasının adından milletvekilleri söz alarak görüşlerini aktardı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi'ni oybirliğiyle kabul etti.

Komite Başkanı Menteş Gündüz'ün konuyla ilgili raporu okumasının adından bazı milletvekilleri söz alarak görüşlerini aktardı.

Yasa önerisi, "devlete mali açıdan ek külfet getirmeden ve kamu düzenini bozmadan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı altında hizmet yapan 40 yaşındaki kadınlar ile 45 yaşına gelen erkek mukaveleli er ve erbaşların hizmetlerinin emekli oluncaya kadar güvence altına alınması ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın sivil kadrolarında istihdam edilmelerine? yönelik kuralları düzenliyor.

UBP Milletvekili Dursun Oğuz, yasa önerisi ile ilgili detaylı çalışmalar yapıldığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, yasa önerisine olumlu oy vereceklerini belirterek, GKK'nın en üst kademedeki komutanının KKTC vatandaşı olabilmesi konusunun da gündeme getirilmesini istedi.

DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz de, emeği geçen tüm kesimlere teşekkür etti.

CTP-BG Milletvekili Erkut Şahali ise, "Bugün bir anomali düzeltilecek. Sosyal güvencenin sağlanmasıyla askeri kurallara uyanların ordu bünyesinde istihdamının sürmesi sağlanacak? dedi.

UBP milletvekili Ersin Tatar da, düzenlemeye destek vereceklerini, olayın mali boyutu değerlendirildiğinde parasının Türkiye tarafından verildiğinin görüleceğini, bu düzenlemelerden dolayı doğacak ek mükellefiyetlerin savunma bütçesinden karşılanacağını kaydetti.

UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, mücahitlerden kurulu GKK'nın önemli bir kurum olduğunu belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, yasal değişiklikle, GKK'ta çalışan, 40 yaşında sistemin dışına çıkarak gelirden yoksun durumda hayatını sürdüren kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Önemli olanın çalışanların çalıştığı sürede geride kalan hayatlarının garanti altına alınması olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Daha sonra yasa madde madde görüşülerek, bütünü oybirliğiyle geçti.

UBP GRUBU POROTESTO ETTİ, SALONU TERKETTİ

Daha sonra Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı'nın görüşülmesine geçildi. İlk olarak Komite Başkanı Birikim Özgür yasa tasarısına ilişkin raporu okudu.

Bu sırada UBP Milletvekili Ersan Saner söz alarak, komitede uygun bulunmasına karşın Alihan Pehlivan'ın YYK üyeliğine  atanmasına ilişkin önerilerinin Genel Kurul'da oybirliğiyle reddedilmesini eleştirdi.

Saner, protesto etmek için Meclis salonunu terk edeceklerini söylemesinin ardından, UBP grubu meclisi terk etti.

Saner'in konuşmasının ardından söz alan CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, komitenin sadece hukuka uygunluğu değerlendirdiğini, uygun bulunmasıyla adayın onay için Genel Kurul'a gönderildiğini anlattı.

Erhürman, raporla sunulan adayların sadece yasadaki koşullara göre değerlendirildiğini kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, "Başka nedenlerle çıkmayı düşündüğü halde bunu gerekçe olarak göstererek salonu terk eden UBP grubuna teessüf ederim. Esas neden biraz sonra görüşülecek yasalardır? dedi.

UBP'nin yasalarla ilgili tavrını bu şekilde gösterdiğini belirten Yorgancıoğlu, "Meclisin itibariyla ilgili endişe varsa, ona göre davranılması gerekir. Komiteden gelen bazı konular daha önce de Mecliste değişime uğradı? diye konuştu.

Yorgancıoğlu, "Samimi ve yapıcı olmak lazım. Başka türlü bu ülkeyi düzeltmek mümkün değil. Kimse Meclis iradesini yok sayma hakkına sahip değildir? dedi.

UBP Milletvekili Ersan Saner, daha sonra kurul salonuna geri dönerek, dışarı çıkmalarının başka taraflara çekilmemesini istedi. Saner, "Eğer samimi iseniz az önce reddettiğiniz YYK üyesini şimdi kabul ediniz ve biz de salona dönelim. Ama bizi başka şeyle suçlamayınız?dedi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da oturduğu yerden söz alarak, "Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi'nin görüşülmesinden önce bu öneri görüşülmüştü, neden şimdi bu kararı aldınız? diye sordu.

Bunun ardından Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı'nın görüşülmesine geçildi.

 
9 Şubat 2015 Pazartesi 17:30
Okunma: 808
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu