Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.45'te Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel başkanlığında toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemi yapıldı.

Bu bölümde eski Meclis Başkanlarından milletvekili ve büyükelçilerden Oğuz Ramadan Korhan için yarın Meclis'te saat 11.00'de devlet töreni düzenleneceği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

İçişleri Bakanlığı'nın Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ivediliği istemi ele alındı.

ÇAVUŞOĞLU

Konut Edindirme (Değişiklik)Yasa Tasarısı'nın ivedilikle görüşülmesi istemi üzerine söz alan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, tezkere hakkında daha detaylı bilgi istediğini belirterek eskisi ile yenisi arasındaki farkı sordu.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da, söz konusu tasarısının geçmişte var olan yasaya değişiklik getirdiğini kaydetti.

1992'de yürürlüğe giren Sosyal Konut yasasının yeterli olmaması nedeniyle böyle bir çalışma yaptıklarını ifade eden Bakan Uluçay, yasanın sosyal konut sahiplerine kaybettikleri hakların verilmesini içerdiğini anlattı.

Uluçay, Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı hakkında bilgi de verdi.

Bakan Uluçay, yürürlükten kaldırılan sosyal konut yasası kapsamında dağıtılan kırsal kesim arsalarının satışı işlemlerinin üç yıl daha uzatılarak, konut inşaatını bitirmiş veya başlamış olan hak sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesini sağlamakla birlikte idaresinin gelirlerini artırmak ve kullanılmayan arsaların tespit edilerek kaynakların verimli kullanımını sağlamak amacıyla yeniden hazırlandığını söyledi.

Bakan Uluçay, düzenlemenin, sosyal konut ve kırsal kesim kredisi alan hak sahiplerinin ödenmeyen taksitleri ile gecikme zamlarına indirim getirmek suretiyle kısa sürede tahsilini sağlamak amacını taşıdığını da söyledi.

Konuşmaların ardından Konut Edindirme (Değişiklik)Yasa Tasarısı'nın ivedilikle görüşülmesi istemi oyçokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul'un gündeminde, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile İş (Değişiklik) Yasa Tasarısı bulunuyor.

Toplantının gündeminde ayrıca Ulusal Birlik Parti Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu'nun, "Sağlık ve turizm?, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ'ın "ülkedeki turizm?, TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin "hükümetin icraatları? konusundaki güncel konuşmaları da var.

GÜNCEL KONUŞMALAR?

Genel Kurul'da daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

İlk güncel konuşmayı Ulusal Birlik Parti Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, "Sağlık ve turizm? konusunda yaptı.

SERDAROĞLU

Serdaroğlu, çevre kirliliğinin sebeplerine değinerek, çevreyi insanların bozduğunu söyledi.

Çevrenin temiz olmasının turizmi de etkilediğini belirten Serdaroğlu, insanların çevreden memnun olmadığını ifade etti.

Ülkede gıda denetimi konusunda sıkıntılar yaşandığını ifade eden Serdaroğlu, eksoz emisyonun yeterli olmadığını söyledi.

Serdaroğlu, elektrik santrallerinden çıkan dumanların yarattığı tehlikeye işaret ederek, elektrik santrali için getirilen jeneratörlerin de tehlike içerdiğini; bu jeneratörler yerine güneş enerjisinin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Yazda yaşanan ses kirliliğinin daha fazla denetlenmesi gerektiğini ifade eden Serdaroğlu, "taş ocaklarının çevreye verdiği zarar tehlikeli boyutlara ulaştı? dedi.

Hükümeti taş ocakları konusunda eleştiren Serdaroğlu, su ve toprak kirliliğine değindi. Rum tarafının bu konuda araştırma çalışmaları olduğunu, bizde de bu tür bir çalışma olup olmadığını sordu.

Serdaroğlu, Bakanlar  Kurulu'nun bir karar alarak, kömür kullanımını serbest bıraktığını belirterek, alınan kararı eleştirdi.

Bet ofisleri konusuna da değinen Serdaroğlu, bu konuya bir çözüm bulunmasını istedi.

Turizm arazilerinin durumunu soran Serdaroğlu, bugün basında yer alan Mare Monte konusunun da çözümlenmesini istedi.

YORGANCIOĞLU

Serdaroğlu'dan sonra söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, yangın helikopteri konusunda ilgili bakanlığın, ihalesinin yapılması için gerekli çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

Lapta Bakımevi konsundaki çalışmaları da anlatan Başbakan Yorgancıoğlu, binanın durumu sebebiyle, bakımevinin yeniden yapılması gerektiğini kaydetti.

Basında yer alan Mare Monte konusunun ise mahkemelik olduğunu anımsatan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, mahkemenin Mare Monte'yi tekrar Vakıflar İdaresi'ne iade etmesi durumunda, kendilerinin burasını "seve seve? belediyenin kullanımına verebileceğini belirtti.

Bet ofislerinin yarattığı koşullardan kendilerinin de rahatsız olduklarına dikkat çeken Başbakan Yorgancıoğlu, bet ofislerinin hepsinin ortadan kaldırılması için finansman desteği arandığını söyledi.

Katı yakıt kullanımı konusuna da değinen Başbakan Yorgancıoğlu, TSE ve AB standardında olan basınç kartların kullanılmasına izin verdiklerini belirtti.

Yorgancıoğlu, " çevreyi kirletecek herhangi bir salınım söz konusu olacaksa ne öyle bir aracın ithaline, ne de yakıtın ithaline izin verilecek. Doğaya bırakılacak kötü akıt veren yakıta asla izin verilmez? dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, çevresel temizliği da düşünerek katı atıktan enerji üretilmesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti.

Arabaların gaz salınımı konusunda da bir takım şikayetlerin olduğunun bilgisine geldiğini ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, bu konuda polisin yeterli denetim yapmadığını kaydetti.

GÜRÇAĞ

UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ "ülkedeki turizm? konusunda söz aldı.

Gürçağ ülkedeki turizm olanaklarının geliştirilmesi için alınması gereken önlemlere değinerek, lüks otellerin yanı sıra ülkede ev turizminin arttırılması gerektiğini söyledi. 

Gürçağ, ev turizminin yaşama geçmesi ile hem yeni ekmek kapılarının açılacağını hem de yeni bir trend yaratılacağını anlattı.

Gürçağ, ev turizmi konusunda Başbakan Yardımcısı'nın çalışması olup olmadığını sordu.

Turizmin ekonomik getirisi yanında ülke tanıtımında da en önemli silahlardan bir olduğunu ifade eden Gürçağ, bunların dikkate alınarak turizmin düşünülmesini istedi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, ev turizmi konusunda çalışmalar yapıldığını belirterek, devletin himayesinde açılması konusundaki çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Denktaş, bunun denenmesi gereken yeni bir konsept olduğunu ifade etti.

ANGOLEMLİ

Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de "hükümetin icraatları? konusunda söz aldı.

Seçim yasakları konusuna değinen Angolemli, "taşeron? adı altında seçim yasaklarının delindiğini ileri sürdü.

Taşeron konusunu meclisin ele alıp değerlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Angolemli, taşeron işçi adı altında işe alınıp çalıştırıldığı görüşünü dile getirdi.

Teşvikler konusuna da değinen Angolemli, teşvikler yapılırken sendikalaşmanın da gündeme getirilmesi gerektiğini kaydetti. 

"Göç yasasının? meclisten geçirildiğini, aynı işi yapanların farklı maaş aldığını bunun "yüz kızartıcı? olduğunu söyleyen Angolemli, bu insanların her gün sokaklarda olduğunu, bu konuda da haklı olduklarını vurguladı.

Angolemli, bu insanların haklarını "söke söke? alacaklarını söyledi.

Ev kadınlarının isterlerse sigorta primlerini yatırıp, sigortalardan emekli olabileceğini anımsatan Angolemli, bunlara prim yardımı yapılması gerektiğini belirtti.

Tarım kesiminde çalışmaların sigorta primlerinde birşeyler yaratmak gerektiğine dikkat çeken Angolemli, o insanların da sigortalı olmasının gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu konularda Çalışma Bakanlığı'ndan adım atmasını beklediklerini ifade eden Angolemli, hükümeti "göç yasasını? kaldırmadığı için eleştirdi.

Hükümet sözlerini tutmadığı için bugünkü eylemlerin yapıldığını savunan Angolemli, devlet daha az  maaş verse de gençlerin iş güvencesi için devletten iş istediklerini sözlerine ekledi.

 

 Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, sendikaların "Göç Yasası? diye nitelendirdiği yasada iyileştirmeler yapmak ve anomalileri düzeltmek için çalıştıklarını ifade ederek, eylemlere saygılı olduklarını "ancak geçmişte verdiğiniz sözleri hükümete gelince unuttunuz? şeklindeki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.

Yorgancıoğlu, öğretmenlerin hazırlık ödenekleri konusunda bir anomali olduğunu, bunu düzeltmek için de bütçe ve yasalar tahtında çalışmaları sürdürdüklerini anlattı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı devam ediyor. Genel Kurula, oylama sırasında nisap yetersizliğinden dolayı10 dakika ara verildi.

GÜRPINAR: "TEŞVİKLERDEKİ TEMEL AMAÇ İSTİHDAMI DESTEKLEMEK?

Güncel konuşmalar sırasında söz alan Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, teşviklerdeki temel amacın istihdamın desteklenmesi olduğuna dikkat çekerek, bunların ekonominin büyümesiyle ilgili olduğunu kaydetti.

Bütün dünyada belli dönemlerde, özel bir takım destek ve teşvik programları uygulandığını, kendilerinin yaptığının da bu olduğunu ifade eden Gürpınar, belli kesimlere, belli sürelerle sosyal güvenlik desteği sağladıklarını söyledi.

Bunlardan birinin de kadınlar olduğunu belirten Gürpınar, ikinci en uzun süreli desteği ise toplu iş sözleşmesi yapılmış yerlere 4 yıl süreyle verdiklerini anlattı.

Bu teşviklerin faaliyet sahalarıyla sınırlı olmadığını, tarım ve hayvancıları da kapsadığını belirten Gürpınar, küçük işletmeler için de bir takım projeleri olduğunu kaydetti, küçük esnaf için düşük faizli kredi imkanı sağladıklarını anlattı.

YORGANCIOĞLU: "GEÇMİŞTEKİ BÜTÜN YANLIŞLAR HEMEN DÜZELTİLEMEZ?

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, geçmişte eylemlere katıldığını, sendikalarla toplantı yaptığını, yanlışların düzeltileceğini söylediğini, ancak geçmişteki bütün yanlışların hemen düzeltilemeyeceğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, hükümete geldikten sonra ellerindeki imkanlarla geçmişe yönelik iyileştirmeler yaptıklarını ve bunlara devam ettikllerini ifade ederek, "geçmişte verdiğiniz sözleri unuttunuz? yönündeki eleştirilere katılmadığını anlattı.

"Göç Yasası? denilen yasanın sıkıntılarından birinin de izin hakkı olduğunu işaret eden Yorgancıoğlu, sendikalarla "bu yasanın yanlışları nasıl ortadan kaldırılabilir? diye masaya oturduklarını, ancak bu masadan KTAMS dışında diğer sendikaların kalktığını ifade etti.

Buna rağmen izinler konusunda anlaştıklarını, Özelleştirme Yasası'na yönlendirmeler yapıldığını, terfi ve derecelerde de bunun böyle olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, bu yasa içerisinde "grev, referandum ve toplu sözleşme hakkının? da düzeltilmesi için çalışıldığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, öğretmenlerin hazırlık ödeneklerinin bir anomali olduğunu, bunu düzeltmek için de sendikayla görüştüklerini ve çalışma yaptıklarını, bütçeye ve yasalara da baktıklarını ifade ederek, öğretmenlerin eylem yapma hakları olduğunu, buna da saygı duyduklarını kaydetti.

"ANOMALİLERİN KALDIRILMASI ŞART?

Yorgancıoğlu, geçmişte işe giren ve 4-5 bin TL alan öğretmenler hazırlık ödeneği alırken 2001 sonrası 2 bin TL maaşla işe giren öğretmenlerin hazırlık ödeneği almamasının bir anomali olduğunu vurguladı.

"Süt ücretlerinde aksama vardır? sözü gibi doğru olmayan şeylerin söylendiğini ve buna inanıldığını ifade eden Yorgancıoğlu, eleştiriler olabileceğini, bunlara saygı duyduğunu ancak zeminin doğru olması gerektiğini ifade etti.

Bu yasa gündeme geldiğinde bunu yasallaştırmamak için partisinin erken seçime gittiğini söyleyen Yorgancıoğlu, bu yasa ile ilgili çalışmaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi, anomalilerin ortadan kaldırılmasının şart olduğunu kaydetti.

ANGOLEMLİ: "GELECEK GÜNLER BÜYÜK SIKINTI TAŞIYACAK?

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, hükümetin bu yasayı kaldırma gibi bir niyetinin olmadığını, yasanın sadece bazı yerlerinin düzeltilmeye çalışıldığını ifade ederek, bunun eylemlerin daha da yükseltileceğini gösterdiğini, gelecek günlerin büyük sıkıntı taşıdığını savundu.

Angolemli, hükümetin, sosyal yatırımlar konusunda çalışma yapması gerektiğini çünkü yatırımlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan birçok insan olduğunu, bunun "kanayan bir yara? olduğunu işaret etti.

Güncel konuşmaların ardından komitelerden gelen tasarı ve öneriler ile görüşülecek diğer işler bölümüne geçildi.

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI

Meclis Genel Kurulu ilk olarak, "Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı?nı ele aldı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Birikim Özgür tasarıya ilişkin raporu okudu ve komitede oy birliğiyle kabul edildiğini kaydetti. Bunun ardından rapor ve tasarının bütünü üzerine görüşmelere geçildi.

SANER: "ANOMALİLER ORTADAN KALKACAK?

UBP Grup Başkan Vekili, Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner söz alarak, komiteden oy birliği ile geçen tasarıyla yabancıların çalışma izinleriyle ilgili anomalilerin ortadan kalkacağına inanç belirtti.

Saner, öğretmenlerin eylemine de değinerek, hükümetin tutumunu eleştirdi, muhalefet ve iktidardaki farklılıkların ortada olduğunu söyledi.

Saner, Kıb-Tek'in özerkleştirilmesi ile ilgili geçmişte verilen sözlerin de hükümet tarafından hayata geçirilmesini talep etti.

TATAR: "TASARI YARARLI?

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, bu yasa tasarısının komitede oy birliğiyle geçtiğini ve UBP olarak destek verdiklerini ifade ederek, bu yasa tasarısının yararlı bir yasa olduğunu, devletin etkinliğini artıracağını ve kaçak işgücünü yakalamak adına gelişme sağlanacağını kaydetti.

Tatar, ülkede ekonominin gerilediğini, bu yüzden ekonomik programın uygulanması için hükümetin gayret göstermesi gerektiğini, yatırımlarla ilgili ayrılan kalemin kullanılmasının ekonomi için gerekli olduğunu ifade ederek, güven ortamının artırılması ve 2016-2018 Ekonomik Programı'nın temellerinin atılması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi ancak nisap yetersizliğinden dolayı oturuma 10 dakikalık ara verildi.

 
26 Mart 2015 Perşembe 13:01
Okunma: 858
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu