Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 (T.A.K): 

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel başkanlığında saat 10.40'da başlayan Genel Kurul'un gündeminde, güncel konuşmalar ile sözlü soruya dönüştürülen yazılı sorular bulunuyor.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde, Strazbourg’da 8-11 Haziran tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu toplantısına Meclis’ten, CTP-BG Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner ve DP –UG Milletvekili Fikri Ataoğlu’ndan oluşan bir heyetin katılımına ilişkin başkanlık divanı kararı onaylandı.

Daha sonra Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere ele alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gürpınar söz alarak tasarı hakkında bilgi verdi.

Bu yasanın, Yurttaşlık Yasa Tasarısı ve Daimi İkamet Yasa Tasarısı ile bütünsellik oluşturacak şekilde hazırlandığını belirten Gürpınar,  bunların birlikte hayata geçmesi halinde  anlamlı olacağını ifade ederek, bu yasaların tümüne  ivedilik alınması gerektiğine işaret etti.

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümetin bu konudaki çalışmalarını eleştirerek, popülist uygulamalara karşı olduklarını ifade etti. Çavuşoğlu tasarının ivediliğine oylarının ret olacağını söyledi.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, ülkede artık ”vatandaşlık enflasyonuna” son verme zamanının geldiği görüşünü dile getirerek, “geç kalmış” bu uygulamanın bir an önce ele alınıp uygulamaya geçirilmesi gerektiği inancını dile getirdi.  Oylarının olumlu olacağını söyledi.

DP-UG Milletvekili Serdar Denktaş, tasarının bazı eksik ve fazlaları olduğu; komite aşamasında bunların ele alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiği inancında olduğunu ifade ederek bu ivediliğin alınmasının önemine işaret etti.

İçişleri Bakanı Uluçay, öngörülen 3 yasa tasarısı ve beyaz kimlik uygulamasıyla ilgili bilgi verdi. Uluçay, bu düzenlemelerle, ülkenin kontrollü nüfus yapısına sahip olmasını sağlamak ve ülkede yaşayanların da sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Daha sonra tasarının ivediliğine ilişkin tezkere onaylandı.

Bu bölümde, Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere de onaylandı.

Daha sonra, Serdar Denktaş’ın istifasıyla boşalan Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bankalığı görevine Menteş Gündüz’ün atanmasına ilişkin tezkere ile Menteş Gündüz’ün Meclisteki İdare Amirliği görevinden istifasıyla yerine Hüseyin Avkıran Alanlı’nın aday olduğuna ilişkin tezkere milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Sayıştay Komitesi Başkan Vekilliğine CTP-BG Milletvekili  Birikim Özgür’ün seçildiğine ilişkin tezkere de bilgiye sunuldu.

Bu arada söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Girne’de önceki gün bir otelde yaşanan ve iki kişinin ölümüne neden olan yangına işaret ederek, otellerdeki denetimin yetersiz olduğu düşüncesini dile getirerek bu konuda bakanlığın ne yaptığını sordu.

Angolemli’nin ardından söz alan eski bakan Serdar Denktaş,  Otel denetimlerinin sürekli yapıldığını, son denetimlerin de ocak ayında yapıldığını belirterek yangın olayını duyar duymaz, istifa etmesine rağmen olayın araştırılması için girişim yaptığını anlattı.

Otellerde özellikle Lejyoner hastalığına karşı sıkı denetimler yürütüldüğünü ifade eden Denktaş, yapılan bazı çalışmaların turizme zarar vermemesi adına açıklanmadığını ama bu konularda hassas olduklarını kaydetti.

Daha sonra söz alan Çakıcı, Kooperatif Merkez Bankası’na 43 kişilik münhal açılması konusuna değinerek  bunun CTP-BG kurultayı öncesinde yapılmasına dikkat çekti ve nedenini sordu.

Geçmişte benzer istihdamlar yaptığı gerekçesiyle UBP’nin de eleştirildiğini anımsatan Çakıcı, kurultay sonrasında bankanın  mevcut yönetim kurulunun da değişebileceğini söyledi.

Tekrar söz alan Serdar Denktaş,  Başbakanla dün yaptıkları görüşmede kendisine 43 kişilik kontenjanla ilgili münhalin iptal edilerek daha sonra yeniden açılacağı yönünde bilgi verdiğini söyledi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, “hükümetin ömrü 10 gün kaldı, bütün işler durdurulsun, yeni hükümete bırakılsın”  şeklindeki söylemleri eleştirerek, bu anlayışı doğru bulmadığını,  hükümetin kurultaya kadar ayakta olduğunu ve icraatlarını yapmaya devam edeceğini  vurguladı.

Kooperatif Merkez Bankası’ndaki 43 kişilik münhalle ilgili olarak banka yetkilileriyle görüştüğünü, bu sayının talebin yarısı olduğu bilgisini aldığını, ancak konuyu araştıracaklarını belirten Yorgancıoğlu, tüzük ve yönetmeliğin yıllardır düzeltilmemesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla münhalin durdurularak gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra açılmasını istediğini aktardı.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Çavuşoğlu, başbakanın son günlerdeki bazı görevden alma ve atamalarla ilgili tutumunu da eleştirirken, “Acizlik içindeki bu hükümetin kurultayı beklemeden gitmesi kalmasından daha hayırlıdır” ifadesini kullandı.

Yeniden söz alan Angolemli, Kooperatif Merkez Bankası’nın devletten alacaklarının karşılanması için gerekli girişimlerin yapılmasını isteyerek, “Bu banka hükümetlerin çiftliği olamaz “ dedi.

Angolemli, hükümetlerin geçmişte özel bankalardan da borçlandığını anımsatarak onların borçlarının ödenip ödenmediğini sordu.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

Meclis Genel Kurulu’nda milletvekilleri güncel konuşmalarla ülke sorunlarını Meclis gündemine taşıyor.

ATUN

İlk güncel konuşmayı UBP Milletvekili Sunat Atun, “Ekonomik Konular” başlığı altında yaptı.

Ülkede çeşitli sektörlerde yaşanan ekonomik sıkıntılara değinen Atun, Kooperatif Merkez Bankası’ndaki münhali “utanç tablosu” sözleriyle eleştirdi.

Atun, hükümetin geçmişte verdiği sözleri unuttuğunu, siyasetini “kandırmaca, yalan üzerine kurduğunu” savundu.

Hükümetin ömrünün sonuna geldiğini ileri süren Atun, “reform hükümeti olarak gelen bu hükümet mali ekonomik programı olmayan tek hükümet olarak tarihe geçti” ifadelerini kullandı.

Geçmiş dönemlerden örneklerle hükümetin ekonomiye yönelik icraatları ve kendilerinin bu uygulamalara yönelik eleştirilerinden alıntılar yapan Atun, ödenemeyen kredilerin büyüklüğünün bankacılık sektöründeki büyümeden fazla olduğunu söyledi.

Atun, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı bazı rakamlardan alıntılar da yaptığı konuşmasında, ödenemeyen krediler ve çek yasakları konusunda rekor kırıldığını öne sürdüğü bu hükümet döneminde açıklanan ekonomik büyüme rakamlarını eleştirerek “Halk daha fazla kandırılmasın” dedi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, “Ülkemizdeki Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Cezaevi’ndeki madde bağımlılarının durumu” konusunda yaptığı güncel konuşmada, Kıbrıs’ın bölgedeki uyuşturucu trafiği noktasında olduğu ve bundan etkilendiğinin bilindiğini, üniversite öğrencileri ve turist akışı nedeniyle potansiyel de olduğunu anlattı.

Başbakanlık’a bağlı Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’nun çalışmalarına değinen Çakıcı, kullanıcıların hapishaneye gönderilmesinin olası zararlarından da bahsetti.

Çakıcı, uyuşturucu konusunda Türkiye’deki denetimli serbestlik uygulamasının örnek olarak alınabileceğini dile getirerek, Tufan Erhurman, Fikri Ataoğlu ve Ersan Saner ile birlikte denetim serbestlik kurulu oluşturulması yönünde çalışma başlatıldığını da açıkladı.

Cezaevi’ne uyuşturucu sokulması olayına da değinen Çakıcı, Cezaevi’nde narkotik köpeği varken bu olayın nasıl gerçekleştiğini sorguladı.

 

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Taşınmaz Mal Komisyonu'nda kaynak sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in komisyonla ilgili konuşmasını yanıtlayan Bakan Uluçay, 2014- 2015 sürecinde yaklaşık 170 başvuru dosyasının tamamlandığını ifade ederek "Ancak kendi kaynaklarımızdan Komisyona katkı sağlamak için somut bir adım atılamadı' dedi.

Meclis Genel Kurulu milletvekillerinin güncel konuşmalarıyla devam ediyor.

PİLLİ: "EVLER ECZANE OLDU?

Sağlık ile ilgili güncel konuşma yapan UBP Milletvekili Ali Pilli, hükümetin sağlık konusunda verdiği vaatleri yerine getirmediğini iddia etti.

Sağlık Bakanı'na otomasyon sisteminin hangi noktada olduğunu soran Pilli, ilaç sarfiyatının önlenmesi konusunda alınabilecek tedbirlerden de bahsetti.

"Evler eczane olmuştur? diyen Pilli, bunun ekonomiyi kötü yönde etkilediğini belirtti.

Cengiz Topel Hastanesi'ndeki hekim ve ekipman eksikliğine de değinen Pilli, bu sorunun çözülmesini istedi.

Pilli, sağlıkta sistemsel değişikliklere gidilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

HAMZAOĞULLARI: "14 HAZİRAN'DA HÜKÜMET ÖYLE BÖYLE GİDECEK?

Daha sonra CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları, "Karpaz ile ilgili sıkıntılar? başlıklı güncel konuşma yaptı.

"14 Haziran'da hükümet öyle böyle gidecek? diyen Hamzaoğulları, devlet yönetiminin bürokratlara kalacağını, bu süreçte Karpaz'daki sorunların devam edeceğini dile getirdi.

Kaleburnu-Sipahi yolu için ocaklar bahane edilerek ihaleye çıkılmadığını söyleyen Hamzaoğulları, Bafra Arıtma Tesisi'nde ehil kişiler istihdam edilemediği için sorun yaşandığını söyledi.

Hamzaoğulları, Karpaz bölgesinde eğitim konusunda da fırsat eşitsizliği yaşandığını kaydetti.

BEROVA: "OKULLAR MASAYA YATIRILDI? 

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, cevap vermek için çıktığı kürsüde, yeni bir hükümet kuruluncaya kadar mevcut hükümetin görevine devam edeceğini ifade etti.

Sadece Karpaz bölgesi için değil ada genelinde okulları masaya yatırdıklarını ifade eden Berova, nüfus değişikliklerinin eğitim kurumlarında düzenlemeler yapılması gereğini ortaya çıkardığını belirtti.

Karpaz'da dağınık bir yerleşim olduğunun düzenleme yapmanın zorlaştığını söyleyen Berova, yeni eğitim öğretim yılı için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Bir özel teşebbüsün Yenierenköy İlkokulu'nda sosyal sorumluluk çerçevesinde düzeleme yapma sözü verdiğini, ancak bunun gerçekleşemediğini söyleyen Berova, hem burada, hem de ülkedeki tüm okullarda inşaat ve tadilatlar konusunda gerekli adımların atıldığını anlattı.

TÖRE: "GÜVENSİZLİĞİN TA KENDİSİ?

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre "Garantiler, mayınlar ve müzakereler? başlıklı güncel konuşmasında güven yaratıcı önlem olarak ortaya atılan mayın konusunda "41 yıldan sonra Beşparmaklar'da mayın tarlaları vardır şeklinde bize aktarılan bu husus güven artırıcı bir önlem değil, güvensizliğin ta kendisidir. Çünkü 41 yıldır Rumlar bunu gizliyorsa bu gevensizliğin göstergesidir? dedi.

Bunun ülkeye turist gelmesi önünde de engel oluşturabileceğini ifade eden Töre, "Eğer güven artırmak istiyorsanız gelin KKTC futbol takımları Rum futbol takımlarıyla maç oynasın bakalım Rum halkının tepkisi ne olacak?? diye sordu. "Eğer güven artıcı önlem istiyorlarsa KKTC malları Güneye geçerken zorluk çıkarılmayacak? diyen Töre, mayınlar konusunun güven artırıcı önlem olamayacağını tekrarladı.

ÖZCENK DAÜ'DEKİ AVM KONUSUNDA SAYIŞTAY'A DİLEKÇE VERDİ

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra, UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk, DAÜ ile ilgili güncel konuşma yaptı.

DAÜ yerleşkesinde yapılacak eğlence ve alışveriş merkezi konusunda 2012'de ihale kazanan firma ile DAÜ arasında bir sözleşme yapıldığını hatırlatarak bu sözleşmenin maddeleri tadil edilerek DAÜ'nün zarara uğratıldığını ifade etti.

Özcenk, konuyla ilgili Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı eliyle Sayıştay Başkanlığı'na bir dilekçe verdiğini de açıkladı.

DENKTAŞ: "DAÜ VYK İPTAL KARARI ALDI?

DP-UG Genel Başkanı ve Milletvekili Serdar Denktaş da konuyla ilgili söz aldı.

Denktaş, ?DAÜ VYK'sının AVM Sözleşmesi'nin iptaline gidilmesi yönünde karar aldığını' bildirdi, bu adımın doğru bulduklarını söyledi.

Denktaş, DAÜ VYK'sının söz konusu alanı halka açık bir yapıya dönüştürülmesinin de gündemine aldığını bildirdi.

ÖZCENK

Bunun üzerine yeniden kürsüye çıkan Özcenk "Bu yanlıştan dönüldüğünü şimdi duydum ama DAÜ'yü zarara uğratanlardan bu zarar tazmin edilmelidir? dedi.

SOYER: "TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI CİDDİYE ALMAK VE İLERLETMEK ŞART?

"Taşınmaz Mal Komisyonu Uygulamaları ve Konumu?yla ilgili güncel konuşma istemiyle kürsüye çıkan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de DAÜ konusuna değindi.

Bu konuda Denktaş'ın cevap vermesinin uygun olmadığını, cevabı ilgili bakanın vermesi gerektiğini söyleyen Soyer, Özcenk'in dilekçesinin de yetersiz olduğunu kaydetti.

Kıbrıs meselesi nasıl çözülürse çözülsün mülkiyet meselesinin evrensel hukuk normlarına göre çözülmesi gerektiğini kaydeden Soyer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "özel mülk haktır ve 30 yıldır malı kullanan da hak sahibidir? kararlarının önemli olduğunu söyledi.

Böylece tazminat ödenerek özel mülk hakkının ödenebilmesine uluslararası çerçeve çizildiğini söyleyen Soyer, ilgili kararlarla ister eşdeğer ister tahsis olsun tüm malların kabul edilebilir hale geldiğini dile getirdi.

Bu bağlamda Taşınmaz Mal Komisyonu çalışmalarını ciddiye almak ve bunu ilerletmenin şart olduğunu vurgulayan Soyer, bunun için kaynak ayrılması gerektiğini söyledi.

Soyer, "bunun için kendilerinin bir önce hükümet döneminde devletin arazi gelirlerinin yüzde 30'unun bununla ilgili fona aktarılması kararı alındığını ancak Eroğlu'nun bu kararı ortadan kaldırmasıyla fonun da ortadan kalktığını? belirtti. 

"ÖDEMELER TIKANDI?

Komisyonca son ödemenin Aralık 2014'te, 2011 yılında alınan bir karar için yapıldığını söyleyen Soyer, şu anda ödemelerin tıkanmış durumda olduğunu ifade etti.

Bir müddet sonra bu nedenle Taşınmaz Mal Komisyonu'nun ortadan kaldırılabileceğini kaydeden Soyer, bunun önemli bir edinimin kaybedilmesi olacağını anlattı ve komisyon için gerekli fonun ayrılması gerektiğini belirtti. 

ULUÇAY: "TMK'DA KAYNAK SIKINTISI DOĞRU?

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da konuyla ilgili Genel Kurul'da söz aldı.

?Taşınmaz Mal Komisyonu'nda kaynak sıkıntısı yaşandığını doğrulayan Uluçay, ?2014- 2015 sürecinde yaklaşık 170 dosya tamamlandı. Ancak kendi kaynaklarımızdan Komisyona katkı sağlamak için somut bir adım atılamadı' dedi.

Eşdeğerde de sıkıntı bulunduğunu belirten Uluçay, Meclis'te hem Komisyon'un güçlendirilmesi, hem de eşdeğer konusu için değerlendirme ve çalışma yapılabileceğini' bildirdi.

 UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda“güncel sorunlar” konulu güncel konuşmasında, hükümetin geçen hafta anlaşma yaptığı CAS çalışanlarının şu anda muhatap bulamadığını söyledi.

“Vatandaşın artık hükümetin verdiği sözlere güvenmemesi doğal” diyen Sucuoğlu, “Kıb-Tek kâra geçti denirken, dün Bakanlar Kurulu yetkisiyle 30 milyon daha borç… Biri bunu bize anlatsın” şeklinde devam etti.

Ülkedeki tüm sektörlerin zor durumda olduğunu söyleyen Sucuoğlu, hükümet icraatlarını eleştirdi.

Vatandaşlık Yasası konusunda da konuşan Sucuoğlu, Güney Kıbrıs’taki vatandaşlık şartlarıyla KKTC’yi karşılaştırdı.

Güney’in Avrupa Birliği’nde en çok vatandaşlık veren ikinci ülke olduğunu belirten Sucuoğlu, Güney’in bu şekilde devam etmesi halinde KKTC’nin iki taraf arasındaki oranı koruması için yıllık 1700 vatandaşlık vermesi gerektiğini söyledi.

Vatandaşlık süresini 15 yıl çalışma iznine bağlama şartını sorgulayan Sucuoğlu, dünyada bunun 5-10 yıl arasında olduğunu kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, KKTC’de yatırım yapmak isteyen iş adamları için öngörülen yatırım şartlarının ve 3 milyon Euro’luk tutarın dünyadaki şartlara göre yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

ULUÇAY: “YATIRIMCI BOYUTUNDA SIKINTI YOK”

Sucuoğlu’nu yanıtlayan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay; yurttaşlıkla ilgili tasarı sunduklarını anımsatarak “3 milyon Euro yabancıların mal varlığı ile ilgilidir, tasarımızda ayrıca 1 milyon Euro’luk yatırım yapanla ilgili açılım mevcuttur. Dolayısıyla yatırımcı boyutunda sıkıntı yoktur” dedi.

“ÜLKEDE 40 BİN ÇALIŞMA İZİNLİ VAR”

15 yıl konusuna da açıklık getiren Uluçay; “Bizim düşündüğümüz, adaya çalışma amacıyla gelen bir kişinin yurttaşlık beklentisi içinde olmayacağı bir yapının öngörülmesidir ama halen ülkede 40 bin kişi çalışma izinli bulunmakta bunların 15’inci yılını doldurmaları halinde yurttaşlığa gidebilmesi sağlanabilecek. Bu sürede ise hayatlarını kolaylaştırmak için beyaz kimlik verilmesi taslakta bulunuyor’ diye konuştu.

GÜLLE: "SAĞLIKTA YENİDEN YAPILANMA İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta yeniden yapılanma için çalıştıklarını ve hastaların ilaçlarını eczanelerden alabilmeleri için gerekli adımların atıldığını anlattı.

İlaçların doğru şekilde kullanılması konusunda da gerekli düzenlemelerle ilgili çalışmalar yürüttüklerini anlatan Gülle, yeni açılacak eczanelerin şartları konusunda Eczacılar Birliği’yle gerekli çalışmaları yaptıklarını ve bunun sonucu bir tüzük oluşturulmasıyla ilgili anlaşmaya vardıklarını ve tüzüğü dünkü Bakanlar Kurulu’nda geçirdiklerini kaydetti.

Bunu Meclis’in ve halkın iradesiyle doğru bir şekilde konumlandırmak adına yasa olarak da düzenlenmesini öngördüklerini söyledi.

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Kıb-Tek’in borcunun 420 milyondan 260 milyona indirilmesinin kurumun iyiye gittiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Sennaroğlu, hükümet programından Kıb-Tek’in özerkleşmesinin söz konusu olduğunu da belirtti.

Sennaroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda eleştirileri yanıtlarken, Kıb-Tek ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 UBP Milletvekili Ersan Saner, kabloyla elektrik geleceği konusundaki söylemleri anımsatarak, o zamanlar kendilerini eleştirenlerin geldiği aşamanın da ayni olduğunu belirtti.

Güney Kıbrıs’ta elektriğin özelleştiğini, elektrik tarifesinin de 55 kuruş olduğunu dile getiren Saner, KKTC’de ise elektriğin tarifesinin 60-70 kuruş olduğunu kaydetti.

Hükümetin muhalefetteyken Elektrik Kurumu’nu özerkleştirme yasasının hazır olduğunu söylediğini belirterek bunun neden uygulanmadığını soran Saner, Kıb-Tek adına basına yapılan açıklamaları eleştirdi.
  
Elektrik konusunda kedilerinin hazırladıkları protokole tüm uygun maddelerin konulduğunu dile getiren Saner, hükümetin kendilerinin yaptığı çalışmayı kullanabileceğini söyledi.

Hükümetin enerji politikasının açıklanmasını isteyen Saner, kendilerinin bu politikalarla çok uğraştıklarından dolayı detayları bildiklerini kaydetti.

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise yanıt konuşmasında, hükümet programından Kıb-Tek’in özerkleşmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Kıb-Tek’i çok kötü vaziyette devraldıklarını anlatan Sennaroğlu, kendilerinin bir yol haritası belirleyerek çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Kıb-Tek’in özerk bir yönetim kurulu ile yönetildiğini söyleyen Sennaroğlu, istihdamlara yönelik eleştirilere karşılık da, ihtiyaca oranla istihdamların devede kulak olduğunu kaydetti ve Güney Kıbrıs’ta çalışanların sayısının araştırılmasını istedi.

Kıb-Tek’in borcunun 420 milyondan 260 milyona indirilmesinin kurumun iyiye gittiğinin göstergesi olduğunu da dile getiren Sennaroğlu,  ileriki günlerde kurumun geldiği noktayı bir basın toplantısıyla açıklayacağını söyledi.

İstihdamların kanayan bir yara olduğunu ve bu hükümetin geçici istihdamları durdurduğunu kaydeden Sennaroğlu, geçici işçi alımı konusunun da hep birlikte durdurulması gerektiğini belirtti.

Hükümetin adaya kabloyla elektrik getirilmesine pozitif baktığını söyleyen Sennaroğlu, kablonun getirilmesi yönünde bir çok şekil olduğunu, günü geldiğinde yapılacak çalışmaların Türkiye Cumhuriyeti ile görüşülerek açıklanacağını, kabloların getirilmesi çalışmalarının Kıb-Tek tarafından yapılması yönünde düşünceleri olduğunu kaydetti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, “Polisin Maaş ve Özlük Hakları” ile ilgili güncel konuşmasında, askerlik ve polisin ayni kategoride görülmek istendiğini, polis ile güvenlik kamu görevlisi arasında ayrıcalık yapıldığını savundu.

Polisin mevzuata göre sendikasının olmadığını ve sesini duyuramadığını söyleyen Angolemli, meclisin konuyu gündem yapması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, polisin maaş ve özlük haklarında sorunlar yaşadığını, ayrıca ek mesai sorunu da yaşandığını örnekler vererek anlattı. 

Polisin huzur içinde olmaması halinde halkın can ve mal güvenliğini sağlayamayacağını söyleyen Angolemli, polisin istihdam eksikliğinin de giderilmediğini kaydetti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da, ekonomik sorunlarla ilgili konuşmasında ülkedeki internet hizmetlerinin ekonomiye çok büyük katkı olduğunu söyleyerek, devletin özellikle telefon dairesi ile ilgili ciddi yatırımlar yapması gerektiğini kaydetti.

Gelişen dünyada bilişim sektörünün de çok hızlı geliştiğini dile getiren Tatar, geçen hafta düzenlenen Bilişim Çalıştayı’nın olumlu sonuçlar vermesini temenni etti.

Tatar, Kıb-Tek’in zam talebinin daha önce Bakanlar Kurulu tarafından reddedildiğini fakat dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Kıb-Tek için yaklaşık 30 Milyon TL borçlanma kararının zammın kapıda olduğunun göstergesi olduğunu da iddia etti.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı’nın Türkiye’den kablo getirilmesine karşı olduğu yönünde açıklamalar yaptığını kaydeden Tatar, Türkiye’den gelecek suyun dağıtımı konusunda Belediyeler Birliği’nin çalışması olduğunu,  fakat hükümetin suyun nasıl yönetileceği konusunda somut bir projesi olmadığını da ifade etti.

Konuşmaların ardından Meclis Genel Kurulu çalışmalarını tamamladı.

Bir sonraki birleşim pazartesi yapılacak.

 
4 Haziran 2015 Perşembe 10:41
Okunma: 673
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu