Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.45'te Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Toplantının gündeminde güncel konuşmalar, yazılı sorular ile sözlü soruya dönüştürülen yazılı sorular var.

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, toplantıya buğday desteleriyle geldi.

Genel Kurul ilk olarak Meclis Genel Kurulu'nun seçimler nedeniyle 30 Nisan'a kadar sadece perşembe günleri toplanması ve konuşma sayısının 3'le sınırlandırılması kararını oylayarak oy birliğiyle kabul etti.

 

Meclis Genel Kurulu'nda güncel konuşmalardan önce TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, grevlerle ilgili söz aldı.

Çakıcı konuşmasında hükümet icraatlarını eleştirerek, hükümeti Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasası'yla ilgili verdiği sözleri tutmaya çağırdı.

Çakıcı, şimdiki hükümetin muhalefet olduğu dönemde bu yasaya popülist amaçlarla tepki gösterdiğin savundu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Başbakan Yorgancıoğlu'nun muhalefetteyken, sendikaların kendilerine bu yasayla ilgili sunduğu yazıya imza atmayacağını söylediğini belirtti.

Çakıcı, hükümetten "İrsen Küçük'le Özkan Yorgancıoğlu'nun ne farkı olduğunu açıklamasını? istedi.

YORGANCIOĞLU: "GÖZÜ KAPALI SÖZ VERMEK İSTEMEDİK?

Çakıcı'yı yanıtlamak üzere söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Çakıcı'nın bahsettiği, sendikaların imzalamalarını istediği belgeyle ilgili, daha hükümete gelmeden gözü kapalı sözler vermek istemediklerini anlattı.

Çakıcı'ya "Sen beni UBP'ye benzetemezsin. Böyle bir mukayese doğru değil? diyerek tepki gösteren Yorgancıoğlu "Yasayla ilgili ne öngördüğümüzü de, iki barem tablosunu yaklaştırmak için ne yapacağımızı da anlattık? diye konuştu.

Yorgancıoğlu bu bağlamda ocak ayında yapılan artışın da ortada olduğunu belirtti.

Başbakan Yorgancıoğlu eski ve yeni kamu personelinin izin haklarının eşitlenmesi ve Özelleştirme Yasası'yla işe girenlerin önünü açmak için de uzlaştıklarını dile getirdi.

Göç Yasası diye nitelenen yasa altında, 2011 sonrası istihdam edilenlerin baremleriyle ilgili sıkıntının aşılmasında da uzlaştıklarını kaydeden Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, "Yani göç yasasının düzenlenmesi konusunda adım adım çalışmalar yapıyoruz. O yüzden ?Özkan'ın İrsen'den farkı yoktur' söyleminin anlamı yoktur, böyle bir mukayese yapılmasının da doğru olduğunu düşünmüyorum? dedi.

ÖZGÜRGÜN: "O YASAYI GEÇİRMEK ZORUNLULUKTU?

Daha sonra ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün kürsüye çıkarak "Başbakan'ın konuşmasını dinlerken hükümetin içine düştüğü vahameti gördük? dedi.

"Yasanın ceremesini İrsen Küçük'ün çektiğini ancak bu yasanın bir şekilde geçirilmek zorunda olduğunu? söyleyen Özgürgün, iktidar partilerinin bunu değiştiremeyeceğini bildiğini kaydetti. Özgürgün, "O dönemde zorunluluk olduğunu bile bile karşı çıktınız? dedi.

Yasanın amacına ulaşmadığını çünkü kamu sektörünün halen cazip olduğunu söyleyen Özgürgün, insanların özel sektörde daha fazla para alacak olsa da iş güvencesi nedeniyle kamuyu tercih ettiğini belirtti.

Özgürgün, Maliye Bakanı'nı halka kamu maliyesiyle ilgili açıklama yapmaya ve muhalefetin sorularını yanıtlamaya çağırdı.

Toplantıda daha sonra güncel konuşmalara geçildi. Gündemde 9 konuşma istemi bulunuyor.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda güncel konuşmalar yapılıyor.

HAMZAOĞULLARI, TOPLU TAŞIMACILIĞA İLGİ İSTEDİ

İlk konuşmayı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları toplu taşımacılıkla ilgili yaptı.

Geçmişte T izinleri konusunda yanlış uygulamalar yapıldığını söyleyen Hamzaoğulları, taşımacılıkla ilgili sorunların da geçmişten getirilen sorunlar olduğunu belirtti.

Toplu taşımacılıkla ilgili gereken duyarlılığın gösterilmesini isteyen Hamzaoğulları, Kar-İş'teki sorunların çözülmesi için bundan sonra T izninin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Üniversitelerle Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş) arasında yaşanan anlaşmazlığa değinen Hamzaoğlulları Kar-İş'teki sorunların hükümetin alacağı radikal kararlarla çözülebileceğini belirtti.

Hiçbir üniversiteye T izni verilememesini isteyen Hamzaoğlulları, bu konuda gerekli duyarlılığın gösterilmesini istedi.

TAÇOY: "EKİMDEN BU YANA HİÇBİR T İZNİ VERİLMEDİ?

Bunun üzerine söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Ekim ayından bu yana hiç T izni verilmediğini belirtti.

"Önemli olan sistemin kurulmasıdır biz bunun uğraşı içerisindeyiz? diyen Taçoy, Trafik Çalıştayı'nda ele alınan ulaşım master planından bahsetti.

Üniversite öğrencilerinin okula nasıl taşınacağının tartışılması gerektiğini belirten Taçoy,  trafiğin tek elden sistemli bir şekilde yönetilmesi için çalıştıklarını anlattı.

Artan öğrenci sayıları nedeniyle T izni isteyen üniversiteleri Kar-İş'e yönlendirdiklerini anlatan Taçoy, ulaşım master planının gerekliliğini vurguladı.

Ulaşım master planı hazırlandıktan sonra soruların çözüleceğini kaydeden Taçoy, şu anda üniversitelere yeni T izni verilmesinin söz konusu olmadığını anlattı.

ERHÜRMAN: "UYGULAMA KARARI HUKUKA AYKIRI?

Daha sonra CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman "Kurumlarımız ve özgüven? konulu güncel konuşma yaptı.

Konuşmacıların konuşma sürelerine uymamasını eleştiren Erhürman, Meclis'in hukuka uymadığı bir yerde, başkalarının hukuka uymasını beklemenin mümkün olmadığını söyledi.

Erhürman, KKTC-TC arasında yapılan anlaşma ile TC Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi'nin KKTC'de kurulması konusunda 5 yıllık bir anlaşma imzalandığını belirterek, TBMM'de onaylayarak yürürlüğe giren bu anlaşmanın KKTC Meclisi'nin gündemine gelmediğini ve Bakanlar Kurulu'nun 5 yıllık uluslararası anlaşmanın 1 yıllığına uygulanmasına karar verdiğini söyledi.

Erhürman, 5 yıllık bir anlaşmayla ilgili 1 yıllık uygulama kararının zaten hukuka aykırı olduğunu söyledi ve "Bu anlaşma şu anda yürürlükte değildir. Bu anlaşmayı uygulayan kimse, hukuksal sorumluluğunu da yüklenir. Bakanlar Kurulu kararı geçerli değildir. Bunun yürürlükte olması için Meclis'ten geçmesi gereklidir? dedi.

Erhürman, "Burada hukuka uymamak bir teamül haline gelmiştir? dedi.

Söz konusu protokolde yurt açılmasıyla ilgili bölümler de olduğunu söyleyen Erhürman, protokolde Yurt-Kur'un KKTC'de yurt açması için herhangi bir izine tabi tutulmadığını ancak ilgili yasaya göre yurt açmak için izin almanın zorunlu olduğunu kaydetti.

Erhürman, yasalarda değişiklik yapacak anlaşmaların Meclis'ten geçirilme zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

"Bir an önce her iki anlaşma da Meclis'e getirilmelidir. İrade ortadadır. Çoğunluk oyuyla geçer ya da geçmez? diye konuşan Erhürman, anlaşmanın KKTC iç yasal süreçlerinden geçmediği için geçerli olmadığını, bu nedenle de karşı tarafta karşı hiçbir yükümlülük bulunmadığını söyledi.

 Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta yeniden yapılanma başlattıklarını, ilgili kesimlerle birlikte nasıl bir yol izleneceğinin tartışıldığını, finansman modeli olarak da genel sağlık sigortası modeli üzerinde anlaşıldığını kaydetti.

Dünyada kabul gören modeller hakkında örnekler veren Gülle, genel sağlık sigortası ile dayanışmacı özellik ortaya koyarak, özelden de hizmet alma hakkı vererek Dünya Sağlık Örgütü yeni bir fonlamaya gidilmesi yönünde çağrı yaptığını belirtti.

Güney Kıbrıs'ta genel sağlık sigortası modeline geçme çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Gülle, kendilerinin de bu model ile ilgili çalışmalarda önemli yol aldıklarını söyledi.

Gerekirse Meclis'te sağlıkta yeniden yapılanma adına bir çalışma başlatmak istediklerini söyleyen Gülle, bu sistemin çoğu kişi tarafından anlaşılmadığını, bu sistemin kamu ağırlıklı olduğunu ve hayata geçmesi halinde de ilk önce kamuda uygulanacağını, daha sonra özele açılım yapacağını belirtti.

Kamu hastanesinin yönetiminin sağlık çalışanlarına devredilmesi yani özerkleşmesi konusuna da değinen Gülle, sağlıkta hastanelerin artık özerk davranacağını ve yönetimlerini kuracağını, yani döner sermayelerinin olacağını kaydetti.

Devletin bina, alt yapı ve maaşları vermeye devam edeceğini dile getiren Gülle, doktorlara mesai bitiminde özel hasta bakma hakkı sağlayacaklarını, gelirlerini artırıcı yöntemler öngördüklerini belirtti.

Gülle ayrıca, Cengiz Topel Hastanesi ile ilgili de gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz ise tarım konusu ile ilgili yaptığı konuşmada, Tarım Bakanlığının halen gerekli ödemeleri yapmadığını ileri sürerek, Bakan Önder Sennaroğlu'nun çıkıp tarih vermesini istedi.

Doğrudan gelir desteğinin ödenmesi gerektiğini, birikmiş borçların olduğunu ifade edip bunlarla ilgili beklentinin olmasından dolayı Bakan'ın cevap vermesini isteyen Oğuz, üreticilerle ilgili sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

"Hayvancı alacağını ne zaman alacak Sayın Bakan?? diyen Oğuz, buradaki eleştirilerin halkın adına yapılan konuşmalar olduğunu söyleyerek, "bu statüko var ya, bu zihniyetin değişmesi gerekir, önemli olan bu vekillik alanların hizmet vermesi gerekir? ifadelerini kullandı.

Oğuz, ülkeye sokulan buğdayla ilgili eleştiriler yapıp buğdayın miktarının ne kadar olduğunu, Bakanın ne gibi adım attığını sordu.

Sertifikasız tohum konusu hakkında da tartışmalar yaşandığını söyleyen Oğuz, bazı şeylerin bilerek yapılmasına da anlam veremediğini ve açıklama yapılması gerektiğini kaydetti.

Üreticinin zarara uğraması halinde bunu devletin değil, bakan ve ekibi tarafından ödenmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, bunun sertifikalı arpa olmamasından dolayı iyi bir tohum olmadığını belirtti.

Arpa alımı yapılan firmayla bir bağ olup olmadığının açıklanmasını isteyen Oğuz, ihaleye çıkmadan peşin ödeme yapılmasının "partizanlık? olduğunu savundu.

SENNAROĞLU

Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise, elinde başaklarla çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, 125 ve 145 cm boyundaki başakları göstererek ülkede ekilen arpaların görüldüğü üzere sorunu olmadığını söyledi.

Dursun Oğuz'un kendisinin diplomasına söz söylemesini eleştiren Sennaroğlu, "sen benim diplomamı ağzına almak için 7 defa abdest alman lazım... geçen hafta dolduruşa geldin? ifadelerini kullandı.

Kurumun bir Türk lirası zararı olmadığını dile getiren Sennaroğlu, Sayıştay'ın herhangi bir rapor yazması halinde bu raporu kendisinin bu kürsüye getireceğini söyledi.

Buğday ile ilgili alımla ilgili de her türlü analizin yapıldığını dile getiren Sennaroğlu, gelen analiz raporunda çimlenmenin de %97 oluğunu kaydetti. Gelen buğdayların bir kısmının sorunlu olmasından dolayı ilgili firmanın ellinde tohumluk buğday olmaması nedeniyle yerine tohumluk arpa verdiğini dile getiren Sennaroğlu, ihalesiz bir alım olmadığını söyledi.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz ise, tekrar konuşurken, Bakan'ın getirdiği arpaları eleştirerek, çeşitli bölgelerden getirilen başakların boylarını göstererek, bu senenin tohumunda sorun olduğunun gözle de görüldüğünü söyledi.

Oğuz, Bakan'ın en büyük başakları toplattırıp Meclis'te tribüne oynadığını savundu.

SENNAROĞLU

Yine söz alıp tohumların çimlenip büyümesiyle ilgili süreçler bulunduğunu dile getiren Sennaroğlu, bunların bilinmeden yorumlanmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Meclis Genel Kurulu toplantısında güncel konuşma talebi olan UBP Milletvekili Kemal Dürüst, "Gençlik ve Spor Politikaları? konulu konuşmasını, Meclis Genel Kurulu toplantı salonunda milletvekili bulunmamasından dolayı yapmadı; ama eleştirilerde bulundu.

CTP Milletvekillerinin nerede olduğunu soran Dürüst, Meclis Başkanı Sibel Siber ve hükümetin ne kadar şeffaf olduğunun görüldüğünü söyledi.

Meclisi boş bırakarak Cumhurbaşkanlığı seçim propagandası yapıldığını ileri süren Dürüst, "sakın CTP'nin adayına oy vermeyin... halkın sorunlarının katlanarak devam etmesine imkan vermeyeceğiz. Biz UBP olarak gençlere imkan sağlayacağız. Bu hükümet yoktur. Derhal istifa etsin. CTP vekillerinin görev başında olmayışının nedeni nedir? CTP hükümeti acaba meclise gelmeme kararı mı aldı... hükümeti halkın huzurunda istifaya davet ediyorum? ifadelerini kullandı.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de, "Çanakkale Savaşları ve Sonuçları? ile ilgili konuşmasında, Çanakkale Zaferinin 100'üncü yıldönümü dolayısıyla birçok yerde etkinlikler düzenlenmesinin Anavatan Türkiye ile birlikte olan güçlü bağların göstergesi olduğunu kaydetti.

Çanakkale Savaşı'nın çıkma nedenlerini anlatan Töre, Çanakkale'de İngiliz ve Fransızların başarılı olması halinde gelinecek durum hakkında değerlendirmelerde bulunarak, şehit düşenleri rahmetle andı.

Töre, şehitler ve gazilere sahip çıkarak, onların bıraktığı mirasa da sahip çıktıklarını belirtti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar, "ekonomik sıkıntılar? konusunda yaptığı konuşmanın başında, Meclis koltuklarının boş olmasını eleştirdi.

Çanakkale şehitlerini anan Tatar, muhalefetin halkın sesi olmaya devam edeceğini kaydetti.

Ülkede alım gücünün düştüğünü savunan Tatar, hükümetin ekonominin kayıt altına alınması yönünde de bir başarısı olmadığını söyleyerek, ülkedeki grevlerin buna en büyük örnek olduğunu belirtti.

Ekonomik politikaların önemsenmemesi, güven ve istikrarın olmamasından dolayı da bir gelişme görülmediğini dile getrin Tatar, bu hükümete bakıldığında görünenin UBP hükümeti  zamanında yapılan projelerin devamının yapılması olduğunu ileri sürdü.

Ercan projesinin neden halen geciktirildiğini soran Tatar, proje tamamlanması halinde devletin kasasına çok ciddi bir rakamın gireceğini belirtti.

Tatar, Amerika Merkez Bankası'nın dün akşam faizleri artırmayı ertelediğini açıklamasından dolayı doların biraz gerilemesinin önemli olduğunu söyledi.

Hükümetin hayat pahalılığı ödeneğini kaldırmasını da eleştiren Tatar, bu ülkede alım gücünün düşmesine rağmen hayat pahalılığı ödeneğinin kaldırılmasını insanları fakirleştirdiğini söyledi.

İnsanların refah düzeyinde gerileme olacağını dile getiren Tatar, hükümetin vizyonunun olmadığını savunarak, hükümetin gerekli tedbiri alması gerektiğini kaydetti.

Meclis Genel Kurulu toplantısında güncel konuşmaların ardından yazılı sorular ve yanıtları okundu.

Bu bölümle çalışmalarını tamamlayan Meclis Genel Kurulu, bir sonraki bileşimini 26 Mart Perşembe günü saat 10.00'da yapacak.

 
19 Mart 2015 Perşembe 11:48
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu