Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk güncel konuşmayı CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğlu yaptı. "Dipkarpaz Ortaokulu ve Yeni Erenköy Lisesi? konulu konuşmasında, bölge okullarındaki sorunlara değindi.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K.): 

Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu'nda görev alan öğretmenlerin, okuldaki sorunlar nedeniyle sürekli oradan ayrıldığını iddia eden Hamzaoğlu, bunun öğrencileri olumsuz etkilediğini anlattı; sıkıntıların daha fazla geciktirilmeden giderilmesini istedi.

Erenköy Lisesi'nde de bu yıl protestolar nedeniyle eğitimde eksiklikler yaşandığını anlatan Hamzaoğluları, her iki okulda da eğitimin daha ileriye götürülmesi adına adımlar atılmasını talep etti.

ERHÜRMAN

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, "Meclis Çalışmalarında Teamüller ve Temayüller?konulu konuşmasında Mecliste iç tüzük ihlalleri yaşandığı ve bunun teamül gereği  olduğunun söylendiğini belirterek, bu durumu eleştirdi.

Ergürman, tüzük ihlalinin teamül olamayacağını vurguladı.

Temayülün eğilim, teamülün ise belli zamandan beri devam eden davranış anlamına geldiği bilgisini veren Erhürman, uzun zaman devam eden bir davranışın teamül olabilmesi için gerek anayasa gerekse toplum tarafından yasal kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

Genel konular başlıklı güncel konuşma adı altında her konuda konuşulmasının aslında iç tüzüğe aykırı olduğu ancak teamül olduğu gerekçesiyle yıllardır sürmesini örnek gösteren Erhürman, İç tüzüğün açık şekilde "somut konu? dediğine işaret etti. Milletvekillerini bu konuya dikkat etmeye çağırdı.

Erhürman, hukuka aykırı teamül olamayacağını, ancak yasada boşluk varsa onun teamül şeklinde yıllarca doldurulabileceğini aksi durumda yazılı hukuk maddelerine aykırı teamül yaratılamayacağını, hele de yasa yapan yer olarak Meclis'e yakışmadığını ifade etti.

DÜRÜST

UBP Milletvekili Kemal Dürüst, "hükümetin genel gidişatı? ile ilgili güncel konuşmasında, muhalefette iken başka, iktidarda başka anlayışının değişmesi gerektiğini, bunun bir konsensüs ile sağlanabileceğini söyledi.

Dürüst, Mecliste geçen hafta yaşanan olayı,  istenmeyen bir olay olarak değerlendirerek, meclis çalışmalarında hükümetin 26 sayısını bulmakla yükümlü olduğunu, bunun geçmişten gelen bir anlayış olduğunu kaydetti.

Siyasetin genel yapısı konusuna da değinen Dürüst, sorunların çözümü için iktidar ile muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Dürüst, halkın siyasetçiye ve siyasete bakış açısının erozyona uğradığını ifade ederek, halka sistemsel olarak katkı koyacak bir çalışmanın mecliste yapılmasının mümkün olduğunu vurguladı.

Ülkede eğitimdeki sorunlara da değinerek, sağlıkta, turizmde ve tarımda yaşanan sıkıntıları anlatan Dürüst, "Artık konuşmanın ötesinde bazı somut adımların atılması gerekir. Belli alanlarda bir kriz masası mı oluşturulur yoksa başka çalışmalar mı yapılır bilmem ama farklı çözüm metotlarının artık uygulanması gerekir? dedi.

Döviz artışı nedeniyle toplumun çeşitli kesimlerinde sıkıntılar yaşandığına işaret eden Dürüst,  bu durum karşısında alınması gereken önlemlere de değindi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, "Ülkemizdeki Son Siyasi Gelişmeler? konusunda konuştu.

Dövizdeki artış nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşı hükümetin önlem alacağını açıkladığını anımsatan Sucuoğlu, üzerinden bir hafta geçmesine rağmen bu konuda henüz bir bilgi verilmediğini belirterek eleştirdi.

Hükümeti, lokomotif sektörler olarak ifade edilen eğitim ve turizme gereken duyarlılığı göstermemekle suçlayan  Sucuoğlu, "Almanya'dan ülkeye turizm acente sahipleri geliyor ve toplantı yapıyor ancak bu toplantıya hiçbir yetkili katılmıyor. Buraya turist gelmesini caydırmak için ellerinden geleni yapıyorlar? şeklinde konuştu.

Kıb-Tek'te yaşananlara da değinen Sucuoğlu, Kıb-Tek'e yapılan münhallerden Bakanlar Kurulu ve başbakanın haberi olmamasını eleştirdi. Hükümetin büyük ortağının Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı'nı görevden almak istediğini ancak parti anlaşmazlığına takıldığını ileri sürdü.

Yakında elektrik fiyatlarında zam yapılacağı görüşünü de savunan Sucuoğlu, hükümetin geçmişte çok düşük indirim yaptığını ancak indirimin daha önce yapılan zamları karşılamadığı savundu.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz,  "Tarım? konulu güncel konuşmasında, tarım sektöründe yaşanan sıkıntılara işaret ederek bakanlığı duyarsızlıkla suçladı. Üreticinin ilgi ve sorunlarına çare beklediğini söyledi.

"Tarım kilitlenmiştir? diyen Oğuz, üretici adına, sorularına cevap verecek bir makam var mı diye sordu.

Oğuz, arpa alımlarının başladığını ancak arpa fiyatının henüz belirlenmediğini belirterek, Toprak Ürünleri Kurumu'nun neden hala arpa fiyatını belirlemediğini sordu.

Oğuz, narenciyedeki sorunlara da değinerek, ürünün dalında kalma riski olduğunu belirtti ve bunun yaratabileceği zararları anlattı. 

SERDAROĞLU

UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu "Turizm? konulu güncel konuşmasında, turizm sezonunun açıldığı bugünlerde turistik alanlardaki sorunlara işaret etti.

Girne Antik limandaki mendirekte kışın oluşan tahribatın halen giderilmediğini belirterek eleştiren Serdaroğlu, Girne bölgesindeki diğer bazı sıkıntıları da örnek göstererek düzelmesi için adımlar atılmasını istedi.

Milletvekillerinin güncel konuşmalar yaptığı Cumhuriyet Meclisi'nin bugünkü toplantısı tamamlandı.

Toplantının son bölümünde konuşan UBP'li milletvekilleri hükümeti eleştirdi ve istifaya çağırdı.

SANER

UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner "Kaçak Yapılaşmalar? konulu güncel konuşmasına parti içi meselelerin toplumun huzurunu bozacak noktaya gelmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek başladı.

Saner, hükümetin özerkleştirmeleri yapamayacağını, örneğin KIB-TEK'in özerkleştirilmesinin hayata geçirilemediğini belirtti.

Saner, "Hükümet söylediğini yapmama konusunda halktan özür dilemeli ve koltuğu bırakıp gitmelidir? dedi.

Konuşmasının kaçak yapılaşmalarla ilgili olduğunu söyleyen Saner, "Hükümetin kaçak olması nedeniyle, kaçak yapılaşmaya değinemedim? dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Daha sonra UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, "halkın beklentileri ve hükümetin icraatları? konulu bir konuşma yaptı.

Hükümeti eleştiren Çavuşoğlu, Meclis'in bugün geç açıldığını, bunun devletin ciddiyetsizliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bunun üzerine söz alan Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis'in saatinde açılmasının önemli olduğunu, Genel Kurul'un yapıldığı pazartesi ve perşembe günleri milletvekillerine ve bakanlara toplantı düzenlememeleri, televizyon programlarına katılmamaları konusunda yazı yazdığını ancak bugün bir çalıştay nedeniyle bir gecikme yaşandığını söyledi ve yaşanan gecikme için özür diledi.

Konuşmasına devam eden Çavuşoğlu, ülke sorunlarının büyüyerek yerinde durduğunu, Meclis'in buna çare olmadığını iddia etti.

KIB-TEK'in kâr ettiğini açıkladığını anımsatan Çavuşoğlu, "Kâr etmesi doğaldır. Daha çok kâr da edilebilir? dedi.

Çavuşoğlu, KIB-TEK'te son dönemde yaşananları, elektrik ücretlerini ve kuruma yapılan istihdamları eleştirdi.

Hükümetin taşeron işçiliğe doğru kaydığını savunan Çavuşoğlu, "Sanırım insanımız bu dönemde yüzyılın mutsuzluğuna ulaştı? dedi.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, "ekonomik sıkıntılarla? ilgili güncel konuşma yaptı.

Ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, dövizdeki yükselme ile alım gücünün düştüğünü söyleyen Tatar, "Hükümetin ne yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum? dedi.

Hükümetin kendi içinde sorunlar yaşandığını söyleyen Tatar, "Ekonominin dümeninde biri kalmadı. Başbakan Yardımcısı'nın görevden ayrılacağına yönelik duyumlar var. Başbakan kurultayda aday olmayacağını açıkladı. Ne yapıyorlar anlamıyorum? diye konuştu.

2014-15 Ekonomik Programı'nın hükümetin sahip çıkmamasından dolayı başarısız olduğunu iddia eden Tatar, bu nedenle gelecek yıllara yönelik çalışmanın da yapılamayacağını belirtti.

Ülkenin geri gittiğini savunan Tatar, refah verici adımların atılmadığını, tüm sektörlerin sorunlarla boğuştuğunu, ödemelerin geciktiğini iddia etti.

KIB-TEK'teki sorunlara değinen Tatar, bu sorunların hükümeti sarstığını, halkın zarar gördüğünü savundu.

Tatar, "Ekonomik program tamamen çökmüştür. Ekonominin kayıt altına alınması için yapılan çalışmalar da bir yere gitmedi? diye konuştu.

TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ise, "Gaziveren'deki vatandaşların bölgedeki bir  yatırımcıyla yaşadığı sıkıntılar? konulu güncel konuşma yaptı.

Ülkede otorite boşluğu bulunduğunu savunan Töre, "Hükümet istifa etsin yeni bir hükümet kurulsun. Vatandaşların beklentileri var. Hiçbir beklenti karşılanamıyor. Kriz ortamında yaşıyoruz? dedi.

Gaziveren'e yatırım yapan yabancı bir işadamının yatırımına yönelik vatandaşlardan ciddi şikayetler geldiğini söyleyen Tören, yaşam sitesinde turizm amaçlı kullanım da yapıldığını ve bunun da sorun yarattığını kaydetti. Töre, ilgili bakanlıkların bölgede araştırma yapmasını istedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yazılı sorular ve yanıtların okunmasıyla tamamlandı.

Bir sonraki birleşim 18 Mayıs Pazartesi saat 10.00'da yapılacak.

Milletvekillerinin güncel konuşmalar yaptığı Cumhuriyet Meclisi'nin bugünkü toplantısı tamamlandı.

Toplantının son bölümünde konuşan UBP'li milletvekilleri hükümeti eleştirdi ve istifaya çağırdı.

SANER

UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner "Kaçak Yapılaşmalar? konulu güncel konuşmasına parti içi meselelerin toplumun huzurunu bozacak noktaya gelmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek başladı.

Saner, hükümetin özerkleştirmeleri yapamayacağını, örneğin KIB-TEK'in özerkleştirilmesinin hayata geçirilemediğini belirtti.

Saner, "Hükümet söylediğini yapmama konusunda halktan özür dilemeli ve koltuğu bırakıp gitmelidir? dedi.

Konuşmasının kaçak yapılaşmalarla ilgili olduğunu söyleyen Saner, "Hükümetin kaçak olması nedeniyle, kaçak yapılaşmaya değinemedim? dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Daha sonra UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, "halkın beklentileri ve hükümetin icraatları? konulu bir konuşma yaptı.

Hükümeti eleştiren Çavuşoğlu, Meclis'in bugün geç açıldığını, bunun devletin ciddiyetsizliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bunun üzerine söz alan Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis'in saatinde açılmasının önemli olduğunu, Genel Kurul'un yapıldığı pazartesi ve perşembe günleri milletvekillerine ve bakanlara toplantı düzenlememeleri, televizyon programlarına katılmamaları konusunda yazı yazdığını ancak bugün bir çalıştay nedeniyle bir gecikme yaşandığını söyledi ve yaşanan gecikme için özür diledi.

Konuşmasına devam eden Çavuşoğlu, ülke sorunlarının büyüyerek yerinde durduğunu, Meclis'in buna çare olmadığını iddia etti.

KIB-TEK'in kâr ettiğini açıkladığını anımsatan Çavuşoğlu, "Kâr etmesi doğaldır. Daha çok kâr da edilebilir? dedi.

Çavuşoğlu, KIB-TEK'te son dönemde yaşananları, elektrik ücretlerini ve kuruma yapılan istihdamları eleştirdi.

Hükümetin taşeron işçiliğe doğru kaydığını savunan Çavuşoğlu, "Sanırım insanımız bu dönemde yüzyılın mutsuzluğuna ulaştı? dedi.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, "ekonomik sıkıntılarla? ilgili güncel konuşma yaptı.

Ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, dövizdeki yükselme ile alım gücünün düştüğünü söyleyen Tatar, "Hükümetin ne yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum? dedi.

Hükümetin kendi içinde sorunlar yaşandığını söyleyen Tatar, "Ekonominin dümeninde biri kalmadı. Başbakan Yardımcısı'nın görevden ayrılacağına yönelik duyumlar var. Başbakan kurultayda aday olmayacağını açıkladı. Ne yapıyorlar anlamıyorum? diye konuştu.

2014-15 Ekonomik Programı'nın hükümetin sahip çıkmamasından dolayı başarısız olduğunu iddia eden Tatar, bu nedenle gelecek yıllara yönelik çalışmanın da yapılamayacağını belirtti.

Ülkenin geri gittiğini savunan Tatar, refah verici adımların atılmadığını, tüm sektörlerin sorunlarla boğuştuğunu, ödemelerin geciktiğini iddia etti.

KIB-TEK'teki sorunlara değinen Tatar, bu sorunların hükümeti sarstığını, halkın zarar gördüğünü savundu.

Tatar, "Ekonomik program tamamen çökmüştür. Ekonominin kayıt altına alınması için yapılan çalışmalar da bir yere gitmedi? diye konuştu.

TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ise, "Gaziveren'deki vatandaşların bölgedeki bir  yatırımcıyla yaşadığı sıkıntılar? konulu güncel konuşma yaptı.

Ülkede otorite boşluğu bulunduğunu savunan Töre, "Hükümet istifa etsin yeni bir hükümet kurulsun. Vatandaşların beklentileri var. Hiçbir beklenti karşılanamıyor. Kriz ortamında yaşıyoruz? dedi.

Gaziveren'e yatırım yapan yabancı bir işadamının yatırımına yönelik vatandaşlardan ciddi şikayetler geldiğini söyleyen Tören, yaşam sitesinde turizm amaçlı kullanım da yapıldığını ve bunun da sorun yarattığını kaydetti. Töre, ilgili bakanlıkların bölgede araştırma yapmasını istedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yazılı sorular ve yanıtların okunmasıyla tamamlandı.

Bir sonraki birleşim 18 Mayıs Pazartesi saat 10.00'da yapılacak.

 
14 Mayıs 2015 Perşembe 15:17
Okunma: 628
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu