Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 10.40'da toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan Genel Kurul'un gündeminde; "Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı?, "Siyasi Partiler Yasa Önerisi? ve "Aile (Evlenme ve Boşanma) (Değişiklik) Yasa Önerisi? bulunuyor.

 

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Meclis Başkanı Sibel Siber, 19 Haziran’da ölüm yıldönümü olan eski Meclis Başkanı Vehbi Zeki Serter’i saygıyla andıklarını belirtti.

Daha sonra Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına dair yasa tasarısının ilgili komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresinin oylanmasına geçildi.

ÇAVUŞOĞLU

Oylamadan önce söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, tasarıya destek verdiklerini ancak sadece yasa yaparak bu sorunun önüne geçilemeyeceğini kaydetti.

Daha önce yapılan benzeri yasaları örnek veren Çavuşoğlu, denetimin önemine vurgu yaptı.

ÇAKICI
 
Çakıcı da konuyla ilgili söz alarak, yasaya onay vereceklerini ancak “uçucu” ve “uyaran” maddelerin farklı olduğunu anlattı.

Uçucu maddelerin en çok çocuklar için tehdit teşkil ettiğini ifade eden Çakıcı, oje, deodorant gibi maddelerin de çocuklar için tehdit olduğunu kaydetti.

Kokulu silgilerin dahi dikkatli kullanılması gerektiğini anlatan Çakıcı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’yu uyuşturucu konusunda attığı adımlar nedeniyle kutladı.

Çocuklara uyuşturucu satanlar için belirlenen cezaların para cezasından hapis cezasına çevrilmesi gerektiğini anlatan Çakıcı, satıcılar için cezaların artırılması gerektiğini ifade etti.

Denetimli Serbestlik Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Çakıcı, tedavi merkezi ve eğitim konularında da gerekli adımların atılmasını istedi.

Hapishanede bağımlılar ve satıcıların aynı ortamda bulunduğunu anlatan Çakıcı, bu durumun yaratacağı sorunlardan bahsetti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da söz alarak, konuya olumlu yaklaşanlara teşekkür etti.

Uyuşturucuyla mücadele komisyonu kurulduktan sonra ilçe emniyet birimleri aracılığıyla denetimlerin çok sıkılaştığını anlatan Yorgancıoğlu, bunun olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını belirtti.

İçki satan yerlerin denetimini artıran yasal düzenlemelerin de ivediliğinin isteneceğini ifade eden Yorgancıoğlu, tasarıya destek verenlere teşekkür etti.

Daha sonra tezkere onaya sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi.

Ardından Alkollü İçkiler Satış Değişiklik Yasa Tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oylandı ve oybirliğiyle kabul edildi.

Daha sonra Şans Oyunları Değişiklik Yasa Tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine dair tezkerenin oylamasına geçildi.

ÖZGÜR

Konuyla ilgili bilgi vermek için kürsüye çıkan Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür, tasarısın uzun zaman önce Meclis’e gönderildiğini ve meclisin tatile girmesinden önce mecliste bir defa görüşülmesi için böyle bir ivedilik istediklerini anlattı.

MUNGAN

Ardından yasayla ilgili bilgi vermek için kürsüye çıkan Bakan Mungan, yasanın içeriğini anlatı.

Belirli yatak sayısından fazla otellerin gazino açma izinleri olduğunu anımsatan Mungan, bu imkanı olan bazı otellerin gazinoyla oteli birlikte işletme sıkıntıları yaşadığını ifade etti.

Mungan tasarıyla, gazino izni olan işletmelerin isterlerse konaklama işletmesiyle gazino işletmesini ayırmasına olanak verileceğini anlattı.

Uluslararası faaliyet gösteren ve yurt dışından 5 bin yatak kapasitesi olan otellere bu olanağın verileceğini anlatan Mungan, tasarıyla gazino ve otel binasını yine aynı yerde olacağını ancak sadece işletmenin ayrı ayrı yapılabileceğini kaydetti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar konuyla ilgili söz alarak, tasarının adresinin belli olduğunu söyledi ve “birine yönelik bir çalışma ne kadar doğrudur” dedi.

Tatar, tasarıya  oyunun ret olduğunu ifade etti.

Yerli sermayenin bile bugün gazino izni alamadığını anlatan Tatar, “kendi işadamımız 5 bin yataklı otel yapsa gazino açamıyor. Bu doğru mu” diye sordu.

Yasak olduğu halde vatandaşların kumarhanelere girdiğini anlatan Tatar, denetimlerin önemine değindi.

Tatar, devletin bu sektörden gereken payı almadığını anlatarak, online sisteme geçilerek kontrollerin artırılması, bununla ilgili gerekli kadroların oluşturulması ve gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

Gazino işletecek kişilerin de teşvikten yararlanıp yararlanmayacağını soran Tatar, teşvik sisteminin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan söz alarak, teşvik sisteminin Kıbrıs Türkü’nün mal ve hizmetlerinden daha fazla faydalanılacak şekilde değiştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Gazinolarla ilgili denetimlerin artırıldığını; ciddi anlamda makine fazlası bulunduğunu ve gerekli cezaların uygulandığını anlatan Mungan, gazinolarla ilgili reklamlarla ilgili de gerekli uygulamaların yapıldığını kaydetti.

Gazinolarda suç gelirlerinin aklanması konusunda gazino personeline eğitim verildiğini ifade eden Mungan, havaalanlarındaki nakit para kısıtlamasının suç gelirlerinin aklanmasına karşı uluslararası bir uygulama olduğunu belirtti.

Ardından tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda Motorlu Araçlar Ve Yol Trafik Değişiklik Yasa Tasarısı görüşülüyor.

Komite Başkanı Birikim Özgür Özgür,  Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Değişiklik Yasa Tasarısı’na dair komite raporunu okumasının ardından tasarının görüşülmesine geçildi.

Tasarının komitede oy birliğiyle onaylandığını belirten Özgür, Meclis yaz tatiline gireceğinden, zaman kazanmak amacıyla söz konusu tasarıdaki değişikliklerin bugün genel kurula öneri şeklinde sunulacağını anlattı.

TATAR

Tasarı hakkında söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, tasarıya komitede onay verdiklerini ancak bazı çekinceleri olduğunu anlattı.

Tatar, yollarda en az 170 bin araç bulunduğunu ve bundan en az 100 milyon TL gelir elde edilmesi gerektiğini anlattı.

Araç Kayıt Dairesi’nin Maliye Bakanlığı’na mı Ulaştırma Bakanlığı’na mı bağlı olduğunu soran Tatar, yıllık geliri bu kadar yüksek bir dairenin personelinin kötü şartlarda çalıştığını savundu.

Tatar daha donanımlı ve daha medeni bir bina oluşturularak hem çalışanların hem de vatandaşın rahat edeceği bir ortam yaratılması gerektiğini söyledi.

Benzin ve dizel fiyatlarının eşitlendiğini hatırlatan Tatar, benzin ve dizel araçların seyrüseferler harçlarının da eşitlenmesini istedi. 
 
Ardından tasarının madde madde görüşülmesine geçildi.

Maddeler okunurken, Komite Başkanı Birikim Özgür tasarıya dair önerilerini sundu.

ANGOLEMLİ

Tasarının madde madde görüşülmesi sırasında söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, hükümetin halkın gözünde düştüğünü savunarak, hükümeti, “giderayak” “gelecek olan çeksin” mantığıyla önlemler almakla suçladı.

Hükümetin bir belirlisizlik içinde olduğunu savunan Angolemli, “bu şartlar altında adım atılmasını” eleştirdi.

Halkın hizmet karşılığı vergi ve harç verdiğini söyleyen Angolemli, yolların durumunu eleştirdi.

Angolemli, Demirhan’dan Lefkoşa’ya kuru otların temizlenmediğini ve bunun kazaya neden olabileceğini anlatan, çöken yolların da tamir edilmediğini ifade ederek hükümeti gereğini yapmaya çağırdı.

Trafiğin ülkenin en önemli sorunlarından olduğunu söyleyen Angolemli toplanan harçların ne kadar kısmının yolların altyapısı için kullanıldığını sordu.

Yollarla ilgili yatırımların Türkiye tarafından yapıldığını belirten Angolemli, hükümetin yollar konusunda “sözünün geçmediğini” söyledi.

Angolemli toplanan vergi ve harçların nereye harcandığını sordu.

Bu sırada söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu artık bütçenin konsolide şekilde ele alındığını hatırlattı.

Angolemli ise buna cevaben bunun kabul edilebilir olmadığını, yol için toplanan vergi ve harcın yollara harcanması gerektiğini söyledi.

“Hükümetler toplumun can güvenliğini sağlamak zorundadır” diyen Angolemli, yol için toplanan verginin başka yerde harcanmaması gerektiğini ifade etti.

Trafik kazasında ölenlerin sorumlusunun yollar için gerekli yatırımı yapmayanlar olduğunu söyleyen Angolemli bu düşüncelerle tasarıya ret oyu vereceklerini belirtti.

YORGANCIOĞLU

Angolemli’nin konuşması üzerine söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu her hükümetin trafik kazaları konusunda hassas olduğunu dile getirdi.

Uzun yıllardır konsolide bütçe söz konusu olduğunu, toplanan paranın bir yere yatırılmasının söz konusu olmadığını anlatan Yorgancıoğlu, ülkenin gelirlerinin belli olduğunu, vekillerin hep bir alanda daha çok yatırım yapılması gerektiğini ifade ettiğini, vergi artırıldığında itiraz edildiğini ifade etti.

Yorgancıoğlu, Fransa ve Almanya’daki kaza oranlarının KKTC’dekinden fazla olduğunu sorunun ölüm oranlarında olduğunu belirtti.

Doğru sonuçlar elde etmek için olayları iyi değerlendirmek gerektiğini anlatan Yorgancıoğlu, verilerle hareket edilmesini istedi.

SANER

UBP Milletvekili Ersan Saner de söz alarak, benzin ve dizel arasında fiyat farkı kapandığı için seyrüsefer fiyatlarının eşitlenmesini istedi.

Saner bununla ilgili sunduğu öneriyi okudu. Saner’in önerisinin dikkate alınması oylanarak oyçokluğuyla reddedildi.

ARABACIOĞLU

Konuyla ilgili söz alan DP-UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, benzin ve dizel araçların seyrüsefer harçlarını eşitlenmesi konusunu komitede de görüştüklerini, çalışmanın yanlış olmadığını ancak maddi açıdan Maliye Bakanlığı’na fırsat verilmesi adına zamanlamaya karşı çıktıklarını anlattı.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan tek başına ruhsat fiyatlarının eşitlenmesinin yeterli olmadığını, kayıt harçlarında bir düzenleme yapmanın daha kolay olduğunu ve bununla ilgili gerekli düzenlemenin yapıldığını anlattı.

Gerek egzoz emisyon oranları gerek ağırlıklar gerek diğer konularda bütünlüklü çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

 
22 Haziran 2015 Pazartesi 10:40
Okunma: 855
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu